DubajTransport
Dubaj jest bardzo rozwinięty pod względem komunikacji publicznej. Zapewne między innymi dlatego, że po tym mieście jest bardzo ciężko poruszać się na pieszo – chodników jest mało. Zdecydowanie w bardzo niewiele miejsc dojdziemy na własnych nogach. Powodem jest upalna pogoda, która uniemożliwia leniwe spacery.
Metro jest jedną z lepszych opcji poruszania się po mieście. Co ciekawe, jest ono niemal w całości naziemne i bezzałogowe (sterowane komputerowo). Jest to więc dobry sposób na podziwianie Dubaju. Metro jest oczywiście klimatyzowane tak, jak tunele prowadzące do niego. Wsiadając do metra, muszą szczególnie uważać panowie, ponieważ są wagony przeznaczone wyłącznie dla pań. Jeśli znajdzie się tam mężczyzna, może zapłacić wysoki mandat. Wagony dla kobiet są specjalnie oznaczone, nie sposób się wiec pomylić. Są też wagony VIP, dla bogatych osobistości. Tam posiadacze zwykłych biletów nie mają wstępu. Ceny biletów nie są wysokie i różnią się w zależności od ilości przejechanych stref. Najdroższy bilet to wydatek 5,80AED i upoważnia do przejazdu we wszystkich strefach podczas 180 minut.
Inną alternatywą są autobusy. Co ważne, przystanki autobusowe są…klimatyzowane! Co prawda, nie w każdym miejscu ta klimatyzacja działa, ale jednak większość przystanków jest przyjemnie chłodzona. Co do samych autobusów, to znów musimy pamiętać, że pierwsze trzy rzędy są zarezerwowane tylko dla kobiet. Bilety można kupić na stacjach metra lub u kierowcy. Ceny są uzależnione od odległości: najdroższy jednorazowy bilet kosztuje 6,50AED. Istotne jest, że istnieje coś takiego jak Red Nol Ticket, czyli bilet wielorazowy, który możecie nabyć na stacjach metra lub w automatach. Można z niego korzystać w metrze i autobusie. Pozwala na doładowanie do dziesięciu razy. Koszt takiego biletu to minimum 4AED.
Po Dubaju jeździ około 9000 taksówek. Wszystkie podlegają jednej korporacji taksówkarskiej i każda jest koloru kremowego. Możecie taksówkę zamówić bezpośrednio, dzwoniąc pod numer 04-2080808 lub przez kilku licencjonowanych operatorów: Cars Taxis(04-2642825), National Taxis (04-3366611), Arabia Taxis (04-2855111), Metro Taxis (04-2673222). Cena za przejazd jest identyczna i wynosi odpowiednio: 4AED za taksówkę złapaną na ulicy, za taksówkę zamówioną telefonicznie 6AED (godzina 6:00-22:00) i 7AED (godzina 22:00-6:00). Minimalna opłata to 10AED. Możecie zauważyć, że po Dubaju jeżdżą różowe taksówki – to taksówki prowadzone przez kobiety i wyłącznie dla kobiet i dzieci. Co ciekawe, w Dubaju nie ma numerów ulic, więc destynację identyfikuje się na podstawie charakterystycznego budynku czy restauracji. Na przykład: „Proszę mnie zawieźć między restaurację X a hotel Y”. I tyle. Kierowca będzie wiedział, o co chodzi.
Świetnym sposobem zwiedzania Dubaju i okolicy jest wynajem auta. Nie ma z tym najmniejszego problemu, wypożyczalni jest bardzo dużo, a ceny wszędzie bardzo zbliżone. Co więcej, ceny benzyny są na miejscu śmiesznie niskie, co podnosi walory wyboru tej opcji transportu. Jednak minusem tej opcji są wielopasmowe autostrady, z których zjechanie w momencie pomyłki może okazać się naprawdę trudne. Systemy nawigacji w takim przypadku na niewiele się zdaję. Jednak dla odważnych serdecznie polecamy taką opcję, bo jest tanio, wygodnie i szybko. Trzeba jednak pamiętać, że w ZEA nie ma tolerancji jeśli chodzi o jazdę pod wpływem choćby minimalnej ilości alkoholu. Za coś takiego można trafić za kratki. Inną radą jeśli chodzi o sprawne i bezpieczne podróżowanie autem jest trzymanie się prawego pasa ruchu.
Ceny wypożyczenia samochodu wahają się od około 50 zł za dzień. Konieczne jest wybranie samochodu z klimatyzacją, bowiem jazda w aucie bez tego typu rozwiązania jest samobójstwem. Wypożyczalnię auta znajdziesz w każdym centrum handlowym oraz wzdłuż głównej ulicy Sheikh Zayed Road.
>>>SPRAWDŹ: Pomożemy Ci znaleźć idealną wypożyczalnię samochodów!
Rowerem po Dubaju poruszać się można, ale tylko w dni mniej gorące – w innym przypadku polecam jednak taksówkę lub metro. Jednak warunki dla rowerzystów są bardzo przyjemne. Wzdłuż plaż powstały ścieżki rowerowe, którymi możecie zwiedzić kawał wybrzeża, podziwiając widoki. Poza tym dubajski plan budowy ścieżek rowerowych przewiduje powstanie 850 km strategicznych dróg dla rowerzystów w centralnych dzielnicach biznesowych i mieszkalnych. W 2013 r. ukończono budowę ponad 104 km dodatkowych ścieżek w całym mieście. Szejk chce tym samym „wysadzić” kierowców z samochodów i promować zdrowy tryb życia. O tym, że poważnie podchodzi do tego świadczy m.in. popularność corocznie organizowanych zawodów rowerowych Spinneys Dubai’92 Cycle Challenge. Zawody te organizowane są od 2010 r. i bierze w nich udział ponad 2000 amatorów. Pokonują oni trasę 92 km przez miasto. Jeśli interesuje was spokojna przejażdżka, wybierzcie się do Al Mamzar Park lub Jumeirah Open Beach Park. Oczywiście, nie ma problemów z wypożyczeniem rowerów. Istnieje miejski system wypożyczania rowerów. Rejestracji dokonuje się przez Internet. Półgodzinna jazda rowerem to koszt 15AED, a wypożyczenie rowery na cały dzień kosztuje 80AED.
>>>SPRAWDŹ: Gdzie znaleźć najlepszy nocleg w Dubaju?