Castello Sforzesco
Gdzie się znajduje: Piazza Castello, 20121 Mediolan, Włochy, zobacz na mapie
Co warto wiedzieć:
Mediolańskie Castello Sforzesco (warto wiedzieć jak czytać poprawnie: Kastello Sforcesko) jest jednym z najpopularniejszych zabytków na Półwyspie Apenińskim. Zamkowe sale kryją światowej sławy dzieła sztuki. Historia fortecy z pewnością nadaje się na huczną ekranizację. Fort został wzniesiony pomiędzy 1360 a 1370 rokiem przez władcę zachodniego Mediolanu – Galeazzo Viscontiego II. Następcy rodu dbali o swoją władzę modernizując zamek, jednakże zabrakło im szczęścia w biologicznej materii – Visconti nie doczekali się męskiego potomka. I cóż… Bianca Maria poślubiła Francesco Sforzę – dzielnego oficera, który obronił fortecę przed Wenecjanami, a w dowód swoich zasług przejął w niej kontrolę. Książę Francesco dokonał rozbudowy fortyfikacji, którą usprawiedliwiał potrzebą… upiększenia miasta. Nowe „ornamenty” nie były jednak w stanie powstrzymać najazdów nieprzyjaciół – najpierw Francuzów w 1499 roku, a niedługo potem Hiszpanów, którzy zmienili posiadłość w istną cytadelę. Od XVIII wieku panami zamku byli Austriacy (na chwilę przeszkodził im Napoleon). Na zamkowych bankietach przelano jeszcze wiele butelek wytrawnego prosecco, zanim na trzeźwo można było zachwycać się pięknem zrekonstruowanego Castello Sforzesco, którym na poważnie zajął się architekt Luca Beltrami w drugiej połowie XIX wieku. W wyniku robót opłaconych słonym potem, Mediolan zyskał najprawdziwsze centrum kultury dostosowane do ekspozycji wytworów sztuki, przyjmowania wystaw muzealnych oraz goszczenia zacnych instytucji. W ten sposób Castello Sforzesco – niegdyś symbol tyranii i obcej władzy – stał się jednym z najcenniejszych zabytków we Włoszech. Dziś posiadłość Sforzów przepełniają prawdziwe cuda! W muzealnych salach zamkowych na własne oczy zobaczycie Sala delle Asse autorstwa Leonardo da Vinci, prace Canaletto czy Tycjana, ostatnie i niedokończone dzieło mistrza rzeźby Michała Anioła – Pietà Rondanini. Organizatorzy oferują Wam również aktywne i kreatywne zwiedzanie dla dzieci i dorosłych śmiałków. Warto przeskoczyć zamkową fosę!
Kiedy zwiedzać:
- Zamek: codziennie od 7:00 do 19:30 (wstęp wolny).
- Muzeum: od wtorku do niedzieli od 9:00 do 17:30, ostatnie wejście o 17:00.
- Muzeum zamknięte: 1 stycznia, 1 maja, 25 grudnia, Poniedziałek Wielkanocny.
- Wstęp wolny: w każdy wtorek od 14:00, od środy do niedzieli godzinę przed zamknięciem, każda pierwsza niedziela miesiąca przed 3 grudnia 2017 roku.
Ceny:
- Wstęp do muzeum – 5 euro/3 euro*
- Turystyczna Karta Muzealna (na 3 dni) – 12 euro.
- Wycieczka „tajne szlaki” – 15 euro/10 euro*
- Wycieczka „sekretny tour” i zwiedzanie muzeum – Opera d'Arte – 13 euro/10 euro.
- Wycieczka muzealna „Ad Artem” – 8 euro.
Bilety dostępne do kupienia online.
*bilety ulgowe dla osób poniżej 18 roku życia oraz powyżej 65 lat
Dla kogo:
- dla rodzin z dziećmi,
- dla pasjonatów architektury obronnej,
- dla miłośników malarstwa i rzeźby,
- dla zainteresowanych historią Włoch
Dla kogo nie:
Dla osób nieinteresujących się historią ani sztuką,wycieczka „tajne szlaki” jest odradzana osobom z klaustrofobią oraz niepełnosprawnością ruchową.
Jak dojechać:
Najlepiej dotrzeć tramwajem na stację Piazza Castello (Cairoli M1) lub liniami metra na Cadorna FN, Cairoli lub Lanza.
Co zobaczyć w pobliżu:
- Piazza del Duomo,
- Stadio Giuseppe,
- Meazza/San Siro,
- Parco Sempione,
- Palazzo Reale,
- Palazzo Mezzanotte.
Gdzie zaparkować:
Możecie zostawić samochód na pobliskich parkingach: Buonaparte Parking (200 m od zamku) przy Via Puccini Giacomo, 520121; Garage Meravigli (600 m od zamku) przy Via Camperio Manfredo, 420123
Więcej informacji: https://www.milanocastello.it/en – oficjalna strona Castello Sforzesco
Staramy się, aby ten artykuł był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.
Prosimy Was, jeśli ta treść, którą przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie ją na fejsie i polubcie nasz profil!
Breakplan