Mediolan

MediolanDojazd

Loty

Najszybszym i najtańszym sposobem na dotarcie do Mediolanu jest skorzystanie z samolotu. Bez problemu dostaniecie się do Mediolanu dzięki tanim liniom lotniczym, takim jak Ryanair oraz Wizz Air. Ryanair oferuje wyloty z 4 polskich miast: Gdańska, Krakowa, Wrocławia oraz Warszawy (lotnisko w Modlinie), zaś Wizzair z Gdańska, Katowic i Warszawy (lotnisko Chopina). Obaj przewoźnicy często proponują bardzo korzystne ceny przelotów, więc znalezienie połączenia w granicach 100-150 PLN w dwie strony nie powinno stanowić większego problemu (oczywiście jeśli zdecydujecie się na wizytę w okresie letnim bądź wtedy, gdy w Mediolanie odbywają się znane wydarzenia, musicie liczyć się z wyższymi cenami).
     neviglio grande mediolan 550x366 Pamiętajcie, że tanie linie latają do lotniska Mediolan Bergamo (Orio al Serio), które oddalone jest od samego miasta jakąś godzinę drogi. Ma ono jednak bardzo dobre połączenia autobusowe z centrum miasta. Za około 5 euro dotrzecie bez przesiadek do Mediolanu. Tak jak w przypadku większości lotów, ceny przelotów około weekendowych mogą być wyższe niż w środku tygodnia. Na pozostałe dwa mediolańskie lotniska (Linate i Malpensa) dolecicie zazwyczaj z przesiadką w innym kraju. Decydując się na usługi regularnych linii lotniczych, uszczuplicie swoje portfele o kwotę rzędu 500-600 PLN lub więcej za lot w dwie strony. Z Polski do Mediolanu samolot leci około 2-3 godzin, co możecie wykorzystać na drzemkę lub dobrą lekturę przewodnika po Mediolanie. Najlepsze ceny lotów znajdziecie oczywiście z pomocą naszej wyszukiwarki lotów. Szukanie lotów nie jest dla Was? W takim razie zapraszamy do kontaktu z nami przez maila (rezerwacje@breakplan.com) lub fanpage na Facebooku – zrobimy to za Was! Dowiecie się więcej tutaj.
      Istnieje również opcja podróży autokarem, lecz w porównaniu z szybkimi i tanimi liniami lotniczymi, jej atrakcyjność jest znikoma – podróż w jedną stronę zajmie co najmniej 25 godzin (niektórzy przewoźnicy oferują też połączenia z przesiadkami, co dodatkowo wydłuża ten czas; ponadto im dłuższa podróż, tym większe ryzyko opóźnień), a cena za przejazd w obie strony wyniesie Was 400-500 PLN.

Samochód

Do Mediolanu można dojechać również samochodem. Najkrótsza trasa z Warszawy do stolicy Lombardii wynosi 1530 km, a szacunkowy czas dojazdu to około 15-16 godzin. Podróż nie jest więc krótka. Trasa wiedzie w większości przez Niemcy, co pozwoli uniknąć dodatkowych opłat za autostrady. Po drodze możecie wstąpić do takich miast jak Drezno czy Norymberga. Niestety, wjeżdżając już na teren Szwajcarii oraz Włoch, musicie liczyć się z opłatami autostradowymi. W przypadku Szwajcarii konieczne jest wykupienie winiety w cenie 40 CHF ważnej przez rok, a we Włoszech korzystanie z niektórych dróg jest płatne – za przejazd odcinkiem od Como do Mediolanu zapłacicie 3,9 euro (źródło: goo.gl/O2ifij). Cena benzyny w Niemczech wynosi średnio 1,37 euro, w Szwajcarii 1,44 CHF (czyli około 1,34 euro), zaś we Włoszech 1,54 euro za litr (źródło: goo.gl/admEDa). Warto mieć to na uwadze – napełnienie baku benzyną w krajach, gdzie jest ona tańsza, pozwoli zmniejszyć koszty podróży.
      Podróż samochodem możliwa jest także przez Niemcy, Austrię i Włochy. Trwa jednak dłużej i również naraża nas na koszty autostradowe. Taką opcję polecamy osobom, które w podróży chcą zobaczyć coś więcej niż tylko Mediolan. Trasa wiedzie przez stolicę Austrii – Wiedeń, a także znaną Wam doskonale Wenecję. Przed podróżą zastanówcie się jednak, czy nie lepiej skorzystać z samolotu. Jeśli jednak wolicie samochód, ale nie chcecie zabierać go ze sobą, wynajmijcie sobie auto do podróżowania po Mediolanie dzięki tej multiwyszukiwarce.
      Warto pamiętać także, że mandaty we Włoszech są znacznie wyższe niż w Polsce. Przykładowo za nieprawidłowe parkowanie zapłacicie od 80 euro w górę, a za przekroczenie prędkości do 40 km/h Wasz portfel może uszczuplić się nawet o 600 euro. Dozwolona liczba promili we krwi wynosi 0,05, więc raczej unikajcie jazdy po kolacji z pysznym włoskim winem. No i nie da się nie wspomnieć o jeździe Włochów – pozostawia wiele do życzenia i często naraża nas na wiele nerwów za kierownicą!

 


Jak już będziecie na miejscu, to raczej chcecie leżeć do góry brzuchem, czy spędzić czas aktywnie? Nasze wskazówki odnośnie tych i innych kwestii odkryjecie w rozdziale „Co warto/nie warto?”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.