Mediolan

MediolanJedzenie i napoje

Potrawy i napoje

Mediolan reprezentuje kuchnię lombardzką, która jest oparta głównie na mięsie i maśle – jest w niej też mniej oliwy i pomidorów. To z Lombardii wywodzi się słynne risotto. W Mediolanie koniecznie zjedzcie jego odmianę z szafranem i białym winem, czyli risotto alla milanese. Smakuje zdecydowanie lepiej niż wygląda, a oferuje je praktycznie każda restauracja. Inną znaną potrawą, charakterystyczną dla kuchni Lombardii jest polenta – potrawa przyrządzana z mąki kukurydzianej.
   W kuchni Lombardii znajdziecie dużo serów, np. Grana Padano, Provolone Valpadano, Taleggio, Gorgonzola, Mascarpone czy Stracchino, także wiele smacznych wędlin, np. różne rodzaje salami.

 

Do typowo mediolańskich specjałów oprócz wspomnianego już risotto alla milanese, należą także takie potrawy, jak:

  • ossobuco alla milanese – pokrojona na plastry gicz cielęca, obsmażana w maśle, a następnie duszona w białym winie w towarzystwie pomidorów, czosnku i cebuli, a pod koniec duszenia również otartą skórką pomarańczową lub cytrynową;
  • Cotoletta alla milanese – kotlety po mediolańsku, przygotowywane z cielęciny, przypominające sznycel wiedeński, jednak w odróżnieniu od niego smażone z kością w środku;
  • Cassoeula – potrawa z kapusty i wieprzowiny;
  • Trippa alla milanese – flaki po mediolańsku.

 

panettone mediolan 640x426Wśród deserów króluje słynna panettone – drożdżowa baba z rodzynkami, popularna szczególnie w okresie bożonarodzeniowym. Będąc we Włoszech nie zapomnijcie skosztować włoskich lodów, czyli gelato. Sprzedawcy prześcigają się w smakach i opcjach, ale gwarancją są niezapomniane przeżycia smakowe!

Bezkonkurencyjnie najpopularniejszym napojem w Mediolanie, jak zresztą w całych Włoszech, jest kawa. Aromatyczna jak nigdzie indziej, smakuje najlepiej w towarzystwie z widokiem na piękne zabytki. Jak pewnie wiecie, jest wiele rodzajów kaw.

 

Najpopularniejsze z nich to:

  • espresso – czarna, mocna kawa, podawana w malutkich filiżankach (doppio – podwójne espresso);
  • macchiato – espresso z delikatną mleczną pianką na powierzchni;
  • cappuccino – espresso podawane ze spienionym mlekiem;
  • caffe'latte – espresso z dodatkiem dużej ilosci mleka;
  • lungo – odrobinę słabsze niż espresso, bo zawiera więcej wody.

 

Jeśli zamawiacie popularne w Polsce „latte” pamiętajcie, aby koniecznie dodać słowo caffe. Z włoskiego słowo latte oznacza po prostu mleko – nie chcecie chyba zamiast pysznej kawy otrzymać szklanki mleka? We Włoszech popularne są taż likiery. Z pewnością słyszeliście o Limoncello – niezwykle słodkim likierze o smaku cytrynowym przybierającym żółtą barwę. Bez trudu kupicie je w mediolańskich sklepach. W północnych Włoszech popularna jest również Grappa, czyli alkohol otrzymywany przez destylację wytłoków i pestek winogron. Uważajcie, aby z tym nie przesadzić – ponoć potrafi być naprawdę mocny!
   neviglio grande ogrdki mediolan 1024x682 W 2014 roku w Mediolanie znajdowało się 157 miejsc uhonorowanych prestiżową gwiazdką Michelin. Dodatkowo 3 z nich mogą poszczycić się więcej niż jedną gwiazdką, a są to: Cracco (adres: Via Victor Hugo 4), Sadler (Via Ascanio Sforza 77) oraz il Luogo di Aimo e Nadia (Via Privata Raimondo Montecuccoli 6). Ceny w tych lokalach naturalnie przyprawiają o zawrót głowy, ale jeśli jesteście posiadaczami kubków smakowych będących w stanie docenić wysublimowane dania mistrzów, na pewno wizyta w jednym z nich okaże się niezapomnianym doznaniem!
     Są wśród Was fani amerykańskiej i włoskiej edycji popularnego kulinarnego show Masterchef? Być może będą zainteresowani faktem, że w Mediolanie znajduje się restauracja, której współwłaścicielem jest juror Joe Bastianich. Nazywa się ona Ricci i znajduje się przy Piazza della Repubblica 27.
    Jeśli, podobnie jak zapewne większość śmiertelników, gustujecie w smacznej, ale trochę mniej wygórowanej cenowo kuchni, śmiało możecie odwiedzić lokale polecane przez użytkowników popularnych portali internetowych, na przykład: Verace (Corso Buenos Aires 86), Mr Panozzo (Via E’rico Noe' 8), Piz (Via Torino 34) lub Taranta Cafe (Via Losanna 15). Pamiętajcie, że w większości restauracji do rachunku doliczają dodatkową opłatę za tak zwane coperto, czyli koszt nakrycia i zajęcia miejsca przy stole. Do rachunku zazwyczaj doliczane jest około 10 euro.
   W Mediolanie każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno zwolennicy pizzy będą zadowoleni, jak i zwolennicy regionalnej kuchni nie będą rozczarowani!

Chcielibyście wiedzieć, co znaczy nazwa potrawy, którą jecie w Mediolanie, a nie znacie wystarczająco dobrze języka włoskiego? Zachęcamy do skorzystania z oferty kursów językowych od jednego z naszych partnerów. W ramach tych kursów ćwiczycie przede wszystkim swoje umiejętności komunikacyjne oraz macie dostęp do interaktywnych ćwiczeń językowych online, a także dedykowanego nauczyciela. Sami korzystaliśmy i polecamy. Koszt jest mniejszy niż 100 zł za cały kurs! Więcej szczegółów znajdziecie tutaj.

Alkohole

Tak, jak w całych Włoszech, również w Mediolanie bardzo popularne jest wino. Lombardia słynie szczególnie z win musujących, ale znajdziecie tam również wina niemusujące: wina białe, czerwone oraz różowe. Ceny wina wahają się już od 2-3 euro, więc warto zaopatrzyć się w butelkę wina na wieczór lub zrobić zapas i zabrać ze sobą do Polski. Być może zainteresuje Was fakt, że popularny słodko-gorzki pomarańczowy likier Campari o zawartości alkoholu 25% pochodzi z okolic Mediolanu. We Włoszech nie ma jako tako zakazu spożywania alkoholu w miejscach publicznych, pamiętajcie jednak, by zbytnio nie afiszować się z piciem wina w centrum miasta.

Fanów nocnych rozrywek na pewno ucieszy fakt, że w Mediolanie puby są otwarte dość długo – przeważnie do 1-2 w nocy. Niektóre z polecanych przez internautów barów to: wine bar Cantine Isola (Via Paolo Sarpi 30), pub w stylu irlandzkim Pog’e Mahone's (Via Salmini 1), piwny bar Beershow (Via Borsieri 30) oraz Kilburn Cocktail Bar (Via Panfilo Castaldi 25).


 Jeżeli przeczytaliście prawie wszystkie rozdziały przewodnika, a nie doszukaliście się informacji o miejscowej walucie, sposobach wymiany pieniędzy, lokalnych cenach, ważnych numerach, niebezpieczeństwach lub po prostu ciekawostkach o interesującym Was miejscu, spokojnie – zajrzyjcie do rozdziału „Inne”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.