Lombardia

LombardiaTransport

Komunikacja publiczna

Najlepiej rozwiniętym miastem, pod względem komunikacji miejskiej jest oczywiście Mediolan. Można tam poruszać się autobusami, tramwajami i metrem. W innych włoskich miasteczka najlepiej poruszać się autobusami lub rowerami – te drugie są tutaj bardzo popularne. Poza Mediolanem nie ma w Lombardii wielkich miast, które trudno byłoby zwiedzić pieszo. Zwiedzanie na piechotę ma swoje uroki. We Włoszech, każda uliczka, każdy zakątek ma swój niepowtarzalny czar, a w wielu przypadkach jest dziełem sztuki stworzonym przez wielkiego artystę.

 

Miasteczka znajdujące się nad brzegami jezior alpejskich połączone są siecią rejsów statków i łodzi kursujących regularnie między najważniejszymi ośrodkami – są świetną, a często nawet szybszą alternatywą dla autobusów, które w górzystym terenie poruszają się wolniej. Autobusy kursują jednak pomiędzy wszystkimi lombardzkimi miastami, tak i południem, jak i północą. Nie wszędzie dotrzemy pociągiem, jednak jest to najszybszy środek przemieszczania się. Kursują one pomiędzy większymi miastami i ważnymi ośrodkami turystycznymi, nie dojedziemy nimi do małych wiosek i niektórych stacji narciarskich.

Wynajem pojazdu

Wypożyczenie samochodu w Lombardii nie powinno sprawiać trudności, ceny są przystępne, jeżeli nie mamy wygórowanych wymagań, a formalności nie odbiegają od europejskich standardów. Znajdziemy tam też bogatą ofertę samochodów z wyższej półki. Z racji tego, że region jest dobrze rozwinięty, znajduje się tam wiele międzynarodowych przedsiębiorstw, a co za tym idzie dużej ilości zamożnych i wymagających biznesmenów. Samochody wypożyczymy na każdym z trzech lotnisk w okolicach Mediolanu, a także w większych miastach oraz w okolicach największych atrakcji turystycznych. Możemy to zrobić już w Polsce, przez wypożyczalnie internetowe, jak i na miejscu. Działa tam wiele popularnych sieci wypożyczalni.

A samochód, jako sposób przemieszczania się warto wybrać, choćby dlatego, aby przejechać słynną trasą przez przełęcz Stelvio, niezwykle krętą, ale i niezwykle malowniczą. Samochód ułatwi też dojazd do małych alpejskich miejscowości.

 

Należy jednak pamiętać, iż autostrady we Włoszechpłatne, opłaty pobierane są bezpośrednio na bramkach, nie trzeba wykupywać winiet. Można też zaopatrzyć się w magnetyczną kartę przedpłacaną Viacard (system prepaid) o wartości 25, 50 lub 75 euro. Drogi publiczne bezpłatne.

Włoski kodeks drogowy wymusza na obcokrajowcach (jeżeli samochód zarejestrowany jest w innym niż Włochy kraju), opłacenie wszelkich mandatów i kar drogowych w momencie ich wystawienia. Jeśli nie jesteśmy w stanie zapłacić mandatu na miejscu, nasz samochód będzie pozostawiony na nasz koszt, na parkingu depozytowym do momentu uiszczenia opłat. Jednak przyjęty i opłacony mandat jest równoznaczny z przyznaniem się do winy i nie ma możliwości odwołania się od decyzji policjanta. Jeśli nie zgadzamy się z mandatem, jedynym sposobem jest przyjęcie mandatu i wniesienie kaucji na wymierzaną karę, a następnie (do 60 dni), odwołanie się do Prefekta bądź Sędziego Pokoju.

Należy pamiętać o przestrzeganiu przepisów drogowych np. używaniu świateł mijania cały dzień poza obszarem zabudowania, zachowanie odpowiedniej prędkości (do 50 km/h w obszarze zabudowanym, do 90 km/h na obszarze niezabudowanym, na drogach ekspresowych do 110 km/h, na autostradach do 130 km/h). Maksymalne dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi to 0,5 promila. Za wykroczenia grożą kary pieniężne, a nawet zatrzymanie prawa jazdy do trzech miesięcy.

Każdy samochód musi być wyposażony w kamizelki ochronne i trójkąt ostrzegawczy, a od 15 listopada do 15 kwietnia także w opony zimowe.

Marzycie o zobaczeniu pięknych włoskich krajobrazów, a nie zraziły Was włoskie zaostrzone przepisy i kręte drogi? Chcielibyście sami dojechać w te wszystkie niesamowite miejsca, ale nie chcecie brać swojego samochodu? Z pomocą przyjdzie Wam multiwyszukiwarka wynajmu aut, gdzie znajdziecie setki ofert z najlepszych wypożyczalni!

 


„Przez żołądek do serca” – sprawdźcie w rozdziale „Jedzenie i napoje” co i gdzie jeść i pić, będąc na miejscu, tak, aby Wasza podróż była niezapomniana nie tylko ze względu na walory wizualne.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.plProsimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem ma sens i że warto dalej się rozwijać.