Włochy

WłochyJedzenie i napoje

Potrawy i napoje

Kuchnia włoska

Kuchnia włoska bazuje na dużej ilości warzyw, które są bardzo istotnym elementem wielu dań. Stosuje się również wiele przypraw, z głównych należy wymienić oregano, pieprz, bazylię, estragon, rozmaryn oraz tymianek. Do wielu dań używa się oliwy i parmezanu. Z warzyw nie możecie pominąć cebuli, czosnku, pomidorów czy oliwek. Główną specjalnością kuchni włoskiej są potrawy mączne i rybne, a także owoce morza. Jedną z podstawowych zasad jest przygotowywanie dań ze świeżych składników. Potrawy sporządzane są według długoletnich tradycji, dlatego przepisy na nie są skrupulatnie przestrzegane. Kuchnia włoska jest bardzo różnorodna, ale na świecie najbardziej znane włoskie dania to pizza, spaghetti i risotto.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Jakie zwyczaje panują we Włoszech?

 

Tradycyjny posiłek

Tradycyjny posiłek we Włoszech składa się z antipasto, czyli przystawki, primo piatto, które stanowić może pasta lub zupa, secondo piatto oznaczające główne danie, czyli wszelkiego rodzaju ryby i mięso wraz z sałatką oraz deser, jako końcowy akcent wszystkich posiłków, gdzie najczęściej jest to panna cotta albo tiramisu.

 

Pizza

Jednym z najbardziej popularnych dań we Włoszech jest pizza. Ta najbardziej tradycyjna jest wyrabiana na cienkim cieście i wypiekana w piecu, który opala się drewnem.

 

Pieczywo

Chleb toskański charakteryzuje się tym, że nie zawiera soli. Jego skórka jest dość twarda, a po paru dniach czerstwieje nie pleśniejąc. Ponadto nie rozpada się po namoczeniu, dzięki czemu jest idealny na panzanellę, czyli sałatkę chlebową.

Crostini to niewielkie tosty składające się głównie z pieczywa, które jest niesolone. Są one opiekane bądź grillowane i najczęściej smarowane oliwą. Dodatkiem może być pasta przykładowo z pomidorów, oliwek bądź trufli.

Bruschetta to grillowane cząstki chleba, które smaruje się oliwą oraz czosnkiem. Dodatkiem mogą być pomidory, szynka, cebula oraz sól i pieprz.

Focaccia, czyli rodzaj pieczywa, które wyglądem przypomina pizzę, ale jest robione na grubym cieście. Dokładniej jest to płaski chleb składający się z ciasta drożdżowego z dodatkiem soli. Zawiera również oliwę z oliwek oraz wiele ziół. Dodatkiem może być cebula, ser, mięso, warzywa lub oliwki.

 

Ciastka

Cantuccini są bardzo podobne do polskich sucharków. To małe, podłużne ciasteczka z odrobiną krojonych migdałów. Pieczone dwukrotnie wydają się lekko wysuszone, dlatego często moczy się je np. w kawie.

 

Ser

Pecorino, czyli ser owczy, jest bardzo ciekawy w smaku i posiada wiele odmian. Ser Pecorino Romano stanowi częsty dodatek do past, a Parmigiano Reggiano to popularny w Polsce parmezan.

 

Wędlina

Szynka parmeńska, którą podaje się często z jakimś ciekawym dodatkiem (np. melonem), stanowi interesującą włoską przekąskę.

 

Mięso

Bistecca alla fiorentina to bardzo ciekawy specjał. Składa się z wielkiego befsztyku wołowego, który jest pieczony na grillu. Czas pieczenia jest dość krótki, więc mięso podaje się krwiste i polewa się je oliwą.

 

Flaki

Trippa to po prostu włoskie flaki, które stanowią zupę w bulionie. Są podawane w gęstej konsystencji na dość płaskich talerzach. Danie ma bardzo intensywny smak pomidorów i parmezanu.

 

Zupa

Ribollita to inaczej zupa chlebowa. Składa się w głównej mierze z kapusty oraz fasoli. Niezbędnym elementem jest czerstwy chleb.

 

Owoce i warzywa

Owoce i warzywa są świeże i dojrzałe. Warto ich spróbować i porównać z tymi, które można kupić w Polsce.

 

Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek to jeden z najważniejszych składników kuchni włoskiej.

 

Restauracje

We Włoszech istnieje kilka rodzajów restauracji:

  • Pizzeria to miejsce, gdzie głównie serwuje się pizzę.
  • Trattoria to miejsce mniej oficjalne niż typowa restauracja, a ceny przyciągają wielu klientów. Dania nie są wykwintne, ale za to bardzo smaczne.
  • Taverna to pub we Włoszech.
  • Osteria to gospoda, gdzie najczęściej pije się wino.

 

Warto wiedzieć o tym, że często możecie spotkać knajpy, które wyglądają niepozornie, a oferują bardzo dobre jedzenie w rozsądnych cenach. Każda restauracja oferuje ciekawe menu i rzadko możecie trafić na jedzenie, które nie będzie smakowało. Gorzej jest z obsługą, która czasami niekoniecznie potrafi być uprzejma.

Stresuje Was zamawianie jedzenia, ponieważ boicie się, że nie zrozumiecie, co napisane jest w karcie? Spokojnie, możemy Wam w tym pomóc. Zapiszcie się na jeden z kursów językowych i odłóżcie zmartwienia na bok :).

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Dlaczego lepiej nie mieszać alkoholi?

Alkohole

Wino

Wino stanowi najważniejszy element włoskiej tradycji pitnej. Jest znane na całym świecie, a Włochy zaliczają się do największych producentów i eksporterów tego trunku. Przeciętna zawartość alkoholu w winie włoskim wynosi ok. 10-14%.

 

Kilka przykładów najbardziej popularnych win:

  • Chianti to jedno z najbardziej znanych spośród czerwonych win.
  • Brunello di Montalcino to jedno z najznamienitszych czerwonych win i często jedno z najdroższych.
  • Amarone to wino wytrawne, produkowane z częściowo wysuszonych winogron.
  • Vernaccia di San Gimignano to wytrawne białe wino, do którego produkcji wykorzystuje się winogrona Vernaccia.
  • Vin santo to słodkie wino deserowe w kolorze bursztynu.
  • Martini, czyli aromatyzowane włoskie wino. Składa się z ziół i przypraw korzennych. W ofercie Martini można rozróżnić cztery rodzaje tego alkoholu: Martini Rosso, które jest czerwone i zarazem najstarsze, Martini Rosato czyli różowe, Martini Bianco – białe oraz Martini Extra Dry. Martini często łączy się z Prosecco oraz kostkami lodu i skórką pomarańczy, dzięki czemu powstaje dość mocny drink o pomarańczowej barwie.

 

Likier

Campari, jeden z najbardziej popularnych likierów o intensywnym, czerwonym kolorze. Zawartość alkoholu wynosi ok. 25%. W skład likieru wchodzi około sześćdziesięciu różnych składników, m.in. gorzkie zioła, skórki z owoców, żeń-szeń oraz rabarbar. Campari podawane jest najczęściej z wodą lub z sokiem pomarańczowym. Obowiązkowymi elementami są plasterek pomarańczy i kostki lodu.

Amaretto to likier, który jest słodki, jednak da się w nim wyczuć nutę goryczy. Jego barwa jest określana jako czerwono-bursztynowa. Ilość alkoholu może wynieść od kilkunastu do 30%. Bywa częstym dodatkiem do kaw i deserów.

 

Na apetyt

Aperol to alkohol, który serwuje się przed posiłkiem, by pobudzić apetyt konsumenta. Jest jasnoczerwony, a zawartość alkoholu wynosi ok. 11%. W składzie produktu można znaleźć rabarbar, pomarańcze oraz wyciąg z ziół.

 

Drink

Spritz – najbardziej powszechny drink we włoskich barach. W skład drinku wchodzi aperol, prosecco lub inne białe wino oraz woda sodowa. Jest on pomarańczowy i podaje się go z kostkami lodu oraz plasterkiem pomarańczy. Zawartość alkoholu wynosi ok. 15%.

 

Coś mocniejszego

Grappa to mocny trunek, który cieszy się sporą popularnością. Alkohol ten jest uzyskiwany poprzez destylację winogron, które zostały po produkcji wina. Zawartość alkoholu może wynosić pomiędzy 38% a 60%, jednak najczęściej spotykane jest 40%.

 

Przepisy panujące we Włoszech

We Włoszech alkohol możecie kupić od 16. roku życia. Mimo wszystko wiek kupujących nie jest skrupulatnie sprawdzany przez sprzedawców. Nie istnieje ogólnokrajowy przepis, który regulowałby zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Warto jednak wiedzieć, że niektóre z miast wprowadziły swoje własne zasady. Dotyczy to szczególnie miejsc, które są często odwiedzane przez turystów. Zabronione jest więc spożywanie alkoholu między innymi na placu w Rzymie czy Wenecji.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Opieka zdrowotna we Włoszech.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-22 12:40:08
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy