Campo de Fiori
Gdzie się znajduje: Piazza Campo de' Fiori, 00186 Roma, Włochy (mapa)
Co warto wiedzieć:
Aż trudno w to uwierzyć, ale ten otoczony owocowymi straganami, kwiatowymi kramami i stoiskami z pamiątkami plac, do XV wieku był porośnięty pachnącą łąką. Bowiem z włoskiego Campo de’ Flori oznacza pole kwiatów. Za panowania Kaliksta III pole, na którym pasły się zwierzęta hodowlane sukcesywnie zamieniało się w targowisko. Ulice odbiegające od piazzy do tej porynoszą nazwy zaczerpnięte od nazwisk sławnych rodzin kupieckich i rzemieślniczych. I tak na przykład, Via dei Balestrari słynęła z produkcji białej broni, a Via dei Giubbonari (rodzina stolarzy) z meblarstwa. W XIX wieku wyburzono część kamienic, aby zwiększyć plac.
Co znajdziesz na miejscu?
Pomnik z postacią Giordana Bruna – Campo di Fiori, oprócz sielankowej średniowiecznej wizji zielonego pola, miał również mroczną historię. Był miejscem egzekucji. Doświadczył jej m.in. humanista, filozof i dominikanin Giordano Bruno. W 1600 roku został spalony na stosie za swoje poparcie heliocentrycznej teorii Mikołaja Kopernika. Mimo późniejszego wyparcia się swoich heretyckich poglądów, inkwizycja pozostała wobec niego bezwzględna. W 1889 roku wzniesiono jego pomnik w geście upamiętnienia męczeństwa myślicieli w czasach nieprzyjaznych nauce, która musiała być zgodna z doktryną kościelną oraz jako symbol walki o wolność słowa.
Motyw egzekucji na Campo de Fiori występuje również w polskiej poezji. Czesław Miłosz w swoim wierszu tak samo zatytułowanym jak opisywany plac, zestawił śmierć Giordana Bruna z tragedią, która miała miejsce w żydowskim gettcie w Warszawie podczas okupacji niemieckiej. Po dokonanej egzekucji na Campo de Fiori, mieszkańcy rozeszli się i wrócili do sprzedaży „koszów oliwek i cytryn”. Natomiast w wierszu Miłosza, ludzie bawiący się na karuzeli obok getta, nie chcą zamartwiać się cierpieniem Żydów. Zestawienie tych dwóch obrazów ma uświadomić czytelnikowi z jaką obojętnością podchodzi się do ludzkiego życia.
Kiedy zwiedzać:
• Cały rok
Ceny:
• Wstęp bezpłatny
Dla kogo:
• Dla zakupowiczów
• Dla chcących poczuć targowy klimat
• Dla spragnionych włoskiej kawy – znajduje się wiele kawiarek wokół placu
• Dla koneserów lokalnych serów, przypraw i alkoholi
Dla kogo nie:
• Dla osób, które nie lubią hałasu – uliczni sprzedawcy wzajemnie przekrzykują się, zachwalając swoje produkty
Co zobaczyć w pobliżu?
• Pałac Farnese
• Panteon
Jak dojechać:
• Autobusem na stację Largo Argentina
• Następnie ok 7 minut na pieszo w kierunku Campo de Fiori
• Linie,które zatrzymują się na stacji: 30, 40, 46, 62, 64, 70, 81, 87, 119
Więcej informacji:
http://bit.ly/2dWIhFI - (live stream) rankiem możecie podglądać targowisko, natomiast wieczorem obserwować toczące się nocne życie towarzyskie.
Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.
Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.
Breakplan