Galeria Borghese

Gdzie się znajduje: Piazzale Scipione Borghese, 5, 00197 Roma, Włochy (mapa)

 

 Co warto wiedzieć:

W Pałacu Borghese znajdziecie najważniejsze dzieła Caravaggia, Rafaela, czy Rubensa, a to wszystko za sprawą kardynała Scipione Borghese,siostrzeńca papieża Pawła V. Co prawda sposób zdobywania twórczości wspominanych artystów odbiegał od religijnej moralności. Dlaczego? Borghese zlecał po prostu ich kradzieże albo szantażował więzieniem. Oczywiście nie ze wszystkimi artystami tak postępował, ale wykorzystywał swoją pozycję i władzę w sposób… niemiłosierny. Efektem jego mafijnej kariery było znalezienie się w pałacu Złożenia do grobu Rafaela,czy Diana i Nimfy Domenichio.

W paryskim Luwrze również możecie podziwiać Kolekcję Borghese. Napoleon Bonaparte wywarł presję sprzedaży znacznej części kolekcji na swoim szwagrze Camilio Borghese. Można rzec,że tym razem obrobiono rodzinę Borghese z majątku artystycznego. Na szczęście kolekcja została zabezpieczona od rozdrobnienia testamentem zakazującym sprzedaży. Jedynym wyjątkiem od tej zasady była sprzedaż w 1891 roku obiektu wraz ze zbiorem państwu włoskiemu.

Od 1903 roku gości zwiedzających z całego świata.

 

 Co zobaczysz na miejscu?

Będąc w Galerii dostrzeżcie arcydzieła takie jak :Święty Hieronim Caravaggia, Damę z jednorożcem Rafaela, Zdjęcie z Krzyża Rubensa. Więcej sekretów nie zdradzimy, musicie zobaczyć to miejsce na własne oczy!

Po kulturowej wyprawie, warto przespacerować się Ogrodami Borghese na terenie Villi Borghesa.Na tej ogromnej zielonej przestrzeni możecie zobaczyć niesamowite okazy zwierząt w zoo, przepłynąć łódką lub przejechać rowerem, bądź po prostu obcować z naturą od świtu do zmierzchu. Przechodząc wzdłuż ścieżek, będziecie mieli okazję zobaczyć wiele popiersi wybitnych postaci - w tym Sienkiewicza. Zawsze miło zobaczyć odrobinę polskości za granicą, prawda? Charakterystycznym punktem na mapie Ogrodów jest świątynia Asklepiosa. W parku znajduje się ponadto replika znanego londyńskiego teatru Szekspirowskiego.

 

 Kiedy zobaczyć?

• Muzeum jest otwarte od wt – nd 8:30- 19:30

• Z wyłączeniem poniedziałków, 25.12 oraz 1.01

• Wizyta w muzeum trwa 2 godziny.

 

Ceny:

• Bilet wstępu 15 euro,

• Dla osób w wieku 18-25 lat 8,5 euro

• Dla osób poniżej 18 roku – 2 euro

• UWAGA! Bilety koniecznie należy zarezerwować wcześniej. Często od samego rana wywieszona jest tabliczka ‘sold out’ przy kasach. W miesiącach mniej obleganych przez turystów (listopad – styczeń) można zaryzykować kupnem z miejsca.

• Wstęp do zoo (Dorośli - 16 euro, dzieci do 1 metra wysokości i do 12 roku życia – 13 euro, dzieci poniżej 1 metra – wstęp darmowy)

 

Jak dojechać?

• Metrem linia A stacja Piazza di Spagna . Za 2,5 kilometra od stacji będziecie na miejscu ;)

 

Gdzie zaparkować?

Od strony zoo, Park Borghesa.

 

Co zobaczyć w pobliżu?

• Ogrody Willi Borghese

•Galleria Nazionale d'Arte Modern

Schody Hiszpańskie

Piazza del Poplo

 

Dla kogo:

• Dla pasjonatów, jak i dla laików sztuki

• Dla małych i dużych

• Dla estetów

 

Dla kogo nie:

• Dla lubiących fotografować – jest zakaz robienia zdjęć. Wszelki torby należy zostawić w szafkach.

 

Więcej informacji:

http://www.galleriaborghese.it/galleriaBorghese.html

 


 Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.