Bazylika Św. Jana na Lateranie

Bazylika Św. Jana na Lateranie

Gdzie się znajduje Piazza di S. Giovanni in Laterano, 4, Roma, Włochy (mapa)

 

Co warto wiedzieć:

Bazylika została zbudowana za panowania papieża Milcjadesa (311-314). To właśnie Bazylika św. Jana na Lateranie jest katedrą biskupa Rzymu (katedrą papieską). Na froncie świątyni znajduje się łaciński napis Omnium Ecclesiarum Urbis et Orbis Mater et Caput - Matka I Głowa Wszystkich Kościołów W Mieście I Na Świecie.

Obszar,na którym została wzniesiona świątynia należał do wrogów politycznych cesarza Nerona – rodu Lateranów. Ówczesny cesarz odebrał posiadłości Lateranom, a w IV wieku pierwszy chrześcijański cesarz Konstantyn Wielki podarował ziemię pod papieskie zarządzanie.

Do XVI wieku stojący obok Bazyliki Pałac na Lateranie był główną siedzibą papieży, jednak z powodu pożarów jakie nawiedziły te budowle, papież Grzegorz XI przeniósł rezydencję papieską do Watykanu. Główny okres, w którym wszczęto pracę renowacyjne kościoła przypadał na panowanie papieża Innocentego X pod koniec XVII wieku.

 

Co zobaczyć na miejscu?

Zgodnie ze zwyczajem kobiety, które pragną wydać na świat syna muszą dotknąć owoców żołędzia, które zdobią środkowe drzwi z brązu przeniesione z Forum Romanum. Po prawej stronie możecie dostrzec Świętą Bramę otwieraną 24 grudnia z okazji rozpoczęcia Roku Jubileuszowego. Do świątyni przyłączony jest Pałac Laterański, który zburzono w XVI wieku,a obecnie możecie podziwiać jego pomniejszoną wersję. Następnie przenieście się do Baptysterium, miejsca, gdzie tysiące Rzymian nawróciło się na chrześcijaństwo.Natomiast jeśli chcecie podziwiać obraz Chrystusa Acheiropoietona, który według legendy został namalowany przez św. Łukasza i Anioły, udajcie się do Sancta Sanctorum (dawne oratorium papieskie). Do legendarnego dzieła prowadzą tzw. Święte Schody, przywiezione z Jerozolimy do Rzymu w 326 r. To właśnie po nich miał wchodzić Jezus Chrystus idący na sąd. Legenda głosi również, że owe schody pochodzącą z pałacu Poncjusza Piłata. Scala Santa znajdują się w kaplicy San Lorenzo, naprzeciwko Bazyliki.

 

Kiedy zwiedzać:

• Kościół otwarty jest codziennie od 7.00 do 19 :00 (zimą do 18)

• Baptysterium otwarte jest codziennie od 8.00 do 12.30 i 16.00 - 19.00

 

Ceny:

Wejście do kościoła – wstęp wolny

 

Dla kogo:

• Dla pielgrzymów

• Dla każdego kto pragnie zobaczyć Matkę i Głowę wszystkich kościołów

• Dla pasjonatów historii kościoła

 

Dla kogo nie:

• Dla osób, które przemierzając Rzym są ubrane jak na kościelne warunki dość skąpo – pamiętajcie, aby mieć zasłonięte ramiona i nogi. Ta Bazylika jest pod tym względem bardziej konserwatywna niż Bazylika św. Piotra.

 

Co zobaczyć w pobliżu?

Santa Maria Maggiore

Circus Maximus

Coloseum

Jak dojechać:

• Metrem (Linia A) - wysiądźcie na stacji San Giovanni, a następnie na pieszo przespacerujcie się około 5 minut.

 

Więcej informacji:

http://bit.ly/2dSb1Tf - film z wnętrza Bazyliki

http://bit.ly/1NZpAxq - wirtualny spacer po świątyni

 


 Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.