Rzym

RzymCo warto / nie warto?

Miejsca i atrakcje

SPIS TREŚCI:

Forum Romanum | Koloseum | Kapitol | Ołtarz PokojuFontanna di Trevi | Via del Corso | Circus Maximus | Panteon | Palatyn | Schody HiszpańskiePiazza del Popolo | Watykan | Zamek Świętego Anioła 

 

Forum Romanum

 Najsłynniejsze miejsce w Rzymie. Najstarszy plac miejski, centrum polityczne i religijne starożytnego Rzymu. W czasach świetności starożytnego miasta (V-I w. p.n.e.) znajdowało się tu 9 świątyń, 3 bazyliki i 4 łuki triumfalne. Dziś można podziwiać pozostałości po tych wspaniałych budowlach, część murów zachowana jest w bardzo dobrym stanie. Całość sprawia imponujące wrażenie!

Zwiedzanie: Na tarasie za Kapitolem można podziwiać Forum Romanum z góry, bezpłatnie. Spacer po ruinach jest płatny.

Bilety: normalny – 12 euro, ulgowy – 7,5 euro. Bilet obowiązuje do jednorazowego wejścia do trzech obiektów (Forum Romanum + Koloseum + Palatyn) w ciągu dwóch dni. By uniknąć ogromnych kolejek, warto kupić bilet online (ceny od 16 euro).

Dojazd: stacja metra Colloseo.

 

Koloseum

 Każdy z nas kojarzy miasto właśnie z tą budowlą. To najsłynniejszy na świecie, usytuowany w sercu miasta amfiteatr o czterech kondygnacjach. Wzniesiony w latach 70-80 n.e. przez dynastię Flawiuszów, architekt nieznany.

Odbywały się tutaj walki gladiatorów, polowania na zwierzęta, tortury chrześcijan, igrzyska olimpijskie. Widownia mogła pomieścić aż 70 tysięcy ludzi – to więcej niż warszawski Stadion Narodowy! W 1744 r. został ogłoszony miejscem męczeństwa chrześcijan, a w 2007 r. jednym z siedmiu nowych cudów świata. Obecnie Koloseum jest jednym z symboli miasta. W Wielki Piątek papież prowadzi wokół niego Drogę Krzyżową.

Zwiedzanie: cały rok oprócz 1 stycznia i 25 grudnia. Zimą w godzinach 8:30-16:30, latem do 19:15.

Bilety: (trzy obiekty = jeden bilet, patrz: Forum Romanum).

Dojazd: stacja metra Colloseo.

 

Kapitol

 Wzgórze, które swoją nazwę zawdzięcza czaszce znalezionej przy budowie głównej świątyni na tym wzgórzu. Od początku Rzymu Kapitol był twierdzą i sanktuarium miasta. Dziś znajdziemy na nim Plac i pomnik Marka Aureliusza oraz Muzeum Kapitolińskie z wieloma cennymi zabytkami (m.in. pomnikiem wilczycy, legendarnej założycielki miasta).

Zwiedzanie: płatne wnętrza muzeum.

Bilety: normalny 14 euro, ulgowy 12 euro.

Dojazd: Piazza Venezia, autobusy linii: 30, 81, 83, 118, 160, 170.

 

Ołtarz Pokoju

 Wzniesiony na Polu Marsowym, obecnie w Muzeum Ara Pacis. Ołtarz jest symbolem wdzięczności za zaprzestanie działań wojennych. Wzniesienie Ołtarza ślubował Cesarz August w 13 r. p.n.e., budowę zakończono w 9 r. p.n.e. Jest marmurową budowlą o wymiarach 11,6x10,6 m, z płaskorzeźbami przedstawiającymi reliefy z życia Augusta.

Zwiedzanie: od wtorku do niedzieli od 9:00 do 19:00.

Bilety: 8,50 euro (gratis do 18 r. ż.).

Dojazd: przystanek Passeggiata Ripetta, autobusy linii: 301, 628.

 

Fontanna di Trevi

 Najsłynniejsza, największa barokowa fontanna Rzymu. Zasilana jest wodą prowadzoną przez akwedukt zbudowany w 19 r. p.n.e. Wzbogacona mnóstwem rzeźb, m.in. Neptuna. Miejsce konieczne do odwiedzenia przez wszystkich zakochanych! Turyści wrzucają tu symboliczne monety, które wróżą: powrót do Rzymu (jedna moneta), romans (dwie monety) lub ślub (trzy monety).

Zwiedzanie: po zakończeniu remontu w 2015 r. znów można ją podziwiać.

Dojazd: najlepiej pieszo, znajduje się w centrum historycznego Rzymu. Najbliżej przystanku Corso-Minghetti, autobusy linii: 51, 62, 63, 83, 85, 160, 492.

 

Via del Corso

 Prawdziwy raj dla wszystkich fashionistek – jeśli zakupy, to tylko tam! Najsłynniejsza rzymska ulica mieści zarówno przeróżne sklepy z pamiątkami, jak i butiki światowych projektantów. Są też outlety, gdzie kreacje od projektantów można kupić po niższej cenie. Ulica ma 1,5 km i biegnie przez środek starożytnej części miasta, pomiędzy placami Piazza del Popolo i Piazza Venezia. Wysokie kamienice i muzycy z całego świata sprawiają, że Via del Corso ma niepowtarzalny klimat.

Zwiedzanie: większość sklepów czynna jest w godzinach 10:00-20:30.

Dojazd: w pobliżu stacje metra Spagna i Barberini.

 

Circus Maximus

 Położony między wzgórzami Palatynu i Awentynu, najstarszy i największy cyrk starożytnego Rzymu. Mieścił Świątynię Słońca, stajnię, widownię i fontanny. Rozgrywały się tam wyścigi rydwanów, a budowla mogła pomieścić aż 250 tysięcy widzów! Dziś można podziwiać wyniesienie terenu nad gruzami dawnego cyrku.

Zwiedzanie: darmowe, czas ok. 2 godzin.

Dojazd: stacja metra Circo Massimo.

 

Panteon

 Wybudowany w 125 r., najstarszy rzymski zabytek zachowany w całości! Do VII wieku czczono tam bóstwa planetarne, a dziś jest kościołem katolickim. Majestatyczna perła architektury jest największą rotundą na świecie, mierzy 42,2 m średnicy i posiada oculus – centralny otwór oświetlający wnętrze.

Zwiedzanie: darmowe, pon-sob. 8:30-19:30, niedz. 9:00-18:00.

Dojazd: najlepiej piechotą (środek starożytnego miasta). Najbliżej przystanku Corso Rinasciento, linie autobusowe: 70, 81, 87, 492, 628.

 

Palatyn

Jedno z siedmiu wzgórz, na których zostało założone miasto, a także najstarsza jego osada. To tu wilczyca miała karmić Romulusa i Remusa – legendarnych założycieli miasta. Swoją willę miał tutaj Marek Aureliusz i Cyceron. Wznoszono tu także cesarskie domy – dziś można zobaczyć ruiny pałacu Augusta i Tyberiusza, a także Dom Liwii – najlepiej zachowany budynek na Palatynie, w którym zachowały się freski ze scenami mitologicznymi i posadzki z I w. p.n.e.

Zwiedzanie: od 8:30.

Bilety: (trzy obiekty = jeden bilet, patrz: Forum Romanum).

Dojazd: w pobliżu stacja metra Colosseo.

 

Schody Hiszpańskie

 Mało kto wie, że Schody Hiszpańskie to atrakcja nie Madrytu czy Barcelony, ale Rzymu. Swoją nazwę zawdzięczają bliskiej lokalizacji hiszpańskiej ambasady i Piazza di Spagna, jednego z najsłynniejszych rzymskich placów. Mają 138 stopni i pod względem długości i szerokości są drugimi schodami w Europie. Odbywają się tu pokazy mody i szopki bożonarodzeniowe, a wiosną ustawiana jest dekoracja z kwiatów. U stóp schodów znajduje się fontanna-łódeczka, pamiątka po powodzi z XVI w.

Zwiedzanie: darmowe. Najlepszy klimat do przesiadywania na schodach jest wieczorem, gdy gromadzi się tu dużo muzyków.

Dojazd: stacja metra Spagna.

 

Piazza del Popolo

 Plac w stylu neoklasycystycznym, na którym początek bierze Via del Corso. Przez lata odbywały się tutaj publiczne egzekucje. Pośrodku placu znajduje się wysoki na 24 m obelisk, przeniesiony z Circus Maximus, a wzniesiony przez Ramzesa II. Po bokach placu możemy podziwiać dwa bliźniacze kościoły poświęcone kulcie Matki Boskiej.

Zwiedzanie: darmowe, cały rok.

Dojazd: w pobliżu stacji metra Flamino.

 

Watykan

Miejsce szczególnie ważne dla wszystkich katolików. Państwo-miasto, enklawa na terytorium Rzymu. Jest siedzibą najwyższych władz Kościoła Katolickiego i rezydencją papieża. Jego historia zaczyna się w IV w., kiedy biskupi weszli w posiadanie Pałacu Laterańskiego, a pielgrzymi przybywali do Watykanu na grób św. Piotra.

 

Dziś w Watykanie można podziwiać wiele obiektów, a do najsłynniejszych należą:

  • Bazylika św. Piotra znajdująca się na placu św. Piotra. Drugi co do wielkości kościół na świecie, zbudowany w latach 1506-1626. Zgodnie z tradycją bazylika stoi na miejscu ukrzyżowania św. Piotra, a jego grób leży pod głównym ołtarzem (Nowe Groty). W prawej nawie kościoła mieści się grób Jana Pawła II.
  • Kaplica Sykstyńska, czyli kaplica w Pałacu Watykańskim pochodząca z XV w. Słynie z zachowanych fresków Michała Anioła: Stworzenie AdamaWręczenie kluczy św. Piotrowi czy Sąd Ostateczny.
  • Muzea Watykańskie – znajdują się w nich dzieła sztuki zebrane przez poszczególnych papieży. To najbogatsza kolekcja obrazów i rzeźb z całego świata, podzielona na mniejsze muzea według pochodzenia dzieł i związanej z nimi kultury.

 

Zwiedzanie: Muzea otwierają się o 9:00, ale ze względu na długie kolejki warto być zdecydowanie wcześniej. Do bazyliki prowadzi dość długa kolejka, ale nie należy się zrażać, gdyż szybko się porusza.

Bilety: Bazylika i podziemia bazyliki – bezpłatnie, jeden bilet do 3 obiektów: Muzea Watykańskie + Kaplica Sykstyńska + Ogrody papieskie w cenie: normalny – 32 euro/ulgowy – 26 euro. Zakup tylko online. Same muzea: normalny – 17 euro, ulgowy – 8 euro. Wjazd na kopułę bazyliki: 7 euro (5 euro schodami).

 Dojazd: stacja metra Ottaviano.

 

Zamek Świętego Anioła

  Znajduje się nad brzegiem Tybru, w pobliżu Watykanu, od XIII w. połączony z nim podziemnym korytarzem Passetto di Borgo. Budowla wzniesiona w II w. n.e. jako mauzoleum cesarza Hadriana. Swoją nazwę zawdzięcza upamiętnieniu sytuacji, w której nad mauzoleum pojawił się anioł chowający miecz na znak końca zarazy w VI w. Do kompleksu należy też most św. Anioła, z barokowymi posągami aniołów.

Okolica chętnie przyciąga różnych grajków, którzy dodają miejscu jeszcze więcej magii. Po trudzie zwiedzania, to dobre miejsce na odpoczynek – brzeg Tybru otoczony jest murkiem, na którym można odsapnąć.

Zwiedzanie: od wtorku do niedzieli w godzinach 9:30-19:00.

Bilety: normalny – 14 euro, ulgowy – 7 euro.

Dojazd: przystanek Piazza Pia – Castel Sant' Angelo, autobusy linii: 23, 40, 34, 60, 280.

 

Chcielibyście sami zobaczyć te wszystkie atrakcje Rzymu? Nie wiecie od czego zacząć przygotowania? Zorganizujemy za Was zarówno przelot, jak i nocleg za darmo. Z nami zaoszczędzicie czas, pieniądze oraz nerwy! Wystarczy się z nami skontaktować: wysyłając maila (rezerwacje@breakplan.com) lub przez nasz fanpage na Facebooku.  Udzielimy wszystkich niezbędnych informacji! Aby dowiedzieć się więcej szczegółów, kliknijcie tutaj.

Wypoczynek

Jeśli zmęczyło Was wędrowanie wśród ruin czy surowy wygląd miejskiej architektury, odetchnijcie na zielonych terenach Rzymu, takich jak park Villa Borghese w pobliżu centrum miasta (niegdyś znajdowały się tutaj słynne ogrody Lukullusa). Największym parkiem Rzymu jest jednak Villa Pamphili, który większość mieszkańców wybiera, by uprawiać jogging czy odpoczywać na przechadzce z dziećmi.

Pozostałe

Co warto robić:

  • Zdecydowanie warto nosić ze sobą małą butelkę. W wielu publicznych miejscach natkniemy się na małe fontanny i krany z wodą pitną. W słoneczne i gorące dni przynoszą ulgę!
  • Tuż po przyjeździe zakupić kartę ROMA PASS – dwu- lub trzydniową. Idealna na 3 dni lub weekend w Rzymie, Uprawnia ona do wejścia do dwóch muzeów, ma zniżki na kolejne muzea i dostęp do wszystkich środków transportu.
  • Skusić się na lody! Włochy słyną z wyśmienitej kuchni, a dotyczy to zwłaszcza deserów. Są świeże, z domowych, naturalnych składników. Gelaterie to lodziarnie serwujące właśnie tradycyjne, prawdziwe włoskie lody.

 

Czego nie warto:

  • Nie warto dać się naciągaczom. Można spotkać ich niemal wszędzie. Sprzedają wodę, parasole czy kwiaty po zawyżonej cenie. W okolicach Forum Romanum w Rzymie trzeba uważać za przebranych Rzymian, którzy po wspólnym zdjęciu oczekują zapłaty nawet w wysokości 20 euro.

 

Gotowi na wczasy w Rzymie? Sprawdźcie najlepsze oferty od najbardziej popularnych biur podróży.

 


 Jeśli już wiecie, co warto i nie warto robić na miejscu, a chcecie się dowiedzieć, jak najlepiej przemieszczać pomiędzy różnymi miejscami, wykorzystajcie parę minut na przeczytanie rozdziału „Transport”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.