Lombardia

LombardiaWprowadzenie

Wprowadzenie

 

Niektórzy nazywają Lombardię najmniej włoskim regionem Włoch, a jej stolicę – Mediolannajmniej włoskim miastem. Inni nazywają ją kwintesencją Włoch. Lombardia jest unikatowa. Nie jest jak południe, nie jest też jak Rzym, czy Toskania. Ale jest cudownie włoska, bardziej dystyngowana, elegancka, bardziej zapracowana, niestety bardziej zanieczyszczona, ale nadal włoska. Pełna dzieł sztuki i niezwykłych perełek architektonicznych. Pełna pamiątek po rządzących tu Celtach, Rzymianach, Francuzach i Austriakach. Przy tym, położona u podnóża Alp, usiana górskimi jeziorami, pełna wąskich uliczek, niewielkich miasteczek, winnic, gajów oliwnych, doskonałych kurortów narciarskich… A w centrum – Mediolan. Serce Lombardii. Równie elegancki i dystyngowany. Równie unikatowy! Równie piękny!

Informacje ogólne
  • Stolica regionu: Mediolan
  • Powierzchnia: 23 862 km2 
  • Liczba ludności: 9, 46 mln
  • Język urzędowy: włoski
  • Waluta: euro
  • Strefa czasowa: czas centralny GMT + 1
  • Numer kierunkowy: +39
  • Kod samochodowy: I

 

Lombardia to region położony na północy Włoch. Północną granicę dzieli ze Szwajcarią. Od wschodu graniczy z Trydentem-Górną Adygą i Wenecją Euganejską, od południa z Emilią-Romanią, a od zachodu z Piemontem.

Lombardia jest najgęściej zaludnionym i zarazem najlepiej rozwiniętym gospodarczo regionem Włoch. To tam zlokalizowane są najważniejsze przedsiębiorstwa kraju, to tam mają siedzibę, między innymi Alfa Romeo, Maserati, Siemens, Magneti Marelli czy Pirelli. Sam Mediolan jest także dobrze prosperującym ośrodkiem akademickim. Nie znaczy to jednak, że jest to region silnie uprzemysłowiony i nieatrakcyjny turystycznie. Lombardzkie miasta, mają przepiękne, średniowieczne i renesansowe starówki, muzea pełne dzieł największych włoskich artystów, majestatyczne katedry i piękne pałace. Na północy zaś, u podnóża Alp, rozsiane są malownicze jeziora otoczone bujną roślinnością.

 

Dzięki przynależności Włoch do Unii Europejskiej, dostaniemy się tam bez paszportu, czy wizy (konieczny jest dowód osobisty), jeśli tylko nasz pobyt nie przekroczy 90 dni. Walutą jest euro, a językiem urzędowym oczywiście język włoski, choć w tych regionach popularny jest także niemiecki. Lombardia przez długi okres należała do Księstw Niemieckich, a później do Austrii.

W przypadku zdarzenia wymagającego opieki medycznej, wszyscy ci, którzy opłacają składki NFZ w Polsce, a także posiadają (darmową) Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), mają prawo do podstawowej opieki medycznej. Jednak aby być pewnym, że w przypadku konieczności leczenia, będziemy mogli liczyć na szerszy zakres usług, lepiej wykupić dodatkowe, prywatne ubezpieczenie turystyczne.

Marzą Wam się wakacje w Lombardii, cudowna pogoda, wspaniałe widoki? Chcecie, żeby ktoś po prostu Was tam zabrał, byście w końcu mogli odpocząć? Wystarczy kliknąć tutaj i wybrać coś dla siebie z setek ofert najbardziej popularnych biur podróży! 

Jeśli chcecie poszukać miejsca do spania samodzielnie, skorzystajcie na naszej wyszukiwarki tanich noclegów

Geografia i historia

Geografia

 

Region rozciąga się od leżących na północy Alp Lombardzkich (z najwyższym szczytem Bernina - 4049 m n.p.m.), aż po nizinę Padańską na południu. Pomiędzy górami a niziną, znajduje się Przedgórze Alp. Ważną częścią Lombardii są jeziora Alpejskie: Jezioro Garda, Jezioro Como, Jezioro Maggiore i Jezioro Sobbino, nazywane cudami świata, doceniane i lubiane przez wielu artystów i celebrytów. Były inspiracją dla Verdiego, Belliniego czy Rossiniego. Naturalną granicę na południu tworzy rzeka Pad, na zachodzie od Piemontu oddziela Lombardię rzeka Ticino, na wschodzie zaś mamy rzekę Mincio, będącą przedłużeniem Jeziora Garda, które oddziela Lombardię od Wenecji Euganejskiej. Rozwój gospodarki i przemysłu niestety wpłynął niekorzystnie na środowisko naturalne Lombardii. Okolice Mediolanu, dolina Padu to tereny zanieczyszczone, jak wiele dużych, europejskich miast. Na szczęście w górnych partiach regionu zachowała się bujna, dziewicza roślinność i nietknięte przemysłem krajobrazy. Krajobraz regionu kształtują nie tylko przemysłowe miasta, ale i przepiękne miasteczka średniowieczne. Poza nimi, na północy rozciągają się pasma górskie, a u ich stóp jeziora alpejskie. Po dolinach rozsiane są zaś pola ryżowe, gaje oliwne i sady owocowe.

 

Historia

 

Lombardia, jak większość regionów leżących na styku dwóch państw, ma ciekawą historię. Często jest ona pełna wojen, ale można się w niej spotkać też z rozwojem handlu. Kształtuje to niepowtarzalną kulturę. To właśnie historia Lombardii wpłynęła na jej unikatowy charakter. Z jednej strony na jej elegancki urok, a z drugiej na swego rodzaju odosobnienie od południa Włoch. Wszak przez prawie dwieście lat rządzili tu Austriacy i Francuzi. Nawet nazwa regionu pochodzi od zachodniogermańskiego ludu zwanego Lombardami, który podbił Lombardię (rządzoną wówczas przez Rzymian) w VI wieku i założył swoje królestwo ze stolicą w Pawii. Wiele miast na terenie Lombardii ma jednak dłuższą historię niż czasy germańskie czy nawet rzymskie, założone zostały wiele lat wcześniej jako osady celtyckie. Mimo tej wielokulturowości i częstych wojen, Lombardia długo była uważana za najważniejszy region Włoch, a Mediolan za miasto ważniejsze od Rzymu. Pozostałości tego widzimy nadal w zachowaniu Lombardczyków, którzy często pogardliwie patrzą na mieszkańców południa czy Rzymian. Średniowiecze i renesans to najlepszy okres rozwoju regionu. Wtedy właśnie rozkwitała sztuka i handel, a razem z nimi takie miasta doliny Padu jak Mediolan, Pawia, Mantua czy Cremona. W 774 r. panowanie nad Lombardią przejęli Frankowie, a po śmierci Lotra - wnuka Karola Wielkiego, o Lombardię upomnieli się książęta państw włoskich. Sto lat później do walki o Lombardię dołączyły Niemcy i Burgundia. W połowie X w. region finalnie opanował Otton I. Panowanie niemieckie nie wpłynęło jednak źle na te obszary. Późne średniowiecze to czas największego rozwoju. Lombardia była wtedy najlepiej rozwiniętą częścią Italii, a jej największe miasta miały pewien zakres wolności. Ośrodki te przeciwstawiały się jednak cesarstwu, tworząc Ligę Lombardzką. Wojska Ligi pokonały w 1176 r., Fryderyka I Barbarossa pod Legnano, Fryderyk musiał oficjalnie uznać niezależność miast Ligi Lombardzkiej. Sam Mediolan i okolice zyskały jeszcze bardziej dzięki panowaniu rodu Viscontich, a później rodu Sforzów. Pod koniec średniowiecza, wschodnią część Lombardii przejęła Wenecja, a do rywalizacji o resztę obszarów przystąpiła Hiszpania. Od XVI w. przechodziła z rąk do rąk, to hiszpańskich, to francuskich, to niemieckich, to austriackich i w końcu włoskich. Po Kongresie Wiedeńskim z 1815 r., jako część królestwa Wenecko-Lombardzkiego, należała do Austrii, przez krótki okres była częścią Królestwa Sardynii, a od 1860 r. jest częścią Włoch.

Kultura i zwyczaje

Mówi się, że typowy Włoch to lekkoduch i romantyk, bardzo głośny i bezpośredni, ale przy tym zawsze chętny do pomocy. Uwielbia jeść i uwielbia wino, jest zagorzałym kibicem, ponad wszystko ceni swój dom i… obiad u mamusi. Opis ten jednak najbardziej pasuje do mieszkańców południa. Lombardczycy, a już szczególnie Mediolańczycy są inni. Co więcej, często gardzą rozleniwionym południem czy głośnymi Rzymianami. Jak cała Lombardia są bardziej eleganccy i dystyngowani. Powiedzieć można, że jest to też chyba najbardziej zapracowany region Włoch. Lubią to, co najlepsze - w odróżnieniu od innych regionów, potrafią docenić nie swoje produkty. Nad wino lombardzkie wynoszą na przykład wino toskańskie. Lubią też to, co piękne czy to moda, czy samochody, czy też dzieła sztuki.

Spodobał Wam się ten wstęp do przewodnika po Lombardii? Wiedzcie, że możecie teraz zrobić więcej, niż kliknąć lajk na fejsbuku i odłożyć w czasie marzenia o tym miejscu! Skontaktujcie się z nami poprzez formularz kontaktowy lub przez nasz fanpage na Facebooku. Osobiście doradzimy Wam jak zaplanować zarówno przelot, jak i noclegi do tego miejsca. Co macie do stracenia? Po więcej szczegółów kliknijcie tutaj.

Jeśli nie chcecie skorzystać z naszego osobistego doradztwa, biegniemy z pomocą naszej wyszukiwarki lotów i noclegów!

 


 Mówi się, że każdy moment jest dobry na podróżowanie. Jeżeli jednak chcecie wiedzieć, kiedy najlepiej wyruszyć w Waszą wymarzoną podróż, zerknijcie do rozdziału „Kiedy jechać?”.

 Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.plProsimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem ma sens i że warto dalej się rozwijać.