Lombardia

LombardiaCo warto / nie warto?

Miejsca i atrakcje

SPIS  TREŚCI

Mediolan | Pawia | Certosa di Pavia | BergamoCremona | Brescia | Val Camonica | Jezioro Garda | Sirmione | Jezioro Como (Lago di Como) | Como | Varenna | Lezzono | Cernobbio | Tremezzo | Bellagio | Jezioro Maggiore | Stresa | Wyspy Boromejskie | Jezioro Sobino (Isoe) |  Mantua | Monza

 

Mediolan (sprawdź lokalizację na mapie)

 

To miasto kojarzone głównie z modą, uważane za niezwykle ekskluzywne i drogie, niektórzy dodają, że jest też sztuczne i snobistyczne. Uznawane jest również za najbardziej rozwinięte pod względem ekonomicznym miasto Włoch, mówi się także, że najbardziej zanieczyszczone. Mediolan to nie tylko moda, snobizm i biznes. To też niezwykła architektura oraz zabytki, których początki sięgają średniowiecza, przeplatane nowoczesnymi budowlami. Mediolan to muzea pełne światowych dzieł sztuki, ośrodek akademicki i świetna baza wypadowa do zwiedzania Lombardii. Mediolan to też A.C. Milano – kilkukrotny mistrz Europy w piłce nożnej, niewiele gorszy Inter Mediolan i jeden z największych stadionów na świecie - San Siro.

Miasto powstało - jak podaje rzymski historyk Tytus Liwiusz, już ok. 600 r. p.n.e., jako osada celtycka. Nazwę Mediolanum nadali mu jednak dopiero Rzymianie, którzy podbili Celtów ok. 220 r. p.n.e. Od tamtego momentu zaczyna się ważna rola Mediolanu w całym regionie. Do V w. n.e. był stolicą Cesarstwa Zachodniorzymskiego. W czasach panowania Franków i Księstw Niemieckich, Mediolan dążył do uniezależnienia się. Kluczowym momentem w historii miasta był najazd Fryderyka I Barbarossy i bitwa Ligii Lombardzkiej pod Legnano, po której Mediolan stał się miastem wolnym. Jego rozkwit rozpoczął się pod koniec XIV w., kiedy to władze w mieście objęły kolejno dwa wielkie rody: Viscontich i Sforzów. To z tamtego okresu pochodzi wiele niezwykłych zabytków i dzieł sztuki. W XV w., po podbiciu przez francuzów sporej części Lotaryngii, miasto straciło swoją autonomię, najpierw na rzecz Francuzów, później Hiszpanów i Austriaków. W drugiej połowie XIX w., po wojnie o niepodległość Włoch, Mediolan wraz z całym regionem stał się częścią Królestwa Włoch. Dzięki bogatej historii, ale i nowoczesnemu zmysłowi Lombardczyków, dziś Mediolan to miasto pełne atrakcji.

 

Centralnym miejscem historycznej części miasta jest plac Piazza del Duomo, na którym znajduje się słynna Katedra w Mediolanie - Duomo, jedno z największych dzieł włoskiego gotyku. Jej budowę rozpoczęto w 1386 r., a skończono dopiero pół wieku później! Budowa trwała długo, ale dzięki temu jest to trzecia pod względem wielkości katedra w Europie. Koniecznie trzeba wejść do środka, aby zobaczyć kolorowe witraże przedstawiające sceny biblijne, majestatyczne kolumny i dzieła sztuki z różnych epok, którymi katedra wypełniona jest po brzegi. W kryptach znajdują się prochy św. Bartolomeusza, imponującym miejscem jest również skarbiec. Warto wjechać windą na dach katedry, by podziwiać miasto z góry, przy dobrej pogodzie widać panoramę Alp. Pół wieku budowy i niezliczeni budowniczy-artyści zrobili swoje. Budynek katedry robi wrażenie także z zewnątrz, zbudowany jest w tak zwanym stylu „gotyku płomienistego” charakteryzującego się wieloma spiczastymi wieżyczkami. Katedra najpiękniej prezentuje się o zachodzie słońca, gdy od jej ścian odbija się pomarańczowe słońce.

 

Galleria Vittorio Emanuele – galeria handlowa ze szklanym dachem, pochodząca z XIX w. Odnajdą się tam wszyscy ci, którzy do Mediolanu przyjechali w pogoni za modą. Znajdują się tam eleganckie butiki i wykwintne kawiarenki. To tam spotykają się prawdziwi mediolańczycy. Bardziej współczesną architekturę, ale i neoklasycystyczne budynki, znajdziemy na Via Monte Napoleone - to najbardziej prestiżowa ulica Mediolanu z najdroższymi sklepami! Z pewnością nie jest to najtańsze miejsce, jeżeli planujemy zakupy w Mediolanie, jednak osobom, których nie ogranicza budżet, pozwoli zdobyć niesamowite pamiątki. 

 

Drugą najważniejszą świątynią w mieście jest Santa Maria delle Grazie, kościół z XV wieku, obok którego stoi klasztor, gdzie przechowywane jest jedno z najsłynniejszych dzieł Leonarda DaVinci – „Ostatnia Wieczerza”. Aby obejrzeć to niezwykłe dzieło trzeba jednak zaplanować podróż wcześniej i zarezerwować wstęp z przynajmniej dwumiesięcznym wyprzedzeniem. Sam kościół także wart jest zobaczenia, choćby ze względu na majestatyczną kopułę z maleńkimi okienkami, przez które do środka wpadają cienkie smugi światła, tworzące niezwykłą atmosferę.

 

Mediolan, jak większość włoskich miast, pełny jest niesamowitych kościołów, trudno wybrać te, które naprawdę warto zwiedzić. Oprócz Katedry i Santa Maria della Grazie, koniecznie trzeba zobaczyć Kościół św. Ambrożego, również znajdujący się w centrum, niecałe półtora kilometra od Katedry. Ufundował go św. Ambroży w IV w. Jego szczątki znajdują się w kryptach kościoła, razem ze szczątkami św. Protazego i Gerwazego. Samo wnętrze kościoła jest niezwykle bogate, utrzymane w stylu romańskim i bizantyjskim, ma także piękny średniowieczny ołtarz i imponującą, bizantyjską ambonę.

 

Fani włoskiej sztuki, i nie tylko oni, powinni odwiedzić Pinacoteca Brera - galerię sztuki z niezwykle cenną kolekcją obrazów. Galeria została założona w 1803 r. w XVII-wiecznym pałacu jezuitów. Dziś jest to jedna z najważniejszych galerii we Włoszech. Znajdziemy tam między innymi "Zaślubiny Maryi z Józefem" Rafaela, czy "Pietę" Giovanniego, a także dzieła Rubensa, Belliniego, El Greca czy Rembranda. Galerię te stworzył sam Napoleon Bonaparte, którego pomnik stoi na dziedzińcu.

 

Na Piazza della Scala stoi budynek związany z innym rodzajem sztuki - Teatro della Scala, najsłynniejsza opera na świecie, zaprojektowana przez Giuseppe Piermarini w drugiej połowie XVIII w. W Castello Sforzesco, zamku słynnego rodu Sforzów, znajdziemy zaś ostatnią rzeźbę Michała Anioła, słynną Pietę Rondanini, a także dzieła wielu innych artystów renesansu oraz eksponaty archeologiczne i przedmioty użytku codziennego. Sam zamek ma bogatą historię – tak bogatą jak historia rodu. Zbudował go w 1450 r. Francesco Sforza, przez wieki był jednak wiele razy przebudowany, dziś nazywany jest jednym najwspanialszych pałaców renesansowych we Włoszech. Z zamku do Piazza Cardusio prowadzi ulica Dantego (Via Dante), jedna z ładniejszych uliczek Mediolanu, pełna klimatycznych kawiarenek i sklepów z pamiątkami.

Ciekawym miejscem jest też Palazzo Bagatti Valsecchi, budynek z udostępnionymi do zwiedzania przepięknymi pomieszczeniami, wypełnionymi zabytkowymi meblami, biblioteką, jadalnią, salonami, sypialnią, czerwonym pokojem dziecięcym czy galerią broni. W Pałacu Kardynała Borromea (Pinacoteca Ambrosiana) także znajdziemy przepiękną bibliotekę, z jeszcze piękniejszymi zbiorami. Znajdują się tam między innymi szkice i notatki Leonarda da Vinci, a także jego obrazy. Ciekawy jest też "Kosz z Owocami" Caravaggia. Fani Leonarda da Vinci powinni udać się też na Corso di Porta Ticinese - jedną ze słynnych ulic Mediolanu, przy której tenże mistrz mieszkał.

Niezwykle ciekawe muzeum znajduje się w dawnym klasztorze benedyktyńskim. Nie znajdziemy tam już tylu dzieł słynnych twórców renesansu, ponieważ jest to Muzeum Nauki i Techniki (Leonarda da Vinci). Muzeum prezentuje historię rozwoju nauki i techniki, możemy tam zobaczyć dawne wynalazki, związane z medycyną, astronomią, matematyką i innymi dziedzinami nauki, a także nowoczesne urządzenia, powiązane z informatyką. Jedna z sal poświęcona jest tylko i wyłącznie Leonardowi da Vinci i jego wynalazkom. Muzeum powinno przypaść do gustu także dzieciom. Wynalazki Leonarda odtworzone są prosto z jego szkiców, znajdziemy tam nawet łódź podwodną!

 

Mediolan to jednak nie tylko architektura, sztuka i moda. Odnajdą się tam też fani piłki nożnej. Nawet laicy w tym temacie kojarzą takie drużyny jak A.C. Milan, czy Inter Mediolan. Drużyny te grają zaś na największym stadionie we WłoszechStadio Giuseppe Meazza San Siro, znajdującym się właśnie w Mediolanie. Stadion zbudowano ponad 90 lat temu, a jednak, nadal, według rankingu UEFA jest jednym z 27 najlepszych stadionów w Europie. Można go oczywiście zwiedzać, a w okolicy znajdziecie także muzeum mediolańskich drużyn.

Wieczorem koniecznie trzeba udać się do dzielnicy Navigli, pełnej klubów i restauracji, będącej najbardziej rozrywkową dzielnicą Mediolanu.

 

 Pawia  (sprawdź lokalizację na mapie)

Miasto, które koniecznie muszą odwiedzić miłośnicy renesansu. To tam, w jednym z najstarszych uniwersytetów we Włoszech i na świecie, studiował niekwestionowany mistrz epoki – Leonardo da Vinci. W Pawii znajdziecie katedrę z kopułą zaprojektowaną przez Leonarda da Vinci. Niedaleko katedry usytuowano dwie ważne romańskie świątynie - kościół S. Michelew którym niegdyś koronowano królów lombardzkich oraz S. Pietro in Ciel d’Oro, w którym znajduje się grób św. Augustyna. Będąc w Pawii warto zobaczyć Zamek Viscontich pełen dzieł sztuki, stary ratusz i średniowieczny most.

 

 Certosa di Pavia (sprawdź lokalizację na mapie)

 

Miejscowość oddalona o niecałe 10 km od Pawii. Dawniej rezydowali tam mnisi kartuscy, pozostawili po sobie piękny klasztor. Znajduje się tam między innymi marmurowy kościół z krużgankowymi dziedzińcami, zaliczany do perełek renesansu lombardzkiego. Niedaleko swój pałac postawili książęta mediolańscy – fundatorzy klasztoru. Dziś w pałacu znajduje się muzeum, oczywiście pełne włoskich dzieł sztuki – obrazów i rzeźb. 

 

 Bergamo  (sprawdź lokalizację na mapie)

 

Miasto znajdujące się zaledwie 50 km na północ od Mediolanu, a tak bardzo różne od stolicy regionu. Wiele osób wybierając się do Lombardii, najpierw ląduje właśnie tam. W Bergamo znajduje się lotnisko ze świetnymi, niskobudżetowymi połączeniami. Warto jednak zostać trochę dłużej w mieście. Od lotniska do centrum jest niecałe 4 km.

Już samo położenia Bergamo sprawia, że jest niezwykle atrakcyjne. Leży na wzgórzu, z którego rozpościerają się piękne widoki. Na sam szczyt -Torre del Comune - można wjechać windą, aby podziwiać panoramę Alp. Historia miasta sprawia, że oprócz pięknych widoków mamy także co zwiedzać. Bergamo powstało jako osada celtycka. Po podboju Rzymian należało do Cesarstwa, a później, jak cała Lombardia, przechodziło z rąk do rąk okolicznych mocarstw. Górna część miasta otoczona jest Murem Weneckim, który odgradza ją jako część zabytkową od reszty miasta. Do Starego Miasta dojdziemy wąskimi krętymi uliczkami, dojedziemy samochodem lub wjedziemy kolejką. W samym sercu Starówki znajduje się uroczy plac - Piazza Vecchia, otoczony średniowiecznymi i renesansowymi budynkami. W okolicach placu postawiono katedrę, wieżę miejską z zegarem, pałac palladyński i XIV-wieczny Fort Rocca. Tuż przy placu katedralnym znajduje się XV-wieczna kaplica Colleonich, nazywana perłą renesansu lombardzkiego, a na lewo od niej stoi najstarszy kościół w Bergamo – romańska bazylika z X w. - Santa Maria Maggiore. Jej surowa fasada skrywa bogate wnętrze – freski i gobeliny wykonane przez włoskich artystów jeszcze w renesansie.

Ciekawym miejscem w Bergamo jest Accademia Carrara, galeria sztuki w której znajdziemy dzieła słynnych włoskich artystów: Belliniego, Rafaella, Rubensa czy Tycjana. Piękny widok na Bergamo i okoliczne szczyty zobaczymy z pobliskiego San Vigilio, gdzie znajdują się ruiny zamku.

 

 Cremona  (sprawdź lokalizację na mapie)

 

Leży niecałe 100 km na południowy wschód od Mediolanu i jest z nim ściśle związana, to tam rezydował ród Sforza. Pełna jest też, jak to we Włoszech, niesamowitych zabytków. Centrum miasta stanowi średniowieczny plac miejski. Stoi tam katedra z XII w. zbudowana z białego marmuru, wraz z rozetą i wieżyczkami, robi wrażenie już z zewnątrz, a w środku wypełniona jest wspaniałymi freskami. To jeden z najpiękniejszych budynków we Włoszech, posiada też najwyższą dzwonnicę w kraju – Torezzo, liczącą 112 m. Tuż obok znajdziemy równie piękne Baptysterium z XVI-wieczną chrzcielnicą. W Palazzo Comunale (czyli ratuszu), znajdującym się niedaleko Katedry, przechowywane są najcenniejsze na świecie skrzypce, pochodzące z 1715 r., wykonane przez Antonia Stradivariego. W mieście wybudowano wiele wspaniałych pałaców i budynków, które razem tworzą przepiękną zabudowę. Wszystko to najlepiej podziwiać z góry, dobrym punktem widokowym jest Wieża Katedralna z zegarem astronomicznym.

 

Brescia  (sprawdź lokalizację na mapie)

To jedno z najurokliwszych miast Lombardii, pełne renesansowych zabytków, typowo włoskich wąskich uliczek oraz placyków z kawiarenkami. Ścisłe centrum pamięta jeszcze czasy średniowiecza i renesansu. Nad miastem góruje zaś zamek Brescii usytuowany na wzgórzu Colle Cichneo.

 

 Val Camonica  (sprawdź lokalizację na mapie)

 

Niewielki region Lombardii, słynący z starożytnych rytów naskalnych. Region znajduje się w dolinie polodowcowej, w której już w III tysiącleciu przed naszą erą żyli Camuni, jedni z pierwszych znanych naukowcom osadników Lombardii. W ciągu trzech stuleci stworzyli oni naskalne malowidła przedstawiające zwierzęta, narzędzia, polowanie czy tańce, a także stare plany wiosek. Cały obszar wpisany został na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO.

 

 Jezioro Garda  (sprawdź lokalizację na mapie)

 

Największe włoskie jezioro, usytuowane w niezwykle malowniczej okolicy, wśród gór i wzgórz, porośniętych winnicami, gajami oliwnymi i gajami cytrusowymi. Stwarza możliwości do wielu sportów wodnych, malowniczych wędrówek czy rejsów rekreacyjnych, a otoczone jest małymi, uroczymi miasteczkami, pełnymi zabytków i dobrej bazy turystycznej. Do Lombardii należy zachodnie wybrzeże jeziora, wschodnie zaś to już Wenecja Euganejska. Na lombardzkim brzegu leży jednak wiele pięknych miejscowości, takich jak Peschiera, Desenzano. Punta di San czy Sirmione.

 

 Sirmione  (sprawdź lokalizację na mapie)

 

Jedno z najpopularniejszych i najładniejszych miasteczek nad jeziorem Garda, leżące na długim cyplu wysuniętym w głąb jeziora. Zabytkowe centrum miasta znajduje się na samym końcu cypla, wejść na nie można przez bramę średniowiecznego zamku Scaligerich. Starówka wyłączona jest z ruchu samochodów, pełna jest za to wąskich wybrukowanych uliczek, co dodaje jej uroku. Najważniejszym zabytkiem jest zamek otoczony z wszystkich stron wodą. Niestety nie jest najlepiej zachowany, ale z jego górnych partii rozciąga się przepiękny widok na miasto i jezioro. Na samym końcu cypla znajdziemy Grotte di Catullo - ruiny łaźni rzymskich, na terenie których cały czas trwają prace archeologiczne. Przy ruinach jest muzeum z eksponatami archeologicznymi, jest to także świetny punkt widokowy, z którego można podziwiać Gardę. Z Sirimione kursują rejsy po jeziorze Garda. Miasto ma również kilka ładnych plaż i kąpielisk. Słynie też z wód termalnych i ekskluzywnych hoteli posiadających własne baseny termalne. Ciekawą opcją zwiedzania jest po prostu spacer wzdłuż brzegu jeziora dookoła cyplu.

 

 Jezioro Como (Lago di Como)  (sprawdź lokalizację na mapie)

 

Jest najgłębszym jeziorem Włoch i trzecim co do wielkości. Na mapie Lombardii łatwo je rozpoznać - ma kształt odwróconej litery Y. Znajduje się na północy, tuż przy granicy szwajcarskiej. Jezioro leży u stóp Alp i otoczone jest bujną roślinnością, dzięki czemu gwarantuje niezwykłe widoki. Walory geograficzno-przyrodnicze, a także dobra infrastruktura turystyczna i rekreacyjna sprawiły, że jest bardzo popularnym kierunkiem wśród turystów. Jeśli nie lubimy tłumów, warto ominąć miesiące letnie, nie omijajmy jednak jeziora – jest naprawdę warte zobaczenia, nawet jeśli będziemy musieli narazić się na tłum turystów. Jezioro Como już w XVIII w. było doceniane, często przebywali tam wielcy artyści, między innymi angielski poeta – Lord Byron.

 

 Como  (sprawdź lokalizację na mapie)

 

Do miejscowości o tej samej nazwie, co jezioro – Como – dotrzemy z w niecałą godzinę, pociągiem z Mediolanu. To miejsce idealne na spacer, choć tak można powiedzieć o większości włoskich miasteczek. Wąskie uliczki, promenada nad jeziorem z widokiem na Alpy, niewielkie kawiarenki i cudowna architektura zapewnią każdemu wielu estetycznych doznań. To w Como urodził się Alessandro Volta – słynny fizyk i wynalazca, na którego cześć nazwano woltem jednostkę napięcia elektrycznego. Jego pomnik stoi na centralnym placu Como. W centrum miasteczka znajduje się też Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, z wyróżniającą się wśród innych budynków kopułą. Niedaleko znajdziemy też romańską, XII-wieczną Bazylikę św. Fidelisa pełną pięknych fresków. Warto zobaczyć też Broletto ratusz, a później przespacerować się bulwarem nad jeziorem do Villi Olmo, otoczonej przez piękne ogrody eleganckiej budowli, z której mamy doskonały widok na jezioro i Alpy. Ciekawym miejscem jest Muzeum Jedwabiu, przypominające o historii miasta - przez wieki to właśnie jedwab był siłą napędową gospodarki Como.

Tuż obok Como, a raczej tuż nad Como, bo na wzgórzu, znajduje się Brunate. Można tam dojść spacerem, malowniczą ulicą Via per Brunate (ok. 5 km od centrum), lub wjechać kolejką liniową. Z Brunato rozciągają się przepiękne widoki na jezioro.

Nad Como znajduje się planeta Nook, a właściwie to miejsce, które planetę Nook grało w kultowych "Gwiezdnych Wojnach". Villa Balbianello, znajdująca się obok Lenno, zbudowana w XVIII w. przez biskupa Durini sama w sobie jest niezwykle piękna, otoczona przez jeszcze piękniejsze ogrody. Jeżeli dodamy do tego fakt, iż to tam kręcono wiele scen z "Gwiezdnych Wojen" i filmów o Bondzie. dostaniemy miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić. Ponoć w okolicach swoje wille mają także współczesne gwiazdy, między innymi Madonna czy George Clooney.

 

 Varenna  (sprawdź lokalizację na mapie)

 

Varenna to chyba najbardziej kolorowe miasteczko nad Como. Nie jest zbyt duże, najważniejszym miejscem jest port i bulwar prowadzący nad zatoką, usiany kwiatami. W głębi miasta usytuowany jest plac Piazza San Giorgio, przy którym stoi kościół. Niedaleko znajduje się także Ville Monastiro z przepięknym ogrodem zawierającym typowo włoskie i alpejskie rośliny, jak i kilka egzotycznych okazów. Okolice Como to świetne miejsce dla miłośników wędrówek górskich. Z Varenny prowadzi kilka malowniczych tras w dolinę Val D’Essino. Krótsza trasa prowadzi na zamek Vezio, z którego rozciąga się przepiękny widok na jezioro i Alpy.

 

 Lezzono  (sprawdź lokalizację na mapie)

Lezzono to ciągnące się wzdłuż wybrzeża Comonie miasteczko, z którego wypływają rejsy do grot i majestatycznego wodospadu w kolorowym Nesso. Będąc w mieście warto zobaczyć też gotycko-renesansową katedrę. Sam wodospad można oglądać także z niewielkiego mostu w miejscowości Nesso, znajduje się tam też piękna plaża, na której można wypocząć.

 

 Cernobbio  (sprawdź lokalizację na mapie)

 

Niewielka miejscowość leżąca nad jeziorem Como. Znajdziemy tam luksusowy XVI-wieczny hotel, otoczony niezwykłymi ogrodami, w których wiosną przepięknie kwitną magnolie.

 

 Tremezzo  (sprawdź lokalizację na mapie)

Kolejna miejscowość nad jeziorem Como słynąca z luksusowych budynków. Znajduje się tam Willa Carlotta z XVIII w., którą można zwiedzać wraz z ogrodami pełnymi kwiatów. Stamtąd mamy też świetne widoki na jezioro.

 

 Bellagio  (sprawdź lokalizację na mapie)

 

To perełka leżąca w sercu Como z przepiękną starówką i bazyliką. Miasteczko jest niezwykle klimatyczne, ukochali je sobie celebryci i artyści. Tu też kręcono cześć scen z "Gwiezdnych Wojen".

 

 Jezioro Maggiore (sprawdź lokalizację na mapie)

Jest drugim co do wielkości jeziorem alpejskim we Włoszech. Jego niewielka część znajduje się już w Szwajcarii. Jezioro otoczone jest modnymi kurortami i klimatycznymi miasteczkami. Mimo, że otaczają go alpejskie szczyty, często ośnieżone, w lecie jest tam naprawdę ciepło, mamy tu klimat śródziemnomorski. Pewnie dlatego jezioro Maggiore jest tak często wybierane jako miejsce wypoczynku.

 

 Stresa  (sprawdź lokalizację na mapie)

 

Do Stresy warto dotrzeć, aby wjechać kolejką na Monte Mottarone - szczyt, z którego rozpościerają się przepiękne widoki na Alpy i jezioro Maggiore. Kolejka zatrzymuje się także na stacji Giardino Alpino, gdzie znajdziemy ogród botaniczny z typowo alpejską roślinnością. Ze Stresy można też wypłynąć łodzią do klasztoru św. Katarzyny na Skale, jak sama nazwa mówi, wybudowanym w skale.

 

 Wyspy Boromejskie  (sprawdź okalizację na mapie)

Wyspy położone na jeziorze Maggiore, znajdują się na nich XVII-wieczne pałace otoczone najpiękniejszymi ogrodami we Włoszech. Najpiękniejszy z nich to ponoć pałac na Isola Bella. Ernest Hemingway ukochał sobie jednak Pescatori, na której tworzył swoje dzieła.

 

 Jezioro Sobino (Iseo)  (sprawdź lokalizację na mapie)

 

Jest najmniejszym, ale ponoć najładniejszym jeziorem alpejskim. Znajduje się nieopodal Brescii, pomiędzy jeziorem Garda, a jeziorem Como. Jezioro Sobino jest od nich znacznie mniejsze i mniej skomercjalizowane, ale równie pięknie położone. Brzegi porasta bujna roślinność, nad którą górują alpejskie szczyty. Dookoła jeziora rozłożone są małe miasteczka i gaje oliwne. Region słynie z doskonałej oliwy. Na środku jeziora znajduje się zaś wyspa – Monte Isola z jedenastoma niewielkimi wioskami, pełnymi kolorowych domków i oczywiście z przystaniami, do których często kursują statki z miasteczek przybrzeżnych - tak zwane tramwaje wodne. Na wyspie znajduje się sanktuarium Madonna della Ceriola oraz zamek, będący niestety własnością prywatną, nieudostępnioną zwiedzającym.

Najbardziej wysuniętym na północ miasteczkiem nadbrzeżnym jest Lovere. Niewielkie, a jednak ważne, ze względu na mieszczącą się tam stację klimatyczną. Zwiedzających zachwyci średniowieczne centrum i pozostałości fortyfikacji. Warto wejść do Galleria dell’Accademia Tadini. Znajduje się tam galeria malarstwa i wystawa drogocennej porcelany. Pełen dzieł sztuki jest także kościół S. Maria in Valvendra.

Będąc w okolicach jeziora, warto skorzystać z uroków alpejskich term. Mamy do wyboru Boario Terme, leżące na północ od Lovere, czy też niedalekie Dezzo. Na zachód od term znajdziemy zaś miasto pełne sztuki. W Clusone, w Oratorio dei Disciplini, znajduje się słynny fresk "Triumf śmierci", pochodzący z końca XV w., jak całe Oratorio. Naprzeciwko stoi bazylika S. Maria Assunta z końca XVII w. W centrum miasta położona jest średniowieczna starówka z pałacem komunalnym i wieżą, na której wisi zegar astronomiczny z XVI w.

 

 Mantua  (sprawdź lokalizację na mapie)

 

Perła renesansu, przez wieki będąca włoską potęgą, szczególnie, gdy władał nią ród Gonzagów. Znana jest z szekspirowskiego dramatu, to do Mantui uciekał wygnany z Werony Romeo. Miasto ma jednak dużo więcej do pokazania niż sztucznie stworzone pamiątki po nieszczęśliwym kochanku, a jej najsłynniejszym mieszkańcem powinien być Wergiliusz, który urodził się tam ok. 70 r. p.n.e.

Miasto najprawdopodobniej założyli Etruskowie, jednak to panujący tam od XIV w. ród Gonzagów zadbał o nie, rozwijało się wtedy pod względem nie tylko gospodarczym, ale i kulturowym. Mantua przez wieki była ostoją artystów – architektów, rzeźbiarzy, pisarzy czy też malarzy.

Najważniejszy budynek Mantui, Palazzo Ducale (Pałac Książąt), pochodzi z XIV w. (choć budowę ukończono dopiero w XVII w.). Koniecznie trzeba wejść do środka. Pałac składa się z pięciuset komnat, trzech placów i piętnastu dziedzińców. Komnaty przepełnione są pięknymi renesansowymi freskami. Fryderykowi II Gonzagi pałac ten jednak nie wystarczył. Kazał zbudować drugi – Palazzo Te. Budował go Giulio Romano, w jednej z sal pozostawił najsłynniejszy renesansowy fresk, pokazujący zwycięstwo Jowisza nad gigantami.

Miasto otaczają trzy jeziora Lago Superiore, Lago di Mezzo oraz Lago Inferiore. Ma też uroczą starówkę pełną, wąskich uliczek, kanałów miejscami przypominających te weneckie i oczywiście wiele kawiarenek, klimatycznych restauracji i lodziarni.

 

 Monza (sprawdź lokalizację na mapie)

To miasteczko z bogatą historią, założone w VI w. przez lombardzką królową Teodolindę, niegdyś doceniane przez szlachtę i bogate mieszczaństwo lombardzkie, jako miejscowość wypoczynkowa. Znajdziemy tam gotycką Katedrę Jana Chrzciciela, w której przechowywana jest legendarna żelazna korona. Koronę wykonano w średniowieczu ze złotych płytek i drogocennych kamieni, a według legendy, obręcz znajdującą się w środku wykuto z gwoździa, pochodzącego z krzyża Jezusa. Koronę zrobiono dla Gizeli (córki Ludwika I Pobożnego) w IX w. W Kaplicy Teodolindy znajduje się fresk Zavattariego, pochodzący z połowy XV w. W Kościele Matki Boskiej w Drodze znajdziemy freski Francesca Ferraria. Przy głównym placu stoi średniowieczny ratusz Arengario i pałac królewski Villa Reale wybudowany w 1861 r., kiedy to Lombardią rządził austriacki arcyksiążę Ferdynand. Pałac otacza przepiękny park, w obrębie którego zbudowano Autodromo Nazionale di Monzator wyścigowy, na którym już w 1922 r. odbył się Grand Prix Włoch Formuły 1. Od tamtej pory organizuje się tam wyścigi samochodowe.

Już wiecie, czego szukać w Lombardii? Czeka Was zatem najważniejszy krok, czyli podjęcie decyzji, na jakie wczasy chcecie się wybrać! Sprawdźcie najlepsze oferty popularnych biur podróży, klikając tutaj

Wypoczynek

Lombardia to nie tylko dobrze prosperująca gospodarka, moda i sztuka. Region stwarza wiele możliwości do rekreacji i sportu, zarówno latem, jak i zimą.

Alpejskie jeziora dają możliwości uprawiania sportów wodnych, rekreacyjnych rejsów i oczywiście wypoczynku na przepięknie położonych plażach. Jezioro Garda nadaje się świetnie do żeglowania, od ponad 50 lat trenują tam najlepsi olimpijczycy, także w Lombardii, czyli po zachodniej stronie jeziora znajduje się kilka dobrych klubów i szkół żeglarskich. Są to między innymi Desenzano Del Garda, Gargnano, Limone Sul Garda czy Manerba del Garda. Nad jeziorem Garda powstał też projekt "HOMERUS Project", w ramach którego niewidomi ludzie uczą się żeglować, ich żaglówki można rozpoznać po dwukolorowym żaglu.

W wymienionych wyżej miastach istnieją też szkoły windsurfingu, do najsłynniejszej z nich, po wschodniej stronie wybrzeża, należy Limone. Dzięki położeniu jeziora istnieją tam świetne warunki do uprawianie tego sportu. W Limone i Gargnano można też uprawiać kitesurfing. W Lido di Lonato, Desenzano del Garda czy Tremosine zlokalizowane są szkoły nurkowania. Jezioro Garda to świetne miejsce do nurkowania, na jego dnie można znaleźć wraki z czasów Republiki Weneckiej.

Okolice jeziora Garda to też świetne miejsce do wędrówek górskich i wspinaczek. Praktycznie z każdej miejscowości prowadzi jakaś szlak w góry, z którego zaś można podziwiać przepiękne widoki na jezioro i Alpy. Bardzo popularny jest Alto Garda Bresciano Natural Park, gdzie znajdziemy wiele tras, zarówno dla mniej sprawnych wędrowców, jak i dla zaawansowanych piechurów. W parku, w okolicach Gargnano znajdują się także platformy, z których można obserwować ptaki. Niedaleko stworzono Rimbalzello Adventure Park, park linowy, w którym można przechodzić, specjalne, pięknie położone, trasy pełne mostków, lian i ścianek wspinaczkowych. Jeżeli chcemy odpocząć bardziej czynnie, warto wybrać się na rejs po jeziorze. Rejsy startują z miasteczek takich jak Peschiery, Desenzano. Punta di San, Sirmione. W każdym miasteczku znajdują się przepiękne plaże, szczególnie w San Felice del Benaco, miasteczku na północy, gdzie nie dociera wielu turystów.

Jeżeli szukamy możliwości uprawiania sportów wodnych, to jeszcze lepszym wyborem będzie Jezioro Maggiore. Można tam uprawiać kajakarstwo, rafting, żeglarstwo, windsurfing, narty wodne i nurkowanie, a najpopularniejsze jest żeglowanie, szczególnie z miasteczka Verbania. W czerwcu organizowany jest tam Verbania Vela Festival, podczas którego odbywają się regaty, koncerty i jarmarki.

 

Wokół jeziora popularne są wyprawy rowerowe, istnieją trasy wiodące dookoła całego Jeziora Maggiore, wiele z nich startuje także w Varbani. Krótszą opcją jest trasa wokół pobliskiego, malutkiego jeziora Varese lub do Doliny Val Ganna, jednak ta trasa przeznaczona jest dla kolarzy o dobrej kondycji. Jeżeli preferujecie chodzenie, to polecamy malowniczą trasę Via dei Torchi e dei Mulinim, startującą w Bognanco lub trasy wokół małego jeziora d’Orta. Wiele pieszych, malowniczych tras znajdziemy także w okolicach jeziora Como, na przykład trasy z Lago Menaggio i wyższych partiach pogórza alpejskiego: w Parco Nazionale della Val Grande, Parco delle Orobie Bergamasche, Parco dell'Adamello czy też Parco Nazionale dello Stelvio.

Od Mediolanu aż po Jezioro Como wiedzie zaś Sentiero del Viandante czyli Ścieżka Podróżnika, wzorowana na rzymskim szlaku handlowym. Rozpoczyna się w Abbadia Lariana, a kończy w okolicach Colico. Z Linzanico warto zaś wejść na dwutysięcznik Grigna Meditrionale lub Grigna Settentrionale – piękne widoki i zmęczenie gwarantowane.

Lombardia słynie z kurortów narciarskich, połączonych dobrze zorganizowaną siecią ski-busów. Do najpopularniejszych należą:

Livigno – to niewielka wioska, liczy zaledwie 5 tysięcy mieszkańców, jednak zawsze pełna jest narciarzy. Wioska leży na wysokości 1815 m.n.p.m., narciarze mogą jednak dojechać wyciągami o 1000 m wyżej. Można tam uprawiać narciarstwo zjazdowe na różnych poziomach trudności, narciarstwo biegowe, snowboard, można także wspinać się na zamarzniętym lodowcu i latać na paralotni. Świetną atrakcją jest także możliwość przejechania się psim zaprzęgiem. Livigno słynie ze świetnej pogody i zawsze dobrych warunków, idealnych do uprawiania sportów zimowych już od listopada aż do kwietnia. Ma nowoczesne wyciągi, a turystów dodatkowo przyciąga strefa bezcłowa, miasto leży przy granicy ze Szwajcarią, gdzie tanio kupimy alkohol, tytoń, czy perfumy. Aż trudno uwierzyć, że ten doskonale prosperujący ośrodek jeszcze pół wieku temu był małą, zapomnianą alpejską wioską.

 

 Bormio – to niezwykle modny ośrodek narciarski. Wpływ na to miały zorganizowane tu kilkakrotnie mistrzostwa w narciarstwie zjazdowym. Ma doskonałe wyciągi i trasy o zróżnicowanym poziomie, ośrodki są dobrze zorganizowane, tak, aby turyści uniknęli tłoku, mimo dużej ich ilości. Trasy są oświetlone, co pozwala na nocne szaleństwo na stokach. Poza narciarstwem zjazdowym, popularne jest także narciarstwo biegowe i snowboard.

Bormio to jednak nie tylko stoki. Ma przepiękną, średniowieczną starówkę, a jego wody termalne były doceniane już za czasów Imperium Rzymskiego. To tam zjeżdżała się elita starożytnych Rzymian, aby wypocząć wśród pięknych widoków, korzystając z wielu kąpielisk. Co ciekawe, większość tychże kąpielisk zachowała się do dnia dzisiejszego.

Do innych kurortów należą Passo Tonale, Aprica czy też Santa Caterina, znajdująca się tuż przy Narodowym Parku Stelvio.

 Tirano – to niewielkie lecz popularne miasteczko, w którym także odnajdą się fani sportów zimowych. Słynie z bliskości stoków narciarskich, z większości hoteli można osiągnąć je pieszo. W centrum zaś znajdziemy przepiękną, wiekową starówkę.

Pozostałe
  • W Lombardii koniecznie trzeba jechać w góry, jeżeli jest to zima, to na narty. Alpy to wizytówka regionu, nie można jej ominąć!
  • Nie można także pominąć jezior, koniecznie trzeba wybrać się nad przynajmniej jedno, jeśli nie interesują Was sporty wodne, to warto wybrać się na rejs lub po prostu przejść się którąś z promenad czy plaż.
  • W Mediolanie można spróbować gry w tzw. Escape Room Trap Milano, ponoć jednym z lepszych w Europie, znajduje się przy Via Adeodato Ressi.
  • Koniecznie trzeba też odwiedzić któreś z muzeów w Lombardii, znajdują się tu dzieła największych mistrzów włoskiej sztuki – Leonarda da Vinci, Rafaela, Rubensa, Michała Anioła, i prawie w każdym miasteczku znajduje się godna uwagi galeria.
  • Jeśli ktoś powie Wam, że w Mediolanie nie ma nic ciekawego, a Bergamo to tylko miasteczko tranzytowe, nie wierzcie mu. Te miasta koniecznie trzeba odwiedzić!
  • Jeśli interesują Was zakupy w Mediolanie, warto wybrać się tam w grudniu – są świetne przeceny, a w dodatku na mediolańskich placach odbywają się jarmarki bożonarodzeniowe.
  • Jeśli nastawieni jesteście na zwiedzanie muzeów, szczególnie tych z najpopularniejszymi dziełami, jak Ostatnia Wieczerza Leonarda Da Vinci, warto wybrać się tam w ciągu tygodnia, w weekendy są dłuższe kolejki, warto też zarezerwować wstęp z wyprzedzeniem.
  • W Mediolanie warto wybrać się na mecz, szczególnie jednej z mediolańskich drużyn, w San Siro – mecz we Włoszech to niezapomniane przeżycie!
  • Lombardia to idealna destynacja weekendowa, warto tu przyjechać na 2-3 dni,  jeśli tylko uda nam się znaleźć tanie loty!

 Zdecydowani na wycieczkę do Lombardii? A co powiecie na zwiedzenie jej stolicy w Sylwestra? Specjalnie dla Was przygotowaliśmy kilkudniowy plan wyjazdu do Mediolanu właśnie w tym okresie, więc jeśli chcecie powitać nowy rok we Włoszech, koniecznie kliknijcie tutaj :).


 Jeśli już wiecie, co warto i nie warto robić na miejscu, a chcecie się dowiedzieć, jak najlepiej przemieszczać pomiędzy różnymi miejscami, wykorzystajcie parę minut na przeczytanie rozdziału „Transport”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba. 

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem ma sens i że warto dalej się rozwijać.