Mediolan

MediolanWprowadzenie

Wprowadzenie

Światowa stolica mody, kolebka jednego z najsłynniejszych klubów piłkarskich, ojczyzna drożdżowej baby panettone. O jakim mieście mowa? Oczywiście o Mediolanie, drugim co do wielkości mieście we Włoszech. To tutaj powstawały słynne dzieła Leonarda da Vinci, takie jak „Ostatnia Wieczerza” czy „Dama z gronostajem”. Również tutaj zbierają się sławy centrum-miasta-Mediolan-Lombardia-breakplanmodelingu i projektanci, aby wziąć udział w Milan Fashion Week, a także biznesmeni, by odwiedzić targi mediolańskie. Mediolan od dawna stanowi ważny ośrodek turystyczny, odwiedza go rocznie ponad 7 milionów turystów z całego świata. Wprawdzie to Rzym jest stolicą Włoch, ale właśnie Mediolan stanowi centrum finansowo-gospodarcze Italii. Tuż obok wspaniałych zabytków, siedzibę ma włoska giełda, a także włoskie banki i instytucje finansowe. Mediolan jest również ważnym ośrodkiem edukacyjnym – na jego terenie znajdziecie aż 7 uniwersytetów.
     Mediolan oferuje wiele – zarówno miłośnikom sztuki i architektury, a także finansjerom i biznesmenom. Wspaniale łączy nowoczesność z historią, o czym możecie przekonać się sami zaglądając do innych rozdziałów tego przewodnika.

Spodobał Wam się ten wstęp do przewodnika po Mediolanie? Chcecie spędzić tam wakacje, ale nie macie ochoty na szukanie noclegów i przelotu? Możemy Wam w tym pomóc! Wystarczy, że skontaktujecie się z nami pod adresem rezerwacje@breakplan.com lub napiszecie do nas na Facebooku, a resztę załatwimy za Was :). Więcej dowiecie się tutaj.

Informacje ogólne

Mediolan jest drugim co do wielkości miastem Włoch, a przy tym pełni ważną funkcję – jest stolicą Lombardii, czyli jednego z regionów Italii. Tak, jak w całych Włoszech, językiem urzędowym jest włoski, a walutą – euro. Podobnie, jak w innych regionach, ponad 90% mediolańczyków jest katolikami. Położenie miasta uważa się za duży atut. Mimo że nie ma dostępu do morza i gór, to jak twierdzą mieszkańcy Milano, wystarczą dwie godziny, by rozkoszować się plażą bądź stokiem narciarskim.
      Samo miasto podzielone jest na 9 dzielnic zwanych Zonami. Zona 1 to historyczne centrum miasta, a pozostałe 8 zajmują kolejno powierzchnię aż do granic miasta.

Nie znacie języka włoskiego i obawiacie się, że utrudni Wam to czerpanie przyjemności z podróży? Nauka języka to naprawdę nic trudnego z kursami od jednego z naszych partnerów. W ramach tych kursów ćwiczycie przede wszystkim swoje umiejętności komunikacyjne oraz macie dostęp do interaktywnych ćwiczeń językowych online, a także dedykowanego nauczyciela. Sami korzystaliśmy i polecamy. Koszt jest mniejszy niż 100 zł za cały kurs! Więcej szczegółów znajdziecie tutaj. 

Geografia i historia

Geografia
      Mediolan znajduje się w regionie Lombardia na północy Włoch. Zlokalizowany jest w centrum regionu, co powoduje dogodne usytuowanie względem innych miast, takich jak: Bergamo, Luggano czy Como. Położony jest na Nizinie Padańskiej, między Alpami a rzekami Pad, Ticino oraz Adda, na wysokości 122 m n.p.m. Przy dobrej widoczności z wież widokowych zlokalizowanych w centrum miasta (np. Torre Branca) widać otaczające go góry. Przez Mediolan płynie kanał Naviglio Grande, łączący rzekę Ticino z dokiem Porta Ticinese. Wybierając się w jego okolice możecie przez chwilę poczuć się jak w Wenecji lub Amsterdamie. Powierzchnia Mediolanu wynosi 182 km². Zamieszkuje go ponad 1,3 mln mieszkańców, czyli odrobinę mniej niż w naszej stolicy Warszawie. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę całą aglomerację, liczba ludności zwiększy się aż do 3,2 mln. W sezonie letnim dzięki dużej popularności miasta, jest tu zdecydowanie więcej ludzi, co z pewnością zauważycie wybierając się wtedy do Mediolanu. 

      Historia
      Historia miasta jest bardzo bogata. Mediolan został założony przez celtyckie plemię Insubrów w IV w. p.n.e. Tereny dzisiejszego miasta były jednak mało wykorzystywane ze względu na występowanie tu bagien. Pierwszy przełom nastąpił w 222 r. p.n.e., kiedy tereny dzisiejszego miasta zostały podbite przez Rzymian i przyłączone do Imperium Rzymskiego, zyskując nazwę „Mediolanum”. Kolejne lata upływały tu pod rządami władców Imperium Rzymskiego. W późniejszych wiekach miasto wielokrotnie było rabowane i zmieniało właścicieli. W 1162 r. Mediolan został zburzony przez wojska Fryderyka Barbarossy. Był on cesarzem Niemiec, który zapragnął zostać władcą między innymi Włoch. Prowadził więc liczne walki, a gdy jakieś miasto odmówiło władcy posłuszeństwa, równał je z ziemią. Tak stało się również z Mediolanem. Na pomoc przyszła mu Liga Lombardzka – stworzona przez północnowłoskie miasta, takie jak między innymi: Bolonię, Padwę, Weronę, Bergamo, Mantuę i oczywiście Mediolan. Ich wspólne działania doprowadziły do pokonania Fryderyka w 1167 r. W XIV wieku zaczęto budowę Katedry (Duomo di Milano) i Zamku Sforzów. Niestety następne wieki nie były dla miasta łaskawe. Mediolan nie miał dużo szczęścia i był podbijany przez kolejne państwa w wyniku licznych wojen. W 1499 r. miasto poddało się Francji, a w 1535 r. zostało opanowane przez Hiszpanię. Nie ominęło go również panowanie Habsburgów Austriackich za zwierzchnictwa których nastąpił znaczny rozkwit kulturalny i ekonomiczny. W 1797 r. znany Wam z niskiego wzrostu i wielkich aspiracji, Napoleon Bonaparte, ustanowił miasto stolicą utworzonej przez niego Republiki Cisalpińskiej (tereny dzisiejszych północnych Włoch). Jeszcze wielokrotnie zmieniali się rządzący miastem. Dopiero w 1861 r. miasto odetchnęło z ulgą i stało się częścią Zjednoczonego Królestwa Włoch. Od tego czasu Mediolan przekształcał się ważny ośrodek ekonomiczny i kulturalny. Miasto stopniowo rozwijało się, aby w II połowie XIX w. i w XX w. nastąpił duży rozwój gospodarczy. 

alfa romeo mediolan 580 400Tym samym powstał spory ośrodek przemysłowo-handlowy oraz finansowy, który dostrzegalny jest również współcześnie. Mimo, że dziś w Europie Mediolan kojarzony jest z inną gałęzią przemysłu – głównie modą, to należy pamiętać, że jest dla Włochów jest również cenny ze względu na zlokalizowane tu banki i giełdę, a także liczne zakłady przemysłowe (zakład produkcyjny Alfa Romeo). 

Kultura i zwyczaje

Mediolan to metropolia – niektórzy twierdzą, że mało w nim klimatu typowo włoskiego. Padają opinie, że jest to bardziej europejskie czy wręcz światowe miasto, a nie włoskie. Z pewnością miesza się tu nowoczesność z historią. Miasto ma finansowo-przemysłowy charakter, przez co jest dość dynamiczne i żywe. Trudo się dziwić więc, że wiele osób jest tu zabieganych i nie zawsze ma czas na to, by wspomóc radą biednego turystę. Charakterystyczny dla Mediolanu jest duży ruch samochodowy. Na ulicach spotkacie się wspaniałymi włoskimi markami, a także z kultowymi Vespami, czyli skuterami, którymi Włosi przemieszczają się wśród krętych uliczek. Jak przystało na Włochów, szczególnie ważne są dla nich wydarzenia sportowe, a przede wszystkim mecze piłki nożnej (calcio). W Mediolanie znajdziecie fanów dwóch klubów: A.C. Milan i Inter Mediolan. Zmagania obu zespołów możecie oglądać na stadionie San Siro, najwiekszym stadionie piłkarskim we Włoszech, który jest również udostępniony dla zwiedzających.
      Mediolan to miasto, w którym nie będziecie się nudzić. Praktycznie cały czas coś się tam dzieje, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. W mieście mają miejsca różnorodne wydarzenia, a część z nich zyskała sławę światową. Jeśli interesuje Was moda, sztuka, lubicie atmosferę „wielkiego świata” i tłumy ludzi, koniecznie musicie odwiedzić Mediolan podczas Milan Fashion Week. Święto mody ma miejsce dwa razy do roku: w lutym/marcu oraz wrześniu/październiku. Mediolan słynie także z Targów Mediolańskich. Wystawcy z całego świata przybywają na Fiera Milano, by zaprezentować swoje wytwory z różnych dziedzin m.in.: designu, turystyki, czy budownictwa. Koneserzy muzyki jazzowej znajdą coś dla siebie podczas Milano Jazz Festival. Sławni jazzmani zjeżdżają do Mediolanu, by wystąpić przed tutejszą publicznością. Mediolan cały rok tętni życiem. Jeśli słowo „lenistwo” napawa Was przerażeniem, odnajdziecie się na pewno w tej metropolii.
       Podobnie jak w całych Włoszech, również w Mediolanie przeważającą większość religijną stanowią katolicy (91%). Patronem miasta jest święty Ambroży, biskup Mediolanu. Dzięki jego staraniom w mieście wybudowano cztery bazyliki w IV wieku. Jego wspomnienie obchodzone jest 7 grudnia. Wtedy okolice wokół Bazyliki Świętego Ambrożego (najstarszego kościoła w Mediolanie) zamieniają się w wielkie targowisko, przyciągając wielu mieszkańców i turystów.

Marzą Wam się wakacje w Mediolanie i chcecie, żeby ktoś Was tam zabrał? Wybierzcie dla siebie wczasy z setek ofert od najlepszych biur podróży.

 


 Mówi się, że każdy moment jest dobry na podróżowanie. Jeżeli jednak chcecie wiedzieć, kiedy będzie najlepiej wyruszyć w Waszą wymarzoną podróż, zerknijcie do rozdziału „Kiedy jechać?”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.