Mediolan

MediolanCo warto / nie warto?

Miejsca i atrakcje

Skoro już wiecie, jak dostać się do Mediolanu, to pewnie zastanawiacie się co warto tu zobaczyć? W Mediolanie atrakcje spotkacie na każdym kroku. Zarówno miłośnicy architektury i sztuki znajdą coś dla siebie, ale także fani piłki nożnej będą zadowoleni. Zanim zaczniecie zwiedzanie, koniecznie zaopatrzcie się w mediolańską mapę. Ułatwi Wam to zwiedzanie i zapewne zaoszczędzi sporo czasu.

 

SPIS  TREŚCI

Piazza del Duomo  | Palazzo Reale di Milano | Galleria Vittorio Emanuele | Teatro La Scala | Castello Sforzesco Parco Sempione | Piazza Mercanti | Santa Maria delle Grazie | Pinakoteka Brera i dzielnica Brera | Muzeum Poldi Pezzoli | Museo Bagatti Valsecchi | Museo Civico di Storia Naturale | Bazylika świętego Ambrożego | Bazylika świętego Wawrzyńca | Chiesa San Maurizio | Aquario Civico | Monumental Cemetery | Milano Centrale | Piazza Gae Aulenti | Corso Buenos Aires | Naviglio Grande | San Siro


      Piazza del Duomo

Zwiedzanie Mediolanu najlepiej zacząć przy Piazza del Duomo – centralnym placu miasta. To przy nim mieszczą się najsławniejsze zabytki Mediolanu. Na środku placu rzuca się w oczy pomnik króla Viktora Emmanuela II. W Mediolanie jeszcze nie raz spotkacie się z jego osobą – musicie wiedzieć, że to właśnie on był pierwszym królem Zjednoczonych Włoch. Zapewne każdy z Was kojarzy też, a może przede wszystkim, imponujący gotycko-barokowy budynek pojawiający się na każdej pocztówce ze stolicy Lombardii.

Katedra w Mediolanie – Katedra Narodzin Św. Marii w Mediolanie (Duomo St. Maria Nascente di Milano, lub też Dom de Milan), znajdująca się przy wspomnianym placu jest jednym z największych kościołów na świecie. Budowa świątyni rozpoczęła się w 1386 r., zaś jej ukończenie przypada na epokę Napoleona. Ciekawostką jest zresztą fakt, że to właśnie w niej słynny przywódca został koronowany na króla Włoch. Katedra robi ogromne wrażenie zarówno z zewnątrz jak i z wewnątrz. Mimo, że nie jest cała udostępniona zwiedzającym (w środku wydzielona dla turystów jest tylko około ¼ świątyni) to warto wejść do środka choć na chwilę. Macie lęk wysokości? Musicie go przezwyciężyć, bo dużą atrakcją katedry jest taras widokowy. Dostępny jest dla osób lubiących spacer po schodach jak i tych leniuchów, którzy wolą skorzystać z windy. Zarówno wejście do kościoła, jak i na taras jest płatne. Bilety kupicie tuż przy katedrze. Do wyboru jest kilka opcji w zależności od Waszych potrzeb. Ceny i inne informacje znajdziecie na stronie katedry (duomomilano.it/en/). Warto wybrać się tam rano, kiedy do kas i wejścia nie ma zbyt dużych kolejek. Pamiętajcie także, żeby w tym dniu odpowiednio się ubrać, krótka mini czy sukienka z odkrytymi ramionami może być nie do końca odpowiednim strojem.


    Palazzo Reale di Milano

Tuż obok słynnej katedry znajduje się Palazzo Reale di Milano. Dawniej była to rezydencja królewska, dziś kusi jako istotne centrum kulturalne, w którym znajduje się wiele cennych wystaw i ekspozycji. Jeśli lubicie sztukę (głównie współczesną, ale nie tylko) koniecznie musicie przekroczyć jego progi. Ceny wystaw nie są wygórowane – wahają się przedziale 70-100 złotych. Przed wyjazdem sprawdźcie co możecie zobaczyć w dniach gdy będziecie spacerować po Mediolanie. W jednym ze skrzydeł umieszczono zbiory z mediolańskiej katedry, które zobaczycie kupując pakiet w tej samej kasie, co bilety do katedry.

 

Galleria Vittorio Emanuele II (Galeria Viktora Emmanuela)

Jako szanujący się turyści nie możecie przegapić Galleria Vittorio Emanuele II. Znajdująca się tuż obok Duomo (wspaniale widać ją z tarasu katedry!), XIX-wieczna galeria handlowa onieśmiela swoją wielkością, przeszklonym Mediolan galeria handlowadachem i kolorową posadzką. To jedna z najsłynniejszych galerii na świecie w której znajdują się butiki wszystkich znanych projektantów, takich jak: Prada, Louis Vuitton czy Chanel, a także liczne kawiarnie i restauracje. Wejście do obiektu jest oczywiście bezpłatne, ale jeśli marzycie o zakupach, przygotujcie złote karty albo zasobny portfel! Jeśli wystarczy Wam dobre espresso, nie powinniście zbankrutować. Przemieszczając się po obiekcie zwróćcie uwagę na statuy, które pokażą Wam dokładnie 24 niezwykle ważnych dla Włoch postaci. W zaszczytnym gronie znaleźli się między innymi Leonardo da Vinci i Michał Anioł.


      Teatro La Scala

Istotnym miejscem na turystycznej mapie Mediolanu jest opera La Scala, gdzie zobaczycie jedną z najsłynniejszych scen operowych na świecie (goo.gl/9BdoJk). Jeśli jesteście miłośnikami widowisk operowych, koniecznie sprawdźcie repertuar. Koszt przedstawień nie jest gigantycznie wysoki, a wieczór spędzony w tym pięknym miejscu będzie niezapomniany! Jeśli chcecie zobaczyć jedynie jak wygląda wnętrze budynku, wybierzcie opcje zwiedzania sceny wraz z muzeum. Wejdziecie tam codziennie (oprócz świąt) w cenie 6 euro. Uważajcie, by nie trafić tam w porze lunchu (12:30-13:30), bo możecie pocałować przysłowiową klamkę.


      Castello Sforzesco (Zamek Sforzów) i Parco Sempione (Park Sempione)

Nie możecie przejść obojętnie także obok Castello Sforzesco (Zamek Sforzów). Budynek jest ogromnym, ceglanym zamkiem położony w centrum Mediolanu (zaledwie kilka minut piechotą od Duomo – dojdziecie do niego słynną ulicą Via Dante), który kiedyś stanowił siedzibę rodu Sforzów, rządzącego Mediolanem w XV wieku. W chwili obecnej mieści się tam muzeum Castello Sforzesco, gdzie obejrzeć możecie jedno z najsłynniejszych dzieł Michała Anioła – Pieta Rondanini. Muzeum oferuje wiele ekspozycji, w tym: Galerię Obrazów, Muzeum Egipskie, czy Muzeum Instrumentów Muzycznych. Zaraz za zamkiem rozciąga się piękny park Sempione (Parco Sempione). Stworzony pod koniec XIX wieku w stylu angielskim, jest idealnym miejscem na odpoczynek po całodniowym zwiedzaniu, a dla bardziej aktywnych dobrym miejscem na poranny jogging. W nim znajduje się również jeden z najwyższych budynków w Mediolanu. Mowa o Torre Branca, która jest fanZameksforzow-mediolan-breakplantastyczną wieżą widokową (często nazywana również wieżą parkową). Ponoć z jej szczytu można zobaczyć Alpy. Musicie to sprawdzić osobiście – na jej wierzchołek wiedziecie windą, a koszt atrakcji wynosi 5 euro. Wieża otwarta jest do godziny 24:00, więc powinniście rozważyć odwiedziny w godzinach wieczornych, kiedy Mediolan rozbłyska milionem świateł.


       Piazza Mercanti

Tuż obok Piazza del Duomo znajdziecie zakątek wprost ze średniowiecznym klimatem. Mowa o Piazza Mercanti. Przy placu mieszczą się 4 średniowieczne budynki: Palazzo della Ragione, Gothic Casa Panigarola, Palazo delle Scuole Palatyn i Loggia degli Osii. Szczególnie ten ostatni robi wrażenie swymi okazałymi arkadami. W Palazzo della Regione prezentowane były wystawy fotograficzne, jednak obecnie obiekt podlega konserwacji. Na sam plac dostaniecie się nie uiszczając żadnej opłaty.


       Santa Maria delle Grazie

Jeśli interesujecie się sztuką, koniecznie odwiedźcie kościół Santa Maria delle Grazie, gdzie znajduje się jedno z najsłynniejszych dzieł znanego wszystkim włoskiego artysty – Leonarda da Vinci. Chodzi oczywiście o malowidło ścienne zatytułowane Ostatnia Wieczerza, które imponuje zachowaniem proporcji, a także głębią pomieszczenia i naturalizmem postaci. Zwiedzanie jest tu dość ograniczone, więc aby nie obejść się smakiem, koniecznie zarezerwujcie wcześniej bilety (możliwe na stronie: goo.gl/JOrSTW). Kupno biletu bez wcześniejszej rezerwacji graniczy z cudem. Jeśli po obejrzeniu tego dzieła będziecie wciąż czuć niedosyt obcowania z twórczością Leonarda da Vinci, skierujcie swe kroki w kierunku Biblioteki Ambrozjańskiej (Biblioteca Ambrosiana). Znajdziecie tam m. in. Rękopis Codex Atlanticus autorstwa tego znakomitego naukowca. Museo Nazionale della Scienza e della Tecnologia Leonardo da Vinci.

Fani Leonarda da Vinci nie mogą przejść obojętnie obok Muzeum Nauki i Technologii. W obiekcie prezentowane są kolekcje przede wszystkim z dziedzin technicznych, ale także naukowych i artystycznych. Specjalnie przygotowana wystawa eksponuje wynalazki zaprojektowane przez mistrza Leonardo. Możecie przenieść się do pracowni da Vinciego i podziwiać zrekonstruowane maszyny według zachowanych pierwotnych projektów. Muzeum zamknięte jest w poniedziałki. W pozostałe dni zwiedzanie odbywa się od 9:30 do 19:30, a cena wejścia to 10 euro.


     Pinakoteka Brera i dzielnica Brera

W Mediolanie zabytki znajdziecie na każdym kroku. Warto udać się ponadto do mediolańskich muzeów, takich jak Pinakoteka Brera, posiadającą kolekcję dzieł artystów włoskich, takich jak: Rafael, Canaletto czy Caravaggio. Główna część zbiorów została poświęcona włoskiemu renesansowi. Zobaczycie tu między innymi takie dzieła, jak: „Zaślubiny Marii” Rafaela czy „Wieczerza w Emaus” Caravaggia. Włoska sztuka jest tu zaledwie na wyciągnięcie ręki! Zwiedzanie możliwe jest po zakupie biletów w cenie 10 euro. Muzeum mieści się w znanej dzielnicy Brera – Mediolan pokazuje tu swoją artystyczną duszę i kusi niesamowitym klimatem. Ponadto znajdziecie tu mnóstwo restauracji i barów, w których z pewnością poczujecie włoskie smaki.


      Muzeum Poldi Pezzoli

Innym wartym zwiedzenia miejscem, szczególnie dla fanów broni, jest Muzeum Poldi Pezzoli, w którego zbiorach znajdują się zarówno obrazy, zabytkowe meble, biżuteria i gobeliny, rzeźby, szkło, zegary, porcelana, jak i zbrojownia z kolekcją broni. Macie ochotę zobaczyć dzieła Michała Anioła, Rafaela, a może Botticelliego? Nic prostszego! Znajdziecie je tu wiszące na ścianach i czekające na Waszą wizytę. Ceny zwiedzania są takie same jak w poprzednim muzeum – koszt to 10 euro.


      Museo Bagatti Valsecchi

Do Museo Bagatti Valsecchi zajrzyjcie z kolei, jeśli interesuje Was szeroko pojęte rzemiosło. Sam budynek muzeum zrobi na Was duże wrażenie i zainteresuje być może informacją, że uważany jest za jeden z najlepiej zachowanych budynków muzealnych w Europie. Połączenie gustownych wnętrz z dziełami sztuki, które się tutaj znajdują, da gwarancję zadowolenia! Przyjemność zwiedzania kosztuje 9 euro i nie jest możliwa w poniedziałki. W pozostałe dni możecie rozkoszować się wnętrzami od 13:45 do 17:45.


      Museo Civico di Storia Naturale

Niezwykle interesujące jest również Museo Civico di Storia Naturale, które uważane jest za najstarsze Muzeum Historii Naturalnej w całych Włoszech. Dowiecie się tu wszystkiego o ewolucji życia na ziemi, a także poznacie przeróżne minerały i skamieniałości. Są tu fani dinozaurów? Jeśli tak to będą zadowoleni, bo muzeum wystawia szkielety tych wielkich gadów. Warto wybrać się również na chwilkę do parku, rozciągającego się tuż za budynkiem muzeum. To dobre miejsce na chwilę odpoczynku po całodniowym zwiedzaniu.


       Bazylika świętego Ambrożego (Basilica di Sant'Ambrogio)

Zwiedzanie europejskich miast zazwyczaj oznacza wizytę w wielu kościołach. Nie inaczej jest w przypadku Mediolanu – oprócz wymienionych już obiektów religijnych, warto zahaczyć również o najstarszy ościół w mieście – Bazylikę św. Ambrożego związanego ściśle z patronem miasta Świętym Ambrożym. Budowa kościoła rozpoczęła się już w 379 roku. W wystroju wyróżniają się: ambona, złoty ołtarz, stele i mozaika w absydzie. Kościół słynie również z hucznie obchodzonego 7 grudnia, kiedy wspominany jest jego patron. Wtedy wokół Bazyliki gromadzą się liczne stragany przyciągające tłumy zainteresowanych. Wstęp do kościoła jest bezpłatny, a zamykany jest jedynie w przewie na lunch od 12:00 do 14:00.


      Bazylika świętego Wawrzyńca (Basilica di San Lorenzo Maggiore)

Udajcie się koniecznie do Bazyliki św. Wawrzyńca (Basilica di San Lorenzo Maggiore). Czy da się zbudować kościół z kamienia pozyskanego poprzez wyburzenie rzymskiego amfiteatru? Przykład macie przed sobą! Bazylika stanowi ważne świadectwo sztuki paleochrześcijańskiej – jedyne takie w Mediolanie. Wejdziecie do kościoła bez dokonywania opłat, od godziny 8:00 (w niedzielę 9) do 18:30. 

 

San Maurizio al Monastero Maggiore

Powiecie zaraz: znowu kościół? Gwarantujemy Wam, że ten zdecydowanie warto odwiedzić choć na krótką chwilę. Wspaniały kościół San Maurizio np. Monastero Maggiore, został udekorowany pięknymi freskami i nazywany przez wielu „kaplicą sykstyńską” Mediolanu. W oczy rzucają się przede wszystkim pięknie zachowane kolory. Mimo tego, że z zewnątrz kościół nie robi wrażenia, to jego wnętrze zapiera dech w piersiach!


       Aquario Civico

W Mediolanie znajdziecie też akwarium prezentujące wiele kolorowych ryb Aquario Civico. Specjalne zbiorniki kryją wiele gatunków ryb z Morza Śródziemnego, ale także Amazonii. Zebrano tu między innymi: pstrągi, jesiotry, okonie, a ekspozycja przedstawia też fragmenty rafy koralowej. Akwarium nie jest duże, ale warto je odwiedzić ze względu na długą historię – uważane jest za jedne z najstarszych w Europie. Bilet normalny kosztuje tu 5 euro, natomiast ulgowy – 3 euro. 

 

Monumental Cemetery (Cimitero Monumentale di Milano)

Czy cmentarz może być atrakcyjny? Owszem! Na Monumental Cemetery zobaczycie oryginalne rzeźby, często nawiązujące do greckich świątyń czy słynnych dzieł, takich jak: Kolumna Trajana. Cmentarz jest miejscem pochówku wielu sławnych mediolańskich rodów, a także miejscem gdzie zobaczycie dzieła znanych włoskich artystów. Spacer między nagrobkami może dostarczyć Wam artystycznych wrażeń.


      Milano Centrale (Dworzec Główny)

Był cmentarz, to teraz czas na dworzec. I to nie byle jaki, bo jeden z największych w Europie. Wyglądem nie przypomina raczej stacji dla pociągów i autobusów, a bliżej mu do jakiegoś muzeum. Środek zaskoczy Was wystrojem – nawiązuje do rzymskiej architektury, choć znajdziecie tu także elementy secesji i Art Deco. Jeśli nie będziecie tu w roli pasażerów, koniecznie wybierzcie na krótki spacer po hali głównej. Pilnujcie jednak dobytku, złodzieje w takich miejscach są zawsze obecni.


      Piazza Gae Aulenti

Czas na powiew nowoczesności! Przy placu Piazza Gae Aulenti znajduje się Centrum Zarządzania Mediolanu. Wokół roi się od wieżowców doskonale znanych wszystkim mediolańczykom. Są to między innymi: Pirreli Tower, Garibaldi Tower, Galfa Tower, Unicredit Tower. Ten ostatni jest najwyższym wieżowcem Włoch – o wysokości 231 metrów. Od patrzenia w górę z pewnością zakręci Wam się w głowach!


      Corso Buenos Aires

Jeśli Mediolan to moda, a jeśli moda to zakupy! Na ulicy Corso Buenos Aires znajdziecie aż 350 sklepów, z których nie wyjdziecie z pustymi rękami. Zarówno popularne sieciówki jak i liczne sklepy vintage, kuszą bardzo dobrymi cenami. Ulica jest szczególnie oblegana podczas poświątecznych wyprzedaży, kiedy wyjątkowe ubrania można dostać tu za grosze!


      Naviglio Grande

Możecie być zaskoczeni, ale choć na chwilę w Mediolanie możecie poczuć się jak w Wenecji! Nie chce Wam się wierzyć? Koniecznie udajcie się nad Naviglio Grande, który jest kanałem płynącym przez Mediolan, a kończącym swój bieg w Porta Ticinese. W okolicy kanału, szczególnie wieczorową porą, zaczyna tętnić życie. Restauracje i bary zlokalizowane wzdłuż nabrzeża umożliwią zjedzenie pysznej kolacji w niezapomnianej atmosferze. Wieczorny spacer w tym miejscu wprowadzi romantyczny nastrój, więc koniecznie zabierzcie tu swoją druga połówkę.


     San Siro

Wszystkich fanów piłki nożnej nie może ominąć wizyta na stadionie San Siro. Obiekt nosi imię słynnego piłkarza Interu i Milanu – Giusppe Meazzy. Ciekawe jest to, że stadion wykorzystywany jest przez dwa słynne mediolańskie kluby: A.C. Milan i Inter Mediolan. Tak jak w przypadku wielu innych stadionów, tak i San Siro można zwiedzać. Można zwiedzić trybuny, dotknąć trawy na boisku i przyjrzeć się szatniom. Opcje zwiedzania znajdziecie na stronie stadionu (goo.gl/sZJxng).

 

Spodobały Wam się atrakcje Mediolanu i chcielibyście je zobaczyć, ale brakuje Wam czasu na planowanie podróży? Zostawcie to nam. Pomożemy zorganizować Waszą podróż do wymarzonego miejsca zupełnie za darmo! Nie wierzycie? Skontaktujcie się z nami przez rezerwacje@breakplan.com lub przez nasz Fanpage. Bezpłatnie zorganizujemy za Was zarówno przelot, jak i nocleg. Co macie do stracenia? Więcej szczegółów znajdziecie tutaj.

Wypoczynek

 Zwiedzanie potrafi zmęczyć, wiadomo to nie od dziś. A gdzie odpocząć jeśli znudzą się Wam zabytki i muzea? Przede wszystkim proponujemy spacer lub piknik w parku Sempione. Jest zlokalizowany w centrum miasta, więc dotrzecie do niego bez problemu. Park jest bardzo przestronny, dlatego w upalny dzień z łatwością znajdziecie wolny cień drzew i będziecie mogli nabrać sił na dalsze zwiedzanie bądź zakupy. Jeśli potrzebujecie chwilki oddechu od zgiełku miasta warto zajrzeć do Orto Botanico di Brera. Jest to ogród botaniczny nadzorowany przez Uniwersytet w Mediolanie. Szczególnie wiosną i latem mieni się kolorami kwiatów i drzew. Mediolan-central-park-Mediolan-Lombardia-breakplanJesteście z kolei amatorami biegania lub jazdy na rowerze? Doskonałe miejsce na tego typu aktywność mieści się niedaleko stadionu San Siro. Mowa o parku della Cave. Park stworzono wokół mokradeł, bagien, stawów, które w czasach antycznych zajmowały duży obszar dzisiejszego Mediolanu. W tym nietypowym parku funkcjonują między innymi farmy. Teren jest świetnie przygotowany dla odwiedzających – liczne ścieżki rowerowe i siłownie zewnetrzne czekają aż je wykorzystacie.
      Gdybyście nie mieli dużo czasu na zwiedzanie, a lubicie pedałować na dwóch kółkach, zastanówcie się nad opcją zwiedzania typu „Bike&City”. W Mediolanie istnieje wiele firm oferujących takie wycieczki. Spędzacie wtedy około 3 godzin w 10 osobowej grupie z anglojęzycznym przewodnikiem, jeżdżąc wokół najważniejszych atrakcji miasta. Ceny różnią się w zależności od organizatora, ale przygotujcie się na koszt w okolicy 35 euro.

Marzy Wam się Sylwester w Mediolanie? Tak się składa, że przygotowaliśmy dla Was propozycję wycieczki do tego miasta właśnie w tym czasie. Znajdziecie ją tutaj :). Nie zwlekajcie i zaplanujcie swój wyjazd noworoczny już dziś!

Pozostałe

Chyba przekonaliśmy Was, że Mediolan oferuje wiele atrakcji. Jak najszybciej do nich dotrzeć? Zdecydowanie pomocne będzie tu metro, ale również tramwaje i autobusy (przeczytacie o tym szczegółowo w rozdziale „Transport”).   

 

Co musicie zrobić będąc w Mediolanie (mając niewiele czasu)?

  • Zwiedzić Katedrę (Duomo) i wejść lub wjechać na jej taras – widok niesamowity!
  • Odwiedzić choć jeden sklep w Gallerii Victora Emanuella II lub zrobić zakupy na Corso Buenos Aires
  • Przyjrzeć się z bliska sławnemu obrazowi Ostatnia Wieczerza Leonarda da Vinci
  • Złapać promienie słońca na pikniku w Parku Sempione i podziwiać nocną panoramę z wieży Torra Branca
  • Odwiedzić jedno z mediolańskich muzeów i zachwycać się dzieła włoskich mistrzów
  • Zjeść risotto alla milanese, włoskie lody oraz napić się espresso i włoskiego wina

 

Jeśli macie więcej czasu, wybierzcie się do mediolańskich muzeów. Zarówno fani sztuki, jak i nauki znajdą dla siebie coś ciekawego. Jeśli wolicie jednak aktywne spędzanie czasu niż włóczenie się po kolejnej ekspozycji, wykupcie wycieczkę rowerową lub wypożyczcie rower! Miasto widziane z perspektywy dwóch kółek potrafi wyglądać bardzo interesująco.
    Warto zastanowić się także nad wycieczką do oddalonego o godzinę drogi Bergamo. Część miasta jest urokliwie położone na wzgórzu (tzw. Citta Alta), z którego rozpościera się wspaniały widok na Alpy! Pomiędzy wąskimi uliczkami ukryte są zabytki, takie jak: Piazza del Duomo, Bazylika Santa Maria Maggiore czy Wieża Miejska. Z Mediolanu dostaniecie się tam samochodem lub pociągiem (koszt biletu to około 6 euro). Gwarantujemy Wam, że nie będzie to stracony czas!

Już wiecie, czego szukać w Mediolanie? Czeka Was zatem najważniejszy krok, czyli wybór odpowiednich wczasów.

 


Jeśli już wiecie, co warto i nie warto robić na miejscu, a chcecie się dowiedzieć, jak najlepiej przemieszczać pomiędzy różnymi miejscami, wykorzystajcie parę minut na przeczytanie rozdziału „Transport”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.