Sycylia

SycyliaTransport

Komunikacja publiczna

Sycylia jest całkiem dobrze skomunikowana. W Palermo oraz Katanii funkcjonuje metro. Oprócz tego, możecie liczyć także na autobusy, które dowożą turystów również z lotnisk do centrum miast. Autobusem dojedziecie także na Etnę (start przy dworcu kolejowym w Katanii).

Między miastami jeżdżą autobusy regionalne. W zależności od regionu, będziecie podróżować różnymi firmami transportowymi, które ze sobą nie współpracują. Bilety można zakupić na lotnisku, pobliskim barze, specjalnej budce, w agencji turystycznej lub u kierowcy. Popularnymi przewoźnikami są linie: AST (cała Sycylia – aziendasicilianatrasporti.it/), SEGESTA (zachodnia Sycylia – etnatrasporti.it/Home.aspx), ETNA TRANSPORTI (etnatrasporti.it/Home.aspx) SAIS AUTOLINEE (wschodnia, północna i południowa Sycylia – saisautolinee.it/), SAIS Trasporti (połączenia między Sycylią a resztą Włochsaistrasporti.it/), SALEMI (połączenia z kontynentalną częścią kraju – autoservizisalemi.it/).

Po Sycylii możecie poruszać się także pociągami, które kursują między największymi miastami. Kolejowym przewoźnikiem na wyspie jest Trenitalia (trenitalia.com/), na którego stronie możecie znaleźć rozkład jazdy. Główne trasy prowadzone są wzdłuż wybrzeża, jednak istnieje kilka dodatkowych linii, które przetransportują Was przez centralną część Sycylii. Ceny są relatywnie tanie (zaleca się kupować bilet na całą trasę, nie odcinkami), a pociągi klimatyzowane i wygodne. Dworce kolejowe zlokalizowane są w większości w centrach miast, a bilety możecie zakupić w automatach na dworcach. Pamiętajcie jednak o kasowaniu biletu przed wejściem do pociągu!

Wynajem pojazdu

Bardzo wygodnym sposobem poruszania się po wyspie jest wynajęcie samochodu. O drogach na Sycylii pisaliśmy już wcześniej – możecie wygodnie i szybko dojechać w interesujące Was miejsce. selinunt-starozytna-swiatynia-Sycylia-Włochy-breakplanDziała tutaj ogromna ilość wypożyczalni samochodów, tak więc będziecie mieli w czym wybierać. Auto możecie wypożyczyć już na lotnisku, na dworcach, w informacjach turystycznych lub jeszcze przed wyjazdem – przez Internet. Aby dostać samochód, musicie posiadać kartę kredytową (niektóre wypożyczalnie jej nie wymagają), prawo jazdy, dowód osobisty lub paszport. Wypożyczając auto, koniecznie wykupcie sobie dodatkowe ubezpieczenie CDW, które ma na celu uchronienie Was przed dodatkowymi opłatami w przypadku stłuczki.

Aby wynająć auto jeszcze przed wyjazdem i na miejscu już niczym się nie martwić, skorzystajcie z tej wyszukiwarki.

 


Nieważne, czy lubicie rezerwować noclegi z wyprzedzeniem, czy będąc już na miejscu. W rozdziale „Gdzie spać?” znajdziecie więcej niż co nieco na temat tego, jak najlepiej znaleźć dach nad głową tam, dokąd podróżujecie. Dajcie sobie chwilę, abyście nie byli niemiło zaskoczeni pokojem bez okien lub wysokim rachunkiem za Wasz pobyt.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-01 12:07:09
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy