SycyliaZdrowie i bezpieczeństwo
Przed wyjazdem warto wyrobić sobie bezpłatnie kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Więcej szczegółów znajdziecie na stronie: ekuz.nfz.gov.pl/. Udając się do lekarza, musicie przedstawić mu EKUZ, a najlepiej jej kserokopię. Pamiętajcie, że z EKUZ będziecie mogli korzystać ze świadczeń publicznych placówek zdrowia – opieka prywatna jest na Wasz koszt. Listę publicznych placówek znajdziecie w Azienda Sanitaria Locale (ASL), strona internetowa: www.aslsalerno.it/. Warto również wiedzieć, że we Włoszech obowiązują pewne opłaty za wizytę u lekarza czy leczenie stomatologiczne, które nie są pokrywane w ramach EKUZ. Z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego nie będziecie musieli jednak martwić się o koszty leczenia szpitalnego.
Do 30 roku życia możecie wykupić także ubezpieczenie w formie kart Euro 26, ISIC czy IYTC, dzięki którym będziecie mogli korzystać także z wielu zniżek, chociażby do muzeów i kawiarni.
Jeśli chcecie mieć pewność, że nc Was nie zaskoczy, dobrą opcją jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. Kliknijcie tutaj i zapoznajcie się z ofertą. Na pewno wybierzecie coś dla siebie.
Wybrzeże Sycylii jest pełne pięknych plaż, których czystość jest dokładnie pilnowana. Również morska woda należy do czystych, tak więc kąpiel powinna być przyjemna. Miasta są w miarę czyste, jednak w większych, bardziej turystycznych miejscach, możemy spotkać się z większym nieporządkiem (pozostawionymi śmieciami).
Nie poleca się pić wody z kranu, ponieważ przeważnie nie nadaje się ona do picia. Najlepiej kupić zwykłą butelkowaną wodę.
Jeżeli przeczytaliście prawie wszystkie rozdziały przewodnika, a nie doszukaliście się informacje o miejscowej walucie, sposobach wymiany pieniędzy, lokalnych cenach, ważnych numerach, niebezpieczeństwach lub po prostu ciekawostkach o interesującym Was miejscu, spokojnie – zajrzyjcie do rozdziału „Inne”.
Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.
Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.
Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.
Redaktor