Sycylia

SycyliaZdrowie i bezpieczeństwo

Opieka zdrowotna

Przed wyjazdem warto wyrobić sobie bezpłatnie kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Więcej szczegółów znajdziecie na stronie: ekuz.nfz.gov.pl/. Udając się do lekarza, musicie przedstawić mu EKUZ, a najlepiej jej kserokopię. Pamiętajcie, że z EKUZ będziecie mogli korzystać ze świadczeń publicznych placówek zdrowia – opieka prywatna jest na Wasz koszt. Listę publicznych placówek znajdziecie w Azienda Sanitaria Locale (ASL), strona internetowa: www.aslsalerno.it/. Warto również wiedzieć, że we Włoszech obowiązują pewne opłaty za wizytę u lekarza czy leczenie stomatologiczne, które nie są pokrywane w ramach EKUZ. Z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego nie będziecie musieli jednak martwić się o koszty leczenia szpitalnego.

Do 30 roku życia możecie wykupić także ubezpieczenie w formie kart Euro 26, ISIC czy IYTC, dzięki którym będziecie mogli korzystać także z wielu zniżek, chociażby do muzeów i kawiarni.

Jeśli chcecie mieć pewność, że nc Was nie zaskoczy, dobrą opcją jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. Kliknijcie tutaj i zapoznajcie się z ofertą. Na pewno wybierzecie coś dla siebie.

Higiena

Wybrzeże Sycylii jest pełne pięknych plaż, których czystość jest dokładnie pilnowana. Również morska woda należy do czystych, tak więc kąpiel powinna być przyjemna. Miasta są w miarę czyste, jednak w większych, bardziej turystycznych miejscach, możemy spotkać się z większym nieporządkiem (pozostawionymi śmieciami).

Nie poleca się pić wody z kranu, ponieważ przeważnie nie nadaje się ona do picia. Najlepiej kupić zwykłą butelkowaną wodę.

 


Jeżeli przeczytaliście prawie wszystkie rozdziały przewodnika, a nie doszukaliście się informacje o miejscowej walucie, sposobach wymiany pieniędzy, lokalnych cenach, ważnych numerach, niebezpieczeństwach lub po prostu ciekawostkach o interesującym Was miejscu, spokojnie – zajrzyjcie do rozdziału „Inne”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-01 12:07:09
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy