Taj Mahal

Taj Mahal

Gdzie się znajduje: Agra nad rzeką Jamuna, stan Uttar Pradesh, Indie. (mapa)

 

Co warto wiedzieć:

Taj mahal (Taj Mahal) oznaczający Królewski Pałac, został wzniesiony w latach 1632-1654przez cesarza Szahdżahana z dynastii Wielkich Mogołów. Jest to największy cud architektoniczny Indii i zarazem jeden z siedmiu nowych cudów świata. Został wpisany także na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Rocznie Taj mahal odwiedza 7-8 milionów ludzi.

Taj mahal nazywany jest często świątynią miłościw związku z legendą, jaka wiąże się

z jego powstaniem. Według niej zmarła w 1631 roku żona cesarza, przed śmiercią zobowiązała go do postawienia budynku na jej cześć. Cesarz, chcąc spełnić jej prośbę, kazał zbudować tak niezwykły grobowiec-mauzoleum, którego nie byłby wstanie przebić żaden budynek na świecie. Dlatego też po ukończeniu budowy rozkazał obciąć kciuki wszystkim robotnikom, aby już nigdy nie stworzyli podobnego dzieła.

Na kompleks Taj mahal składa się przede wszystkim mauzoleum zbudowane z białego marmuru, meczet i Mihman Khana (budynek gościnny) z czerwonego piaskowca, ogród oraz Brama Królewska – symbol wrót do Raju. Do kompleksu prowadzą 3 bramy: Wschodnia, Zachodnia i Południowa.

Co ciekawe, wybór budulca nie jest przypadkowy. Czerwony bowiem jest przeznaczony dla kasty wojowników i cesarzy, biały natomiast dla kasty kapłańskiej. Jednak biały marmur jest nie do końca… biały, gdyż ciemnieje pod wpływem zanieczyszczonego środowiska. Dlatego też w promieniu 50km nie znajdziecie żadnych obiektów przemysłowych.

Mauzoleum ma też w sobie nieco tajemniczości. Wnętrze jest tak zaprojektowane, aby dźwięk był słyszalny aż 28 sekund (jest to najdłuższy czas pogłosu na świecie) !

Przed udaniem się do Taj mahal pamiętajcie, że w obrębie kompleksu obowiązuje zakaz jedzenia, wnoszenia słuchawek, ładowarek, sprzętów elektronicznych (z wyjątkiem aparatu fotograficznego) oraz statywu.

 

Kiedy zwiedzać:

Codziennie z wyjątkiem piątku, od wschodu do zachodu słońca. Najlepiej od października do marca.

Zwiedzanie nocne: podczas pełni Księżyca oraz 2 dni przed i po pełni z wyjątkiem piątku

i Ramadanu. Wejście co pół godziny od 20.30 do 00.30, max. 50 osób. Czas zwiedzania: pół godziny.

 

Ceny:

• 1000Rs (ok. 60 zł), dzieci do 15 lat za darmo

• nocne zwiedzanie: 750Rs, dzieci (3-15 lat) 500Rs

 

Dla kogo:

• dla dużych i małych

• dla niepełnosprawnych

• dla niebojących się kontaktu z inną kulturą

• dla pasjonujących się architekturą indyjską, muzułmańską

 

Dla kogo nie:

• nielubiących dalekich i z przesiadkami podróży

• źle znoszących zmiany klimatu

• nielubiących tłumów

 

Co zobaczyć w pobliżu:

• Fort w Agrze, Fatehpur Sikri

 

Gdzie zaparkować:

W promieniu 500m.od Taj mahal obowiązuje zakaz jazdy pojazdów mechanicznych. Najbliższy parking jest położony 750 m. od Bramy Wschodniej przy Shilpgram i w pobliżu Bramy Zachodniej przy Amrood-Ka-Teela.

 

Jak dojechać:

Pojazdami mechanicznymi do Agry, a stamtąd rikszą lub autobusem elektrycznym.

 

Dojazd do Agry:

Samolotem

Indian Airlines - lotnisko leży ok. 7 km od centrum miasta.

Pociągiem

Palace on Wheels, Taj Express.Stacja: Agra Cantonment

Autobusem

Połączenia z większością miast w Indiach. Stacja: Idgah.

 

Więcej informacji:

Bilety na dzienne zwiedzanie możecie kupić przy Bramie Południowej od 8:00 do 17:00 oraz przy Bramie Zachodniej i Shilpgram od wschodu do zachodu słońca lub na stronie internetowej http://asi.payumoney.com/.

Bilety na nocne zwiedzanie dostępne są dobę wcześniej między 10:00 a 18:00

w Archeologicznym Instytucie Indii (Archaeological Survey of India -A.S.I.) 22, Mall Road, Agra.

 


 Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij na do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-15 09:40:35
Redakcja
Breakplan

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy.