Agra

AgraJedzenie i napoje

Potrawy i napoje

Kuchnię okolicy Uttar Pradesh nazywa się kuchnią mogolską, ze względu na fakt, iż wiele potraw pochodzi właśnie z czasów dawnego imperium. Znajdziemy w niej potrawy łagodne, jak również bardzo ostre, charakterystyczne dla całego kraju. Wyznacznikiem miejscowej kuchni jest na pewno podobieństwo do potraw kuchni środkowoazjatyckiej. Oprócz wielu potraw, które – w różnych wersjach – znajdziemy w większości miejsc w Indiach, typowym dla regionu daniem jest biryani (znane jako pilaw w krajach położonych na zachód od Indii) – potrawa na bazie ryżu z rozmaitymi dodatkami. Wśród charakterystycznych dań lokalnej kuchni są różne rodzaje mięsa, w szczególności kurczaka, podawanego z sosami i pieczywem.

Masala-Chai-Agra-Uttar-Pradesh-breakplanNieodłącznym elementem kuchni jest także chai, czyli indyjska herbata z mlekiem i przyprawami, którą za grosze dostaniemy na ulicy o każdej porze dnia.

Osoby chcące próbować oryginalnych dań kuchni indyjskiej powinny unikać restauracji, które serwują potrawy przygotowywane „pod turystów”, gdyż tracą ona na autentyczności.

Przykładowe ceny:

Woda (1 litr) – około 1 zł

Danie wegetariańskie na ulicy (przekąska) – 3-5 zł

Obiad w restauracji – od 10 zł

Herbata – na ulicy od kilkudziesięciu groszy

*ceny w Agrze mogą być nieco wyższe niż w innych miejscach, z uwagi na duże zainteresowanie turystów, także zagranicznych. Aby uniknąć próby oszustwa warto jeść tam, gdzie żywi się lokalna ludność (aczkolwiek należy wybierać miejsca, które nie budzą podejrzeń pod względem higieny).

 


Jeżeli przeczytaliście prawie wszystkie rozdziały przewodnika, a nie doszukaliście się informacje o miejscowej walucie, sposobach wymiany pieniędzy, lokalnych cenach, ważnych numerach, niebezpieczeństwach lub po prostu ciekawostkach o interesującym Was miejscu, spokojnie – zajrzyjcie do rozdziału „Inne”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-22 13:28:32
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy