Agra

AgraCo warto / nie warto?

Miejsca i atrakcje

Niewątpliwie największą atrakcją miasta jest Taj Mahal (Tadź Mahal), który przyciąga miliony odwiedzających rocznie. Jest to zabytek kultury muzułmańskiej, z czasów panowania Dynastii Wielkich Mogołów. Został on zbudowany jako grobowiec dla żony Shah Jahana – Mumtaz Mahal, która zmarła podczas porodu (swoją drogą było to już czternaste urodzone przez nią dziecko). Władca był zrozpaczony, więc postanowił – chociażby pośmiertnie – uhonorować żonę, o której mówi się, iż sama poprosiła go o to przed śmiercią. Legenda głosi, iż po ukończeniu dzieła budowniczym zostały obcięte kciuki, aby nikt nigdy nie mógł zbudować czegoś równie pięknego. Proces budowy Taj Mahal trwał dwadzieścia lat.

Budynek charakteryzuje się specyficznym, jasnym kolorem (powstał z marmuru) oraz perfekcyjną symetrią. Otaczają go ogrody oraz baseny, a atmosfera, mimo tłumu odwiedzających, jest dość spokojna. Do kompleksu prowadzi okazała brama, która symbolizować ma wejście do Raju. Po obowiązkowym wykonaniu kilku zdjęć na tle budynku, warto zrelaksować się i po prostu obserwować dzieło, które jest niewątpliwie jednym z tych, które trzeba w życiu zobaczyć. Taj Mahal nazywany jest symbolem wielkiej miłości, przy czym jest on również jednym z symboli Indii.

Jednak Agra to nie tylko Taj Mahal. Kolejnym z miejsc wartych odwiedzenia w mieście jest Czerwony Fort (Agra Fort). Jest to kolejny zespół budynków obronnych wraz z ogrodami i dziedzińcami. Z okien fortu można także napawać się widokiem na Taj Mahal. Z wyglądu przypomina nieco fort z Delhi, ale uznaje się, iż ten jest lepiej zachowany.

Jeśli mamy więcej niż jeden dzień w mieście, warto zobaczyć także kilka z hinduistycznych świątyń (na przykład: Balkeshwar Temple, Kailash Temple (obie poświęcone Shivie), Mankameshwar Temple (najchętniej odwiedzana przez mieszkańców miasta, klimat bardziej lokalny niż turystyczny). Ciekawym miejscem jest także Mehtab Bagh – ogrody botaniczne, które – oprócz walorów przyrodniczych – zapewniają także piękny widok na Taj Mahal (w porze deszczowej, przy zachodzie słońca, można obserwować odbicie grobowca na rzece).

Jeśli chcecie (i macie czas) wybrać się nieco poza miasto, to warto odwiedzić również okolicę. Około 10 kilometrów na północ, w kierunku Delhi, leży Sikandra, gdzie znajduje się grobowiec Akbara. Leży on pośrodku ogromnych ogrodów, a prowadzą do niego cztery bramy.

W Agrze, ze względu na turystyczne walory tej miejscowości, łatwo można paść ofiarą oszustów, należy zachować czujność w miejscach zatłoczonych (co tyczy się oczywiście całych Indii, jednak Agra jest wyjątkowo turystycznym miastem).

Wypoczynek

W celu odpoczynku od zgiełku miasta i tłumów turystów warto udać się do Parku Paliwal, położonego w centrum miasta. Jest to duży teren zieleni.

Dla osób spragnionych kontaktu ze zwierzętami, ciekawym doświadczeniem mogą być odwiedziny w „sanktuarium słoni”, gdzie można nie tylko przebywać ze zwierzętami lecz także dowiedzieć się wiele o pracy oraz życiu z nimi. Projekt prowadzony jest przez Wildlife SOS, można udać się na krótką wizytę lub całodniową wycieczkę. Więcej informacji na stronie: http://wildlifesos.org/short-visit-to-the-elephant-conservation-and-care-center/.

Sposobem na odpoczynek w Agrze jest także z pewnością pozostanie na terenach przyległych do Taj Mahal do wieczora i obserwowanie majestatu budynku w różnym świetle. Budowlę otaczają ogrody, a samo przebywanie w okolicy na pewno jest wyjątkowym doświadczeniem.

Pozostałe

Agra to miasto wyjątkowo turystyczne. Odwiedzają je zorganizowane wycieczki oraz niezależni podróżnicy. Wiele osób czerpie zysk z turystyki w mieście i regionie poprzez prowadzenie odpowiedniej infrastruktury, jednak należy mieć na uwadze, iż w miejscu tym możemy spotkać wielu oszustów. Rzecz tyczy się całego kraju, jednak w mieście tak popularnym, odwiedzający są wyjątkowo narażeni na kradzieże, czy inne nieuczciwe praktyki. Należy zachować szczególną ostrożność przy największych atrakcjach miasta, w tłumie oraz przy płaceniu.

Będąc w mieście zdecydowanie nie powinniście ograniczać się do zwiedzania samego Taj Mahalu. Inne wspomniane miejsca i atrakcje także są godne uwagi, a wizyta w Agrze powinna być przynajmniej dwudniowa.

 


Jeśli już wiecie, co warto i nie warto robić na miejscu, a chcecie się dowiedzieć, jak najlepiej przemieszczać pomiędzy różnymi miejscami, wykorzystajcie parę minut na przeczytanie rozdziału „Transport”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-22 13:28:32
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy