PodlasieInne
- Ciekawostką jest, że Mielnik charakteryzuje się swoim własnym mikroklimatem, dzięki któremu jest to najcieplejsze miejsce Podlasia.
- Powiat, w którym znajduje się Ciechanowiec znany jest z tego, że większość mieszkańców (bo aż siedemdziesiąt procent) ma szlacheckie korzenie.
- Niedaleko Ciechanowca znajduje się niewielka miejscowość Bujenka, gdzie pewien mieszkaniec hoduje… alpaki, dlatego kto nie miał okazji spotkać tych przemiłych zwierząt nigdy wcześniej, powinien udać się do Bujenki. Farma, na której są hodowane, jest otwarta dla podglądaczy alpak cały rok.
- Tuż obok Szlaku Dębów Królewskich w Starej Białowieży znajduje się zabezpieczone miejsce na ogniska w leśnej scenerii, z którego skorzystał sam książę Filip – małżonek Królowej Elżbiety.
- Jeśli chcemy spróbować czegoś na terenie Białowieży, bar Biesiada ma nam do zaoferowania pierogi litewskie, które są wyjątkowe ze względu na recepturę ciasta. Jest to pamiątka rodzinna przywieziona w dawnych czasach z okolic Wilna.
- Krynki to miejscowość, której prawa miejskie nadał Zygmunt Stary ponad pięćset lat temu. W centrum miejscowości, na trasie drogi krajowej numer 676 znajduje się oryginalne skrzyżowanie wzorowane na paryskim. Jest to rondo stanowiące zbieg aż 12 ulic.
- Władze miasta Łomży postanowiły uczcić pamięć po Hance Bielickiej, wplatając w miejskie otoczenie atrybuty kojarzone z jej osobą – to dwa małe ronda tuż obok Teatru Lalki i Aktora, które zostały zaprojektowane na wzór kapeluszy.
- Z Osowca pochodzą wszystkie osobniki gatunku bobrów w Polsce.
- Przy augustowskim rynku pod numerem 28 znajduje się jedna z najstarszych okalających plac kamieniczek, która w 1812 przyjęła w swoje progi samego cesarza Bonaparte.
- Tym, którzy skorzystają z tego rodzaju transportu po Wigierskim Parku Narodowym, z pewnością przyda się pływający punkt informacji turystycznej. Jest to udogodnienie dla turystów, by mogli uzyskać wszystkie interesujące ich wiadomości nie schodząc na ląd.
Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.
Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.
Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.
Redaktor