Polska

PolskaCo warto / nie warto?

Miejsca i atrakcje

SPIS TREŚCI

Wybrzeże | MazuryWarszawa | Łódź | Poznań | Bydgoszcz | Wrocław | Kraków | Góry 

 

Najważniejszymi miastami Polski są: Białystok, Bydgoszcz, Gdański, Gdynia, Gorzów Wielkopolski, Lublin, Łódź, Katowice, Kielce, Kraków, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Sopot, Szczecin, Toruń, Warszawa, Wrocław i Zielona Góra.

 

Nad morzem

 Zaczniemy od wybrzeża? To będzie ogromne wyzwanie – oprowadzić Was po całym kraju, który jest tak różnorodny i tyle ma do zaoferowania. Spróbujmy jednak się go podjąć.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Gdzie najlepej pojechać nad polskie morze?

 

Zaczynając od zachodu, pierwszym miejscem na mapie wybrzeża jest Świnoujście (sprawdź lokalizację na mapie). Dziwna nazwa? Dajcie spokój, to jest w pewien sposób urocze, szczególnie jeśli spojrzy się na maskotkę kursującej tam niemieckiej kolejki UBB. Ta świnka nie uśmiecha się bez powodu. Wie, że dojeżdżając do Świnoujścia trafi na jedną z najszerszych plaż Polski, dokąd tłumnie przyjeżdżają Niemcy z sąsiednich miasteczek. Po drugiej stronie granicy plaże są znacznie węższe i trudno nie docenić naszego geograficznego szczęścia. Nawet jeśli przestrzeń jest zagospodarowana mniej bogato, natura nie pozwala na żadne kompleksy. Wdychając czyste powietrze i wędrując na wschód, dotrzecie do słynnej stawy o kształcie wiatraka. Ma wysokość dziesięciu metrów i służy do celów nawigacyjnych, wysyłając w przestrzeń pulsujące na jej szczycie światełko. Aby dostać się dalej, musicie popłynąć promem. Zanim to zrobicie skorzystajcie też z lokalnych atrakcji, do których zalicza się między innymi nadmorska promenada otoczona kawiarniami jak i restauracjami oraz zwiedzanie dawnych zabudowań wojennych. Świnoujście bywa nazywane krainą 44 wysp, co jest zupełnie wiarygodnym faktem geograficznym. Większość terenu położona jest jednak na trzech głównych wyspach: wyspie Uznam, Karsibór i Wolin.

 

Następną miejscowością na wybrzeżu są Międzyzdroje (sprawdź lokalizację na mapie), leżące między Bałtykiem a Zalewem Kamieńskim. Znajduje się tam sięgające 395 metrów wgłąb morza molo, a okolice pełne są ciekawych zjawisk krajobrazowych. Zatrzymajmy się tutaj na chwilę, by zanotować kolejne fakty świadczące o uroku naszego wybrzeża. Północna mapa Polski jest pełna błękitnych plamek. I nie mówimy tu już o morzu, które jest raczej jedną gigantyczną niebieską plamą. Tutaj za pomocą cieśniny Dziwna, Zalew Kamieński łączy się z Zalewem Szczecińskim. Natomiast Zalew Szczeciński ze Świną, która prowadzi nas z powrotem do Świnoujścia.
   Warto dodać do swojego planu wycieczki pobliski Woliński Park Narodowy, w którym można podziwiać Jezioro Turkusowe, Zagrodę Pokazową Żubrów, atrakcyjne punkty widokowe, czy okazałe drzewa, które wiekiem mogą przebić jedynie leżące w pobliżu głazy. Dodatkową atrakcją parku są historyczne pozostałości dawnych osad i grodzisk. Jeśli zechcecie sięgnąć po trochę uporządkowanej wiedzy muzealnej, zajrzyjcie do Muzeum Przyrodniczego Wolińskiego Parku Narodowego. Plaża w Międzyzdrojach nie jest najszersza, lecz oferuje ciekawy widok na klify, w tym sięgającą 61 m n.p.m. Kawczą Górę.

Polskie morze największe tłumy turystów przyciąga latem. Jeśli odwiedzicie plaże poza sezonem, zupełnie ich nie poznacie. Bardzo zmienia się też wymiar nadmorskich atrakcji – letni czas to trampoliny, place zabaw dla dzieci, zjeżdżalnie wodne, boiska do gry w piłkę. Często organizowane są zawody sportowe, wybory miss, koncerty i dyskoteki. Na piasku rozkładane są stoiska restauracji i kawiarni, między plażowiczami przechadzają się też słynni sprzedawcy, nadający alarm o Looodaaach i kuuukuuurydzaaach i innych niesionych przez nich przysmakach. W większości miejsc bez problemu możecie wypożyczyć rower, kijki do nordic walking lub inny sprzęt do aktywnego wypoczynku. Po sezonie plaże pustoszeją i uspokajają się. Często przychodzi też zimno i silny wiatr, ale on także ma swój niepowtarzalny urok. W żadnym innym czasie nie będziecie mieć plaży tylko dla siebie. O ile nasz przewodnik nie okaże się tak sugestywny, że nagle turyści tłumnie zaczną spędzać nad polskim morzem i jesień, i zimę… ;). 

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: A czy Wy wiecie, jak i gdzie zbierać grzyby? Jeśli nie, to ten artykuł jest dla Was! !

 

Zejdźmy trochę z kursu i zajrzyjmy do leżącego poniżej Szczecina (sprawdź lokalizację na mapie), który jako stolica województwa zachodniopomorskiego zasługuje na chwilę uwagi. Znajduje się tam morsko-rzeczny, dobrze rozbudowany port. Zaczyna się w nim wiele ciekawych rejsów turystycznych, z których przykładową ofertą możecie zapoznać się na stronach internetowych: http://www.statek.pl/ i http://msjoanna.pl/. Do najpopularniejszych atrakcji Szczecina zalicza się między innymi Wały Chrobrego (taras widokowy na skarpie przy Odrze) i Zamek Książąt Pomorskich (renesansowa budowla usytuowana na Wzgórzu Zamkowym). Ikoną tego miasta stał się też nowoczesny gmach Filharmonii im. M. Karłowicza, któremu oryginalna wizja architektów z Barcelony nadała kształt przypominający górę lodową, co podkreślna między innymi użycie szkła czy podświetlanie całości intrygującymi iluminacjami. Żeby poznać najnowsze propozycje kulturalne, koniecznie zerknijcie tutaj.

Jak widzicie, ciekawe województwa w Polsce mają Wam do zaoferowania nie tylko piękne, naturalne krajobrazy, ale także współczesną architekturę i sztukę na wysokim poziomie. Jeśli bardziej interesuje Was historia, na pewno spodobają się Wam Podziemne trasy Szczecina, czy udostępniony do zwiedzania w ramach tras tematycznych największy w Polsce schron przeciwlotniczy z okresu II wojny światowej. Dla degustatorów alkoholi stworzone zostały innego rodzaju podziemia, a mianowicie Piwnice Starki – niepowtarzalna okazja, by zwiedzić klimatyczną fabrykę polskiej wódki. Gdy zatęsknicie za widokiem słońca i bliskością natury, możecie wynająć kajak i wybrać się na Międzyodrze, które jest niezwykle urokliwą krainą rozlewisk i mokradeł. Szczecin ma znacznie więcej do zaoferowania, jednak jesteśmy ledwie na początku naszej podróży i musimy ruszać dalej…

 

A zatem znów robimy skok na wybrzeże i wdychamy charakterystyczny zapach morza. Miniemy kilka mniejszych miejscowości i wsi, takich jak Dziwnów, Rewal, Mrzeżyno i Dźwirzyno. Kolejne wspaniałe plaże, porty i inne lokalne atrakcje. Głośniejszym uzdrowiskiem jest jednak Kołobrzeg (sprawdź lokalizację na mapie), liczący 46 626 mieszkańców. Na początek rzućcie okiem na transmitującą na żywo kamerę. Jeśli już czujecie klimat, opowiemy Wam więcej o tamtejszych atrakcjach. Największym zainteresowaniem cieszy się kołobrzeskie molo i port. Niemniej ceniona przez turystów jest również latarnia, którą pierwszy raz zapalono w 1666 roku. Można ją zwiedzać i skorzystać z wyjątkowego punktu widokowego, który pozwala rozejrzeć się po całej okolicy – na miejscu dostępna jest też kawiarnia. Dla miłośników zabytków i sztuki sakralnej świetnym miejscem do odwiedzin będzie gotycka Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jeśli już mowa o zabytkach, nie możecie ominąć kołobrzeskiego ratusza powstałego w stylu neogotyckim, na wzór litery C, z otwartym dziedzińcem. Patrząc na niego możecie mieć skojarzenia z średniowiecznymi zamkami obronnymi. Dzieciom natomiast na pewno spodoba się muzeum 6D i Miasto Myszy. Muzeum w ciekawy sposób wyjaśni Wam czym jest maszoperia, szyper i checza. Miasto Myszy to z kolei okazja na przyjrzenie się życiu ruchliwych gryzoni, żyjących w zaadoptowanej z myślą o najmłodszych turystach przestrzeni. Natomiast dla fanów muzyki elektronicznej punktem obowiązkowym jest coroczna impreza Sunrise Festiwal. Zjeżdżają tu najwybitniejsi przestawiciele tego gatunku muzyki.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Nieznane atrakcje turystyczne w Polsce!

 

Ustronie Morskie (sprawdź lokalizację na mapie), Sarbinowo (sprawdź lokalizację na mapie), Mielno (sprawdź lokalizację na mapie) … Kolejne znane miejscowości, które latem przeżywają prawdziwe oblężenie. Przemieszczamy się coraz bardziej na wschód. Jezioro Jamno i Jezioro Bukowo, jako następne przykłady błękitnych plamek na mapie prowadzą nas w stronę dwóch większych miejscowości – są nimi Darłowo (sprawdź lokalizację na mapie) i Ustka (sprawdź lokalizację na mapie). W Darłowie zwróćcie uwagę na różnorodne szlaki turystyczne, w tym Szlak Rezerwatów, Szlak Wiatraków i Szlak Zabytków Średniowiecza. Przez ten ostatni przebiega legendarna droga świętego Jakuba, tradycją sięgająca XII wieku trasa prowadząca do Santiago de Compostela. Tak, to miejsce znajduje się w Hiszpanii… Daleko, prawda? W tym przewodniku nie będziemy jednak podążać za świętym Jakubem :).

W Ustce znajduje się słynna latarnia morska, sięgająca 21 metrów i widoczna z odległości trzydziestu kilometrów. Tamtejsza plaża zalicza się do czołówki polskich plaż, ale do dyspozycji macie też wiele innych atrakcji. Na przykład Muzeum Chleba, zlokalizowane na poddaszu w starej piekarni należącej do Eugeniusza Brzóski. Znajduje się tam wiele niesamowitych eksponatów i usłyszycie wiele ciekawych historii na temat tradycji przygotowywania wypieków. Dla spragnionych wrażeń dzieci idealnym miejscem będzie park linowy na wydmie i najnowszej generacji kino 7D. Koniecznie musicie też wstąpić do portu, który przed nadejściem I wojny światowej cieszył się sławą największego na polskim Pomorzu.

Na pewno słyszeliście kiedyś o ruchomych wydmach. To największa atrakcja Słowińskiego Parku Narodowego, znajdującego się w okolicy Łeby (sprawdź lokalizację na mapie). Warto zerknąć na jego oficjalną stronę internetową. Ruchome wydmy wykorzystują proces polegający na współpracy piasku z wiatrem. Są nieposkromione i wędrują ciągle na wschód, zasypując okoliczne lasy i jezioro Łebsko. W największym obszarze liczą aż 500 hektarów! Są uwielbiane przez turystów, ponieważ przynoszą na myśl pustynny krajobraz, a ci szczęśliwcy, którym uda się zdobyć ich szczyt, mogą nacieszyć swoje oczy niezwykłym widokiem. Sama Łeba też cechuje się szeroką i urokliwą plażą. W łebskim porcie natomiast znajduje się przystań jachtowa i rybackie nabrzeże. Ciekawą atrakcją jest także zbudowany z roślinności, liczący 5000 m2 labirynt, z którego chętni turyści muszą sami znaleźć sobie wyjście. Do pomocy mają jedynie mapę i umieszczone w rogach labiryntu punkty widokowe. To wcale nie jest takie proste! Po więcej informacji na ten temat zapraszamy na stronę labiryntu. W okolicy na turystów czeka także fokarium Sea Park, znajdujące się już nie w Łebie, a w Sarbsku. Aby dowiedzieć się więcej zerknijcie na ten link.

W ten sposób zbliżyliśmy się do Władysławowa (sprawdź lokalizację na mapie). Mamy nadzieję, że nie zdążyliście się znudzić! Wiele osób chwali sobie to uzdrowisko ze względu na jego atmosferę i organizowane w nim wydarzenia. Na miejscu możecie skorzystać z wielu rozmaitych atrakcji, do których należy między innymi Muzeum Motyli, Wieża Widokowa w Domu Rybaka i Magiczny Zawrót Głowy – wystawa pełna intrygujących zagadek. Warto również zobaczyć rekonstrukcję średniowiecznej osady Sławutowo znajdującą się w latarni Muzeum Latarnictwa oraz przejść się Aleją Gwiazd Sportu. Oczywiście w mieście możecie zobaczyć także port, znany jako jeden z najważniejszych na polskim wybrzeżu, który pełni funkcję przejścia granicznego dla turystów udających się do Skandynawii, Litwy i Łotwy. Obok Władysławowa znajdują się Chałupy (sprawdź lokalizację na mapie), o których mogliście słyszeć w piosence Zbigniewa Wodeckiego. Jak śpiewa artysta „Jak co roku w Chałupach, gdy zaczyna się upał słychać wielki szum. Można spotkać golasa, jak na plaży w Mombassa, golców cały tłum” – z tego co wiemy plaża nudystów w Chałupach już nie istnieje. Niestety? Stety? Musicie zdecydować sami ;).

Faktem jest, że od jakiegoś czasu tkwimy już na Półwyspie Helskim. Do listy helskich kurortów zaliczamy właśnie: Władysławowo, Chałupy, Kuźnicę (sprawdź lokalizację na mapie), Jastarnię (sprawdź lokalizację na mapie), Juratę (sprawdź lokalizację na mapie) i leżący na końcu półwyspu Hel (sprawdź lokalizację na mapie). Tamtejszy klimat jest wyjątkowy przede wszystkim ze względu na otaczające Was ze wszystkich stron wody. Morze Bałtyckie i Zatoka Pucka stwarzają bardzo dobre warunki do rekreacji wodnej, sportowej i wypoczynkowej. Jeśli zechcecie wspiąć się na znajdującą się na Helu latarnię, przy dobrych warunkach pogodowych lub pomocy lornetki rzucicie okiem na następne miejsce naszej wycieczki… Jak widzicie jest tyle pięknych miejsc do wyboru. Jeśli już oczyma wyobraźni jesteście na jednej z nadmorskich plaż, pozwólcie nam pomóc wybrać najlepszy nocleg. Zajrzyjcie pod ten link.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Międzynarodowe Targi Turystyczne w Berlinie. Nasz kraj wypadł wyśmienicie!

 

Trójmiasto. Wikipedia powie Wam, że jest to policentryczny ośrodek metropolitalny, ale ta sucha nazwa nie odda klimatu tego miejsca. Bez wątpienia Gdańsk (sprawdź lokalizację na mapie), Gdynia (sprawdź lokalizację na mapie) i Sopot (sprawdź lokalizację na mapie) stanowią Wielką Trójkę polskiego wybrzeża i przyciągają tłumy turystów. Zresztą, nie tylko turystów – w odróżnieniu od wielu wspomnianych wcześniej wsi i miasteczek, tutaj życie kwitnie przez cały rok. Jest to z pewnością także zasługą większej ilości stałych mieszkańców. Sopot jest największą ikoną „stylowego wypoczynku” – tamtejsze molo jest największym molem nad Morzem Bałtyckim. Ma prawie pół kilometra długości! W jego obrębie znajduje się przystań morska, na której możecie podziwiać wiele ciekawych jachtów. W pobliżu zachwyca ulica Bohaterów Monte Cassino, potocznie zwana Monciakiem, gdzie turyści mogą skorzystać z szerokiej bazy gastronomiczno-kulinarnej. Zatłoczone kawiarnie i restauracje przyciągają wzrok, a na deptaku prezentują się różnego rodzaju artyści: malarze i muzycy. Ze sztuką spotkacie się między innymi w Państwowej Galerii Sztuki, Polskiej Filharmonii Kameralnej, Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże lub Teatrze na Plaży. W Sopocie odbywają się liczne kulturalne imprezy cykliczne, takie jak Festiwal Piosenki w Sopocie, TOPTrendy, Sopot Jazz Festiwal, Festiwal ArtLoop i Festiwal Sopot Classic. Sprawdźcie jakie wydarzenia czekają na Was w 2017 roku w Trójmieście. Na uwagę zasługuje też wyjątkowa architektura, w tym słynny Krzywy Domek, zaskakujący nieprzeciętnym wykrzywieniem elementów konstrukcyjnych. Pokazujemy go na zdjęciu obok – i uprzedzamy – to nie jest fotomontaż ;).

Wielu Polaków wybiera się samochodem na weekend właśnie do Trójmiasta. Przy takiej ilości atrakcji trudno się temu dziwić. Sopot jest najlepszym miejscem na spędzenie wieczoru i dobrą zabawę przy drinkach, lecz Gdynia i Gdańsk także kuszą swoimi zaletami. W Gdańsku również znajdziecie ładne molo – możecie rzucić na nie okiem za pośrednictwem internetu, korzystając z transmisji kamery. Gdańskie Stare Miasto słusznie kojarzy się z tłumami turystów – przyjeżdżają oni nie tylko z Polski, lecz z całego świata. Charakteryzuje się ciągiem zadbanych, historycznych kamienic i kościołów. Możecie zwiedzić tam wiele świątyń, w tym kościół świętej Katarzyny, świętego Jakuba i świętej Brygidy. W urokliwych ulicach kryje się wiele historii – to zupełnie naturalne, ponieważ początki tego miasta sięgają VII wieku. Ikoną ośrodka jest Fontanna Neptuna, zabytkowa fontanna usytuowana naprzeciwko Dworu Artusa. Dawniej był on miejscem, gdzie spotykali się kupcy, dzisiaj zagościło się w nim Muzeum Historyczne Miasta. Następnym widokiem, który często spotkacie na lokalnych pocztówkach, jest Motława – a raczej końcowy odcinek rzeki, wędrujący w stronę morza. Wy również możecie powędrować, przyglądając się cumującym w okolicy statkom i zdecydować się na rejs. Aby sprawdzić szczegółową ofertę możecie zerknąć na przykład tutaj. Nad Motławą stoi także Żuraw – najstarszy dźwig portowy Europy, który zachował się w takim dobrym stanie. Obecnie należy do Muzeum Morskiego. A może macie ochotę na dłuższy rejs łącząc go przy okazji ze zwiedzaniem sąsiednich krajów? Polecamy zajrzeć do oferty Steny Line. Ahoj przygodo!

Częstym celem turystów jest Westerplatte, gdański półwysep, gdzie kiedyś oficjalnie rozpoczęła się II wojna światowa. To tam żołnierze bohatersko bronili wybrzeża, stawiając opór nadludzkim wysiłkiem. Na ich pamiątkę powstał Pomnik Obrońców Wybrzeża – hołd poległym możecie oddać także na Cmentarzyku Poległych Obrońców Westerplatte. Jeśli jesteśmy już tak blisko morza, wybierzmy się do Gdyni. Możecie podziwiać tam Dar Pomorza, legendarny statek pełniący dzisiaj funkcję muzeum. Pozwala turystom na przyjrzenie się życiu marynarzy i poznanie statku od jego wewnętrznej, użytkowej strony. Ciekawym celem wycieczki jest też Muzeum Marynarki Wojennej, gdzie udostępniony jest do zwiedzania okręt ORP „Błyskawica”. W Gdyni możecie również podziwiać Molo w Orłowie, kolejny obiekt, który pozwala w pełni korzystać z morskich klimatów. Ponad plażami wznosi się Klif Orłowski, który rozciągając się na długość 650 metrów, oferuje panoramiczny widok na zatokę. Każdego roku odbywa się w Gdyni słynny Festiwal Filmowy. Wówczas to spokojniejsze od Gdańska i Sopotu miasto zmienia się w prawdziwą polską stolicę filmu. Oficjalną stronę festiwalu odnajdziecie pod tym linkiem. Wszystko, o czym wspomnieliśmy, jest zaledwie delikatnym rysem Trójmiasta. Wybierzmy się jednak dalej.

Jadąc na wschód, w pasie wybrzeża pojawiają się nadmorskie wioski: Mikoszewo (sprawdź lokalizację na mapie), Jantar (sprawdź lokalizację na mapie), Sztutowo (sprawdź lokalizację na mapie) i Kąty Rybackie (sprawdź lokalizację na mapie). Oprócz kolejnych plaż, możecie poznać tutaj także trochę smutnej strony polskiej historii. Muzeum Stutthof w Sztutowie pokaże Wam realia życia w obozie koncentracyjnym. Na stronie internetowej znajdziecie poglądowy, wirtualny spacer po muzeum. Wędrując wzdłuż Zalewu Wiślanego można trafić do Krynicy Morskiej (sprawdź lokalizację na mapie), ostatniego już miasta na polskim wybrzeżu. Ostatnie, lecz jednocześnie będące jednym z najpopularniejszych kurortów, oferuje rozbudowany port morski i latarnię morską, wysyłającą światło na odległość blisko 34 kilometrów. W ramach ciekawostki powiemy Wam, że dawniej plaża w Krynicy Morskiej podzielona była na dwie części – męską i damską. Dzisiaj panowie i panie mogą bez skrępowania relaksować się w tej samej strefie wypoczynkowej ;).

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Gdzie najlepiej pojechać na Mazury!

 

W stronę Mazur 

 Mazury w Polsce to cud natury. W tym słynnym powiedzeniu kryje się wiele prawdy – położony w północno-wschodniej części Polski region jest bardzo atrakcyjny ze względu na swoje warunki geograficzne. Obejmuje Krainę Wielkich Jezior Mazurskich, a turyści mogą korzystać ze spokoju przestronnych lasów, rozległych jezior, uroku małych wsi i miejscowości. To idealne miejsce, by uciec od miejskiego zgiełku. Najbardziej rozwinięta jest w nim baza sportów wodnych, w granicach regionu znajdziecie ośrodki wypoczynkowe, domki, hotele i obozowiska.

Mówiąc o województwie warmińsko-mazurskim, warto rozpocząć od Olsztyna (sprawdź lokalizację na mapie), jego administracyjnej stolicy. Choć jest największym miastem całego województwa, w nim także nie zabraknie Wam bliskich spotkań z naturą. Znajduje się tam kilka zupełnie dużych jezior, z czego na pierwszy plan wysuwa się jezioro Ukiel (inaczej nazywane Krzywym) i Jezioro Długie. Wyróżnia je starannie zagospodarowana przestrzeń i zadbane ścieżki spacerowe. Niedawno zrewitalizowana okolica jeziora Ukiel pełna jest drewnianych pomostów pozwalających na wędrówki tuż nad taflą znajdującej się niżej wody. Dysponuje kawiarniami, restauracjami, ośrodkami wypoczynkowymi, boiskami do gry w piłkę, plażą, placami zabaw i innymi atrakcjami, dzięki którym na pewno nie będziecie się tam nudzić. Przy jeziorze działa Centrum Rekreacyjno-Sportowe, z którego ofertą zapoznacie się na tej stronie internetowej. Wynajem kajaków, rowerów wodnych, jachtów… To tylko część z tamtejszych możliwości.

Jeśli najdzie Was ochota na zwiedzanie, czeka na Was Zamek Kapituły Warmińskiej, w którym współcześnie mieści się Muzeum Warmii i Mazur. Jedną z okolicznych ikon jest ławeczka Kopernika, dawnego mieszkańca Zamku, który obserwując tamtejsze niebo snuł swoje odkrywcze wizje. A jeśli już o Koperniku mowa, w Olsztynie znajduje się drugie co do wielkości w Polsce planetarium, gdzie możecie dowiedzieć się czegoś więcej na temat Ziemi i otaczającego ją wszechświata. W tym samym budynku działa także Galeria Sztuki Współczesnej. Miasto ma dosyć szeroką ofertę kulturalną, działa w nim jeden z najaktywniejszych polskich teatrów i filharmonia. Może Was również zdziwić górzystość ukształtowania terenu. Poruszanie się po mieście jest łatwe, nawet jeżeli nie macie samochodu – choć okolice są rozległe, łączą je linie tramwajowe i autobusowe.

 Za nieoficjalną stolicę Mazur uznaje się natomiast Giżycko (sprawdź lokalizację na mapie). Mazur, a ściślej mówiąc – żeglarstwa. To miasto leży pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno, znajduje się w nim najważniejszy port regionu. Nic dziwnego, że każdego roku panuje tam istne szaleństwo sportów wodnych. To wokół jezior skupia się większość tamtejszych atrakcji. Możecie na przykład skorzystać z nart wodnych lub wybrać się na rejs statkiem. W okolicy działają też wypożyczalnie jachtów, dzięki którym można ciekawie spędzić wolny czas z przyjaciółmi lub rodziną. Jeśli jachty Was nie kręcą, może zdecydujecie się na wynajem roweru? Z tym również nie ma najmniejszego problemu. W Giżycku odbywają się liczne imprezy, a w sezonie tamtejsze życie rozwija się bardzo bujnie. Sprawdźcie co szukuje dla Was miasto w kalendarzu imprez. Niedaleko od miasta założono Puszczę Borecką, gdzie funkcjonuje zagroda żubrów – możecie podziwiać te potężne zwierzęta w czasie karmienia.

Tymczasem zmierzamy w stronę innego miasta, jakim są Mikołajki (sprawdź lokalizację na mapie). Leżą nad Jeziorem Mikołajskim i jeziorem Tałty. Bardzo blisko są również Śniardwy – największe polskie jezioro, liczące około 113 km2 powierzchni. A jeśli już Śniardwy, to i Mamry – kolejne duże jezioro, położone bardziej na północ. W okolicach znajduje się wiele przestronnych lasów i spokojnych wsi. Jednym z najpopularniejszych miejsc regionu jest także Węgorzewo (sprawdź lokalizację na mapie) – odbywają się tam koncerty rockowe, a w sezonie turyści mogą poznać dawne tradycje i wziąć udział w lepieniu garnków w starej, mazurskiej chacie. Bardziej położone na wschód są Iława (sprawdź lokalizację na mapie), (jezioro Jeziorak) i Ostróda (sprawdź lokalizację na mapie), (Jezioro Drwęckie). W tej drugiej miejscowości funkcjonuje najdłuższy w kraju wyciąg nart wodnych, odbywa się tam także największy festiwal reggae. Jeśli zastanawiacie się, co zobaczyć w Polsce, koniecznie pomyślcie o Warmii i Mazurach! Ten region jest również idealny dla każdego, kto lubi zwiedzać zamki. Poza zamkiem w Olsztynie, możecie zajrzeć do zamku w Lidzbarku Warmińskim (sprawdź lokalizację na mapie), zamku krzyżackiego w Szczytnie (sprawdź lokalizacje na mapie), zamku w Ostródzie czy zamku krzyżackiego w Nidzicy (sprawdź lokalizację na mapie). Długo moglibyśmy pisać na ten temat, jednak czeka na nas jeszcze dużo obszaru Polski do zwiedzenia…

 

I jeszcze dalej…

 Teraz poskaczemy w różne strony – na zachód, na wschód, na północ i na południe. Przekonacie się, że ciekawe zabytki w Polsce są rozsiane na całym terytorium państwa. W tym przewodniku przyjrzymy im się jednak w sposób skrótowy. Po bardziej szczegółowe informacje musicie sięgnąć do innych artykułów. Zaczynamy!

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Najbardziej ukryte miejsca w Polsce.

 

Warszawa (sprawdź lokalizację na mapie)

 Stolica Polski, największe miasto całego kraju. Jest częstym celem turystycznym i ma wiele do zaoferowania, szczególnie jeśli chodzi o zabytki, muzea i bogate życie kulturalne. Mówi się, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie i że nikt nie może się tam nudzić. Jedną z największych ikon stolicy jest Pałac Kultury i Nauki (http://www.pkin.pl/), budynek, który w pewnym sensie rozpoczął tamtejsze „drapanie chmur”. Jego całkowita wysokość to 237 metrów, a na górze znajduje się taras widokowy i kawiarnia. Obecnie budowla budzi pewne kontrowersje, a wokół niej wyrosły znacznie nowocześniejsze wieżowce, na przykład Złota 44 (wysokość 188 metrów), Warsaw Trade Tower (wysokość 208 metrów) i Q22 (wysokość 159 metrów). Turyści odwiedzający Warszawę często wspominają też o Złotych Tarasach, centrum handlowo-usługowym znajdującym się w bardzo bliskiej okolicy.

Jeśli patrząc na drapacze chmur i centrum handlowe zatęsknicie za krajobrazami Pomorza i Mazur, wybierzcie się do Łazienek Królewskich. To dawna letnia rezydencja króla Augusta Poniatowskiego, a podziwiać możecie w niej między innymi Ogród Królewski, Ogród Romantyczny, Ogród Chiński i Ogród Modernistyczny. Szczególne zainteresowanie wzbudza Pałac na Wyspie, wybudowany w stylu klasycystycznym. Wyspa jest co prawda sztuczna, ale pałac jak najbardziej prawdziwy i warto go zobaczyć. Łazienki Warszawskie to świetne miejsce na wypoczynek i okazja do poznania historii kraju. Więcej informacji na temat działającego na tym terenie Muzeum znajdziecie na jego stronie internetowej. Idąc dalej, możecie zwiedzić kolejne ikony na liście: co warto zobaczyć w Polsce? Zamek Królewski w Warszawie możecie podejrzeć tu, Kolumnę Zygmunta na placu zamkowym, a Muzeum Historii Żydów Polskichtutaj.

O Warszawie można pisać i pisać, ale zdecydowanie lepiej ją zobaczyć. Przygotowaliśmy dla Was propozycje gotowych wycieczek po stolicy. Na pewno wybierzecie coś dla siebie :).

Oprócz zabytków i muzeów, czeka na Was nowoczesne Centrum Nauki Kopernik, wyjątkowa przestrzeń do zdobywania wiedzy i robienia ciekawych eksperymentów. Czy Wam też zaczyna już się kręcić w głowie? A co będzie, jeśli staniecie przed Sejmem lub Pałacem Prezydenckim? Może wolicie wpaść do Teatru Polskiego w Warszawie, Filharmonii Narodowej lub Narodowej Galerii Sztuki Zachęty? Stolica jest wyjątkowa przede wszystkim ze względu na nieustannie płynące w niej, dynamiczne życie. Zobaczcie pod tym linkiem, jakie imprezy planowane są w najbliższym czasie. Na jej ulicach możecie mijać wielu obcokrajowców, którzy przyjechali do stolicy Polski w celach biznesowych, turystycznych, edukacyjnych. To świetny pomysł, aby do nich dołączyć. My jednak skaczemy dalej, czyli do…

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Budowy, które pochłonęły najwięcej istnień ludzkich.

 

Łódź (sprawdź lokalizację na mapie)

 Dwie najpopularniejsze łódzkie atrakcje to Manufaktura i ulica Piotrkowska. Dawniej Manufaktura była fabryką należącą do Izraela Poznańskiego, dzisiaj działa jako ogromne centrum handlowo-rozrywkowe. Trudno wyliczyć wszystkie sklepy i kawiarnie otwarte na jej terenie. Jeśli macie ochotę na poznanie historii tego zabytkowego kompleksu, zajrzyjcie do Muzeum Fabryki

W porównaniu do reszty zajmuje niewiarygodnie małą powierzchnię, jednak warto ją zwiedzić. Na terenie Manufaktury znajdziecie też Muzeum Sztuki i kino, a okolica znana jest z wydarzeń artystycznych i kulturalnych. Ulica Piotrkowska jest natomiast jedną z najdłuższych ulic handlowych Europy, a spacerując nią możecie podziwiać rzędy odnowionych, zabytkowych kamienic. Jest tam także zainspirowana przez Jana Machulskiego Aleja Gwiazd. Bez dwóch zdań, Łódź na zawsze pozostanie w sercach polskiej kinematografii. Mając ochotę na opowieści o filmach, wybierzcie się do Muzeum Kinematografii. A jeśli chcecie pospacerować po pałacowych wnętrzach, zajrzyjcie do Pałacu Herbsta, to jedno z najciekawszych muzeów na terenie miasta.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Kraków najtańszym europejskim miastem na wiosenny wypad.

 

Poznań (sprawdź lokalizację na mapie)

 W zachodniej części kraju leży Poznań – myśląc o nim, możecie mieć skojarzenie z renesansowym ratuszem i słynnymi koziołkami, które stykają się rogami codziennie, punktualnie w południe. Uwagę turystów przyciąga również Zamek Cesarski i Jezioro Maltańskie, które wcale nie jest jeziorem naturalnym… To sztuczny zbiornik, bardzo sprytnie wykorzystywany w celach miejskiej rekreacji.

 

Bydgoszcz (sprawdź lokalizację na mapie)

 Miasta lubią otaczać się zielenią i bliskością natury, czego przykładem jest także Bydgoszcz. Zobaczycie tam największy w kraju park miejski, Leśny Park Kultury i Wypoczynku, inaczej zwany Myślęcinek. Decydując się na wycieczki w Polsce, warto pomyśleć o Borach Tucholskich. Nigdzie indziej nie zobaczycie takich borów sosnowych, a dorzecza Brdy i Wdy stwarzają niezwykłe warunki do spływów kajakowych. Parki narodowe oferują wiele możliwości dla turystów. Jeden z nich, leżący na wschodzie, to Park Narodowy „Ujście Warty".

Bydgoszcz/Polska

 

Wrocław (sprawdź lokalizację na mapie)

 Nie będziemy jednak zagłębiać się w lasy – ruszymy do kolejnych miast, coraz bardziej w stronę gór. Zauważyliście, że zabytki w Polsce często dotyczą dawnych posiadłości królewskich? Nadeszła kolej na Pałac Królewski we Wrocławiu. Ten kompleks należał do dynastii królów pruskich, Hohenzollernów (można połamać sobie język!). Muzeum Miejskie Wrocławia opowie Wam o tym znacznie więcej. Warto też zobaczyć tamtejszy rynek, jeden z największych zabytkowych rynków Europy. Otaczają go budynki powstałe w różnych epokach, w tym Stary Ratusz i Nowy Ratusz. Wśród bardziej nowoczesnych atrakcji wyróżnia się Sky Tower, gdzie na wysokości ponad dwustu metrów usytuowany jest najwyższy w Polsce punkt widokowy. Sporym powodzeniem cieszy się również Afrykarium, gdzie możecie podziwiać afrykańskie gatunki zwierząt. Przez Wrocław przepływa Odra i możecie zdecydować się na rejs po tej urokliwej rzece. Jako jedno z największych miast południowej Polski, ten ośrodek oferuje Wam też bogate życie kulturalne, rozrywkowe i edukacyjne.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Kraków najtańszym europejskim miastem na wiosenny wypad.

 

Kraków (sprawdź lokalizację na mapie)

 Teraz przeniesiemy się do kolejnej stolicy – a właściwie byłej stolicy (do 1795 roku), jaką jest Kraków

Jeśli chodzi o zabytkowe, ciekawe miejsca w Polsce, znajduje się on w ścisłej czołówce. Historia tamtejszego rynku sięga XIII wieku i patrząc na znajdujące się tam zabytki, można naprawdę cofnąć się w czasie. Będąc na rynku warto zwiedzić Kościół Mariacki, jedną z najsłynniejszych świątyń Polski. Jeszcze większą legendą jest jednak Zamek Królewski na Wawelu – obejrzycie tam między innymi reprezentacyjne komnaty królewskie, prywatne apartamenty królewskie, ogrody Wawelu, basztę Sandomierską, Skarbiec Koronny i Zbrojownię. Zabytek pochodzi z XII-XVII wieku i zbudowany jest w stylu gotyckim. Więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj. A może zainteresują Was też Sukiennice? Kiedyś nazywano w ten sposób budynek handlowy, w którym usytuowane były kramy, a sprzedawano między innymi sukna. Współczesne Sukiennice w Krakowie mieszczą nie tylko kramy, ale też Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku i kawiarnię. Jeśli chcecie spędzić trochę czasu wśród natury, zapraszają Was Planty krakowskie – park miejski o powierzchni 21 hektarów.

Blisko Krakowa jest także Ojcowski Park Narodowy, ciekawy i ze względu na ukształtowanie geograficzne, i zabytki (np. ruiny średniowiecznego Zamku w Ojcowie). Kolejnym punktem obowiązkowym na trasie każdego turysty jest kopalnia soli w Wieliczce – jeśli interesują Was oryginalne noclegi w Polsce, możecie przespać się w podziemnych komorach noclegowych. Kopalnia obecna jest na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Chcecie zobaczyć jak najwięcej w Krakowie, ale nie wiecie, jak zaplanować swoje zwiedzanie? Nie martwcie się, zrobiliśmy to za Was. Kliknijcie tu i poznajcie nasze propozycje wycieczek po tym mieście.

Na północ od Krakowa znajduje się Częstochowa (sprawdź lokalizację na mapie), słynna przede wszystkim ze względu na odbywające się tam pielgrzymki. Usytuowane na Jasnej Górze sanktuarium szczyci się cudownym obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej – jest miejscem kultu maryjnego. Znaleźlibyśmy jeszcze sporo wsi, miast i miasteczek, gdzie warto się udać, lecz pora na kolejny punkt programu…

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Gdzie najlepiej pojechac w polsie góry?

 

W stronę gór

 Jeden z najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów – polskie góry, stwarzają świetne warunki do wypoczynku i aktywności fizycznej. Najpopularniejszym miastem na mapie południa jest Zakopane (sprawdź lokalizację na mapie). To nie jedyne naj-, jakie możemy przy nim postawić. Przede wszystkim Zakopane jest największym ośrodkiem miejskim w tatrzańskim otoczeniu. Każdego roku przez Krupówki, reprezentacyjną ulicę miasta, przepływa strumień wielu tysięcy spragnionych wrażeń turystów. Do dyspozycji mają sklepy, restauracje, kawiarnie, regionalne Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego i zabytkowy Dworzec Tatrzański. Jak łatwo sobie wyobrazić, głównym powodem, dla którego ludzie jadą w góry są… góry. Z Krupówek rozciąga się widok na Giewont, znajdujący się w Tatrach masyw górski. Ten niewinny widok z miejskiej ulicy to tylko przedsmak spotkań z naturą, które czekają każdego miłośnika szczytów. Jeśli macie ochotę na kolejne piękne panoramy, wybierzcie się na Gubałówkę. Możecie to zrobić za pomocą kolejki linowo-terenowej, która doprowadzi Was w pobliże ośrodka narciarskiego. To raj dla narciarzy i snowboardzistów. Na stoku leży sztuczny śnieg, starannie oświetlony, dzięki czemu możecie korzystać z niego od samego rana do późnego wieczora. Gdy będziecie chcieli odpocząć, czeka na Was kompleks restauracyjny, przyrządzający między innymi tradycyjne dania regionu. 

morskie-oko-Polska-Europa-breakplanKolejną ikoną okolicy jest Morskie Oko, największe tatrzańskie jezioro. Możecie tam spacerować bez końca, zagłębiając się w łatwiejsze i trudniejsze trasy wycieczkowe. Jedna z nich prowadzi na Rysy i dla amatorów może być większym wyzwaniem, ponieważ na końcowym odcinku przydaje się wspomaganie łańcuchami. Wędrówka od Morskiego Oka na Rysy to średnio cztery godziny wspinaczki w górę. A jeśli już o jeziorach mowa, następną ciekawostką jest Czarny Staw pod Rysami. Jego nazwa bierze się od rzucanych przez szczyty cieni, nadających wodzie ciemny odcień.

 

Częstym celem turystyki górskiej jest też Białka Tatrzańska (sprawdź lokalizację na mapie). Zimowe wakacje w Polsce to szaleństwo na stokach, a Białka daje do tego świetne warunki. Jest podhalańską wsią, gdzie znajdują się wyciągi narciarskie, koleje liniowe i baseny termalne. Kolejnym kurortem jest leżąca nieopodal Bukowina Tatrzańska (sprawdź lokalizację na mapie). Na tej stronie internetowej możecie zobaczyć ofertę tamtejszych term i innych okolicznych atrakcji. Woda termalna wydobywana jest z głębi Wysokiego Wierchu i charakteryzuje ją wiele właściwości leczniczych. W okolicy możecie zapoznać się z charakterystycznym stylem zakopiańskim, wprowadzonym przez artystę Ignacego Witkiewicza. Powstał pod koniec XIX wieku i miał łączyć w sobie elementy nowoczesności z tradycyjnym urokiem Podhala. Wieś oferuje także widok na Tatrzański Park Narodowy, gdzie możecie zetknąć się z niezwykłą roślinnością i poczuć bliskość natury.

Góry oferują wiele szlaków turystycznych o rozmaitych stopniach trudności. Mapkę ilustrującą ich terytoria znajdziecie tutaj. Jednym z najtrudniejszych szlaków jest Orla Perć, znajdująca się w Tatrach. Oszałamiające widoki wymagają dużego wysiłku fizycznego i odwagi – decydując się na tę trasę będziecie iść na skraju przepaści i wisieć na klamrach i drabinkach. Pamiętajcie, by w górach zawsze zachować ostrożność, zbyt wiele było historii o ludziach, którzy nie wrócili ze swoich wędrówek. Czerwone Wierchy to kolejny tatrzański szlak, ale już zdecydowanie mniej wymagający, który rozpocząć możecie od wjazdu kolejką na Kasprowy Wierch. Dla każdego, kto marzy o większej samotności i dzikości natury, stworzone są Bieszczady – szlak na Tarnicę przez Bukowe Berdo pozwala na wiele wyjątkowych wrażeń. beskid niski Polska-Europa-breakplanTuryści uważają, że najpiękniejszy jest jesienią, kiedy bukowe lasy przybierają odcienie rodem z malarskiej palety. Inną okazją na chwilę poetyckiej samotności jest Beskid Niski, charakteryzujący się nieprzetartymi jeszcze szlakami i dziką przyrodą. Na jego terenie żyją rysie, wilki i niedźwiedzie. Bardziej ucywilizowaną stroną gór jest Beskid Śląski, przyciągający spragnionych aktywności narciarzy. Dociera się do niego niebieskim szlakiem ze Szczyrku (sprawdź lokalizację na mapie). W tej malowniczej miejscowości możecie też przejść się zmodernizowanym deptakiem nad Żylicą, wokół którego zlokalizowane są liczne knajpki i karczmy, a także inne atrakcje turystyczne. Szczyrk jest narciarskim marzeniem, to tam znajduje się największa ilość wyciągów. Możecie także skorzystać z jednej z wielu szkółek narciarskich.

 

W przewodniku turystycznym po obszarach górskich w Polsce nie może zabraknąć miasta Krynica-Zdrój (sprawdź lokalizację na mapie). W tym uzdrowisku świetnie działają różnego typu sanatoria i ośrodki wypoczynkowe. Warto zobaczyć tam między innymi Dolinę Czarnego Potoku i Park Zdrojowy. Na krajobraz okolicy wpływają zabytkowe wille zachowane w świetnym stanie, przenoszące turystów w inną epokę. Największe krynickie źródła lecznicze to Zdrój Główny, Słotwinka, Tadeusz i Zuber, wydobywane z nich wody mają cenne właściwości lecznicze. Co roku odbywa się Forum Ekonomiczne w Krynicy, międzynarodowe spotkanie gospodarczo-polityczne wysokiej rangi. We wschodniej części kraju znajduje się Szklarska Poręba (sprawdź lokalizację na mapie), a w niej urokliwy Wodospad Szklarski. Czy wiecie, że polskie atrakcje to także widowiskowe wodospady? Do najpiękniejszych zalicza się Wodospad Kamieńczyka i Wodospad Wilczki w Sudetach, Wodogrzmoty Mickiewicza i Wielka Siklawa w Tatrach i Dziki Wodospad w Karpaczu. Zwiedzać można także jaskinie. Na przykład Jaskinię Ciemną i Jaskinię Łokietka w Ojcowskim Parku Narodowym, Jaskinię Malinowską w Beskidzie Śląskim, Jaskinię Wierzchowską Górną w Wierzchowie, a także Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie. Ta ostatnia znajduje się w Masywie Śnieżnika, najwyższym paśmie wschodnich, polskich Sudetów. Trasy piesze i rowerowe, narty, snowboard, imprezy kulturalne – to tylko część oferty tego miejsca. Jeśli mało Wam informacji o górskich terenach, zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem na ten temat.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Ulubione miejsca wypoczynkowe Polaków.

Wypoczynek

Nadeszła kolej na wypunktowanie możliwości wypoczynkowych w Polsce. Będzie to pewnego rodzaju podsumowanie i poszerzenie tematyki miast i atrakcji.

  • Turystyka aktywna i sportowa – od wybrzeża po góry czeka na Was wiele opcji aktywnego spędzania czasu. Możecie pływać, żeglować, próbować nart wodnych, spływów kajakowych, przemierzać szlaki rowerowe, wspinać się po górach, zjeżdżać z nich na nartach tradycyjnych lub na snowboardzie. Nie wspomnieliśmy jeszcze chociażby o przepięknych szlakach rowerowych Podlasia, które powiodą Was doliną Bugu ani o spływie kajakowym Obrą, ani o tysiącach innych możliwości. Nie wszystkie aktywności fizyczne odbywają się na łonie natury i w pobliżu gór, Mazur czy morza. Na przykład zimą w miastach organizowane są lodowiska, z których korzystają tysiące ludzi. Przez cały rok natomiast działają kryte baseny, boiska i inne obiekty sportowe. A może tak skok na bungee z widokiem na Warszawę? Wszystko jest możliwe!
  • Turystyka historyczna – w tym przewodniku wspomnieliśmy zaledwie o kilku zabytkach kraju. Jeśli interesują Was ciekawostki o Polsce o zabarwieniu historycznym, musicie wybrać się na zwiedzanie pod tym kątem. Do dyspozycji macie pozostałości najdawniejszych osad, od których warto rozpocząć swoją wycieczkę. Na przykład osadę w Biskupinie, będącą zrekonstruowanym grodem biskupińskim, a historią sięgającą aż do… 700 lat przed naszą erą! Znajduje się na niewielkiej wyspie, co niewątpliwie jest dodatkową atrakcją. Na terenie Polski możecie zwiedzić także wiele okazałych zamków. Pochodzą z różnych epok, więc są świetną okazją do prześledzenia kolejnych stylów architektonicznych. Na stronie www.zamkipolskie.com są szczegółowe mapki wszystkich regionów, w których możecie urządzić polowania na zamki. Smutniejszą stroną turystyki historycznej będą pozostałości po wojnach, w tym II wojnie światowej. Przykład stanowi obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Oprócz wspomnianych obiektów, istnieje niezliczona liczba muzeów opowiadających o losach kraju i Europy.
  • Turystyka kulturalna – coś idealnego dla miłośników sztuki. Możecie podążyć zupełnie innym szlakiem, wyznaczonym przez działalność rozmaitych instytucji kulturalnych. Galerie sztuki, muzea, filharmonie, wystawy plenerowe, artystyczne wydarzenia uliczne – możliwości jest naprawdę wiele. Warto wspomnieć, że w zakresie takiej turystyki poznacie zarówno zjawiska folklorystyczne, jak i wielkomiejskie nurty współczesności. Na przykładzie malarstwa, w Muzeum Narodowym w Warszawie zbiory obejmują sztukę średniowiecza i podążają w stronę XXI wieku. Natomiast w łódzkiej galerii sztuki współczesnej możecie zapoznać się z najnowocześniejszymi zjawiskami postmodernizmu. Wielu ludzi podróżuje też w celach muzycznych – aby móc posłuchać swoich ulubionych zespołów lub poznać jakiegoś nowego wokalistę.
  • Turystyka dziecięca – turystyczna oferta w Polsce jest przygotowana na przyjęcie dzieci. W jej zakresie działają liczne parki rozrywki, place zabaw, parki naukowe. Dużą popularnością cieszą się tak zwane dinozaury, na przykład JuraPark w Solcu Kujawskim (sprawdź lokalizację na mapie), gdzie dzieci (i dorośli także!) mogą zetknąć się z rekonstrukcjami tych ogromnych stworzeń. Innym przykładem rodzinnego parku rozrywki jest EnergyLandia w Zatorzu (Podlasie). Nie zapominajmy, że równie dobrze dzieci mogą uczestniczyć w zwiedzaniu muzeów i brać udział w ofertach kulturalnych. Trzeba je tylko do tego odpowiednio przygotować.
  • Turystyka senioralna – czy Polscy emeryci powinni siedzieć w domach? Absolutnie nie! Mogą skorzystać z licznych kurortów, które z radością pomogą im w rehabilitacji, przeprowadzą masaże relaksacyjne, upoją wodą źródlaną i zaprowadzą na szalony wieczorek taneczny. Starość wcale nie musi być spokojna. Warto zorientować się w możliwościach sfinansowania wyjazdu do sanatorium. Zasady przyznawania dotacji bywają różne i zależą od konkretnej sytuacji danej osoby, jednak warto próbować. A jeśli się nie uda, może dzieci i wnuki sfinansują ukochanym dziadkom i babciom jakiś relaksujący wyjazd? ;)
  • Turystyka kulinarna – na świecie bardzo szybko rozwija się turystyka kulinarna. Polska postanowiła podążyć za duchem czasu i stąd wziął się Lubuski Szlak Miodu i Wina. Podążając zaprojektowaną przez znawców trasą możecie poznać zupełnie nowe strony polskiej tradycji, smaku i kultury. Droga prowadzi przez ciekawe winnice, pasieki, muzea i gospodarstwa agroturystyczne. Na stronie internetowej szlaku możecie znaleźć szczegółową mapkę atrakcji. Znajduje się na niej między innymi Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej, Gospodarstwo Pszczelarskie „Dutkowiak”, Winnica Dolina Odry, Karczma Taberska i Winnica Jędrzychów. Poza tym szlakiem, wędrując w różne strony kraju, możecie smakować lokalnych potraw na przykład w restauracjach.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Polskie strefy - nowa moda czy strata czasu?

Pozostałe

Co warto:

• Warto zachować otwarty umysł. Jesteśmy pewni, że wokół Was jest tysiące miejsc, o których nie macie najmniejszego pojęcia. krajobraz-Polska-Europa-breakplanWakacje zagraniczne kuszą swoją egzotyką i kontaktem z innymi kulturami, jednak nie odmawiajcie sobie czasu spędzanego na wycieczkach w Polsce. Tym bardziej, że wszystko bardzo szybko się zmienia i nawet jeśli widzieliście jakieś miasto dziesięć lat temu, to wcale nie znaczy, że wciąż jest takie samo.

• Warto szukać okazji. Polacy często twierdzą, że za cenę wakacji w Polsce mogą mieć all inclusive w jakimś dalekim kraju, razem z basenem, gwarantowaną pogodą i palmą za oknem. Wszystko zależy od potrzeb i oczekiwań, jednak podróże krajowe wcale nie muszą być takie drogie. Nawet jeżeli nie ulokujecie się w ekskluzywnym hotelu, a w czymś o mniejszym standardzie, czy to naprawdę jest najważniejsze? W życiu dobrze jest próbować wszystkiego, od pól namiotowych, przez skromne chatki w lesie, aż po gigantyczne kompleksy uzdrowiskowe.

• Warto planować. Rozejrzyjcie się bardzo dokładnie, czytajcie przewodniki. W Polsce wiele ciekawych rzeczy dzieje się poza głównym nurtem, nie jest o nich zbyt głośno. To wcale nie znaczy, że ich nie ma!

 

Czego nie warto:

• Nie warto narzekać. Jeśli ktoś chce, zawsze znajdzie negatywne strony. Tak często krytykowana przez Polaków polska pogoda przynosi nie tylko deszcz i chłód, ale także piękne, jesienne i zimowe krajobrazy. Na atmosferę Waszych podróży wpływacie przede wszystkim Wy sami! I my, Wasz Breakplan, który stara się być jak najlepszym towarzyszem wakacji :).

 

Bardzo chcecie zobaczyć atrakcje wybranego miasta, ale nie chce Wam się samym rozplanować podróży? Zostawcie to nam. Jako osobiści doradcy podróży, zorganizujemy Wasze wakacje w wymarzonym miejscu! Nie wierzycie? Dowiedzcie się szczegółów pod tym linkiem, napiszcie do nas maila (rezerwacje@breakplan.com) lub skontaktujcie się przez Facebooka. A jeżeli jednak wolicie samodzielnie przejrzeć oferty wczasów, kliknijcie tu.

 

>>>SPRAWDŹ: Komunikacja publiczna w Polsce!