Krakowskie Przedmieście

Krakowskie Przedmieście

Gdzie się znajduje: Warszawa, Polska (zobacz na mapie).

 

Co warto zobaczyć:

Krakowskie Przedmieście powstało w XIV wieku. Moglibyście zadać pytania: dlaczego taka nazwa tej ulicy, czy nie było lepszych i bardziej odpowiednich, bo w ogóle co ma Warszawa wspólnego z Krakowem? Już odpowiadamy na te kwestie, nazwa tej ulicy wzięła się stąd, że ulica ta była częścią traktu królewskiego. Traktu, który łączył Warszawę z Krakowem. Krakowskie Przedmieście budziło zazdrość wśród wielu ulic, ponieważ to na niej wprowadzano wszelkie nowinki technologiczne: elektryczność, znajdowały się na nim najlepsze sklepy, nawet te zagraniczne. Czy wiecie, że tą ulicą w przeszłości spacerowały takie sławy jak Fryderyk Chopin, Moniuszko czy Reymont?

Ulica ta przetrwała, choć nie w oryginalnej formie; w trakcie II wojny światowej została częściowo zniszczona, tak jak większość Warszawy, jednak odbudowano ją, zachowując przy tym jej oryginalność i szczególny charakter. Rezydujący tam prezydenci mieszkają w tym samym pałacu, co np. najbogatszy magnat swoich czasów, czyli Karol Radziwiłł „Panie Kochanku”, który na jedną imprezę wydawał tyle, co przeciętny Polak zarabia przez rok.

Na Krakowskim Przedmieściu możemy także spotkać kilka pomników ważnych osób w dziejach polskich: Mikołaja Kopernika, który wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, czy Józefa Piłsudskiego. Pomnik Mikołaja Kopernika przedstawia jego w formie siedzącej, ponieważ jest tutaj gościem, podobny pomnik znajdziecie w Toruniu, gdzie Kopernik stoi, ponieważ jest tam gospodarzem.

Na Krakowskim Przedmieściu znajduje się także serce Fryderyka Chopina, nie zwariowaliśmy. Rzeczywiście znajduje się tam ono, z szacunku dla ostatniej woli kompozytora, w której napisał, że jego serce ma wrócić w jego stronny rodzinne, czyli do Warszawy, w miejsce, które pokochał. Znajduje się ono w Bazylice św. Krzyża.

 

Kiedy zwiedzać:

Krakowskie Przedmieście jest czynne całą dobę, siedem dni w tygodniu.

 

Ceny:

Wstęp na Krakowskie Przedmieście jest bezpłatny.

 

Dla kogo:

  • Dla rodzin
  • Dla singli
  • Dla narzeczonych
  • Dla wszystkich osób, które lubią pospacerować
  • Dla miłośników architektury

 

Dla kogo nie:

  • nie ma osób, którym nie przypasowałaby ta piękna ulica

 

Co zobaczyć w pobliżu:

  • Bazylika św. Krzyża
  • Pałac Czapskich Krasińskich
  • Dom Bez Kantów
  • Pałac Potockich
  • Pałac Wesslów
  • Kościół Sióstr Wizytek oraz klasztor z budynkiem kalwarii z XVII w.

 

Jak dojechać:

Najwygodniejszy transport na tę ulicę jest autobusami: 116, 122, 160, 174, 175, 180, 192, 195, 303, 403, 503, 518. Najlepiej wsiąść w któryś z tych autobusów, samochód możecie zostawić na parkingach w pobliżu.

 

Gdzie zaparkować:

Najbliższe parkingi znajdują się na ulicach:

  • Królewska 11
  • Parking na Alejach Ujazdowskich

 


Staramy się, aby ten artykuł był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Prosimy Was, jeśli ta treść, którą przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie ją na fejsie i polubcie nasz profil!

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-14 20:11:58
Redakcja
Breakplan

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy.