Polska

PolskaPraca i studia

Praca

Nie będziemy psuć nikomu nastroju i opowiadać o najniższej czy średniej krajowej. Co pozytywne, kwoty te rosną. Poza tym możliwości zarobkowe w Polsce są bardzo zróżnicowane i dają spore szanse na awans. Nie trzeba zatrzymać się na minimalnych stawkach, przy odrobinie wysiłku i dobrego planowania można zarabiać więcej. Miejmy również nadzieję, że wkrótce nawet te pozornie najprostsze prace zostaną docenione. Najbardziej poszukiwani są w Polsce handlowcy, specjaliści obsługi klienta, informatycy, programiści i księgowi. A jeśli jednak wynagrodzenia Was interesują, najlepiej zerknijcie na tę stronę.

W Polsce funkcjonują Państwowe Urzędy Pracy, których podstawowym zadaniem jest aktywizacja bezrobotnych i pomaganie w znalezieniu im pracy. Można korzystać z ofert kursów, staży, zapoznawać się z ofertami. W praktyce jednak większość Polaków znajduje zajęcie samodzielnie, często korzystając z internetowych serwisów pośredniczących między pracodawcami i pracownikami. Najchętniej zatrudniane są osoby młode z bogatym CV, o które warto zadbać już na etapie studiów. Poza obowiązkowymi praktykami studenckimi można angażować się w inne formy aktywności. Coraz więcej studentów uczy się i pracuje jednocześnie, wykorzystując możliwość zatrudnienia na część etatu lub zaoczny tryb studiów. W ten sposób mogą nie tylko dorobić, ale też nabrać więcej doświadczenia zawodowego.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Jak jednocześnie pracować i czerpać przyjemność z podróżowania!

Wolontariat

Chcielibyście zrobić coś dobrego? Wolontariat to świetny pomysł. W Polsce istnieje wiele form wolontariatu i wiele fundacji, które przyjmą Was z otwartymi ramionami. Najsłynniejszą akcją, która każdego roku gromadzi tysiące wolontariuszy, jest zbiórka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Odbywają się wtedy imprezy kulturalne, muzyczne i sportowe, w czasie których ludzie bawią się i jednoczą w zbiórkach charytatywnych. Warto zerknąć na stronę Ogólnopolskiej Sieci Wolontariatu.

Studia

Polska to kraj bardzo otwarty na studentów. Według rankingu „Perspektyw” z 2017 roku, do najlepszych uczelni zaliczają się: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Do wyboru macie jednak mnóstwo miejsc i form kształcenia, w trybach stacjonarnych i zaocznych, w formie płatnej i niepłatnej. Studenci często mogą też liczyć na pomocne w podjęciu nauki stypendia. Wielu z nich decyduje się na wyjazd na studia do innego miasta, co wiąże się ze znalezieniem nowego mieszkania. Najpopularniejszą formą noclegową są akademiki – są niedrogie, a można dostać na nie dodatkowe dotacje z uczelni. Niestety wiążą się z małą prywatnością i trudno przewidzieć jakich dostanie się współlokatorów. Jeśli ma się pecha i ściany okazują się zbyt cienkie, a imprezy zbyt głośne, zawsze można zdecydować się na wynajem pokoju studenckiego. Jeśli szuka się z odpowiednim wyprzedzeniem, można trafić na atrakcyjne oferty. To świetna opcja także dla osób, które chcą mieszkać ze zgraną grupą znajomych.

Więcej o krajowych uczelniach możecie dowiedzieć się pod tym linkiem. Najpopularniejsze kierunki studiów w 2016 roku to: ekonomia, informatyka, finanse i rachunkowość, prawo, filologia angielska, psychologia, automatyka i robotyka. W Polsce możliwe jest podjęcie studiów w języku obcym lub indywidualna organizacja studiów. Tak elastyczna oferta pozwala na rozwijanie swoich umiejętności i rozpoczęcie owocnej kariery zawodowej. Ostateczne efekty są jednak zawsze zależne od samego studenta, jego podejścia, potrzeb, zdolności i determinacji.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Przydatne informacje przed podrożą do Polski.