Olsztyn

OlsztynWprowadzenie

Wprowadzenie

Jeśli szukacie miejsca na wakacje, gdzie będziecie blisko natury, kultury i cywilizacji – Olsztyn będzie idealnym celem. To duże i spokojne miasto kontrastów, które spodoba się każdemu, kto marzy o mazurskich klimatach. Wyobraźcie sobie tylko taflę błyszczącej, błękitnej wody, czyste plaże i zieleń przestronnych lasów… A zaraz obok teatry, filharmonie, uniwersytet i wiele innych wielkomiejskich obiektów. Gdzie byś nie poszedł, zawsze trafisz na jakieś fajne miejsca.

Olsztyn łączy w sobie cechy morza i gór – z morzem jest związana bliskość wody, natomiast z górami charakterystyczna, nieregularna rzeźba terenu. Jeśli nigdy wcześniej nie byliście w tym mieście, Olsztyn czeka na was! A jeśli już mieliście okazję się spotkać twarzą w twarz z tym wspaniałym miastem, to na pewno Olsztyn jeszcze ma dla was wiele fajnych i ciekawych rzeczy! W tym przewodniku przyjrzymy się najpopularniejszym atrakcjom stolicy Warmii i Mazur, próbując odkryć jej tajemnice i urok. Zapraszamy do przeczytania kolejnych akapitów!

Nie wiecie jak zabrać się za znalezienie odpowiedniej oferty wycieczki? Skontaktujcie się z nami przez formularz kontaktowy lub fanpage na Facebooku. Chętnie pomożemy Wam zorganizować całą wycieczkę. Więcej informacji o naszej pomocy znajdziecie tutaj.

Informacje ogólne

Olsztyn jest stolicą województwa warmińsko-mazurskiego. Odwiedzają go liczni turyści nie tylko z kraju, a również zagraniczni. W Olsztynie doliczono się 173 444 mieszkańców, którzy mogą korzystać z szerokiej oferty gospodarczej, edukacyjnej i kulturowej. Dlatego to miasto jest szczególnie ważne w regionie, gdzie wyróżnia się swoją wielkością i szerokością perspektyw. Olsztyn – miasto akademickie, stolica kultury i turystyki.

Geografia i historia

Geografia

Olsztyn jest położony we wschodniej części Polski, w bardzo szczególnym regionie geograficznym. Przede wszystkim, przyglądając się mu na mapie, można zauważyć dwa kolory: błękitny i zielony. Chyba wiecie, co to może oznaczać? Dokładnie tak: woda i lasy, czyli po prostu raj dla miłośników przyrody. W języku geograficznym mówilibyśmy o morenach czołowych i zlodowaceniach. Obecność lodowców miała ogromny wpływ na rzeźbę terenu. Najwyższy punkt Olsztyna znajduje się na wysokości 155 m n.p.m., natomiast najniższy na 88 m n.p.m., więc można zauważyć, że to miasto jest dosyć górzyste. Na pewno zauważycie to spacerując po różnych dzielnicach i przypatrując się wysokości terenu. W Olsztynie bardzo często będziecie wchodzić pod jakąś górkę lub z niej schodzić i choć wydaje się to niczym w porównaniu do typowo górskich wysokości, jest bardzo charakterystyczną cechą. Poza tym, przez miasto przepływają trzy rzeki: Łyna, Kortówka i Wadąg. Znaczną część całego geograficznego obszaru stolicy Warmii i Mazur zajmują tereny rolne, leśne i parkowe. Mimo tego, wciąż pojawiają się też nowe tereny zabudowane i w  taki sposób w Olsztynie powstają nowe osiedla.

 

Historia

Historia Olsztyna sięga 1334 roku. Wtedy wójt krajowy o wdzięcznym imieniu Henryk von Luter założył w zakolu rzeki strażnicę, która się nazywała Allenstein. Kilka lat później intensywnie zaczeła się budowa zamku, która trwała sześć lat. W 1412 roku wojska Władysława Jagiełły zniszczyły powstałe miasto, które jeszcze przez jakiś czas plątało się pomiędzy niejasnymi stosunkami Związku Pruskiego i Polski, by wreszcie w 1466 roku na mocy traktatu pokojowego przejść w ręce naszego kraju. Niestety wkrótce na horyzoncie pojawił się zakon krzyżacki, który rozpętał wojnę i pustoszył Warmię. W obronie Olsztyna wystąpił między innymi Mikołaj Kopernik, który mieszkał na tamtejszym zamku, gdzie pełnił funkcje administracyjne.

Później miasto rozkwitało i upadało, kusząc naszych sąsiadów, którzy chętnie włączyliby je w obręb swoich granic geograficznych. Wiek XIX był dla Olsztyna wyjątkowym sukcesem, została wprowadzono tam kolej, która znacznie przyczyniła się do rozwoju i poszerzenia terenów miasta. Po skończeniu I wojny światowej Warmia znalazła się pod władzą Prus Wschodnich, jednak w 1945 roku Polsce udało się ją odzyskać. Niemcy nie spodziewali się, że ktoś będzie gotów przedzierać się przez 60 kilometrów, lasami targanymi śnieżycą, aby odzyskać Olsztyn. A jednak! Dzisiaj możecie przekonać się, że było warto. Stojąc w korkach lub czekając na opóźniony pociąg, pomyślcie o korpusie zaśnieżonych żołnierzy. Oni mieli o wiele trudniej. I przecież nikt nie witał ich z otwartymi rękoma, tak jak robią to dzisiejsi, mili mieszkańcy tego miasta. Musimy też wspomnieć, że współcześnie Olsztyn ciągle sięga po więcej i dynamicznie się rozwija, korzystając między innymi z możliwości dofinansowań z Unii Europejskiej.

Kultura i zwyczaje

„Jodbym kluski,

Ni mom mąki,

Obłapsiałbym,

Ni mom żonki.”

 

      Wierzcie lub nie, ale do powyższych słów na Warmii i Mazurach tańczyło się kosejdera. Co to jest kosejder? Kolejna zagadka! Świadczy to jednak o tym, że warmińsko-mazurski folklor jest bardzo bogaty i kryje w sobie wiele ciekawych historii. Chociaż przyjeżdżając do współczesnego Olsztyna zobaczycie raczej przeciętnych na pierwszy rzut oka Polaków, czyli nikt nie będzie śpiewał o kluskach i obłapsiałbianiu,  jednak warto zainteresować się tradycyjną kulturą regionu. Wielobarwne stroje regionalnych zespołów folklorystycznych zdecydowanie temu sprzyjają. Drobne polki, równe walce, podcinacze – oberki, polonaizy, czy też wreszcie kosejdery – każdy taniec ma w sobie coś wyjątkowego i opowiada o kulturze dawnych, lokalnych społeczności.

Mówi się także o gwarze warmińskiej, choć ta nie jest już integralną częścią życia współczesnych mieszkańców. Używając fachowego języka, na Warmii kiedyś stosowało się prelabializację (dodawanie ł przed o, na przykład w wyrazie łorać zamiast orać), a także średniowieczne deklinacje i koniugacje (na przykład będzieta, będziewa). Z gwarą warmińską można spotkać się w niewielu miejscach, głównie na niektórych wsiach, u mieszkańców dawnego pokolenia.

W Olsztynie obchodzi się te same święta, co w całej Polsce. Co roku odbywają się jarmarki świąteczne i miasto jest uroczyście przystrajane. Mieszkańcy wpadają też na bardzo ciekawe i praktyczne pomysły. Na przykład w 2016 przy ratuszu choinkę ustrojono za pomocą… odblasków. Każdy zainteresowany mógł odblask zdjąć i zabrać go ze sobą. W ten sposób propaguje się akcję bezpiecznych dróg i w przyjazny sposób zachęca do noszenia odblasków. Latem w mieście odbywają się też Dni Jakubowe, święto Olsztyna, kiedy to można wziąć udział w licznych atrakcjach i bawić się razem z rodowitymi olsztynianami.

Przed każdą podróżą warto pomyśleć o ubezpieczeniu. Jest to równie ważny i nieodłączny punkt każdej wyprawy, niezależnie od tego, jak daleko się wybieramy. Kliknijcie tutaj i zapoznajcie się z ofertą ubezpieczeń!


 Mówi się, że każdy moment jest dobry na podróżowanie. Jeżeli jednak chcecie wiedzieć, kiedy będzie najlepiej wyruszyć w Waszą wymarzoną podróż, zerknijcie do rozdziału „Kiedy jechać?”.

 Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

 Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.pl?

Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsiepolubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

 Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-17 18:27:40
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy