Olsztyn

OlsztynCo warto / nie warto?

Miejsca i atrakcje

SPIS TREŚCI

Planetarium | Ratusz | Teatr Stefana Jaracza | Filharmonia Warmińsko - Mazurska | Zamek Kapituły Warmińskiej | Park Miejski i wodospadTarg Rybny | Ławka Kopernika | Bazylika Św. Jakuba Apostoła | Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa | Park Centralny | Muzeum Sportu | Muzeum Nowoczesności

 

Obserwacje nieba i sztuka współczesna

Zaczniemy od samego nieba, a więc od planetarium w Olsztynie. Jest drugim co do wielkości planetarium w naszym kraju! Powstało w 1973 roku, a dokładniej 19 lutego, aby uczcić rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Ten astronom jest ważną postacią w historii miasta i jeszcze nieraz się z nim tutaj spotkacie. W planetarium macie do wyboru różne seanse – nie musicie się też martwić wielkością grupy, bo zgodnie z aktualnym zarządzeniem puszcza się je nawet dla jednej osoby. Jeśli macie ochotę na kameralny film pod kopułą i całą ogromną salę tylko dla siebie, wybierzcie się do Olsztyna poza sezonem. Może będziecie mieli szczęście. W obiekcie odbywają się też odczyty i wystawy, a na najwyższym piętrze działa Galeria Sztuki Współczesnej.

Na przestrzeni dwóch sal możecie oglądać dzieła współczesnych artystów, które z pewnością Was zaskoczą. Stając przy wejściu do planetarium warto też zwrócić uwagę na wyjątkowy widok, jaki oferuje turystom. Jest tam wysoko i panoramicznie. W Olsztynie działa również obserwatorium astronomiczne, zlokalizowane nieco dalej, oferujące między innymi nocne pokazy nieba. Umieszczono je w dawnym budynku po wieży ciśnień i trudno je przeoczyć. Razem z planetarium przygotowało ono szeroką ofertę edukacyjną dla dzieci, z którą warto się zapoznać, jeśli zostaniecie w okolicy na dłużej.

 

Ratusz, teatr i filharmonia

Kolejnym miejscem, które przykuje Waszą uwagę, jest ratusz. Pochodzi z początków XX wieku i jest wybudowany w stylu neorenesansowym, a współcześnie mieszka tam prezydent. Najokazalej prezentuje się w godzinach późnego wieczoru, kiedy niebo jest ciemne i zegar wybija pełną godzinę. Oczywiście prezentuje się ratusz, nie prezydent, nie wnikamy w prezydenckie życie po godzinach pracy ;).

Skręcając w prawo, dotrzemy do przykładu olsztyńskiej oferty kulturalnej. A konkretniej, do…

 

Teatru Stefana Jaracza w Olsztynie.

To wyjątkowe miejsce, gdzie dzieje się naprawdę dużo, i które bardzo dba o wszystkich swoich gości. Do dyspozycji macie Scenę Dużą, gdzie odgrywana jest klasyka polskich i światowych dramaturgów, Scenę Kameralną, gdzie aktorzy przedstawiają współczesne dramaty i Scenę Margines, która otwarta jest na sztukę niezależną i eksperymentalną.

W ramach teatru działa także profesjonalne studium aktorskie, ciekawa propozycja dla tych, którzy poważnie rozważają spróbowanie swoich sił w tym zawodzie. Bilety na spektakle nie są drogie i jest wiele sposobów, aby je kupić. Możecie to zrobić na przykład za pośrednictwem internetu. Znajduje się tam także dokładna rozpiska repertuaru, który jest bardzo szeroki – codziennie na scenach odbywa się kilka przedstawień. Oglądając je weźcie pod uwagę ogrom pracy, jaki trzeba włożyć w przygotowanie spektaklu. Chodzi nie tylko o grę aktorską, ale także o kostiumy i scenografię. Dwa razy do roku w Teatrze Jaracza odbywają się festiwale. Olsztyńskie Spotkania Teatralne to przegląd najciekawszych propozycji sezonu teatralnego z całej Polski, a Międzynarodowy Festiwal Teatralny Demoludy pozwala na przyjrzenie się dorobkom dramaturgicznym Europy Środkowo-Wschodniej. Nawet jeżeli na co dzień nie interesujecie się sztuką, wybierzcie się do teatru. Na pewno miło będziecie to wspominać. A jeśli szukacie oferty przeznaczonej specjalnie dla dzieci, zapoznajcie się z propozycjami Olsztyńskiego Teatru Lalek. To świetna zabawa i dla maluchów, i dla dorosłych. Każdy spektakl ma w sobie coś magicznego i potrafi oczarować. Historia teatru ma długą tradycję, sięga aż do 1953 roku. W środku znajdziecie dwie sceny – jedną przeznaczoną specjalnie dla dzieci i drugą – dla młodzieży i dorosłych.

 

Kolejnym znanym obiektem kultury jest Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie. Przyjeżdżają tam największe osobistości ze świata polskiej i zagranicznej muzyki, kształcą się w niej również dzieci i młodzież, które interesują się sztuką, dźwiękiem i śpiewem. Budynek jest zlokalizowany w centrum miasta, lecz nieco na uboczu i może być trudno do niego trafić. Jeśli spodziewacie się, że od razu rzuci Wam się w oczy, możecie się mylić. Musicie spokojnie podążać za mapą lub swoją nawigacją :). Gdy już zorientujecie się, że to tu, zobaczycie bardzo nowoczesną, błyszczącą szkłem konstrukcję. A skoro już mówimy o olsztyńskim życiu kulturalnym, zwracajcie uwagę na porozwieszane w całym mieście afisze. To ciekawa forma komunikacji z widzami i uwierzcie, że nad produkcją plakatu spędza się dużo czasu. A wszystko po to, by przekonać Was, że warto wybrać się do teatru i filharmonii. Mamy nadzieję, że czytając nasz przewodnik przekonujecie się do turystyki kulturalnej. Wielu ludzi obawia się takich wycieczek, bo nie czują się „wystarczająco obyci”, lecz mylą się myśląc w ten sposób. Instytucje kultury są otwarte na każdego. I wbrew stereotypom, nie są ani trochę nudne! Sztuka się zmienia i można powiedzieć, że coraz bardziej nastawia się na rozrywkę, niż klasykę. Musicie sprawdzić, jak Wam się to podoba.

 

O Zamku Kapituły Warmińskiej

 

 Przejdziemy teraz do zabytków warmińskich – opowiemy o Zamku Kapituły Warmińskiej, który pochodzi z XIV wieku. Zbudowany jest w stylu gotyckim i pasuje do krajobrazu starego miasta. Niegdyś był siedzibą administratora dóbr ziemskich, a w pewnym okresie urząd ten obejmował… Mikołaj Kopernik. Obecnie znajduje się tam główna siedziba Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Możecie więc skorzystać z muzealnej wiedzy historycznej i dowiedzieć się między innymi, co takiego łączy Kopernika z tym miastem i jaka jest największa duma związana z tą historią. Wstęp na dziedziniec zamku w godzinach otwarcia muzeum jest zupełnie wolny. Znajdują się tam m.in. dyby – odważycie się i spróbujecie się w nie zakuć?

Największą dumą muzeum jest jednak unikalna pamiątka po Mikołaju Koperniku: doświadczalna tablica astronomiczna, którą astronom miał wykonać własnoręcznie w trakcie olsztyńskich obserwacji nieba. Umieszczono ją na ścianie krużganka. Wśród zbiorów znajdują się także rzeźby gotyckie, malarstwo religijne, zabytki kultury ludowej i numizmatyki. Gdy będziecie szukać więcej informacji na ten temat, bądźcie ostrożni, bo na hasło zamku w Olsztynie internet wyszukuje nieco inne miejsce: Olsztyn koło Częstochowy… Do tamtego zamku jednak nie możecie wejść, bo pozostały z niego wyłącznie ruiny. A my pozostajemy na Warmii, gdzie na szczęście ten starodawny zabytek udało się zachować w bardzo dobrym stanie.

 

Park miejski i wodospad

Będąc w okolicy Zamku Kapituły Warmińskiej musicie także zwiedzić zamkowy park miejski, który zachwyca turystów swoimi pięknymi krajobrazami. Zawdzięcza je przede wszystkim Łynie, która płynąc wśród terenów zielonych, pozwoliła na budowanie licznych mostków i uroczych punktów widokowych. W parku jest nawet wodospad! Potocznie nazywany jest Niagarą, bo chociaż wygląda niegroźnie, stanowi poważną przeszkodę dla spływów kajakowych. Nie można go przepłynąć i trzeba przenosić kajak.

Na tym terenie możecie też podziwiać dwie fontanny i ciekawy widok na zamek. Park znajduje się na samym dole, więc pewnie nie jeden raz będziecie zadzierać głowę i przyglądać się starym, zabytkowym murom. Spacerując po parkowych terenach możecie nieświadomie bardzo zbliżyć się do Jeziora Długiego. Ale o tym opowiemy już w dalszej części naszego przewodnika!

 

Na Targu Rybnym

 

 Inne muzeum znajduje się na Targu Rybnym, w charakterystycznym budynku z czerwonej cegły. Jest to Dom „Gazety Olsztyńskiej”. Jak łatwo zgadnąć, niegdyś była w jego miejscu drukarnia i redakcja gazety olsztyńskiej. Niestety w wyniku trudnych czasów historycznych ta siedziba uległa zniszczeniu i trzeba było ją kompleksowo zrekonstruować. W jednej z części budynku jest dzisiaj także księgarnia.

Targ Rybny jest natomiast zabytkowym placem na Starym Mieście, gdzie w sezonie bardzo wiele się dzieje – rozkładane są liczne ogródki gastronomiczne i sprzedaje się pamiątki. Zimą odbywa się tam także jarmark bożonarodzeniowy. Przy domu gazety możecie podziwiać pomnik świętego Jakuba, bardzo ważnej postaci w historii Olsztyna. Jego wizerunek znajduje się również w godle miasta. Jak czytamy w uchwale rady miejskiej: „Postać apostoła jest ubrana w długą do stóp szatę, z gotycka pofałdowaną, z laską w prawej i z muszlą w lewej ręce w kapeluszu i z nimbem”. Bądźcie uważni – olsztyńskie godło umieszczono na przykład na pojazdach komunikacji miejskiej. Dacie radę je odszukać? ;)

 

Ławeczka Kopernika i amfiteatr

Skoro mamy już Jakuba, powróćmy jeszcze raz do Mikołaja. Mikołaj Kopernik ma w Olsztynie swoją własną ławeczkę. Została odsłonięta w 2003 roku i przedstawia go w reprezentacyjnym płaszczu z długim, futrzanym kołnierzem. Turyści bardzo chętnie robią sobie przy nim zdjęcia.

Niedaleko znajduje się też olsztyński amfiteatr im. Czesława Niemena. Powstał w miejscu dawnej fosy zamkowej, co sprawia, że okolica jest niezwykle panoramiczna. Najwięcej wydarzeń odbywa się w trakcie Olsztyńskiego Lata Artystycznego. Możecie wówczas wziąć udział między innymi w Festiwalu Olszyńskie Noce Bluesowe, Koncertach Organowych, Spotkaniach z Szantą, Dniach Folkloru i Trzydniówce Teatralnej. Repertuar jest bardzo szeroki, sięga od kabaretu i rocka po muzykę poważną, spektakle operowe i pokazy filmowe. Olsztyńskie Lato Artystyczne jest najdłuższym w Polsce festiwalem!

 

Kamienice, kościoły i inne zabytki

 

Na Starym Mieście możecie także podziwiać szeregi zadbanych, zabytkowych kamieniczek. Dobrze jest zatrzymywać się i zwracać uwagę na detale, można wychwycić wiele ciekawych akcentów. A jeżeli chcecie przyjrzeć się zabytkom sakralnym, czeka na Was Bazylika konkatedralna św. Jakuba Apostoła w Olsztynie. Pochodzi z XIV wieku i wybudowana była w stylu gotyckim, ale czas i liczne przebudowy sprawiły, że w jej wnętrzu jest obecny również styl renesansu i baroku. To właśnie tam odbywają się wspomniane już przez nas Koncerty Organowe. Wierni chętnie się organizują i tworzą chór kościelny, który otwarty jest na przyjmowanie nowych członków do swojego grona. Może i Wy macie ochotę na trochę sakralnego śpiewu i muzyki? ;)

Inną ciekawą świątynią jest Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, pochodzący ze znacznie późniejszej epoki, zbudowany w XX wieku. Jest ikoną stylu neogotyckiego. Drewniany ołtarz główny datuje się na 1911 rok, zachowano również dwa, starsze jedynie o cztery lata, konfesjonały. Gwiaździste sklepienie z pewnością będzie przyciągać Wasz wzrok. W regionie nie brakuje też nowszych budowli kościelnych, takich jak Parafia Chrystusa Odkupiciela Człowieka, stworzona zaledwie w 1980 roku.

Jeśli macie ochotę na kolejny spacer po parku, zapraszamy do Parku Centralnego w Olsztynie. To kolejny ciekawie zaprojektowany park, którego powierzchnia liczy około trzynastu hektarów. Zagospodarowano go w stylu angielskim i na jego terenie można znaleźć wiele miłych dla oka akcentów. Duża, widowiskowa fontanna, pomosty, plac zabaw, zadaszone altanki – to wszystko stwarza świetne warunki do odpoczynku. Dodatkowo można podziwiać tam ciekawe iluminacje świetlne. Przez ten park także przepływa Łyna i znajduje się w nim przystań kajakowa.

 Cofnijmy się jednak jeszcze do Bramy Górnej. To kolejny obiekt, który trudno przegapić. Jest bramą miejską, powstałą w XIV wieku. Cztery kondygnacje tej gotyckiej bramy dają świetne pole do obserwacji stylu architektonicznego. Dwuspadowy dach i szczyty schodkowe prezentują się bardzo okazale. Dla mniej wprawionego oka po prostu nadają okolicy zabytkowego, pełnego wspomnień historycznych klimatu. W Olsztynie znajdowała się także Brama Dolna i Brama Młyńska, niestety zostały zniszczone i nie ma dzisiaj po nich żadnych pozostałości. Tym bardziej warto docenić walory Bramy Górnej, która dzielnie opiera się upływowi czasu.

 

Muzeum Sportu i Muzeum Nowoczesności

A może interesujecie się sportem i macie ochotę na Muzeum Sportu im. Mariana Rapackiego w Olsztynie? Zwiedzając je, dowiecie się bardzo wiele na temat osiągnięć i marzeń sportowych województwa warmińsko-mazurskiego. Marian Rapacki był wychowawcą i trenerem, który znacznie przyczynił się do powstania placówki. Inną muzealną propozycją jest Centrum Techniki i Rozwoju Regionu „Muzeum Nowoczesności”. To skromna, ale bardzo przyjemna placówka, która powstała w zrewitalizowanym tartaku Raphaelsohnów. Jako cel obrała sobie opowieści o tym, jak w miarę upływu czasu zmieniało się życie w Olsztynie i jakie wynalazki najbardziej na te zmiany wpływały.

Dla ułatwienia Wam wyboru idealnych wczasów, mamy dla Was wyszukiwarkę, dzięki której znajdziecie kilkanaście ofert od najlepszych biur podróży. Z pewnością zaoszczędzicie też trochę czasu na szukaniu. Wystarczy, że klikniecie tutaj!

Wypoczynek

Nad Jeziorem Ukiel

Olsztyn jest wspaniałym miejscem na wypoczynek. Nieważne, czy wolicie aktywność fizyczną, czy raczej beztroskie wylegiwanie się na plaży – na pewno znajdziecie tam coś dla siebie. Najpiękniejszą rzeczą, jaką jest w stanie zaoferować Wam to miasto, są jeziora. Pierwszym z nich jest jezioro Ukiel, inaczej nazywane też Jeziorem Krzywym. Składa się z czterech basenów jeziornych i ma ciekawy kształt, a położone jest wokół lasów i pól uprawnych. Okolica stwarza świetne warunki do uprawiania różnego rodzaju sportów. Właśnie dlatego powstało Centrum Rekreacyjno-Sportowe Ukiel w Olsztynie. Wypożyczycie tam różnego rodzaju sprzęt, dzięki któremu możecie poszaleć na wodzie lub na lądzie. Zanim jednak zdecydujecie się na sportową wyprawę, warto wstępnie przespacerować się po nabrzeżu.

Niedawno zostało zrewitalizowane i przepełnione jest miłymi dla oka pomostami, które dają ciekawy widok na różne części jeziora. Jeżeli macie dzieci, możecie podrzucić je na jeden z placów zabaw, gdzie umieszczono nowoczesne trampolinki, dające dużo frajdy nie tylko najmłodszym pociechom. Przy jeziorze znajduje się również plaża, na którą każdego sezonu nawożona jest nowa, czysta warstwa piasku. Kilka minut od plaży rozmieszczone są szerokie boiska do gry w piłkę i specjalne tereny do jazdy na desce i snowboardzie. Po tylu wrażeniach na pewno łatwo zgłodnieć, więc czekają na Was obiekty gastronomiczne. Wypicie kawy tuż przy błyszczącej tafli jeziora na pewno będzie miłym doświadczeniem.

 

Nad Jeziorem Długim

Innym olsztyńskim jeziorem jest Jezioro Długie. W jego środkowej części jest mostek, którym można przejść z jednej strony akwenu na drugą. Jeśli jednak jesteście wytrwali, możecie przejść je naokoło, po dobrze zagospodarowanych, przygotowanych dla rowerów i pieszych spacerowiczów ścieżkach. To okazja, by przyjrzeć się naturze. W pobliskich lasach i zaroślach kryje się między innymi wiele ciekawych gatunków ptaków. Spośród zwierząt największe wrażenie robią łabędzie, które całymi stadami dumnie przesiadują na brzegach jeziora lub pływają po wodzie.

W pobliżu działa wypożyczalnia rowerów, więc bez problemu zaopatrzycie się w ten środek transportu. To także świetne miejsce dla osób w starszym wieku, które mogą spacerować w swoim tempie i przysiadać na rozmieszczonych co kawałek ławkach. Część okolicy jest zabudowana, co zapewnia dobry dostęp do jeziora dla okolicznych mieszkańców. Odległość między Jeziorem Długim a jeziorem Ukiel nie jest duża, więc spokojnie możecie odwiedzić oba miejsca.

 

Nad Jeziorem Kortowskim

Choć w Olsztynie znajduje się aż 14 jezior, wspomniane dwa są najpopularniejsze. Do wszechtrójki zalicza się także Jezioro Kortowskie, legenda studenckich imprez. Nic dziwnego, że dzieje się nad nim tak wiele – sąsiaduje z akademikami, gdzie mieszkają spragnieni wrażeń i zabawy studenci.

W sezonie w Kortowie odbywają się liczne koncerty i oczywiście – juwenalia. Doczekały się własnej strony internetowej pod adresem http://kortowiada.pl. W czasie wakacji Kortowo zapełnia się turystami, powoli zapominając o tajemnicach studenckiego życia… Przynajmniej do kolejnego początku roku akademickiego, kiedy nad jeziorem do samego rana będzie można słyszeć hałas i coś jakby… brzęk szklanych butelek? W pobliżu działa wypożyczalnia sprzętu wodnego.

Znacie już najlepsze atrakcje w Olsztynie - czas znaleźć nocleg! Ofert jest mnóstwo ale jak znaleźć tą najlepszą? Mamy dla Was wyszukiwarkę, która wyszuka najtańsze i najlepsze oferty hoteli dostosowane do Waszych potrzeb. Wystarczy kliknąć tutaj

Pozostałe

Jak widzicie, atrakcji jest sporo. Dlatego przy krótkich pobytach szczególnie ważne jest dobre rozplanowanie czasu spędzanego w Olsztynie. Na pewno najwięcej warto go przeznaczyć na wypoczynek nad jeziorami, ale szkoda byłoby pomijać zabytki i szerokie możliwości kulturalne. Dobrym pomysłem jest spędzanie dnia nad jeziorem, a wieczoru na przykład w teatrze lub filharmonii. Możecie zorganizować swój czas także w zależności od pogody, na chłodniejsze i bardziej zachmurzone dni wybierając wnętrza zabytków, a na słoneczne – aktywny wypoczynek. Nie myślcie jednak stereotypowo i nie bójcie się spacerów w deszczu lub jeziora w scenerii wysokiego mrozu i zaśnieżenia, bo w ten sposób stracicie wiele fajnych wspomnień.

Mówiąc o „pozostałych” atrakcjach powinniśmy chyba też wspomnieć o sklepach. Wielu turystów rozgląda się za centrami handlowymi i każde duże miasto ma jakąś swoją legendę, tak jak Warszawa i Złote Tarasy. W Olsztynie jest nią Galeria Warmińska, usytuowana mniej więcej pomiędzy Kortowem a Starym Miastem, przy dobrym połączeniu tramwajowym.

To duży, nowoczesny budynek, przed którym znajdują się bardzo widowiskowe, wytryskujące z ziemi fontanny. Przy wietrznych dniach w tej okolicy wiatr jest naprawdę duży i przechodząc obok galerii musicie uważać, by nie zepchnął na Was całego strumienia wody. Dzieci uwielbiają bawić się na tym deptaku i przebiegać przez fontannę, która ma zaprogramowane różne sekwencje i raz woda zanika, a raz tryska bardzo wysokim strumieniem. To świetny przykład na to, że nawet drobiazgi potrafią cieszyć i być świetną atrakcją turystyczną.

We wnętrzu galerii znajduje się wiele różnego rodzaju sklepów i lokali gastronomicznych. Poza tym odbywają się tam różne eventy i nie brakuje ciekawych akcji promocyjnych. Jeśli chcecie zjeść za niewielkie pieniądze, macie do dyspozycji między innymi bar mleczny. Innym centrum, znajdującym się bliżej Starego Miasta, jest Centrum Handlowe Aura. Działa w nim między innymi punkt teatralnej informacji, gdzie możecie spytać o repertuar i kupić bilety na spektakle. Poza tym w obiekcie znajduje się Kino Helios, którego pewnie nie trzeba Wam przedstawiać – ta popularna sieć jest obecna na terenie całego kraju. W Aurze znajdują się również place zabaw dla dzieci ukryte pod nazwą Kinderplaneta. Jeśli Wasze dziecko jest znudzone zakupami, tam na pewno odzyska swoją dawną energię.

Co warto:

  • Zapoznać się z największymi jeziorami i zaznać aktywnego wypoczynku
  • Skorzystać z oferty kulturalnej
  • Nie ograniczać się do wizyt w Olsztynie tylko w lecie
  • Przy planowaniu wyjazdu brać pod uwagę święta i festiwale
  • Poznać olsztyńskie życie studenckie

    Czego nie warto:
  • Myśleć stereotypowo
  • Narzekać na pogodę!
  • Śpieszyć się ze zwiedzaniem


 Jeśli już wiecie, co warto i nie warto robić na miejscu, a chcecie się dowiedzieć, jak najlepiej przemieszczać pomiędzy różnymi miejscami, wykorzystajcie parę minut na przeczytanie rozdziału „Transport”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

 Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.pl?

Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsiepolubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

 Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-17 18:27:40
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy