OlsztynJedzenie i napoje
Kuchnie regionalne korzystają przede wszystkim z łatwo dostępnych, lokalnych produktów. Nic dziwnego, że na Warmii i Mazurach tradycyjnie królują ryby, grzyby i owoce leśne. Mieszkańcy od zawsze potrafili wykorzystywać pobliskie dary natury. Warto też wspomnieć, że na kulinarne pomysły regionu miała wpływ kuchnia niemiecka i rosyjska. Pojawia się tutaj także wiele typowych dla całej Polski potraw, takich jak rosół. Niewątpliwie polskie i jednocześnie regionalne, chociażby ze względu na swoją nazwę, są dzyndzałki warmińskie. Przypominają pierogi, a więc ich smak będzie znajomy dla każdego rodaka. Inną potrawą są na przykład plince z pomoćką – placki ziemniaczane z masą przygotowaną z twarogu i ze śmietany. Znawcy podkreślają, że tak jak plince są znane również w innych regionach, to pomoćka jest absolutnie wyjątkowa i trzeba jej spróbować.
Do kulinarnej klasyki zalicza się też białą kiełbasę w piwie, która w chłodnym sezonie ma koić tęsknotę za letnim grillem. Innymi potrawami są: gulasz po mazursku, zapiekanka ze szczupaka i grzyby w śmietanie. Tradycyjnie najczęściej korzystało się z mięsa wieprzowego, ponieważ surowe warunki pogodowe wymagały spożywania większych ilości tłuszczu (co bogatsi sięgali nawet po wołowinę i baraninę). Do regionalnych hitów zaliczamy jeszcze raki, wyławiane w okolicznych jeziorach i rzekach. Ze słodkości natomiast na pewno spodoba się Wam ciasto z jeżynami, pieczone koniecznie z użyciem świeżych owoców.
Tradycyjnych potraw kuchni warmińsko-mazurskiej możecie posmakować w wybranych restauracjach. Na terenie Olsztyna znajdziecie wiele różnych obiektów gastronomicznych, które oferują kuchnię z różnych części świata. Są lokale bardzo tanie i bardzo drogie, więc niezależnie od tego, jak zasobny jest Wasz portfel, na pewno nie będziecie chodzić głodni!
Zastanawiacie się, co pije się na Mazurach? Na pierwszy rzut oka region Was nie zaskoczy. Tak, jak w pozostałych częściach Polski, możecie tutaj dostać tysiące odmian napojów kolorowych i wód mineralnych, rozmaitej produkcji i pochodzenia. Warto jednak pomyśleć o tym wszystkim, co daje las i lokalna natura… Może czas na wypicie herbatki ziołowej lub kompotu z ekologicznych owoców? Warmia i Mazury to prawdziwa skarbnica roślin niosących zdrowie.
Restauracje, które warto odwiedzić :
Cena : średnio
Kuchnia : Polska, Europejska, Środkowoeuropejska
Dla osób, które lubią bliskość natury w połączeniu z dobrym jedzeniem, będzie to miejsce idealne! Lokal położony jest nad samym jeziorem Ukiel. Z okien mamy ładny widok na jezioro oraz port, który się tam znajduje. Zjemy tu zarówno świeże, lokalne ryby podawane w różnej postaci, jak i inne sezonowe dania. Każdy znajdzie coś dla siebie. :)
Adres : Żeglarska 3, Olsztyn, Polska
Cena : tanio
Kuchnia : Polska, Europejska
Tanio ale smacznie. Dostaniemy tu głównie obiady domowe, w tym duży wybór pierogów oraz zestawów obiadowych. Miejsce cieszy się dobrymi opiniami oraz świetną lokalizacją - starówka Olsztyna. Pomimo tego, że lokal sam w sobie jest dość mały, to w okresie letnim, pod parasolem znajdziemy dużo miejsca.
Adres : Stare Miasto 9/10, Olsztyn, Polska
Cena : średnio
Kuchnia : Włoska, Polska, Europejska
Kolejne miejsce w centrum Olsztyna, o którym usłyszymy dobre opinie. Ponad to, że restauracja posiada menu sezonowe, znajdziemy tu również dania dla wegetarian, oraz odrębną kartę menu dla dzieci. Dużą popularnością cieszą się tu desery!
Adres : Prosta 38, Olsztyn, Polska
Nie macie czasu na szukanie transportu czy noclegu? Chętnie Wam pomożemy. Powiedzcie nam jaki nocleg by Was interesował, a znajdziemy to, czego szukacie. Wystarczy, że skontaktujecie się z nami poprzez Fanpage na Facebooku lub wypełnicie formularz kontaktowy - o resztę nie musicie się martwić! Więcej informacji o tym, jak możemy Wam pomóc, znajdziecie tutaj.
Jeśli chodzi o alkohole, możecie spotkać się na przykład z mazurskimi miodami. To powstałe na bazie miodu napoje wysokoprocentowe. Wśród nich znajdziecie m.in. Półtoraka Rodowego, Dwójniaka Mazurskiego, Trójniaka Mazurskiego, Okowity i Miodówki. Każdy trunek wytwarzany jest według starannie opracowanej receptury, z miodu pochodzącego z warmińskich pasiek. Na Mazurach możecie też napić się wódki Masuria, która ma przynosić na myśl krystalicznie czystą wodę i żeglarski klimat. Według konkursu rozstrzygniętego w 2016 roku do złotej trójki warmińsko-mazurskich napojów należy browar Porter Warmiński, Bairille Honey Distillate z Mazurskich Miodów i Dwójniak Nidzicki, miód pitny.
Jeżeli przeczytaliście prawie wszystkie rozdziały przewodnika, a nie doszukaliście się informacje o miejscowej walucie, sposobach wymiany pieniędzy, lokalnych cenach, ważnych numerach, niebezpieczeństwach lub po prostu ciekawostkach o interesującym Was miejscu, spokojnie – zajrzyjcie do rozdziału „Inne”.
Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.
Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.pl?
Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.
Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.
Redaktor