Ekwador

EkwadorKiedy jechać?

Klimat

W Ekwadorze panuje klimat równikowy, a jego teren można podzielić na trzy krainy geograficzne. Każdy podróżnik powinien wiedzieć, że ośnieżone andyjskie szczyty stanowią kręgosłup Ekwadoru. Ich wysokość miejscami przekracza nawet 6 000 m n.p.m., wznoszą się one jedynie 200 km od wybrzeży Oceanu Spokojnego. Warunki klimatyczne, które panują w górach również ulegają podziałowi ze względu na piętra klimatyczne. Najcieplej jest na najniższej wysokości (do 1000 m n.p.m), średnia temperatura plasuje się tam od 23 do 28°C. Wysokość 2 500 m n.p.m. charakteryzuje się temperaturami od 15 do 20°C. Najniższa temperatura odnotowana jest pomiędzy wysokością 2 500 a 3 500 m n.p.m i sięga od 12 do 18°C. Na zachód od gór rozciągają się nadmorskie niziny, na wschodzie znajduje się region Oriente, który kojarzony jest z wilgotnym lasem tropikalnym i częstymi opadami deszczu, wpływ na to ma jego położenie – dorzecze górnej Amazonki.

W Ekwadorze można wyróżnić dwie pory roku: deszczową oraz suchą. Jednak w każdym regionie Ekwadoru pory te znacznie się od siebie różnią, a mianowicie: inna jest pora deszczowa w Oriente, a inny jest jej charakter w Andach. Dlatego istotne jest zapoznanie się z panującym klimatem w określonym obszarze, na który w danej chwili planujemy się wybrać.

 

>>>SPRAWDŹ! Pomożemy Ci dobrać najlepszy termin na wyjazd!

Kiedy pojechać?

Klimat pannujący w Ekwadorze to tropikalny równikowy. Na wybrzeżu oraz Galapagos zależny jest od prądów oceanicznych. Podróżowanie po tym obszarze od stycznia do kwietnia może być dosyć uciążliwe, ze względu na panującą tam wtedy gorącą porę deszczową, charakteryzującą się morderczymi upałami, które przerywane są rzęsistymi ulewami. Dobrym czasem na podróż w te rejony jest okres od maja do grudnia, opady wtedy występują rzadziej i mimo że niebo jest często zachmurzone, a temperatura jest niższa, jest to klimat bardziej nam sprzyjający. Kolejnym plusem tego okresu może być brak tłumów, ponieważ najwięcej Ekwadorczyków odpoczywa na wybrzeżu w porze upalnej i deszczowej.

Na obszarze Oriente dobrą porą do podróżowania, szczególnie drogą wodną, jest czas od stycznia do kwietnia.

Tereny górskie sprzyjającą pogodą zapraszają do odwiedzin przez cały rok. Pora sucha panuje tam od czerwca do września. Różnice między sezonami są zazwyczaj łagodne.

Zagrożenia naturalne: Trzęsienia ziemi - występują szczególnie na wybrzeżu i w rejonach górskich.

Silne opady, powodzie - występują w rejonach górskich i selwie (marzec - listopad).

Średnia temperatura wody w ciągu roku wynosi od 27 do 22 °C. 

Pogoda

Poniżej znajdziecie aktualną prognozę pogody w Ekwadorze:

 

 Jesteście zainteresowani większą liczbą dni? Wystarczy kliknąć na powyższy przycisk prognozy pogody!

 

>>>SPRAWDŹ: Jak tanio dolecieć do Ekwadoru?

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-23 14:03:30
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy