Ekwador

EkwadorKiedy jechać?

Klimat

W Ekwadorze panuje klimat równikowy, a jego teren można podzielić na trzy krainy geograficzne. Każdy podróżnik powinien wiedzieć, że ośnieżone andyjskie szczyty stanowią kręgosłup Ekwadoru. Ich wysokość miejscami przekracza nawet 6 000 m n.p.m., wznoszą się one jedynie 200 km od wybrzeży Oceanu Spokojnego. Warunki klimatyczne, które panują w górach również ulegają podziałowi ze względu na piętra klimatyczne. Najcieplej jest na najniższej wysokości (do 1000 m n.p.m), średnia temperatura plasuje się tam od 23 do 28°C. Wysokość 2 500 m n.p.m. charakteryzuje się temperaturami od 15 do 20°C. Najniższa temperatura odnotowana jest pomiędzy wysokością 2 500 a 3 500 m n.p.m i sięga od 12 do 18°C. Na zachód od gór rozciągają się nadmorskie niziny, na wschodzie znajduje się region Oriente, który kojarzony jest z wilgotnym lasem tropikalnym i częstymi opadami deszczu, wpływ na to ma jego położenie – dorzecze górnej Amazonki.

W Ekwadorze można wyróżnić dwie pory roku: deszczową oraz suchą. Jednak w każdym regionie Ekwadoru pory te znacznie się od siebie różnią, a mianowicie: inna jest pora deszczowa w Oriente, a inny jest jej charakter w Andach. Dlatego istotne jest zapoznanie się z panującym klimatem w określonym obszarze, na który w danej chwili planujemy się wybrać.

Kiedy pojechać?

Klimat pannujący w Ekwadorze to tropikalny równikowy. Na wybrzeżu oraz Galapagos zależny jest od prądów oceanicznych. Podróżowanie po tym obszarze od stycznia do kwietnia może być dosyć uciążliwe, ze względu na panującą tam wtedy gorącą porę deszczową, charakteryzującą się morderczymi upałami, które przerywane są rzęsistymi ulewami. Dobrym czasem na podróż w te rejony jest okres od maja do grudnia, opady wtedy występują rzadziej i mimo że niebo jest często zachmurzone, a temperatura jest niższa, jest to klimat bardziej nam sprzyjający. Kolejnym plusem tego okresu może być brak tłumów, ponieważ najwięcej Ekwadorczyków odpoczywa na wybrzeżu w porze upalnej i deszczowej.

Na obszarze Oriente dobrą porą do podróżowania, szczególnie drogą wodną, jest czas od stycznia do kwietnia.

Tereny górskie sprzyjającą pogodą zapraszają do odwiedzin przez cały rok. Pora sucha panuje tam od czerwca do września. Różnice między sezonami są zazwyczaj łagodne.

Zagrożenia naturalne: Trzęsienia ziemi - występują szczególnie na wybrzeżu i w rejonach górskich.

Silne opady, powodzie - występują w rejonach górskich i selwie (marzec - listopad).

Średnia temperatura wody w ciągu roku wynosi od 27 do 22 °C. 

Pogoda

Poniżej znajdziecie aktualną prognozę pogody w Ekwadorze:

 Jesteście zainteresowani większą liczbą dni? Wystarczy kliknąć na powyższy przycisk prognozy pogody!


Znasz film „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz”? „Ja to, proszę pana, mam bardzo dobre połączenie. Wstaję rano za piętnaście trzecia. Latem to już widno. Za piętnaście trzecia jestem ogolony, bo golę się wieczorem. Śniadanie jadam na kolację. Tylko wstaję i wychodzę”. Jeśli chcecie wiedzieć, czy też macie bardzo dobre połączenie tam, dokąd się wybieracie, przeczytajcie uważnie rozdział „Dojazd”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-01-05 19:21:54
Breakludek
Redaktor
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)