Ekwador

EkwadorInne

Waluta

Walutą jest dolar amerykański. Bardzo ważna rzecz, którą musimy zapamiętać - jest problem z dużymi nominałami. Jadąc do Ekwadoru weźmy ze sobą nominały dziesięcio- i dwudziestodolarowe. W wielu miejscach płacąc np. banknotem studolarowym nie zostanie on przyjęty, dzieje się tak ze względu na fałszywki, które napływają do Ekwadoru z Kolumbii i Peru. Kolejną bolączką są bankomaty. Próbując wypłacić pieniądze często zostanie wyświetlony komunikat typu: „brak środków na koncie”, „przekroczony limit”, itp.

Ceny

Biorąc pod uwagę problemy z bankomatami, nie ma sensu się stresować - lepiej wymienić złotówki na dolary jeszcze w ojczyźnie. A najlepiej zrobić to w bezpieczny i szybki sposób z pomocą naszego partnera. Wystarczy kliknąć w poniższy baner. 

 

Ceny jedzenia oraz noclegów są stosunkowo niskie. Na przykład za kiść bananów zapłacimy 1 USD, podobnie za torebkę pączków. W przeciętnej knajpie zjemy obiad za około 2 USD, a 1,5 litra wody kupimy za 0,4 USD.

Inne przykładowe ceny:

cztery duże ananasy: 1 USD

cebula 1kg: 1 USD

mango: 0,35 USD

awokado: 0,25-0,50 USD

bułka: 0,10 USD

cola w sklepie: około 1 USD

Praktycznie wszędzie jest mnóstwo hoteli i nie ma potrzeby wcześniejszej rezerwacji, bo zawsze jest masa wolnych miejsc.

Przykładowe ceny:

Quito, Hotel Puerta del Sol: 16 USD za osobę

Quito, Hostal Rincon Familiar: 20 USD za osobę

Banos, Chimenea: 9,5 USD za osobę

Reventador, hostería Reventador: 15 USD od osoby

Portal wimdu.pl umożliwia wynajęcie mieszkania/pokoju w każdym zakątku świata, może to być doskonałą alternatywą dla hotelu. Na przykład ceny pokoju w Quito zaczynają się od 20 dolarów.

Benzyna w Ekwadorze jest bardzo tania, co przekłada się na tanie podróżowanie. Blisko 4 litry kosztują około 1,56 USD (stan na styczeń 2018)

Przykładowe ceny:

autobus z Tulcan do Otavalo: 2,5 USD

przejazd na trasie Quito – Banos: 3,50 USD

taxi w Guayaquil z lotniska do centrum: 6-7 USD

taxi w Quito z dworca autobusowego do La Mariscal: 3-5 USD

Ceny innych atrakcji turystycznych:

wypożyczenie rowerów w Banos: 10 USD

Speed boat z Santa Cruz na Isabelę/San Cristobal: 30 USD

kolejka linowa na wulkan Pichincha w Quito: 8,5 USD

dwudniowa wycieczka wynajętym samochodem 4x4 z przewodnikiem na trasie Quilatoa – Cotopaxi – Banos: 340 USD

hamak: 15 USD

maska tukana: 110 USD

Niebezpieczeństwa

Ekwador uchodzi za kraj niebezpieczny, jest to związane m.in. z dużą liczbą kradzieży. Sami mieszkańcy Ekwadoru są bardzo ostrożni i nieufni z tego powodu. Jednak na tle innych krajów Ameryki Południowej, pod względem bezpieczeństwa Ekwador wypada bardzo dobrze. Nie zmienia to faktu, że trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Oto kilka wskazówek:

a) Staraj się unikać wieczornych spacerów po mieście;

b) Uważaj na kieszonkowców, nie noś ze sobą dużej ilości pieniędzy;

c) Nie wystawiaj na widok cennych rzeczy (np. nowego aparatu fotograficznego, czy ipada);

d) Uważaj na „pomocników” w przenoszeniu bagażu (częsty chwyt kieszonkowców);

e) Dobrze mieć kopię paszportu, w razie kradzieży/zguby oryginału będzie ona bardzo przydatna.

Reasumując, w Ekwadorze nie jesteśmy narażeni na szczególne niebezpieczeństwo, typu pobicia czy porwania. Jednak przy ewidentnym zachowaniu nieostrożności najprawdopodobniej pożegnamy się z cennymi rzeczami.

Ważne numery

Policja 101

Pogotowie 911

Straż pożarna 102

Najbliższa ambasada Polski znajduje się w Peru.

ADRES ambasady:

Ambasada RP w Limie / Embajada de la Republica de Polonia en Lima Avenida Salaverry 1978, Jesús María, Lima 11, Peru

Telefon: Tel.: +51 1 4713920
       Tel. alarmowy: +51 999 400 552

E-mail: lima.amb.sekretariat@msz.gov.pl

 


 Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-01-05 19:21:54
Breakludek
Redaktor
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)