Brazylia

BrazyliaJedzenie i napoje

Potrawy i napoje

Podobnie jak zabytki, jedzenie jest tak samo ważną częścią zwiedzania. A co dobrego można zjeść w tym wielokulturowym państwie? Kuchnia brazylijska to mieszanka tej portugalskiej, hiszpańskiej i afrykańskiej. Za najsmaczniejszą uchodzi właśnie kuchnia Bahíi. Popularne składniki to: olej palmowy, owoce morza i mleko kokosowe.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Jakie zwyczaje panują w Brazylii?

 

Feijoada narodowa potrawa czarna fasola z różnymi, suszonymi i solonymi rodzajami mięsa. Najczęściej podawana z ryżem. Popularne przekąski salgadinhos małe paszteciki z serem, kurczakiem albo krewetkami oraz pão de queijo serowa bułka. Jagody açai sprzedawane w różnych postaciach, idealne na upały. W Salvadorze na każdym rogu możemy spotkać kobiety ubrane w tradycyjny strój sprzedające acarajé. Potrawa ta dotarła do wybrzeży Brazylii wraz z niewolnikami z Afryki. Smażone na głębokim oleju palmowym, kulki z ciasta fasolowego wypełnionego rozgniecionymi krewetkami, okrą, pomidorami oraz kolendrą. Moqueca, czyli rybny gulasz z pomidorami, cebulą i kolendrą bardzo popularny na wybrzeżu ze względu na ułatwiony dostęp do produktów. W stanie Bahía dodaje się też często krewetki, kraby, olej palmowy. Powstaje wtedy tzw. moqueca baiana. Churrasco potrawy z grilla, w których nie chodzi tylko i wyłącznie o jedzenie. Brazylijczycy potrafią grillować wszystko, a często obrządek grillowania połączony jest z rytuałem biesiadowania w gronie znajomych i rodziny. Na deser przepyszne brigadeiros czekoladowe kuleczki wyglądające jak praliny, bardzo proste do zrobienia w domu. Na brazylijskim stole nie może zabraknąć farinhii. Wyglądająca trochę jak proszek, gruboziarnista mąka albo drobna kasza, robiona z bulw manioku, dodawana jest praktycznie do każdego posiłku.

Czarna jak diabeł, gorąca jak piekło i słodka jak miłość. Mowa tu oczywiście o znanej na całym świecie brazylijskiej kawie. Do śniadania pije się tu café com leite, czyli kawę z mlekiem, a w ciągu dnia tzw. cafezinho podobne do espresso, z dużą ilością cukru i bez mleka. Indiański rodowód ma napój z guarany, który posiada cztery razy więcej kofeiny niż kawa. W każdym mieście czy miasteczku znajdziemy też pijalnie soków z najrozmaitszych owoców.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Dlaczego lepiej nie mieszać alkoholi?

Alkohole

Narodowym alkoholem Brazylii jest cachaça wysokoprocentowy rum z trzciny cukrowej, który jest podstawowym składnikiem caipirinhi. Ten popularny drink, dostępny niemalże na każdym rogu, składa się z limonek, cukru trzcinowego i tony kruszonego lodu. Również poleca się kupować ją na stoiskach, gdzie miejscowe barmanki potrafią zrobić najlepszą w smaku i najprawdziwszą caipirinhę! Innym znanym koktajlem jest caipiroska, bardzo podobna w składzie, robiona jest na bazie wódki. Najbardziej znane brazylijskie piwa to Antarctica, Skol i Brahma. Dobra wiadomość dla lubiących rozkoszować się piwem w plenerze: spożywanie alkoholu w miejscach publicznych jest dozwolone.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Opieka zdrowotna w Brazylii.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-07-19 10:26:08
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy