Brazylia

BrazyliaJedzenie i napoje

Potrawy i napoje

Podobnie jak zabytki, jedzenie jest tak samo ważną częścią zwiedzania. A co dobrego można zjeść w tym wielokulturowym państwie? Kuchnia brazylijska to mieszanka tej portugalskiej, hiszpańskiej i afrykańskiej. Za najsmaczniejszą uchodzi właśnie kuchnia Bahíi. Popularne składniki to: olej palmowy, owoce morza i mleko kokosowe.

Feijoada narodowa potrawa czarna fasola z różnymi, suszonymi i solonymi rodzajami mięsa. Najczęściej podawana z ryżem. Popularne przekąski salgadinhos małe paszteciki z serem, kurczakiem albo krewetkami oraz pão de queijo serowa bułka. Jagody açai sprzedawane w różnych postaciach, idealne na upały. W Salvadorze na każdym rogu możemy spotkać kobiety ubrane w tradycyjny strój sprzedające acarajé. Potrawa ta dotarła do wybrzeży Brazylii wraz z niewolnikami z Afryki. Smażone na głębokim oleju palmowym, kulki z ciasta fasolowego wypełnionego rozgniecionymi krewetkami, okrą, pomidorami oraz kolendrą. Moqueca, czyli rybny gulasz z pomidorami, cebulą i kolendrą bardzo popularny na wybrzeżu ze względu na ułatwiony dostęp do produktów. W stanie Bahía dodaje się też często krewetki, kraby, olej palmowy. Powstaje wtedy tzw. moqueca baiana. Churrasco potrawy z grilla, w których nie chodzi tylko i wyłącznie o jedzenie. Brazylijczycy potrafią grillować wszystko, a często obrządek grillowania połączony jest z rytuałem biesiadowania w gronie znajomych i rodziny. Na deser przepyszne brigadeiros czekoladowe kuleczki wyglądające jak praliny, bardzo proste do zrobienia w domu. Na brazylijskim stole nie może zabraknąć farinhii. Wyglądająca trochę jak proszek, gruboziarnista mąka albo drobna kasza, robiona z bulw manioku, dodawana jest praktycznie do każdego posiłku.

Czarna jak diabeł, gorąca jak piekło i słodka jak miłość. Mowa tu oczywiście o znanej na całym świecie brazylijskiej kawie. Do śniadania pije się tu café com leite, czyli kawę z mlekiem, a w ciągu dnia tzw. cafezinho podobne do espresso, z dużą ilością cukru i bez mleka. Indiański rodowód ma napój z guarany, który posiada cztery razy więcej kofeiny niż kawa. W każdym mieście czy miasteczku znajdziemy też pijalnie soków z najrozmaitszych owoców.

Alkohole

Narodowym alkoholem Brazylii jest cachaça wysokoprocentowy rum z trzciny cukrowej, który jest podstawowym składnikiem caipirinhi. Ten popularny drink, dostępny niemalże na każdym rogu, składa się z limonek, cukru trzcinowego i tony kruszonego lodu. Również poleca się kupować ją na stoiskach, gdzie miejscowe barmanki potrafią zrobić najlepszą w smaku i najprawdziwszą caipirinhę! Innym znanym koktajlem jest caipiroska, bardzo podobna w składzie, robiona jest na bazie wódki. Najbardziej znane brazylijskie piwa to Antarctica, Skol i Brahma. Dobra wiadomość dla lubiących rozkoszować się piwem w plenerze: spożywanie alkoholu w miejscach publicznych jest dozwolone.

 


Wyjechać jest fajnie, ale jeszcze lepiej jest wrócić całym i zdrowym z Waszych wojaży. Podpowiemy Wam jak pomóc szczęściu i uchronić się przed nieszczęściem w rozdziale „Zdrowie”.

 

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-03-16 00:45:58
Breakludek
Redaktor
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)