Dominikana

DominikanaInne

Waluta

Krajową walutą jest peso dominikańskie (RD$).

Najkorzystniejsze warunki wymiany oferują banki, kantory i hotele. Oprócz peso, popularnym środkiem płatniczym jest dolar amerykański. Za pomocą kart kredytowych i debetowych można pobierać pieniądze z bankomatów, co wiąże się z dodatkowymi opłatami. Karty kredytowe przyjmowane są w wielu hotelach i restauracjach, przy czym często doliczany jest podatek w wysokości 16%.

 

 
Wciąż nie wiecie, ile zapłacicie za Wasze wakacje? Dowiedzcie się, przeliczając złotówki na pesos dominikańskie! Zarejestrujcie się i wymieńcie pieniądze u naszego partnera po dużo lepszym kursie niż w punktach stacjonarnych. I bezpieczniej! Wystarczy kliknąć w poniższy baner (jeśli masz włączonego adblocka lub korzystasz z telefonu, to baner się nie wyświetli):
 

Niebezpieczeństwa

Dominikana to kraj tranzytowy pośredniczący w handlu narkotykami. 10% kokainy, która co roku dociera do USA przejeżdża przez wyspę. Gdyby komuś zaproponowano kokainę, należy zdecydowanie odmówić. Akceptacja oznacza wspieranie kryminalnych organizacji i ryzyko wpadnięcia w pułapkę. Dominikana jest względnie bezpieczna w porównaniu z innymi krajami Ameryki Łacińskiej, ale nie powinno się wystawiać na pokaz biżuterii i innych wartościowych przedmiotów ani obnosić z większymi kwotami pieniędzy.

inne niebezpieczenstwa 1190x595

Ważne numery

Numer ogólny (pogotowie ratunkowe, policja, straż pożarna): 911

Policja turystyczna: Santo Domingo (centrala): 809 686 86 39

Ambasada: Dominikana podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Bogocie w Kolumbii, tel. 57 320 488 0275 (www.bogota.msz.gov.pl)

Prywatne pogotowie lekarskie MOVIMED:

Santo Domingo, tel. 809 532 00 00,

Dolina Cibao, tel. 809 587 33 33,

w pozostałej części kraju tel. 809 200 09 11

 


Staramy się, aby ten rozdział przewodnika  był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożesz nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie podoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przeze mnie artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Twoich znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.pl. Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na Fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-03-16 00:21:02
Breakludek
Redaktor
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)