Dominikana

DominikanaTransport

Komunikacja publiczna

Między wszystkimi większymi miastami Dominikany kursują punktualne i tanie autobusy. Są wyposażone w klimatyzację i toalety. Najważniejsze przedsiębiorstwa przewozowe to Caribe Tours i Metro. Expreso Bávaro łączy cztery razy dziennie Santo Domingo z Punta Cana. Inna opcja to guaga, czyli mikrobusy funkcjonujące jako transport zbiorczy i kursujące wahadłowo nawet między odleglejszymi miastami (wzdłuż północnego wybrzeża).

 Stanowią tanią i często pełną przygód alternatywę wobec taksówek, których postoje mieszczą się przed większością hoteli. Tablice informują o cenach za przejazd, a znając hiszpański można wytargować upust. Carro público to taksówki zbiorcze, które kursują za niewielką opłatą w większych miastach wzdłuż ustalonych tras. Można je zatrzymać dając znak ręką. Często są bardzo przepełnione. Motoconcho (taksówka motocyklowa) to najbardziej elastyczny, ale też najbardziej ryzykowny rodzaj transportu. Najpierw należy uzgodnić cenę – w granicach miejscowości nie powinna przekraczać 25 RD$.

transport dominikana 1280x640

 

>>>SPRAWDŹ TO: Marzysz o podróżowaniu po Dominikanie samochodem? Pomożemy znaleźć Ci idealną wypożyczalnię!

Wynajem pojazdu

Samochód osobowy można wypożyczyć za ok. 40 € dziennie. Benzyna to koszt ok. 3 € za galon (3,78 litra) W większych miastach, w portach lotniczych i w pobliżu hoteli mieszczą się popularne, niezależne wypożyczalnie samochodów. Wynajem wymaga posiadania karty kredytowej, w przeciwnym razie trzeba zostawić paszport lub wpłacić wysoką kaucję. Warto wykupić polisę ubezpieczeniową. Przejmując auto, należy skontrolować i udokumentować jego stan. Poza drogami krajowymi konieczny jest samochód terenowy ze względu na bardzo zły stan dróg. Ponadto Dominikanie traktują przepisy ruchu drogowego tylko jako zalecenia. Normalne jest wyprzedzanie z prawej strony i ryzykowne zmiany pasów ruchu. Wskazana jest jazda defensywna.

Jeżeli jesteście zainteresowani wypożyczeniem samochodu z pomocą przyjdzie Wam multiwyszukiwarka wynajmu aut, gdzie znajdziecie setki ofert z najlepszych wypożyczalni!

 

>>>SPRAWDŹ TAKŻE: Gdzie znaleźć najlepszy nocleg na Dominikanie?

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-25 22:30:34
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy