Dominikana

DominikanaTransport

Komunikacja publiczna

Między wszystkimi większymi miastami Dominikany kursują punktualne i tanie autobusy. Są wyposażone w klimatyzację i toalety. Najważniejsze przedsiębiorstwa przewozowe to Caribe Tours i Metro. Expreso Bávaro łączy cztery razy dziennie Santo Domingo z Punta Cana. Inna opcja to guaga, czyli mikrobusy funkcjonujące jako transport zbiorczy i kursujące wahadłowo nawet między odleglejszymi miastami (wzdłuż północnego wybrzeża).

 Stanowią tanią i często pełną przygód alternatywę wobec taksówek, których postoje mieszczą się przed większością hoteli. Tablice informują o cenach za przejazd, a znając hiszpański można wytargować upust. Carro público to taksówki zbiorcze, które kursują za niewielką opłatą w większych miastach wzdłuż ustalonych tras. Można je zatrzymać dając znak ręką. Często są bardzo przepełnione. Motoconcho (taksówka motocyklowa) to najbardziej elastyczny, ale też najbardziej ryzykowny rodzaj transportu. Najpierw należy uzgodnić cenę – w granicach miejscowości nie powinna przekraczać 25 RD$.

transport dominikana 1280x640

Wynajem pojazdu

Samochód osobowy można wypożyczyć za ok. 40 € dziennie. Benzyna to koszt ok. 3 € za galon (3,78 litra) W większych miastach, w portach lotniczych i w pobliżu hoteli mieszczą się popularne, niezależne wypożyczalnie samochodów. Wynajem wymaga posiadania karty kredytowej, w przeciwnym razie trzeba zostawić paszport lub wpłacić wysoką kaucję. Warto wykupić polisę ubezpieczeniową. Przejmując auto, należy skontrolować i udokumentować jego stan. Poza drogami krajowymi konieczny jest samochód terenowy ze względu na bardzo zły stan dróg. Ponadto Dominikanie traktują przepisy ruchu drogowego tylko jako zalecenia. Normalne jest wyprzedzanie z prawej strony i ryzykowne zmiany pasów ruchu. Wskazana jest jazda defensywna.

Jeżeli jesteście zainteresowani wypożyczeniem samochodu z pomocą przyjdzie Wam multiwyszukiwarka wynajmu aut, gdzie znajdziecie setki ofert z najlepszych wypożyczalni!

 


 Nieważne, czy lubicie rezerwować noclegi z wyprzedzeniem, czy będąc na już na miejscu. W rozdziale „Gdzie spać?” znajdziecie więcej niż co nieco na temat tego, jak najlepiej znaleźć dach nad głową tam, dokąd podróżujecie. Dajcie sobie chwilę, abyście nie byli niemiło zaskoczeni pokojem bez okien lub wysokim rachunkiem za Wasz pobyt.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-03-16 00:21:02
Breakludek
Redaktor
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)