Japonia

JaponiaCo warto / nie warto?

Miejsca i atrakcje

 

SPIS TREŚCI:

Tokio | Kamakura | Kioto | Nara | Osaka | Koya-san | Kobe | Himeji | Hiroshima | Miyajima | Nagoya | Nagano | 

 

Najważniejszymi miastami Japonii są: Tokio, Osaka, Jokohama, Nagoja, Sapporo, Kobe, Kioto, Fukuoka, Kawasaki, Saitama, Hiroshima, Sendai

 

Macie ochotę znaleźć się w kraju samurajów i gejsz, ale jeszcze tam nie jesteście? Usiądźcie zatem wygodnie i zapoznajcie się z naszym elektronicznym przewodnikiem po Japonii, który właśnie tam Was zabierze!

Ciekawe miejsca w Japonii warte odwiedzenia to przede wszystkim:

 

>>>SPRAWDŹ: Zbliżają się wakacje, a Wy wciąż nie zdecydowaliście gdzie macie ochotę pojechać? Zobaczcie nasz artykuł!

 

TOKIO (sprawdź lokalizację na mapie)

Pierwszym miastem, w jakim zdecydowana większość z Was znajdzie się w Japonii, będzie Tokio. Jest to jedno z największych centrów finansowych świata, a zarazem ważny ośrodek kulturalny i częsty cel turystycznych podróży. Choć większość zabytków uległa zniszczeniu podczas II wojny światowej, to niektóre z nich udało się zrekonstruować i dziś stanowią jedne z głównych atrakcji w Tokio. Z drugiej strony stolica Japonii przyciąga również swoją nowoczesnością, a w szczególności popkulturą i nowoczesnymi technologiami. Całość tworzy unikalny klimat miasta, przyciągający rzesze turystów z zagranicy. 

Jeżeli jesteście fanami mangi i anime oraz fascynujecie się nowymi technologiami, powinniście wybrać się do tokijskiej dzielnicy Akihabara. Jest to miejsce przepełnione sklepami z elektroniką oraz grami komputerowymi – najwięcej z nich można odnaleźć na ulicy Chuo Dori. Jeżeli chcielibyście pograć w gry elektroniczne, bez konieczności ich kupowania, w Akihabarze znajdziecie mnóstwo wielopiętrowych salonów gier. Na otaku czeka natomiast wiele tematycznych kawiarni, gdzie można przy kawie poczytać mangi i zostać obsłużonym przez kelnerki przebrane za postaci z anime (jednym z takich miejsc jest Gudam Cafe). Innym miejscem, które również może przypaść do gustu fanom anime, ale także wszystkim osobom lubiącym oryginalne stroje, jest dzielnica Harajuku – centrum ekstrawaganckiej japońskiej mody. W weekendy to właśnie tu można spotkać japońską młodzież przebraną za bohaterów z anime (tzw. cosplay).

Szukając w Tokio dawnego samurajskiego ducha Edo warto wybrać się do dzielnicy Asakusa. Znajduje się tam największa i najpopularniejsza buddyjska świątynia stolicy – Sensoji, której historia sięga 628 r. Jej najbardziej rozpoznawalnym elementem jest brama Kaminari z ogromnym czerwonym lampionem. Wzrok turystów przykuwa także sięgająca 53 metrów pięciokondygnacyjna pagoda (druga pod względem wielkości w Japonii) oraz najstarszy obiekt w świątyni – pawilon Buddy Yakushi. Prowadząca do świątyni uliczka Nakamise-dori obfituje w stoiska z pamiątkami i japońskimi przekąskami. Niedaleko niej można odnaleźć również inną świątynię – shintoistyczną Asakusę Jinja. Wejście do niej oraz do świątyni Sensoji jest bezpłatne.

Chcąc podziwiać panoramę stolicy Japonii należy wybrać się na Tokyo Sky Tree. Jest to najwyższa wieża w Japonii (634 m), która posiada dwa tarasy widokowe udostępniane dla zwiedzających. Wejście na pierwszy z nich (na 350 metrze wysokości) kosztuje 2060 jenów. Aby podziwiać widoki z wyższego piętra (na 450 metrze wysokości) należy dopłacić 1030 jenów.

Jedną z większych atrakcji Tokio jest pałac cesarski, będący zarazem aktualną rezydencją rodziny cesarskiej. Niestety turyści nie mają prawa wstępu na teren pałacu, z wyjątkiem dwóch dni w roku: 23 grudnia (urodziny cesarza) i 2 stycznia (przemowa cesarza z okazji Nowego Roku). Pałac cesarski można podziwiać z placu Kokyo-mae bądź odwiedzić otwarte dla zwiedzających Wschodnie Ogrody Cesarskie.

W ramach odpoczynku od zwiedzania miasta można udać się na sztuczną wyspę Odaibę. Jest to jedyne miejsce w stolicy z otwartym dostępem do morza, gdzie turyści mogą przechadzać się wzdłuż promenady, podziwiając przy tym panoramę Zatoki Tokijskiej. Znajduje się tu także replika Statuy Wolności oraz 115-metrowy diabelski młyn. Bilety na niego sprzedawane są po 900 jenów. Na wyspie jest też sztuczna plaża z dostępem do morza, jednak pływanie w nim jest zakazane.

Najbardziej charakterystycznym miejscem na zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia z Tokio jest ogromne przejście dla pieszych – Shibuya Crossing, gdzie na raz przechodzi przez nie setki ludzi.

W Shibuyi znajduje się także słynny pomnik psa Hachiko, który przez 10 lat wyczekiwał na dworcu na powrót swojego zmarłego pana. Pomnik ten jest jednym z ulubionych miejsc spotkań Tokijczyków.

 

Inne atrakcje warte odwiedzenia w Tokio to:

  • Muzeum Edo-Tokio – znajdująca się w nim ekspozycja przedstawia historię miasta od czasów shogunów do współczesności. Cena biletu: 600 jenów.
  • Targ rybny Tsuskiji – największy targ rybny na świecie. W jego pobliżu znajdują się sklepiki z narzędziami kuchennymi oraz restauracje sushi, serwujące w godzinach porannych najświeższe ryby w Japonii.
  • Świątynia Meiji Jingu – najpopularniejsza i największa w Tokio świątynia shintoistyczna. Wybierając się tu istnieje duża możliwość, że traficie na tradycyjną japońską ceremonię ślubną, które często się tu odbywają. Otwarta od świtu do zmierzchu. Wstęp bezpłatny.
  • Park Yayogi – największy park w Tokio. Warto wybrać się tu szczególnie w sezonie kwitnienia wiśni. Park jest dość popularny wśród turystów jak i Japończyków. Odbywają się w nim często festiwale i koncerty.
  • Świątynia Yasukuni – dość kontrowersyjna i znana japońska świątynia, poświęcona pamięci Japończyków, którzy oddali życie za swój kraj. Kontrowersje wzbudza fakt, że wśród upamiętnionych tam osób, są także ludzie uznani za zbrodniarzy wojennych. Wejście do samej świątyni jest bezpłatne, natomiast opłata za wstęp do znajdującego się tam muzeum kosztuje 800 jenów.
  • Ogród Koishikawa Korakuen – założony w XVII w. i utrzymany w tradycyjnym stylu ogród japoński. Najpiękniej prezentuje się na jesień, kiedy czerwienieją znajdujące się tam klony.
  • Oedo Onsen Monogatari – wodny park tematyczny, stylizowany na wioskę z epoki Edo. Goście poruszają się w nim w yukatach, co nadaje miejscu uroku dawnych czasów. Znajdują się tu łaźnie zewnętrze i wewnętrzne, baseny z gorącymi źródłami, a także sauny solne i salony masażu. Cena: od 2180 do 2880 jenów (w zależności od dnia tygodnia).
  • Wieża Tokijska – niezaprzeczalny symbol Tokio. Wybudowana w 1958 r. wieża radiowo-telewizyjna mierzy 333 metry. Znajdują się na niej dwa punkty widokowe: na 150 metrze za cenę 900 jenów i na 250 metrze za 1450 jenów.
  • Buddyjska świątynia Zojo-ji – świątynia opiekuńcza rodu Tokugawa z 1598 r. Znajduje się tu m.in. mierząca 21 metrów brama Sangedatsu, ważący 15 ton dzwon Daibonsho oraz liczne posążki Jizo, poświęcone pamięci nienarodzonych dzieci. Wejście do świątyni jest bezpłatne.
  • Park Ueno – na jego terenie można spotkać wiele turystycznych atrakcji – znajdują się tu liczne świątynie, m.in. Kiyomizu Kannon, Tosho-gu, Benten, pięciokondygnacyjna pagoda Kaneiji, posąg Saigo Takamoriego (samuraja znanego jako głównego bohatera filmu Ostatni samuraj), Narodowe Muzeum w Tokio (wstęp za 620 jenów) oraz Ueno Zoo (bilety do Zoo w cenie 600 jenów).

 

>>>SPRAWDŹ: Wciąż nie wiesz jak zabrać się za zaplanowanie swojej podróży? Kliknij tutaj, aby otrzymać naszą pomoc!

 

>KAMAKURA (sprawdź lokalizację na mapie)

Miasto leżące nad Oceanem Spokojnym, posiadające liczne plaże (z miasta najłatwiej dotrzeć na plażę Shichiriga) oraz atrakcje turystyczne. Znane jest przede wszystkim ze znajdującego się tam posągu Wielkiego Buddy z Kamakury, będącego częścią kompleksu świątyni Kotoku-in. Posąg jest odlewem z brązu o wadze 121 ton i wysokości 11,3 m. Za dodatkową opłatą 20 jenów można wejść do jego środka. Samo wejście do świątyni Kotoku-in kosztuje 200 jenów.

Oprócz posągu Buddy, w Kamakurze można zwiedzić również inne atrakcje turystyczne. Do jednych z nich należy buddyjska świątynia Hase, w której znajdują się pawilony: Kannon, Benten oraz Buddy Amidy. Sama świątynia usytuowana jest na górze, z której rozpościera się piękny widok na morze i Kamakurę. Wstęp do świątyni kosztuje 300 jenów.

Będąc tu, warto jeszcze odwiedzić świątynię Tsurugaoka Hachimangu, poświęconą bogowi wojny Hachimanowi (wstęp bezpłatny) oraz muzeum z ekspozycją przedmiotów z okresu shogunatu (koszt biletu: 200 jenów). W ramach odpoczynku od zwiedzania miasta warto wybrać się na ulicę Wakayama, gdzie można zakupić pamiątki oraz zjeść posiłek w jednej z lokalnych restauracji.

 

KIOTO (sprawdź lokalizację na mapie)

Dawna stolica cesarskiej Japonii, posiadająca aż siedemnaście zabytków wpisanych na listę UNESCO. Uniknęła bombardowań w czasie II wojny światowej, dlatego można odnaleźć tu prawdziwą tradycyjną Japonię. Przechadzając się uliczką Pontocho spotkacie gejsze.

Na targu Nishiki, którego historia sięga 1310 r., zjecie tradycyjne przysmaki kuchni japońskiej w jednej z ponad 100 restauracji. Przemieszczając się pomiędzy zabytkami dawnej stolicy możecie przejechać się rikszą – popularnym japońskim środkiem transportu z drugiej połowy XIX wieku. Jak widać, odwiedziny w Kioto to niesamowita podróż w czasie i niezapomniana przygoda z dawną japońską kulturą.

 

Miejsca warte odwiedzenia w Kioto:

  • Zamek Nijo – zabytek z 1603 r. wpisany na listę UNESCO. W jego skład wchodzi pałac Honmaru i Ninomaru. Ostatni, wykonany niemal w całości z drzewa cyprysowego, posiada słynne „słowicze podłogi” – deski specjalnie skonstruowane tak, by odgłos stąpania po nich przypominał śpiew japońskiego słowika, alarmując zarazem mieszkańców pałacu o niepożądanych gościach.ogrod-w-Nijo-Japonia-breakplan
  • Willa Katsura – dawna rezydencja rodu Katsura, stanowiąca symbol tradycyjnej japońskiej architektury i sztuki projektowania ogrodu. Budynku nie można zwiedzać samemu. Istnieje możliwość zarezerwowania zwiedzania go z przewodnikiem przez stronę: http://sankan.kunaicho.go.jp/order/index_EN.html.
  • Arahiyama – dzielnica Kioto, będąca miejscem spotkań arystokratów okresu Heian w czasie kwitnienia wiśni. Symbolem Arahiyamy jest pochodzący z tamtych czasów most Togetsukyo (odbudowany w latach 30. XX w.). W dzielnicy znajduje się także Małpi Park Iwatayama, gdzie można spotkać ponad 100 małp żyjących na wolności. Cena za wejście do parku to 550 jenów.
  • Myoshin-ji – utworzony w 1342 r. kompleks ponad 50 klasztorów buddyzmu zen. Znajduje się tam najstarszy w Japonii dzwon świątynny z 698 r. oraz jedno z najstarszych japońskich malowideł tuszem Hyonenzu. Większość kompleksu Myoshin-ji jest zamknięta dla zwiedzających – niektóre ze świątyń można zwiedzić z przewodnikiem za 500 jenów. Wstęp do największej świątyni Taizoin kosztuje 500 jenów.
  • Higashiyama – jedna z najlepiej zachowanych historycznych dzielnic Kioto.
  • Gion – najsłynniejsza w Kioto dzielnica gejsz. Można odnaleźć tu najstarsze domy zamieszkiwane przez gejsze i uczące się zawodu gejszy – maiko. Znajdują się tu także herbaciarnie, gdzie gejsze zabawiają gości. 
  • Ścieżka Filozofów – malowniczy szlak spacerowy, biegnący wzdłuż kanału obsadzonego drzewami wiśni. Swoją nazwę zawdzięcza słynnemu japońskiemu filozofowi Nishidzie Kintaro, który zwykł tędy przechadzać.
  • Bambusowy las Sagano – znajdujący się w dzielnicy Arashiyama las przyciąga rzesze turystów, którzy chętnie przechadzają się lub przejeżdżają rikszą przez prowadzącą przez niego główną drogę. Jest to jedno najbardziej popularnych miejsc na pamiątkowe zdjęcia z Kioto.

>>>ZOBACZ TAKŻE: Podróżujesz z dziećmi? Sprawdź nasze praktyczne wskazówki!

 

NARA (sprawdź lokalizację na mapie)

Pierwsza stała stolica Japonii, ustanowiona w 710 r. W mieście znajduje się osiem obiektów wpisanych na listę zabytków UNESCO, co po Kioto stanowi drugie miejsce w Japonii z tak znamienitym dorobkiem kulturowym. Architektura Nary odzwierciedla dawną chińską stolicę Chin – Chang-an. Zwiedzając miasto można odczuć silny wpływ chińskiej kultury, która charakteryzowała okres, w którym powstawała stolica.

 

Będąc w Narze warto zobaczyć:

  • Świątynia Todai-ji – największy na świecie drewniany budynek. Jego główny pawilon został zbudowany dzięki pracy 350 tys. ludzi bez użycia ani jednego gwoździa. W jego wnętrzu znajduje się słynny posąg Wielkiego Buddy. Jedna z kolumn podtrzymujących dach nad posągiem ma wywiercony u dołu mały otwór. Legenda głosi, że ten, kto zdoła się przez niego przecisnąć, osiągnie stan nirwany. Świątynia Todai-ji oraz oddalony od niego o 5 km pałac Heijo są wpisane na listę UNESCO jako zespół zabytkowy miasta Nara.
  • Muzeum Narodowe w Narze – założone w 1889 r. muzeum posiada ekspozycję związaną z historią sztuki buddyjskiej w Japonii. Cena za wstęp: 520 jenów.
  • Świątynia Kasuga Taisha – to najważniejsza świątynia w Narze, w której czczone jest bóstwo opiekujące się miastem – Takemikazuchi. Według legendy przybył on do Nary na grzbiecie jelenia. Dlatego też na terenie wokół chramu można spotkać przechadzające się swobodnie jelenie shika, które stanowią jedną z większych atrakcji turystycznych Nary.
  • Świątynia Horyu-ji – pierwszy japoński zabytek wpisany na listę UNESCO w 1993 r. Znajdująca się na jego obszarze brama Saiin Garan oraz pawilon Kondo są najstarszymi na świecie drewnianymi konstrukcjami – mają ponad 1300 lat. W nowo powstałym tam skarbcu (1998 r.) przechowywanych jest 190 eksponatów uznanych za japońskie skarby narodowe. Świątynie można odwiedzić codziennie w godzinach 8-17, a cena za wyjście wynosi 1500 jenów.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Dokąd uciec na czas jesiennej słoty?

 

OSAKA (sprawdź lokalizację na mapie)

Osaka to trzecie pod względem wielkości miasto w Japonii. Choć odgrywa głównie rolę ośrodka przemysłowego i handlowego, to stanowi także ważny ośrodek kulturalny. Nazywana jest także Wenecją Dalekiego Wschodu, gdyż posiada prawie 1300 mostów nad licznymi kanałami wodnymi. Współcześnie Osaka to miasto kontrastu, gdzie nowoczesność i tradycja silnie ścierają się ze sobą.

Będąc tu, warto odwiedzić atrakcje turystyczne, takie jak:

  • Zamek Osaka – jego budowę rozpoczęto w 1583 r. z rozkazu samuraja Toyotomiego Hideyoshiego. Jednak historia nie sprzyjała mu i budynek dwukrotnie stawał w płomieniach, przez co przez około trzy stulecia pozostawał w ruinie. Odbudowany w 1931 r. przetrwał bombardowania z czasów II Wojny Światowej i dziś stanowi jedną z głównych atrakcji turystycznych Osaki. Współcześnie mieści się w nim muzeum historii zamku oraz stała ekspozycja poświęcona jego założycielowi. Wstęp do samego zamku kosztuje 600 jenów, a do ogród Nishinomaru znajdujących się u jego podnóża – 200 jenów. W okresie kwitnienia wiśni ogród przyciąga najwięcej turystów, a ceny za wyjście do niego wzrastają do 500 jenów.
  • Świątynia Shitenno-ji – wybudowana w 593 r. należy do jedynych z najstarszych świątyń w Japonii. Na jej terenie znajdują się cztery gmachy poświęcone Czterem Niebiańskim Królom.
  • Świątynia Sumiyoshi Taisha – powstała w III w. świątynia była wielokrotnie niszczona przez trzęsienia ziemi i pożary, jednak za każdym razem odbudowywano ją w jej pierwotnej formie i stylu zwanym sumiyoshi zukuri. Bóstwa w niej czczone opiekują się głównie marynarzami i rybakami, co wynika z położenia świątyni blisko portu. Wstęp do Sumiyoshi Taisha jest bezpłatny.

 

KŌYA-SAN  (sprawdź lokalizację na mapie)

Góra Koyan jest ośrodkiem buddyzmu shingon – buddyjskiej szkoły, która została wprowadzona do Japonii w 805 r. przez jednego z najważniejszych przywódców religijnych w Japonii – Kobo Daishieg, znanego również jako Kukai. Niewielka, odosobniona świątynia została zbudowana na zalesionym szczycie góry Koyasan. Jest ona także współcześnie miejscem spoczynku Kobo Daishiego, na którego cześć stworzono mauzoleum jego imienia. Wokół miejsca spoczynku Kukaia istnieje potężny cmentarz, na którym pochowano ponad 200 tys. osób, w tym wiele japońskich osobistości. Na grobach prezesów wielkich firm stoją skrzynki na wizytówki, które wrzucane są przez podróżnych z prośbą o wstawiennictwo z zaświatów. Po przekroczeniu mostu Mimyonohashi, który oddziela zwykłą część cmentarza od mauzoleum Kukaia, nie można już robić zdjęć. Niedaleko niego znajduje się kamień Miroku. Podróżni mogą sprawdzić się podnosząc go jedną ręką – według wierzeń dla osób z czystym sercem kamień będzie bardzo lekki. Drogado mauzoleum prowadzi przez pawilon Lamp Torodo wypełniony 10 tys. latarni. Koya-san to także idealne miejsce na doświadczenie mniszego życia. Około pięćdziesięciu świątyń znajdujących się na jego terenie oferuje podróżnym nocleg w klasztorze buddyjskim, gdzie można skosztować wegetariańskiej kuchni oraz wziąć udział w porannych modlitwach.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Najpiękniejsze plaże świata.

 

KOBE (sprawdź lokalizację na mapie)

Miasto Kobe znane jest przede wszystkim ze swojej słynnej wołowiny oraz tragicznego trzęsienia ziemi, jakie miało tu miejsce w 1995 r. W XIX w. było jednym z pierwszych portów otwartych na zagraniczne statki i do dziś zachowało międzynarodowy charakter, który można nadal odnaleźć m.in. w chińskiej dzielnicy Nankinmachi. Będąc w Kobe warto wybrać się kolejką liniową (cena w obie strony – 1000 jenów) na górę Rokko, z której rozpościera się piękny widok na miasto oraz sąsiednią Osakę. Znajduje się tu także Muzeum Trzęsienia Ziemi w Kobe, które można odwiedzić za cenę 600 jenów. W granicach administracyjnych miasta położony jest onsen Asima – słynne uzdrowisko posiadające dwa rodzaje wód: kinsen działającej leczniczo na choroby skóry oraz ginsen łagodzącą bóle mięśni i stawów.wolowina-z-Kobe-Japonia

 

HIMEJI (sprawdź lokalizację na mapie)

Himeji jest najbardziej znane ze swojego wspaniałego zamku, znanego również jako Zamek Białej Czapli. Został on wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz uznany za zabytek narodowy.

Tuż za zamkową fosą znajduje się kompleks dziewięciu ogrodów Kokoen, odwzorowanych na styl ogrodów z okresu Edo. Za wstępu do zamku i ogrodu należy uiścić opłatę w wysokości 1040 jenów. Niedaleko Himeji wznosi się góra Shosha, na której kręcono sceny do filmu Ostatni samuraj w znajdującej się na niej świątyni Enygyo-ji. Wstęp do świątyni kosztuje 500 jenów.

 

HIROSHIMA  (sprawdź lokalizację na mapie)

Wszyscy chyba dobrze znają los Hiroszimy, jaki spotkał ją pod koniec II wojny Światowej. Miasto doszczętnie zniszczone przez bombę atomową, dziś stanowi symbol nowego powojennego pokoju, który narodził się ze zgliszczy wojny. W miejscu epicentrum wybuchu stoi nadal jedyny ocalały budynek, a raczej jego szkielet, dziś znany jako Kopuła Bomby Atomowej czy Pomnik Pokoju, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przed jego bramą można złożyć kwiaty i zapalić znicz na znak pamięci o ofiarach wojny. Kopuła Bomby Atomowej znajduje się na terenie Parku Pokoju, gdzie mieści się również Muzeum Pokoju. Znajdująca się w nim ekspozycja przedstawia losy miasta przed i po wojnie oraz dokładne wydarzenia z dnia wybuchu bomby i jej bezpośrednie konsekwencje. Można zobaczyć tu kolekcję przedmiotów osobistych mieszkańców Hiroszimy, odnalezionych na ulicy po wybuchu jądrowym. Symboliczna cena za wejście wynosi 50 jenów.

Na odpoczynek warto wybrać się do ogrodu Shukkeien, którego japońska nazwa tłumaczona jest dosłownie jako „ogród pomniejszonego widoku”. Znajdziecie tam miniaturowe góry, rzeki i doliny, które charakteryzują japońskie projektowanie ogrodów. Pośrodku znajduje się staw Takuei, przy którym ulokowane są herbaciarnie. Wejście do ogrodu kosztuje 260 jenów.

Kolejnym punktem wycieczki po Hiroszimie jest Zamek Karpia. Został on odrestaurowany po wojnie w 1959 r. i dziś znajduje się w nim muzeum z ekspozycją dotyczącą historii zamku w Hiroszimie oraz innych zamków japońskich. Na terenie zamku rosną także trzy drzewa (eukaliptus, wierzba i ostrokrzew), które cudem ocalały wybuch bomby atomowej. Na terenie Hiroszimy znajduje się także muzeum Mazdy. Istnieje możliwość rezerwacji bezpłatnej półtoragodzinnej wycieczki w języku angielskim po fabryce i muzeum, poprzez stronę: http://www.mazda.com/en/about/museum/reservations.

 

MIYAJIMA (sprawdź lokalizację na mapie)

Miyajima to mała wyspa położona niedaleko Hiroszimy, na której można zwiedzić liczne świątynie – sama wyspa nazywana jest też „wyspą świątyń”. Na terenie jednej z nich – Itsukushimy – znajduje się najsłynniejsza brama torii, dla której co roku przyjeżdża rzesza turystów. Jej charakterystyczną cechą jest położenie na granicy morza. Kiedy ma miejsce przypływ i poziom wody jest wysoki, brama wygląda jakby wyrastała z morza.brama-torii-Myajima-Japonia-breakplan

Na terenie wyspy można zwiedzić także inne świątynie, takie jak pawilon Senjokaku, zwany też „pawilonem tysięcy mat” (nazwany jest tak ze względu na swoje gigantyczne rozmiary) oraz park Momijidani (Klonowa Dolina), który najlepiej odwiedzić na jesień, gdy czerwienią się klony.

 

>>>SPRAWDŹ: Pomożemy Ci ułożyć Twój plan podróży po Japonii! Nie wahaj się tylko KLIKNIJ!

 

NAGOYA (sprawdź lokalizację na mapie)

Nagoya to czwarte pod względem liczby mieszkańców miasto w Japonii. Jego symbolem jest zamek zbudowany przez szoguna Tokugawę Ieyasu w 1612 r. Choć w czasie II Wojny Światowej zamek niemal doszczętnie spłonął, to już w 1959 r. odbudowano jego siedmiokondygnacyjną wieżę i dziś znajduje się tam muzeum historii miasta. Wejście do zamku kosztuje 500 jenów. Będąc w Nagoyi warto zobaczyć także świątynie Amaterasu – najważniejszego bóstwa shintoistycznego. Jest to druga największa w Japonii świątynia, której historia sięga prawie dwóch tysięcy lat. Odmianę od zwiedzania historycznych zabytków zapewni Wam Muzeum Toyoty Kaikan, położone w mieście Toyota niedaleko Nagoyi. To właśnie tam największy gigant motoryzacyjny ma swoją główną siedzibę i fabrykę, którą można zwiedzić. Kolejne muzeum warte uwagi to SC Maglev & Railway Park, które prezentuje zwiedzającym 39 pociągów japońskich z różnych epok – od parowozów do magnetycznego pociągu Maglev, który osiąga prędkość 600 km/h. Cena za wejście do muzeum wynosi 1000 jenów.

 

NAGANO (sprawdź lokalizację na mapie)

Jedną z głównych atrakcji Nagano jest świątynia Zenkoji wybudowana w VII wieku dla pierwszego sprowadzonego do Japonii posągu Buddy. Oryginalny pomnik pokazywany jest odwiedzającym świątynie pielgrzymom co sześć lat przez okres kilku tygodni. Następna okazja do zobaczenia figury Buddy będzie miała miejsce w 2021 r. Odwiedzając świątynię warto wejść do podziemnych korytarzy, gdzie turyści i pielgrzymi w zupełnych ciemnościach poszukują zawieszonego na ścianie „klucza do raju” (według wierzeń złapanie go ma zapewnić zbawienie). Wstęp na teren Zenkoji kosztuje 500 jenów.

Inną wartą zwiedzenia atrakcją jest zamek Matsumoto (zwany też Kruczym Zamkiem), uznawany za jeden z najlepiej zachowanych zamków w Japonii. W jego wnętrzu można podziwiać dawną zbrojownię oraz broń i zbroje znajdujące się w muzeum Teppo Gura. Wejście do zamku kosztuje 610 jenów.zamek-Matsumoto-Japonia-breakplan

Podczas swojej podróży chcielibyście zobaczyć jak najwięcej atrakcji Japonii, ale nie wiecie od czego zacząć? Zostawcie to nam! Będziemy Waszymi osobistymi doradcami - zorganizujemy za Was najlepsze wakacje w życiu! Nie wierzycie? Wszystkie szczegóły znajdują się pod tym linkiem.

 

BĘDĄC W JAPONII WARTO:

  •  Zrobić sobie zdjęcie w budce purikura – purikura to automaty do robienia zdjęć, a w zasadzie naklejek ze zdjęciami. Różnią się znacznie od znanych nam w Polsce budek fotograficznych. Mają przede wszystkim znacznie więcej opcji i dostarczają dużą dawkę dobrej zabawy przy tworzeniu swojego kawaii photo. Na zdjęcia można nanosić elektroniczne ozdoby, napisy i urocze grafiki. Jest to świetna pamiątka z Japonii, a przede wszystkim niesamowita rozrywka.
  • Zbierać pamiątkowe wpisy do notesu goshuincho – goshuincho to ozdobny notes na tzw. świątynne wpisy. Pielgrzymi odwiedzający różne miejsca kultu w Japonii mogą udać się do specjalnego budynku na terenie świątyni, aby uzyskać pięknie wykaligrafowany wpis z jej nazwą oraz imionami jej bóstw opiekuńczych. Wpis jest także stemplowany czerwonymi pieczęciami o różnych wzorach. Książeczkę można zakupić w danym chramie czy świątyni. Za wpis do niej należy uiścić symboliczną opłatę (najczęściej jest to 300 jenów, czyli ok. 10 zł). Goshuinchō to świetna pamiątka z podróży po Japonii, przypominająca kolekcjonowanie stempli w paszporcie.
  • Wybrać się na lokalny festiwal – jest to doskonała okazja do czynnego zaznajomienia się z japońską kulturą i Japończykami. Na festiwalach można skosztować przepysznych regionalnych przysmaków, usłyszeć tradycyjne japońskie pieśni śpiewane w rytm bębnów, zobaczyć tańce, tradycyjne stroje czy podziwiać lampiony zapalane o zmroku. W czasie Golden Week oraz w okresie letnim łatwo trafić na festiwale – jest ich wtedy najwięcej.
  • Pośpiewać w japońskim klubie karaoke – karaoke to jedna z ulubionych rozrywek Japończyków, dlatego też klubów oferujących taką usługę jest dość sporo. Różnią się one od polskich lokali z karaoke, gdzie śpiewa się najczęściej w głównej sali przy wszystkich obecnych gościach. Japońskie kluby karaoke są bardziej intymne. Każdy klient ma swój własny pokój, gdzie zamknięty w czterech ścianach może dowoli wyśpiewać się tylko w obecności własnych znajomych, z którymi przyszedł. Do pokoju można zamówić dodatkowo jedzenie oraz piwo. Wynajęcie pokoju kosztuje ok. 1000 jenów za godzinę.
  • Ukryć tatuaż – jeżeli macie niewielki tatuaż to warto go zakryć wodoodpornym plastrem, szczególnie jeżeli będziecie chcieli skorzystać z onsenu. Tatuaże w Japonii są bardzo źle postrzegane i do większości łaźni publicznych obowiązuje zakaz wchodzenia osób posiadających taką ozdobę. Niektóre tradycyjne hotele czy restauracje również mogą odmówić obsłużenia gościa z widocznym tatuażem. Warto więc nie obnosić się z nim i w miarę możliwości zakrywać.

 

BĘDĄC W JAPONII NIE WARTO:

  • Odwiedzać muzeów i innych atrakcji turystycznych w czasie dni świątecznych – w czasie trwania japońskich świąt bilety zawsze są droższe, a muzea i inne atrakcje turystyczne bardzo oblegane. W święta część lokalnych tańszych knajp jest zamknięta, więc cena za jedzenie również może wtedy obciążyć Wasz budżet. Zamiast zwiedzać znane japońskie atrakcje, lepiej wybrać się wtedy na lokalny festiwal lub odpocząć na pikniku w parku.
  • Korzystać z taksówek w miastach – przejazdy taksówką w Japonii są bardzo drogie (cenę za przejazd można sprawdzić tutaj). Większe japońskie miasta mają świetnie rozbudowaną sieć komunikacji miejskiej, która jest znacznie tańszą opcją. Jeżeli będziecie chcieli wrócić do hotelu po północy, niestety skorzystanie z tego środka transportu może być nieuniknione, gdyż większa część komunikacji miejskiej nie będzie już czynna.
  •  Zostawiać napiwków – w Japonii nie istnieje coś takiego jak „napiwek”. Zostawiając go możemy nawet obrazić tym obsługę.
  • Rozmawiać z Japończykami o II wojnie światowej i Yakuzie – dla większości Japończyków są to tematy tabu, o których nie rozmawiają między sobą, a co dopiero z obcokrajowcem. Mieszkańcy japońskich wysp nie są zbyt dumni ze swojej wojennej historii, a rozmawianie o niej może wprawić ich w niemałe zakłopotanie. Podobnie temat japońskiej mafii nie powinien być poruszany.
  • Całować się w miejscach publicznych – Japończycy należą do kultury powściągliwej i rzadko okazują swoje emocje publicznie. Całowanie się w miejscu publicznym jest źle postrzegane przez większość społeczeństwa. Można obrazić takim zachowaniem Japończyków i zebrać parę nieprzychylnych spojrzeń. Oczywiście chodzenie ze sobą za rękę czy pocałunek w policzek nie będą nikomu raczej przeszkadzać, ale namiętne pocałunki, noszenie ukochanej na barana czy na rękach oraz wspólne głośne wygłupy spotkają się z dużą dezaprobatą.

 

>>>Szukasz inspiracji do podróży? Zobacz nasze galerie!

Pozostałe

Japonia – wycieczki, jakich nie doświadczycie nigdzie indziej! Zastanawiacie się gdzie można najlepiej wypocząć, a gdzie aktywnie spędzić czas? Japonia to szeroki wachlarz opcji, a na każdej wyspie czeka na Was inna atrakcja. Poniżej zostały wypisane proponowane formy rekreacji na głównych wyspach Japonii:

 

Wyspa Honsiu:

  • Wyprawa na górę Fuji – góra jest dostępna dla turystów tylko w okresie lipca i sierpnia (choć pod koniec sierpnia zamykane są już niektóre szlaki oraz schroniska w bazach postojowych). W innych miesiącach górę można podziwiać jedynie z jej dalekiego podnóża. Szczególnie polecanym miejscem widokowym jest jezioro Kawaguchiko, po którym można przepłynąć łodzią wycieczkową. Istnieje również opcja wjechania kolejką górską na pobliskie szczyty i podziwiania stamtąd Fuji. 
  • Śnieżne Miasteczko Yeti – ośrodek położony u podnóża góry Fuji, w którego infrastrukturze znajdują się 2 wyciągi i 4 trasy narciarskie, park snowboardowy, trasy saneczkowe oraz place zabaw dla dzieci. Jako pierwszy kurort zimowy w Japonii uruchamia swoje atrakcje już w październiku i pozostaje otwarty do pierwszych dni kwietnia. Nieco później, w grudniu, otwiera się w pobliżu także ośrodek narciarski Fujiten, który proponuje więcej tras zjazdowych. Wartym polecenia ośrodkiem, znajdującym się w północnej części Honsiu, jest również Appi Kogen.
  • Wyprawa na górę Takao – alternatywa dla osób, które nie mogą wybrać się na górę Fuji. Jest to idealne miejsce na szybką ucieczkę od tokijskiego zgiełku, gdyż dojazd ze stolicy do Takao zajmuje tylko godzinę. Na miejscu można wybrać opcję wjazdu kolejką górską na szczyt bądź pokonania 3,8 km trasy pieszej. Za szczytu góry Takao można podziwiać panoramę Tokio, a podczas wspinaczki odwiedzić wybudowaną w 744 r. świątynię Yakuo-in.
  • Gorące źródła w Kusatsu – niewielkie miasteczko w prefekturze Shiga, które słynie z najbogatszych zasobów wodnych spośród wszystkich onsenów Japonii. W Kusatsu znajdują się ryokany z własnymi gorącymi źródłami, a także liczne łaźnie publiczne oraz dostępne dla wszystkich darmowe miejsca do moczenia stóp w gorących źródłach.gorace-zdrodla-Kutatsu-Japonia-breakplan
  • Piesza wycieczka po Kumano Kodo – to wpisana na listę UNESCO tysiącletnia sieć szlaków pielgrzymkowych, stanowiąca „skrzyżowanie” dla tras wiodących do świątyń różnych religii. Ta trasa pielgrzymkowa jest symbolem japońskiego synkretyzmu religijnego, a wielu Japończyków wybiera się tu w poszukiwaniu doświadczeń duchowych. Po Kumano Kodo można poruszać się czterema trasami – dwie przeznaczone dla początkujących wędrowców i dwie dla bardziej doświadczonych piechurów. Najprostszy szlak Nakahechi można przejść w dwa dni z noclegiem w Chikatsuyu. Na końcu każdego szlaku znajduje się świątynia. Najbardziej znana z nich to Seiganto-ji, która znajduje się tuż obok najwyższego (133 m) w Japonii wodospadu Nachi no Taki.
  • Plażowanie w Shirahama – miejscowość wypoczynkowa z gorącymi źródłami, półkilometrową piaszczystą plażą i niezwykłymi formacjami skalnymi wzdłuż wybrzeża. Można zwiedzić tu wodną jaskinię, w której znajduje się podziemna świątynia. Shirahama to świetne miejsce do plażowania, wypoczynku, a także surfingu.plaza-Shirahama-Japonia-breakplan
  • Górska przeprawa szlakiem Tateyama-Kurobe – trasa górska przez północne Alpy Japońskie, czynna od kwietnia do listopada. Ma 25 km długości, a różnice wysokości wynoszą ok. 2000 m. Przebycie całej trasy zajmuje ok. 5 godzin (z 6 przesiadkami m.in. poprzez trolejbus czy kolejkę liniową – łączny koszt to ok. 8060 jenów). Najbardziej rozpoznawalnym przez turystów odcinkiem trasy jest Śnieżny Przesmyk – droga otoczona ścianami śniegu sięgającymi nawet 20 metrów wysokości.
  • Gorące źródła w Shibu – to historyczne miasto znane z gorących źródeł. Znajduje się tu 9 łaźni publicznych (niektóre liczą sobie nawet 900 lat) oraz wiele ryokanów, których goście spacerują ulicami w yukatach i japońskich tradycyjnych sandałach geta. Tworzy to niesamowity klimat w miasteczku, przypominający dawne czasy samurajów. Turyści, którzy nie planują pobytu na noc w mieście, mają do dyspozycji tylko jeden największy onsen Oyu (za wstęp do niego płaci się w punkcie informacji turystycznej – cena: 500 jenów). Goście, którzy zatrzymają się w jednym z ryokanów w mieście, otrzymają w nich klucz do reszty miejskich łaźni.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Znajdujemy najlepsze oferty wczasów z biur podróży i mówimy, na co uważać!

 

Wyspa Hokkaido:

  • Wyprawa po lodzie z portu Utoro – atrakcja dostępna dla turystów jedynie w sezonie zimowym, kiedy lód utrzymuje się na wodzie. Uczestnicy ubrani w kombinezony do nurkowania, chodzą po lodzie bądź pływają w wodzie o konsystencji zupy. Okolice są znane również ze względu na znajdujący się tam Park Narodowy Shiretoko słynący m.in. z licznych wodospadów. Od połowy kwietnia do listopada turyści mogą wyruszyć w rejs statkiem pasażerskim z portu Utoro do przylądka Shiretoko. Podczas rejsu pasażerowie podziwiają wodospady, klify oraz bujną okoliczną faunę (niedźwiedzie brunatne, jelenie, lisy, delfiny, wieloryby, morsy).
  • Przechadzka wokół Pięciu Jezior Shiretoko – pięć niewielkich jezior powstałych dawno temu w wyniku erupcji pobliskiej góry, zasilanych podziemnymi źródłami. Jest to doskonałe miejsce na dłuższy spacer, podczas którego można podziwiać okoliczne góry oraz Morze Ochockie. Dla turystów jest dostępna 800 m drewniana promenada oraz kilkukilometrowe ścieżki wokół jezior. Przejście trasy zajmuje ok. 1,5 godziny.
  • Wyjazd na narty do Niseko – są to tereny narciarskie zgromadzone wokół jednej góry. Są bardzo popularne wśród Australijczyków, dzięki czemu w ośrodku wprowadzono anglojęzyczne ułatwienia dla obcokrajowców. Istnieje możliwość wykupienia Niseko All Mountain Pass, dającego dostęp do trzech głównych ośrodków narciarskich: Niseko, Hirafu i Annupuri. W okolicy znajduje się również ośrodek Moiwa, nieobjęty ski-passem, który przeznaczony jest dla początkujących narciarzy.

 

Wyspa Shikoku:

  • Wspinaczka na górę Tsurugi – jest to druga pod względem wysokości góra na Sikoku (1955 m n.p.m.). Górę można zdobyć samemu, ale ponieważ jest dość stroma, istnieje także możliwość wjechania praktycznie na jej sam szczyt na wyciągu krzesełkowym. Wielkim walorem wyprawy jest spokój, niesamowite widoki, gęsty las oraz oplatająca górę mgła, która dodaje miejscu uroku oderwanej od rzeczywistości przestrzeni.
  • Wyprawa przez rzekę Yoshino – jest to idealne miejsce na kajakarstwo górskie oraz rafting. Dla turystów nieszukających ekstremalnych wrażeń, istnieje także możliwość przepłynięcia rzeki poprzez rejs statkiem.

 

Wyspa Kiusiu i Okinawa:

  • Wyprawa trekkingowa po zboczach wulkanu Aso – Aso to jeden z największych na świecie aktywnych wulkanów, którego zbocza przecinają liczne szlaki wędrowne o różnym poziomie trudności i długości. Na szczyt wulkanu wiodą także kolejki liniowe. Największą atrakcję stanowi Naka-dake – jedyny z pięciu wulkanicznych stożków, który jest aktywny (łatwo go rozpoznać po charakterystycznym zapachu siarki i odgłosach wydobywających się z jego czeluści). U jego podnóża znajdują się równiny, gdzie w okresie od marca do grudnia można wybrać się na przejażdżkę konną. 
  • Gorące źródła w Kurokawa – uzdrowisko zachowane w tradycyjnym stylu, podobne klimatem do onsenu Shibu. Największym walorem miejsca jest onsen pod gołym niebem (jap. rotenburo), z którego mogą korzystać wszyscy – tak goście ryokanów, jak i przejezdni podróżni. 
  • Sporty wodne na wyspie Iriomote– jest to raj dla amatorów aktywnego wypoczynku. Wyspę przecinają ścieżki trekkingowe, których długość dochodzi nawet do 20 km. Błotniste rzeki można przepłynąć kajakiem lub statkiem. Nabrzeżne plaże oferują także wypoczynek, a dla aktywnych – niemal całoroczną możliwość nurkowania. Szczególnie polecanym do tego miejscem jest przesmyk pomiędzy sąsiednią wyspą Kohama, gdzie wiosną i latem można podziwiać ławice mant. wyspa-Iriomote-Japonia-breakplan

 

>>>SPRAWDŹ: Komunikacja publiczna w Japonii!

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-11-29 19:37:29
Anna Grajewska
Redaktor
adres:
Poznań / Polska

Fascynuje mnie różnorodność kultur. Uwielbiam odkrywać je na własnej skórze i uczyć się, podróżując. Wyznaję zasadę, że lepiej zobaczyć coś raz, niż usłyszeć o tym tysiąc razy. Dlatego zwiedziłam już 26 państw i wciąż siedzę na walizkach. W końcu… świat jest zbyt wielki, by wciąż przebywać w jednym miejscu!