Peru

PeruPolityka wjazdowa

Przepisy wjazdowe

Przy wjeździe do Peru należy złożyć na granicy wypełnioną uprzednio andyjską kartę migracyjną (hiszp. Tarjeta andina de migración) i jest to obowiązkowe. Kartę można pobrać ze stron rządowych Peru w angielskiej lub hiszpańskiej wersji językowej oraz na granicy (angielska wersja językowa dostępna jest tutaj). Często też są one rozdawane w samolotach przed lądowaniem. Nie jest wymagana określona liczba pieniędzy na pobyt ani potwierdzenie posiadania ubezpieczenia (koszty leczenia pokrywa się wtedy samemu).

Warto jednak zadbać o ubezpieczenie, nigdy nie wiadomo co nas spotka podczas wyjazdu. Zapoznajcie się z ofertą ubezpieczeń turystycznych i wybierzcie odpowiednie dla siebie.

W karcie migracyjnej podaje się podstawowe dane (imię, nazwisko, cel wizyty itp.). Deklaruje się również długość pobytu, którego przekroczenie jest karalne (opłata ok. 1 USD za dzień). Jeżeli chcecie przedłużyć pobyt, należy skontaktować się z Dirección General de Migraciones. Jako że można wyjechać przed zadeklarowaną datą, warto podać dłuższy termin pozostania. Po odprawie granicznej, zostanie przekazana Wam dolna część karty. Zwraca się ją przy wyjeździe i jest to obligatoryjne. Zgubienie jej skutkuje znacznym wydłużeniem czasu odprawy.

Przepisy celne nie różnią się znacznie od tych ogólnie przyjętych. Deklarować należy kwotę powyżej 10 tysięcy dolarów amerykańskich (lub ich odpowiednik w papierach wartościowych), wwóz elektroniki w większej ilości (dozwolony jest jeden komputer, tablet i dwa telefony komórkowe na osobę), niektóre artykuły spożywcze (głównie surowe mięsa itp.). Panuje całkowity zakaz, pod groźbą surowych kar (25 lat więzienia), wwożenia i wywożenia jakichkolwiek substancji odurzających. W związku z tym nie powinno się przyjmować pakunków o nieznanej zawartości od osób trzecich podczas przekraczania granicy. Z powodów ochrony marki i produktu nie wolno również wwozić alkoholu o nazwie Pisco (istnieje możliwość kupienia takiego towaru w Chile). Możecie go nabyć z łatwością na miejscu.

Wywożenie pamiątek kultury prekolumbijskiej, materiału zwierzęcego lub roślinnego jest zabronione bez specjalnych zezwoleń. Wyroby artystyczne imitujące dzieła kultur prekolumbijskich często mają oznaczenia wykonawców. W celu uniknięcia kłopotów zachowajcie dowód zakupu. Można również zapytać się sprzedawcy o ewentualne pozwolenia. Podobna sytuacja jest z gablotami owadów, orchideami i wieloma innymi nietypowymi pamiątkami, łatwymi do nabycia w punktach turystycznych.

 

>>>SPRAWDŹ: Pomożemy Ci ułożyć Twój plan podróży po Peru! Nie wahaj się tylko KLIKNIJ!

Wiza

Obywatele polscy jadący do Peru w interesach, na konferencje oraz studenci i dziennikarze są zwolnieni z obowiązku wizowego, jeżeli pobyt jest krótszy niż 90 dni w okresie 6 miesięcy. Dla osób podróżujących w celach turystycznych liczba dni wynosi 183 w okresie 365 dni. Podczas każdego wjazdu dostaje się pozwolenie na pobyt na określony czas. Okres dozwolonego pobytu wyliczany jest na podstawie deklaracji zawartej w karcie migracyjnej. Standardowe okresy to 30 lub 90 dni. Paszport powinien być ważny minimum przez pół roku od daty wjazdu do kraju.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Miejsca i atrakcje w Peru.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2019-08-05 04:41:15
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy