Peru

PeruKiedy jechać?

Kiedy pojechać?

Pogoda w Peru jest najlepsza w okresie od września do października oraz od maja do czerwca. Terminy takie pozwalają ominąć najchłodniejsze i najbardziej wilgotne miesiące, przy jednoczesnej możliwości skorzystania z dużej liczby atrakcji. W tych miesiącach jest też mniej turystów, niż w lipcu lub sierpniu.

peru lama machu picchu 900x450

 

Od grudnia do lutego w Peru panuje pora deszczowa i wiele dróg może być nieprzejezdnych. Utrudnia to podróżowanie po kraju i dostęp do wielu miejsc.

 

W czerwcu i sierpniu temperatura na wybrzeżu Peru może spadać do 10ºC, a na umiarkowanych wysokościach nawet poniżej zera (np. Cusco, Puno). Wyjątek stanowią zimy z efektem pogodowym zwanym El Niño. Obserwowane wtedy są anomalie pogodowe, jak np. wysokie temperatury podczas zimy lub nagłe opady śniegu.peru gory czlowiek 900x450

 

>>ZOBACZ TEŻ: Zorganizujemy Twój wyjazd do Peru za grosze! Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się więcej.

Pogoda w różnych regionach Peru

  • Puszcza Amazońska - wyjazd najlepiej planować w lipcu i sierpniu. Jest to rejon burzliwy, gdzie średnia temperatura wynosi 30ºC, wilgotność powietrza 28%, a średnia wysokość opadów wynosi 20mm.
  • Podróż nad Pacyfik jest dobrym pomysłem przez cały rok, jednak między lipcem a wrześniem temperatura wody i powietrza jest nieco niższa (ok. 20ºC)
  • Wybrzeże środkowe i południowe - najlepszy okres na wyjazd do tej części Peru to okres między październikiem a majem. W pozostałe miesiące na wysokości do 800 m. n.p.m na andyjskich stokach występuje zjawisko garua – wilgotna mżawka i mgła. Powyżej znajdziemy dużo więcej słońca. W górskiej Arequipie powietrze jest suche, a temperatury przyjemne (22-23 ºC).
  • Altiplano najlepiej odwiedzić między majem a wrześniem. Przez cały rok temperatury w tym regionie nie spadają poniżej 22ºC. Z powodu silnego wiatru przydadzą Wam się jednak ciepłe ubrania! Opady śniegu bądź deszczu w zimie są rzadkością. Od października do marca występuje bardzo zimna mżawka. W okolicach Machu Picchu jest znacznie cieplej niż w Cuzco.

Machu Picchu - krajobraz

 

Wydarzenia kulturalne w Peru

Żeby poczuć klimat peruwiańskiego karnawału trzeba odwiedzić ten kraj w lutym. To właśnie wtedy odbywają się największe festiwale, takie jak:

  • święto ku czci Matki Boskiej Gromnicznej - Fiesta de la Virgen. Impreza rozpoczyna się 29 stycznia i kończy się w pierwszym tygodniu lutego. Wszystkie inne wydarzenia karnawałowe wyglądają podobnie, czyli jest mnóstwo kolorów, tancerzy ale również i turystów. Lepiej wtedy zarezerwować z dużym wyprzedzeniem noclegi i bilety na autobusy.
  • festiwal słońca – Inti Raymi, organizowany w Cuzco w dzień przesilenia zimowego, czyli 24 czerwca. Peruwiańczycy świętują wtedy wydłużenie dnia względem nocy. Na ulice wychodzą wtedy teatry uliczne, które przedstawiają historię obchodów tego ważnego dnia.

 

W styczniu i lipcu odbywają się jeszcze dwa inne ciekawe festiwale:

  • festiwal świnek morskich, czyli coś dla wielbicieli zwierząt! Cała rzecz dzieje się w mieście Huacho i polega na wytypowaniu najszybszej, najpiękniejszej i największej świnki. Festiwal odbywa się w lipcu.
  • rocznica założenia miasta w Limie. Towarzyszą temu liczne koncerty, pokazy i przemarsze. Święto obchodzone jest 18 stycznia.

peru dance 900x450

 

>> SPRAWDŹ: Co warto zjeść w Peru?

KLIMAT

Podróżując do Peru, musimy pamiętać, że klimat w tym państwie różni się od naszego. Peru jest w całości położone na półkuli południowej. Oznacza to, że pory roku są odwrotne niż w Polsce. Zima trwa od czerwca do września, a od grudnia do lutego – lato. Dodatkowo czynnikiem, wpływającym na temperatury i zachmurzenie w Peru jest ukształtowanie terenu.

Co jakiś czas w Peru występuje również zjawisko pogodowe zwane El Niño, które powoduje gwałtowne podwyższenie temperatury w czasie peruwiańskiej zimy.

machu picchu 900x675

 

Klimat Wybrzeża: Costa

Na wybrzeżu występuje klimat zwrotnikowy suchy, niekiedy nazywany pustynnym. Roczne opady nie przekraczają tutaj 20-50 mm, a jeśli już pada deszcz, to przypomina to raczej mżawkę. Roczne wahania temperatur nie są zbyt duże - od ok. 14⁰C w sierpniu (zima) do ok. 26⁰C w lutym (lato).

 

Poniżej przedstawiamy wykres temperatur i opadów w Limie:

Wykres opadów i temperatury w Limie

Ze względu na występowanie Prądu Peruwiańskiego możemy spotkać się z ciekawym zjawiskiem mgły zwanej Garua. Dodatkowo, to właśnie wybrzeże Peru jest najbardziej narażone na występowanie trzęsień ziemi. Ze względu na dużą wilgotność powietrza (80%) w ciągu całego roku, lepiej odwiedzić ten region w miesiącach lekko chłodniejszych. Średnio słońce najdłużej świeci w lipcu, sierpniu i wrześniu, bo aż 9h w ciągu dnia. Natomiast najmniej - 5h w lutym i kwietniu.

Costa-Peru-breakplan

Klimat Gór: Sierra

Klimat peruwiańskich gór jest bardzo zróżnicowany – występują tu na przemian zima i lato oraz pora sucha i deszczowa.

  • Pora sucha przypada na okres maj – październik. Temperatury są tu wtedy wysokie (do 30⁰C) i dni są słoneczne. Jednak w nocy temperatura może spaść nawet do 0⁰C i w wyższych partiach może pojawić się śnieg.
  • Pora deszczowa, występująca od listopada do kwietnia jest bardziej umiarkowana. Nie występują duże wahania temperatury w ciągu doby, ale przez większość czasu jest deszczowo. Wilgotność powietrza waha się od 25-65%. Słońce świeci tu około 2200h w ciągu roku. Oczywiście, trzeba się odpowiednio zabezpieczyć przed słońcem.

Obfitość opadów ma duży wpływ na bezpieczeństwo w górach. Można trafić na błotne osuwiska, lawiny i powodzie, które potrafią skutecznie odciąć nas od reszty świata. Z tego względu trekking w górach w porze deszczowej może być niebezpieczny.

gory peru 900x450

Klimat dżungli: Selva

Większość podróżników wybiera właśnie tereny Amazonii na odkrywanie Peru. Dzieje się tak ze względu na najbardziej łagodny i spokojny klimat tego miejsca – klimat równikowy. Opady są tutaj częste, a temperatura wysoka (średnio w granicach 25-27⁰C), co wpływa na dużą wilgotność powietrza – aż 75%. Najcieplejsze miesiące to sierpień, wrzesień i październik, gdzie temperatury sięgają do 40⁰C. W tych miesiącach możemy tez spodziewać się najmniejszych opadów i najwięcej słońca w ciągu dnia, bo aż 7 godzin! Po peruwiańskiej Amazonii tak naprawdę można podróżować cały rok, ale najlepiej wybrać miesiące z mniejszą ilością opadów. Deszcz może nam przeszkadzać w wyprawach i powodować niebezpieczne, błotne pułapki.

peru 900x450

Nasi eksperci podpowiedzą Ci, jak zorganizować Twoją podróż do Peru, tak żeby nic jej nie zepsuło. Sprawdź szczegóły naszej usługi na tej stronie.

Pogoda

Poniżej znajdziecie aktualną prognozę pogody w Limie:

 

Jesteście zainteresowani większą liczbą dni? Wystarczy kliknąć na powyższy przycisk prognozy pogody!


>>SPRAWDŹ: Jak tanio dolecieć do Peru

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-03-15 11:49:16
Breakludek
Redaktor
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)