Turcja

TurcjaDojazd

Loty

Jeśli zależy Wam na wygodzie i szybkim dotarciu do miejsca docelowego, polecamy oczywiście samolot. Bezpośrednio polecicie do Stambułu, Ankary, Antalyi, Bodrum, Izmiru i Dalamanu. Jeżeli zaś chcecie dostać się do miast położonych na wschodzie kraju, musicie polecieć przez Stambuł. Koszt przelotu na trasie Warszawa-Ankara to ok. 1400 zł w obie strony w kwietniu (z jedną przesiadką). Bezpośredni lot z Warszawy trwa zaledwie 2 godziny. Możecie trafić też na ofertę last minute do Turcji i wtedy cena za lot tam i z powrotem to jedyne 285 zł z Warszawy do Antalya, czy Izmiru. Jeśli zaś macie możliwość dojazdu do Lwowa, to stamtąd kursują tanie loty do Turcji, które obsługują linii tureckie Pegasus . Stamtąd do Stambułu dolecicie nawet za ok. 300 zł w dwie strony!

 

>>>Szukasz wyszukiwarki lotów, która spełni Twoje oczekiwania? SPRAWDŹ TUTAJ!

Pociąg

Jeżeli zaś lubicie długie, leniwe podróżowanie, możecie skusić się na podróż pociągiem, która trwa minimum dwa dni – z Monachium, czy Aten jeździ pociąg Instanbul Express. Z kolei z Moskwy czy Budapesztu co tydzień kursuje pociąg do Stambułu. 

Samochód

Trasa z Polski do Turcji to niespełna 2000 km drogi. Podróż samochodem do Turcji zajmuje więc dwa dni. Jest to trasa stosunkowo łatwa i tania tym bardziej, gdy jedziecie w kilka osób. Wariantów trasy jest kilka, ale najlepiej wybierzcie drogę przez Serbię i Grecję. Kierujcie się na czeski Bohumin, aby potem zjechać na trasę na Brno. Przy Brnie musicie skręcić na Bratysławę. Za Breclavem przekroczycie granicę czesko-słowacką (ważne, aby mieć wtedy pełny bak, bo może być przez jakiś czas problem ze stacją benzynową…). Gdy przejedziecie stolicę Słowacji, dojedziecie do granicy z Węgrami i tam już M1 pomkniecie do obwodnicy Budapesztu. Z obwodnicy zjeżdżacie na Szeged (M5). Niebawem przekroczycie granicę z Serbią. Kolejki na przejściu to norma. W Serbii musicie jechać na południe. Do miejscowości Nisz trasa jest bardzo dobra. Za Niszem jedziecie do Macedonii, aby nieopodal Gewgelija przekroczyć granicę z Grecją. Drogą E75 jedziecie dalej na południe. Saloniki musicie objechać łukiem. Teraz trasa E90 zaprowadzi Was prosto do Turcji. Cena za opłaty drogowe na tej trasie to ok. 450 zł. Bardzo ważne jest, aby pamiętać przy wyborze tej opcji podróży, o kilku podstawowych zasadach:
- musicie posiadać ubezpieczenie (assistance) – nie zawsze jednak obejmuje ono swoim zasięgiem Turcję, więc koniecznie sprawdźcie to przed wyjazdem
- Zielona Karta – dodatkowe ubezpieczenie OC, kosztuje w granicach 200-300 zł, kupujemy jeszcze w Polsce
- jeśli jedziecie samochodem pożyczonym, musicie wziąć przetłumaczone na turecki dokumenty użyczenia auta
- plus oczywiście ważne prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny samochodu. Parametry auta zostaną wpisane do paszportu właściciela, co pozwala na poruszanie się po Turcji przez 6 miesięcy. 

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Politykę wjazdową do Turcji.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-11-22 17:54:07
Dorota Belina
Redaktor
adres:
Warszawa / Polska

Kochająca świat z całym jego dobrodziejstwem, szukająca w podróżach nowym smaków i ludzi. Sercem oddana hiszpańskiej Andaluzji, gdzie spędziła piękny rok. Od niedawna odkrywa nowe miejsca z innej perspektywy, podróżując z małym brzdącem. Zawodowo rozmiłowana w pisaniu - o wszystkim i o niczym.