Turcja

TurcjaCo warto / nie warto?

Miejsca i atrakcje

Co warto zobaczyć w Turcji? Właściwie wszystko – każde miejsce, ze względu na ukształtowanie geograficzne, położenie i przeszłość kraju, ma coś ciekawego do zaoferowania zwiedzającym. Atrakcje w Turcji to niekończąca się opowieść. Zabytki w Turcji są pozostałością po różnych cywilizacjach: Sumerach, Hetytach, Grekach, Rzymianach czy Osmanach. Poniższe miejsca to tylko wycinek ciekawych miejsc w Turcji:

Hieropolisz-Turcja-breakplan

1. Bezapelacyjny nr 1 to Pamukkale (po turecku Bawełniany Zamek)- zachodnia cześć Turcji (Wybrzeże Egejskie). To piękne białe tarasy powstały z osadów wapiennych, które można podziwiać, odpoczywając w naturalnych kąpieliskach,bogatych w minerały.

Pamukkale-Turcja-breakplan

 W 1988 Pamukkale w Turcji, zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, ze względu na bezpośrednie położenie trawertynowych tarasów w sąsiedztwie ruin antycznego Hierapolis. Zwiedzanie kompleksu i okolicy z pewnością zajmie cały dzień, ponieważ dochodzi do tego jeszcze miasto Hierapolis (w tym teatr rzymski, nekropolia), jaskinia Kaklik, która jest Pamukkale w pigułce, pełną malowniczych wapiennych tarasów czy ruiny Tripolis i Afrodyzji. Ta ostatnia jest jednym z najciekawszych miejsc z ruinami antycznymi Turcji, a jeszcze nieobleganą przez turystów. W Hierapolis można zanurzyć się w wodach mineralnych plus tejże wody się napić zupełnie za darmo z naturalnych zbiorników. Bo sama kąpiel trochę kosztuje – 18TRY za 2 godziny relaksu.

 

>>>SPRAWDŹ: Zbliżają się wakacje, a Wy wciąż nie zdecydowaliście gdzie macie ochotę pojechać? Zobaczcie nasz artykuł!

 

2. Efez Turcja (Wybrzeże Egejskie) jest najlepiej zachowanym miastem starożytnym w rejonie Morza Śródziemnego. Właściwie spaceruje się tu jak po współczesnym mieście, bo nie są to wcale ruiny. To tu powstała jedna z pierwszych wspólnot chrześcijańskich w Efez-Turcja-breakplan Azji Mniejszej. Zwiedzanie kompleksu zajmie Wam ok. 5 godzin, a jest co oglądać: Wielki Teatr, kościół Marii Panny (Matka Chrystusa w Efezie spędziła część swojego życia, stąd kościół na Jej pamiątkę), Droga Kuretów, a przy niej wiele interesujących zabytków oraz Prytanejon – najważniejsze miejsce kultu religijnego w Efezie.

3. Jaskinia Siedmiu Śpiących – Turcja Egejska, niedaleko Efezu. Miejsce położone jest na wzgórzu, z którego rozciąga się panorama na cytadelę i bazylikę Św. Jana w Selcuku. Oprócz wiele grobowców, możecie odnaleźć tu również ruiny kościoła, który jest wykuty w skale. Jednak zwiedzając, uważajcie, bowiem możecie wpaść w dziurę czy szczelinę – ukształtowanie terenu jest dosyć niebezpieczne. Ponadto przed wejściem na teren nekropolii, możecie wstąpić do restauracji i zjeść smaczne placki gözleme, które najlepiej smakują z ayranem.

4. Milet – chyba każdemu to nazwa jednoznacznie kojarzy się z matematyką i Talesem. To właśnie tu żył słynny myśliciel. Miejscowość ta znajduje się w Turcji Egejskiej i już z daleka wita Was teatrem wielkim na 15 tysięcy widzów. Wstęp kosztuje zaledwie 5TRY, a warto tu przybyć, aby oprócz teatru zobaczyć łaźnie Faustyny czy Świątynię Serapisa.

5. Didim i wyrocznia Apollina (Wybrzeże Egejskie) – bilet wstępu na teren świątyni wynosi 5TRY. Ruiny świątyni są dobrze
Didim-Turcja-breakplan
zachowane, widać liczne zdobienia na kolumnach, płaskorzeźby i ażury. Niegdyś właśnie tu ludzie przychodzili, pokonując nawet kilkanaście kilometrów pieszo, aby odpowiedzieć na pytanie: Co będzie? Co robić?Dziś już co prawda nie ma ona takich właściwości, ale magia w jej pobliżu nadal jest wyczuwalna.

KapadocjazdjecieautorstwaMario555nalicencjiCC0

6. Kapadocja – położona jest we wschodniej części Azji Mniejszej, na Wyżynie Anatolijskiej, obejmuje teren około 600 kilometrów kwadratowych. Słynie z niezwykłego ukształtowania terenu, z tzw. baśniowych kominów. Te cudowne twory powstały 60 mln lat temu na skutek aktywności trzech wulkanów, które wyrzucały popiół i pokrywając teren dzisiejszej Kapadocji, wytworzyły tuf (rodzaj skały osadowej).

Kapadocja-Turcja-brakeplan

Co ciekawe, w Kapadocji znajdują się podziemne miasta, w których przez wieki okoliczna ludność chroniła się przed najeźdźcami. Sercem Kapadocji jest Göreme, a tam Muzeum Pod Gołym Niebem, gdzie zobaczycie pozostałości po chrześcijanach. Możecie odwiedzić też… Muzeum UFO. Jednak nie warto tu zaglądać – są tylko wycinki z gazet, zdjęcia, nie znajdziecie tu zmumifikowanego ufoludka. Ale polecam lody z koziego mleka, które można zjeść tylko tu, są pyszne!

Stambuł-Turcja-breakplan

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Znajdujemy najlepsze oferty wczasów z biur podróży i mówimy, na co uważać!

 

7. Stambuł – całe miasto jest jednym wielkim zabytkiem i punktem obowiązkowym do zwiedzenia: znajdziecie w nim zabytki z każdej epoki. Streścić tego w kilku słowach się nie da. Na pewno Hagia Sophia, czyli pierwszy kościół chrześcijańskiego wschodu, znajdujący się naprzeciwko Błękitnego Meczetu. Robi niesamowite wrażenie i nie bez powodu nazywana jest najwspanialszym obiektem architektury i budownictwa całego pierwszego tysiąclecia naszej ery. Będąc tam, nie omińcie Grobowców Sułtanów (wstęp wolny). Są tam groby pięciu sułtanów oraz ich rodzin. Sarkofagi różnią się od siebie wielkością i rodzajem zdobień, co daje obraz hierarchii społecznej danej postaci tam pochowanej. Dalej koniecznie Wieża Galata z 1384r., którą od końca lat 60. XX w. można zwiedzać. Nie można nie odwiedzić Meczetu Sulejmana. Jest to niezwykłe architektoniczne dzieło, które zostało na skutek pożaru w czasie I wojny światowej, nieco zniszczone. Jednak meczet odbudowano i dziś możecie go już podziwiać w pełnej okazałości. Zaś w ramach odprężenia po męczących dniu zwiedzania, rejs po Bosforze i urocza latarnia morska, która zlokalizowana jest na małej wysepce. Poza murami Istambułu (jak tez nazywane jest miasto), zlokalizowany jest Meczet Sułtana Eyup, który miejscem pielgrzymek w Turcji. To, co czyni go innym, to mauzoleum, gdzie pochowano Eyupa el Ensari, przyjaciela proroka Mahometa. Innym ciekawym meczetem, jest Meczet Ortakoy.

Stambuł-Turcja-breakplan

Niezapomnianym przeżyciem będzie rejs po Bosforze (koszt ok. 25TRY w obie strony). Zafundujcie sobie rejs tradycyjną łodzią Şehir Hatlari. Statek wypływa codziennie o 10:30. Aby dopłynąć do ostatniego przystanku podróży, trzeba mieć wolne 1,5 godziny. Tam będziecie mieli trochę czasu wolnego – 3 godziny, polecam poświęcić go na zwiedzanie okolicznych bazarków albo ruin fortecy Yusa Tepesi.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Państwa z legalną uprawą i konsumpcją marihuany.

 

Wielki Bazar – bez odwiedzenia tego miejsca nie da się poznać prawdziwego Stambułu. Jest ogromny! Ma aż 30 hektarów i ponad 60 ulic. Spacer po nim zajmie wam więc sporo czasu. Znajdziecie tu pachnące przyprawy, oryginalną biżuterię, wyroby ceramiczne, tradycyjne stroje, dywany. Koniecznie targujcie się! Wręcz nie wypada kupić dany produkt za cenę, jaką zaproponował nam sprzedawcy na wstępie.

8. Dalyan – małe miasteczko rolnicze, które dopiero od niedawna staje się coraz bardziej popularne. Jest malowniczo położone nad rzeką i wśród niewysokich gór. To, co czyni to miejsca tak wyjątkowe, to możliwość doświadczenia kąpieli w błocie oraz, przy odrobinie szczęścia, bycie świadkiem narodzin małych żółwiątek, bowiem jest to destynacja lęgowa żółwi Caretta caretta.

9. Meryeman – znajduje się niedaleko Izmiru i jest atrakcją szczególną dla każdego chrześcijanina, bowiem tu badacze natrafili na ruiny domu, w którym koniec swojego ziemskiego życia spędziła Maryja Matka Chrystusa. Co istotne, miejsce to odwiedzają też muzułmanie, bowiem wierzą, że Maryja była matką jednego z najważniejszych proroków, przez co bardzo ważna dla Boga (Allaha). W Meryemanie spełniają się podobno życzenia i prośby, warto więc to sprawdzić.

10. Bursa Turcja. Pierwsza stolica Imperium Osmańskiego, jest czwartym co do wielkości miastem w Turcji. Ponadto została wpisana na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO. Bursa meczetami stoi. Będąc tu, nie przegapcie meczetu Ulu Camii, który wraz z ozdobnymi inskrypcjami, stanowi jedną z ciekawszych kolekcji islamskiej kaligrafii na świecie. Koniecznie zajrzyjcie też do meczetu Yesil Camii, który cały jest w zielonych marmurowych płytkach.

11. Wyspa Bozcaada – nie jest komercyjnie rozpowszechnionym miejscem, co czyni ją jeszcze bardziej atrakcyjną. Można do niej dostać się promem, kursującym z okolic antycznej Troi. Wyspa Bozcaada jest niezwykle malownicza i skrywa pozostałości kultury greckiej. Kiedy dopłyniecie do niej, od razu rzuci Wam się w oczy zamek, który niegdyś spełniał funkcję obronną przed obcymi najeźdźcami. Aktualnie wyspa słynie z upraw winorośli, więc z pewnością nie będziecie zawiedzeni, kosztując tamtejszych domowych win i pysznych lokalnych potraw.

12. Priene – leży u ujścia rzeki Meander, ok. 40 km od Kusadasi. Z Kusadasi można dojechać tam samochodem. Jedno z nielicznych miejsc, gdzie zachowały się ruiny budowli z czasów greckich. Ruiny można zwiedzać codziennie: od maja do września w godzinach 8:30 – 19:30, a w sezonie zimowym od 8:30 do 17:30. Koszt biletu to 5TRY.

13. Izmir w Turcji może spodobać się fanom kosmopolityzmu i przepychu. Nie zobaczycie tu Turcji konserwatywnej, kobiet w chustach i sukniach po same kostki. Zobaczycie za to pary homoseksualne, wyzwoloną młodzież, czy pijących ostentacyjnie mocne trunki. Jest to trzecie co do wielkości miasto tureckie (po Stambule i Ankarze), które tętni życiem całą dobę. Warto tu przyjechać, kiedy zwiedzi się mniej liberalną część Turcji, aby poczuć różnicę i zobaczyć, jak bardzo kontrastowy potrafi być ten kraj. 

 

>>>SPRAWDŹ: Czy podróże mogą pomóc Waszemu zdrowiu?

Wypoczynek

Turcja, dzięki otoczeniu czterech mórz, jest krajem idealnym do uprawiania sportów wodnych. Jeśli jesteście fanami wodnych rozrywek, na pewno znajdziecie tu coś dla siebie.

Turcjarafting-breakplan

Rafting i kajaki – w Turcji nie brakuje rzek do uprawienia tych sportów. Niech wymienię choćby rzeki Melen, Alara, Tigris. Szczególnie polecam rzekę Dalaman: dwa utwory długości 229 km, cudowne wodospady po drodze . Spływ z miejscowości Ölüdeniz zajmuje ok. 4 godzin. Cena zorganizowanej wyprawy to koszt plus minus 200 zł. Innym miejscem jest rzeka Çoruh – jedna z najgłębszych rzek na świecie, daje mnóstwo frajdy.

Nurkowanie – nawet jeśli nie rozpoczęliście jeszcze swojej przygody z nurkowaniem, to miejscem do tego najlepszym jest właśnie Turcja! Są tu jedne z najtańszych na świecie kursów nurkowania, warto więc skorzystać. Gdzie najlepiej? Większość baz nurkowych znajduje się na Wybrzeżu Morza Śródziemnego (Bodrum, Marmaris, Ölüdeniz , Kas). Godne polecenia są następujące bazy: Bodrum – wyspa Orak – wyspa Catal, Muğla, Kas – Finike-Kalkan-Patara, Antalya. Koszt kursu dla początkujących to ok. 1000 zł (kurs prowadzony w grupie 2-osobowej).

Żeglarstwo – bardzo przyjemnie jest uprawiać żeglarstwo w Turcji, ponieważ żegluga jest tu spokojna. Trzeba jednak przestrzegać kilku zwyczajów. Przede wszystkim kapitan-kobieta nie jest mile widziany w tym kraju. Będzie ignorowana i niewiele jej się uda załatwić. Oczywiście bakszysz (czyli łapówka) otworzy Wam możliwość ogromnej pomocy ze strony tubylców . Najpopularniejszym rejsem jest Błękitny Rejs. Podczas niego możecie podziwiać plażę Kleopatry, jak i również tysięcy pozostałości po starożytnych cywilizacjach.

Turcja góry. Jest coś i dla miłośników górskich wspinaczek – Turcja to nie tylko wszędobylska woda. Trekkingowe trasy skupiają się przede wszystkim wokół Regionu Śródziemnomorskiego (Góry Taurus), Kapadocji oraz Regionu Morza Czarnego (Góry Kaçkar). Szczególnie jest polecana wspinaczka w okolicach Południowo-Wschodniej Anatolii, gdzie macie do zdobycia takie szczyty, jak Góra Honaz (2571 m.n.p.m.), Góra Barla (2737 m.n.p.m.) czy Góra Bozdağ (2157 m.n.p.m.).

Paragliding jest kolejną rewelacyjną formą spojrzenia na Turcję z góry. Najlepsze warunki dla tego są w Oludeniz. Czasem fruwa tam nawet 40 lotni. Tu swoje siedziby ma kilkanaście firm, zajmujących się tą formą rozrywki. Największe z nich, to Focus, SkySports czy Gravity. Ceny pomiędzy firmami nie różnią się, a koszt 40-minutowego lotu to 80 euro plus 35 euro za wstęp do parku narodowego. Startuje się z góry Babdag, na którą trzeba się wspiąć w towarzystwie instruktora. Spokojnie, nie musimy wchodzić tam „na nogach” – zawiezie Was tam van. Lot zaczyna się na wysokości ok 1900 m. n.p.m. i wzniesiecie się na wysokość 3000 m. n.p.m. Przeżycia nie do opisania.

 

>>>Szukasz inspiracji do podróży? Zobacz nasze galerie!

Pozostałe

Dla fanów spokojnego spędzania wolnego czasu, polecam wyprawę na jedno z elitarnych pól golfowych, szczególnie w pobliżu Belek (Morze Śródziemne). Albo cudowne rozkoszowanie się ciepłymi promieniami słońca na jednej z tysiąca pięknych plaż. Odradzam taki wypoczynek w kurortach (Side, Bdrum, Marmaris czy Alanya Turcja). Jest tam zwykle tłum, ciężko o spokój i wyciszenie. Warto więc oddalić się nieco na wschód od Alanyi, gdzie w Anamurze znajdziemy się w wakacyjnym raju. Piaszczysta plaża, krystaliczna woda i cisza – czego chcieć więcej? Innym równie malowniczym miejscem, jest plaża w Kizkalesi. Tam z kolei mamy atrakcję w postaci ruin zamku, wokół którego możemy pływać.

Najlepszym pomysłem na maksymalne odprężenie się, jest łaźnia turecka, czyli hammam. Jest to swego rodzaju sauna z tym że zapewnia dużo więcej atrakcji. Same pomieszczenia hammamu są przepięknie antycznie urządzone, tak, że czujemy się przeniesieni w zupełnie inną epokę. Wizyta tu to cały rytuał, obejmujący najpierw pobyt w saunie wilgotnej, gdzie przebywa się nawet do 2 godzin. Tutaj wasza skóra jest przygotowywana do peelingu rękawicą, wykonywanego przez specjalistę na gorącym marmurowym kamieniu już w innym pomieszczeniu. Podczas tego zabiegu, jesteście podlewani co jakiś czas ciepłą wodą, co dodatkowo polepsza jakość peelingu. Po zabiegu jesteśmy muskani wielkimi gąbkami, całymi w mydlanej pianie. Kolejny punkt to relaksująca kąpiel w basenie z nieco chłodniejszą wodą. Na koniec możecie sobie zafundować dodatkowo masaż, co dopełni uczucia błogości. Koszt to bagatela ok. 20$, a przyjemność-bezcenna.

Jeśli nie boicie się wysokości i uwielbiacie podziwiać świat z wysokości, to nie możecie sobie odmówić lotu balonem w Turcji. Koniecznie w Kapadocji! Jest to tu niezwykle popularne, bo też widoki zapierają dech w piersiach.lotbalonemzdjecieautorstwaTrudi90nalicencjiCC0 Koszt lotu to ok. 170 euro od osoby, ale zdecydowanie jest warte swojej ceny. Piloci są odpowiednio wykwalifikowani, więc możecie być spokojni o swoje bezpieczeństwo. Wzniesiecie się wysokość mniej więcej 800 metrów, by stamtąd móc podziwiać cudowne wzniesienia Kapadocji

 

 

 

>>>SPRAWDŹ: Komunikacja publiczna w Turcji!

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-11-22 17:54:07
Dorota Belina
Redaktor
adres:
Warszawa / Polska

Kochająca świat z całym jego dobrodziejstwem, szukająca w podróżach nowym smaków i ludzi. Sercem oddana hiszpańskiej Andaluzji, gdzie spędziła piękny rok. Od niedawna odkrywa nowe miejsca z innej perspektywy, podróżując z małym brzdącem. Zawodowo rozmiłowana w pisaniu - o wszystkim i o niczym.