JaipurCo warto / nie warto?
Ze względu na charakterystyczny kolor fasad budynków miasto nazywane jest Pink City. Znajduje się na trasie Złotego Trójkąta (obok Delhi i Agry) i przyciąga uwagę turystów ze względu na położenie (blisko terenów pustynnych) i zabytki. Jestem z najważniejszych z nich jest Pałac Miejski. Jest to kompleks budynków pałacowych (na przykład Pałac Powitań, który obecnie służy za muzeum, Mubarak Mahal, Chandra Mahal) i dziedzińców, przeplatanych ogrodami. Ciekawostka: w pałacu znajdują się kadzie, w których trzymana była woda z Gangesu - w celu zaopatrzenia maharadży na czas wizyt w Anglii.
Jednym z symboli miasta jest Pałac Wiatrów (Hawa Mahal), z olbrzymią fasadą wychodzącą na ulicę. W przeszłości służyła ona do obserwowania miasta przez członków rodziny rządzącej (znajduje się w niej niemal tysiąc małych okienek, przez które żony władcy mogły, niezauważone, patrzeć na życie zwykłych ludzi). W budynku pałacowym znajduje się obecnie Muzeum Archeologiczne.
Ciekawym miejscem w Jaipurze jest Jantar Mantar, czyli obserwatorium astronomiczne, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajduje się w nim największy na świecie zegar słoneczny i kilkanaście innych urządzeń służących do mierzenia czasu, pozycji gwiazd czy obliczania dat zaćmienia słońca. Jest to jedno z najlepiej zachowanych obserwatoriów w Indiach.
Znamiennym dla Jaipuru jest wielość fortów, z czego kilkoma wartych wymienienia jest przynajmniej kilka. Amber Fort jest położony 11 kilometrów od centrum miasta pośród wzgórz Arawalii (położenie zdecydowanie wpłynęło na jego wartości obronne). Na cały kompleks składa się wiele budynków pałacowych, dziedzińców i ogrodów, a atrakcją jakby "przy okazji" wizyty w forcie jest możliwość "wejścia" na górę na grzbiecie słonia. W okolicy znajdują się także warte odwiedzenia forty Jaigarh i Nahargarh. Amber Fort i Nahargarh Fort można zwiedzać w ramach jednego biletu, które obejmuje także wstęp do Jantar-Mantar, Hawa Mahal oraz Albert Hall (Central Museum - najstarsze muzeum w Radżastanie).
Oczywiście, będąc w mieście nie można pominąć odwiedzenia kilku z okazałych hinduistycznych świątyń. Przy okazji wizyty w Pałacu miejskim można odwiedzić położoną, w ogrodach Janiwas, Gavind Devji Temple - jest najważniejszą świątynią dla wyznawców Kryszny. Swoistym centrum religijnym miasta jest położona centralnie Moti Doongari Temple. Świątynia znajduje się na wzgórzu, według wierzeń była ona tam zbudowana, aby chronić miasto. Zadedykowano ją bogowi Ganesha. Lakshmi Naryan Temple zbudowana jest z wysokiej jakości białego marmuru, dzięki czemu warta jest odwiedzenia chociażby ze względu na wygląd. Ciekawostką turystyczną jest także Galwar Bagh Temple, znajdująca się we wschodniej części miasta, znana również jako świątynia małp. Oprócz kwestii religijnych przyciąga ona również odwiedzających obecnością małp na jej terenie. W okolicy znajduje się także Suriya Mandir (nazywana również świątynią słońca) - polecamy udać się tam w celu obrania punktu widokowego na miasta (szczególnie w czasie zachodu słońca).
Miasto to nie jest głównym celem wycieczek nastawionych na rekreację, niemniej jednak warto odwiedzić jeden z parków miejskich (na przykład Jawahar Circle, słynący ze swego okrągłego kształtu i fontann muzycznych czy Kanak Vrindavan).
Przy okazji planowania pobytu w mieście, warto wziąć pod uwagę wyprawy do innych znanych miast w stanie, takich jak Dźodhpur czy Udajpur.
W trakcie zwiedzania Jaipuru nie powinniście pominąć spotkania z kulturą miasta - jest ono znane z własnych festiwali (Teej, Kite Festival, Gangaur, Elephant Festival) oraz lokalnych tańców (Kathak, Ghoomar) i przedstawień (Tamasha).
Jeśli już wiecie, co warto i nie warto robić na miejscu, a chcecie się dowiedzieć, jak najlepiej przemieszczać pomiędzy różnymi miejscami, wykorzystajcie parę minut na przeczytanie rozdziału „Transport”.
Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.
Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.