Filipiny

FilipinyKiedy jechać?

Klimat

Klimat Filipin zaliczamy do strefy klimatów równikowych wilgotnych z wybitnymi cechami klimatu monsunowego. Wynika z tego, że nie ma tutaj typowego podziału na pory roku, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni w Europie. Występuje tu jednak pora deszczowa (od czerwca do listopada) oraz pora sucha (od grudnia do maja). Pomimo obserwowanych przez lata pewnych trendów pogodowych, nie można mieć pewności, że któraś z pór nie rozpocznie się wcześniej lub nie „zostanie” na dłużej z mieszkańcami Filipin.

 

>>>SPRAWDŹ! Pomożemy Ci dobrać najlepszy termin na wyjazd!

Kiedy pojechać?

Średnia temperatura wody wynosi przez cały rok od 26°C do 29°C, dlatego nie jest to dobry czynnik warunkujący, kiedy udać się na wypoczynek na Filipiny, gdyż kąpiel w morzu zawsze będzie przyjemna. Pomimo licznych przeciwności przyrody, jak tajfuny czy ulewne deszcze, w rzeczywistości o każdej porze roku znajdziemy miejsce, gdzie pogoda na Filipinach nie będzie dla nas uciążliwa. Niemniej jednak, najlepszym okresem na wyjazd na Filipiny są miesiące od grudnia do lutego. W północnych i zachodnich częściach wyspy Luzon oraz wysp Visayas panuje pora sucha. Jest to również najlepszy czas na zwiedzanie stolicy i popularnej wyspy Palawan. Dodatkowo temperatury nie są tak uciążliwie wysokie, a lekka bryza stanowi ukojenie podczas największych upałów. Warto jednak pamiętać, że w tym samym czasie pozostałe regiony nawiedzane są przez ogromne ulewy.

Filipiny-Azja-breakplan

Planując wyjazd od marca do maja, choć nadal jest to pora stosunkowo sucha, musimy liczyć się z nieco wyższymi temperaturami i wyższą wilgotnością, dlatego wielu Filipińczyków szuka w tym czasie ochłody w północnej części kraju i wysoko w górach. Zdecydowanie najgorszą porą na wyprawę na rajskie wyspy archipelagu jest nasze lato i wczesna jesień, aż do października. Z jednej strony pora deszczowa, a z drugiej niebezpieczne tajfuny, nie tylko mogą popsuć nasz wypoczynek, ale i stanowić poważne zagrożenie życia lub zdrowia. Jeżeli jednak jest to jedyny termin, kiedy będziemy mogli podróżować po Filipinach, nie warto z tego rezygnować! Tajfuny rzadko docierają do wysp położonych na południu, a i opady są tam znacznie mniejsze, nawet w czasie pory deszczowej.

 

Poniżej przedstawiamy wykres temperatur i opadów w Manilii:

wykres-filipiny-breakplan

Źródło:  https://www.meteoblue.com

Już wiecie kiedy najlepiej wybrać się na Filipiny? Przejrzyjcie oferty wycieczek od najbardziej popularnych biur podróży, które znajdziecie tutaj.

Pogoda

Poniżej znajdziecie aktualną prognozę pogody w Manilii:

 

Jesteście zainteresowani większą liczbą dni? Wystarczy kliknąć na powyższy przycisk prognozy pogody!

 

>>>SPRAWDŹ: Jak tanio dolecieć do Filipin?

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-23 20:20:49
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy