Filipiny

FilipinyKiedy jechać?

Klimat

Klimat Filipin zaliczamy do strefy klimatów równikowych wilgotnych z wybitnymi cechami klimatu monsunowego. Wynika z tego, że nie ma tutaj typowego podziału na pory roku, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni w Europie. Występuje tu jednak pora deszczowa (od czerwca do listopada) oraz pora sucha (od grudnia do maja). Pomimo obserwowanych przez lata pewnych trendów pogodowych, nie można mieć pewności, że któraś z pór nie rozpocznie się wcześniej lub nie „zostanie” na dłużej z mieszkańcami Filipin.

Kiedy pojechać?

Średnia temperatura wody wynosi przez cały rok od 26°C do 29°C, dlatego nie jest to dobry czynnik warunkujący, kiedy udać się na wypoczynek na Filipiny, gdyż kąpiel w morzu zawsze będzie przyjemna. Pomimo licznych przeciwności przyrody, jak tajfuny czy ulewne deszcze, w rzeczywistości o każdej porze roku znajdziemy miejsce, gdzie pogoda na Filipinach nie będzie dla nas uciążliwa. Niemniej jednak, najlepszym okresem na wyjazd na Filipiny są miesiące od grudnia do lutego. W północnych i zachodnich częściach wyspy Luzon oraz wysp Visayas panuje pora sucha. Jest to również najlepszy czas na zwiedzanie stolicy i popularnej wyspy Palawan. Dodatkowo temperatury nie są tak uciążliwie wysokie, a lekka bryza stanowi ukojenie podczas największych upałów. Warto jednak pamiętać, że w tym samym czasie pozostałe regiony nawiedzane są przez ogromne ulewy.

Filipiny-Azja-breakplan

Planując wyjazd od marca do maja, choć nadal jest to pora stosunkowo sucha, musimy liczyć się z nieco wyższymi temperaturami i wyższą wilgotnością, dlatego wielu Filipińczyków szuka w tym czasie ochłody w północnej części kraju i wysoko w górach. Zdecydowanie najgorszą porą na wyprawę na rajskie wyspy archipelagu jest nasze lato i wczesna jesień, aż do października. Z jednej strony pora deszczowa, a z drugiej niebezpieczne tajfuny, nie tylko mogą popsuć nasz wypoczynek, ale i stanowić poważne zagrożenie życia lub zdrowia. Jeżeli jednak jest to jedyny termin, kiedy będziemy mogli podróżować po Filipinach, nie warto z tego rezygnować! Tajfuny rzadko docierają do wysp położonych na południu, a i opady są tam znacznie mniejsze, nawet w czasie pory deszczowej.

 

Poniżej przedstawiamy wykres temperatur i opadów w Manilii:

wykres-filipiny-breakplan

Źródło:  https://www.meteoblue.com

Już wiecie kiedy najlepiej wybrać się na Filipiny? Przejrzyjcie oferty wycieczek od najbardziej popularnych biur podróży, które znajdziecie tutaj.

Pogoda

Poniżej znajdziecie aktualną prognozę pogody w Manilii:

 

Jesteście zainteresowani większą liczbą dni? Wystarczy kliknąć na powyższy przycisk prognozy pogody!


Znasz film „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz”? „Ja to, proszę pana, mam bardzo dobre połączenie. Wstaję rano za piętnaście trzecia. Latem to już widno. Za piętnaście trzecia jestem ogolony, bo golę się wieczorem. Śniadanie jadam na kolację. Tylko wstaję i wychodzę”. Jeśli chcecie wiedzieć, czy też macie bardzo dobre połączenie, tam dokąd się wybieracie, przeczytajcie uważnie rozdział „Dojazd”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Coś nie gra na stronie”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-01-25 09:35:39
Breakludek
Redaktor
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)