Filipiny

FilipinyTransport

Komunikacja publiczna

Loty

Państwowe linie Philippine Airlines są najstarszym komercyjnym przewoźnikiem w Azji. Obsługują codziennie kilkanaście połączeń do ponad 30 lotnisk krajowych oraz międzynarodowych, łącząc Filipiny z ponad 40 miastami na 4 kontynentach. Przykładowy koszt przelotu z Manili do Cebu to około 320 zł w jedną stronę z wliczonym bagażem rejestrowanym. Z Manili na Boracay polecimy za ok. 500 zł a na Puerto Princesa za ok. 350 zł.

samolot breakplan

Bardziej atrakcyjne ze wzglądu na swoją cenę są szeroko dostępne na Filipinach tanie loty linii lotniczych, z których najpopularniejsze to Cebu Pacifik, AirAsia, Asia Zest oraz PAL Express. Przy odrobinie szczęścia cena biletu nie przekroczy 100 zł, oczywiście jeżeli damy radę spakować się w podręczny plecak.

Należy pamiętać, że na wszystkich lotniskach i w portach pobierana jest dodatkowa opłata, tzw. terminal fee, która wynosi od kilku do kilkudziesięciu złotych.

Z pomocą naszej wyszukiwarki lotów, możecie znaleźć najlepsze oferty biletów lotniczych oraz połączenia pomiędzy miastami - sprawdźcie!

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Na co warto zwracać uwagę przy wyborze linii lotniczych!

 

Pociągi

System linii kolejowych na Filipinach okres świetności dawno ma za sobą. Rozwiniętą niegdyś sieć używano w celach rolniczych głównie na wyspach Luzon, Cebu i Negros. Obecnie zachowała się jedynie linia kolejowa na wyspie Luzon, która podzielona na dwie części, łączy kilkudziesięciokilometrowe odcinki pomiędzy miastami Caloocan i Calamba w okolicach Manili oraz Naga i Sipocot w południowej części wyspy.

Bilety można zakupić w kasach na dworcach. Więcej informacji o rozkładzie jazdy i stacjach pośrednich można znaleźć na stronie przewoźnika: http://www.pnr.gov.ph/

pociąg breakplan

 

Autobusy

Autobusy to zdecydowanie najpopularniejszy środek transportu na Filipinach i jednocześnie najbardziej zróżnicowany. Wybierając się w długą, nocną podróż możemy skorzystać z luksusowych autokarów z rozkładanymi siedzeniami, łóżkami czy miejscami dla business-class. Dalej do wyboru mamy starsze autobusy, a nawet rozklekotane „ogórki” z klimatyzacją w postaci pozbawionych szyb okien. Ceny za przejazdy są bardzo przystępne, zwłaszcza na długich trasach. Przykładowo trasa Manila-Legazpi (10-11h jazdy) wynoszą od 600 do 900 PHP, w zależności od standardu, a Manila-Banaue to koszt 400 PHP. Ze względu na ogromną ilość przewoźników, warto prosić o pomoc w zakupieniu biletu tubylców lub pójść do informacji.

Jeżeli życie na Filipinach nie dostarczyło nam jeszcze wystarczającej ilości wrażeń, z pewnością zmieni się to po podróży jeepneyem. Najprościej mówiąc, są to pozostawione przez Amerykanów po II wojnie światowej samochody wojskowe, przerobione na taksówki. Stały się one symbolem Filipin i każdy z nich ozdobiony jest napisami, malowidłami, czasami śmiesznymi, czasami głupimi, ale bez wątpienia w stylu filipińskim. Choć cena może nas zachęcić, to niestety nie znajdziemy żadnego rozkładu jazdy ani trasy przejazdu. Kierowcy jeepney’ów zatrzymują się wszędzie tam, gdzie ktoś chce wysiąść lub wsiąść, a jedyną względnie pewną informacją jest miejsce początku i zakończenia trasy. Podróż tym środkiem transportu polecamy na dość krótkich dystansach, choć jeżeli wystarczy nam odwagi, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przejechać pół kraju w ten właśnie sposób.

 

>>>SPRAWDŹ TO: Marzysz o podróżowaniu po Filipinach samochodem? Pomożemy znaleźć Ci idealną wypożyczalnię!

 

Promy

Filipiny jako państwo wyspiarskie musiało rozwinąć system komunikacji wodnej. Jest on bardzo popularny, zwłaszcza podczas przemieszczania się na niewielkie odległości. Pomiędzy wyspami kursują niewielkie promy, motorówki oraz rodzime bancas, czyli rybackie łodzie z silnikiem. Takie połączenia są dostępne kilka razy dziennie i stanowią tanią opcję na podróżowanie. Chcąc przemieszczać się pomiędzy głównymi wyspami, możemy skorzystać z regularnych międzynarodowych promów. Tutaj jednak podróż jest bardzo długa i męcząca – trwa często ponad 24h – a prom może się spóźnić lub zostać całkiem odwołany. Dlatego właśnie wiele osób poleca na dłuższe dystanse podróż samolotem, zwłaszcza, że koszty obydwu środków transportu są do siebie zbliżone.

Bancas-Filipiny-Azja-breakplan

 

Manila

Najbardziej publicznym transportem w Manili oraz na całym obszarze Metro Manila są linie kolejki miejskiej oraz metra.

LRT-1 oraz LRT-2 to linie tzw. lekkiej kolejki, które łącznie dojeżdżają na 31 stacji w mieście i okolicach. Koszt jednorazowego biletu, w zależności od ilości przystanków, waha się od 12 do 20 PHP. Istnieje możliwość zakupienia karty o wartości 100 PHP, która ważna jest na wiele przejazdów, trzeba jednak mieć na uwadze, że na każdą linię musimy zakupić ją osobno. W ciągu tygodnia pociągi kursują w godzinach 5-22, a podczas weekendów 6-20. Kolejną opcją podróżowania jest linia metra MRT-3, otwarta codziennie w godzinach 5.30-22.30. Więcej informacji o biletach i trasach można znaleźć na stronie: http://www.lrta.gov.ph/.

Oprócz transportu lądowego na obszarze Metro Manila kursują promy po rzece Pasig, które są dobra alternatywą dla pociągów.

jeepney breakplan

Po Manili możemy przemieszczać się także jeepney’ami, busami oraz taksówkami. Tańszą wersją, a także szybszą ze względu na korki, są tricykle, czyli motory z dospawaną przyczepą dla dwóch osób oraz riksze. Aktualne ceny taksówek można znaleźć na stronie: https://goo.gl/CS7Yfc.

Jeśli nadal nie wiecie ile wyniesie Was koszt wymarzonej wycieczki, pomożemy Wam! Poniżej przedstawiamy kantor, w którym wymienicie pieniądze po dużo lepszym kursie niż oferują to punkty stacjonarne. Wystarczy kliknąć w baner (jeśli masz włączonego adblocka lub korzystasz z telefonu, to baner się nie wyświetli).

 

Wynajem pojazdu

Prowadzenie samochodu na Filipinach to zadanie jedynie dla odważnych. Począwszy od stanu dróg, które jedynie w ok. 25% można uznać za utwardzone, na sposobie jazdy kierowców kończąc, można śmiało powiedzieć, że jazda nie będzie łatwa. Pomimo obowiązujących przepisów, które w dużej mierze zbliżone są do standardów zachodnich, jedynymi kierowcami, którzy ich przestrzegają są turyści lub… osoby pod wpływem alkoholu. Choć w rzeczywistości nie ma w tym nic śmiesznego, często mówi się, że znaki drogowe na Filipinach są jedynie sugestią, a nie przepisem, bo kierowca sam osobiście decyduje, jak szybko chce jechać i po której stronie jezdni.

Formalnie samochód mogą prowadzić osoby, które ukończyły 16 rok życia, w obecności pełnoprawnego kierowcy. Możliwość kierowania pojazdem może otrzymać osoba 17-letnia. Zdobyty dokument uprawnia jedynie do prowadzenia pojazdów prywatnie. W celu przewożenia innych osób należy mieć ukończone 18 lat i uzyskać tzw. profesjonalne prawo jazdy.

znak drogowy breakplan

Aby wypożyczyć samochód niezbędne jest Międzynarodowe Prawo Jazdy. Pomimo ogólnych przepisów, pozwalających osobom od 18 roku życia jeździć samochodem, każda wypożyczalnia może stawiać inne warunki związane zarówno z wiekiem, jak i stażem, np. ukończone 25 lat i/lub 3 lata posiadania prawa jazdy. Do tego niezbędnymi dokumentami, o które możemy być poproszeni są:

  • ważny paszport lub jego kopia,
  • kopia prawa jazdy,
  • bilet lotniczy,
  • kopia karty kredytowej.

Nierzadko podczas wynajmu należy zapłacić depozyt w wysokości ok. 10 000 PHP na pokrycie ewentualnych szkód. Koszt wynajmu na 1 dzień to ok 50 USD. Najpopularniejsze wypożyczalnie to Hertz, Budget Philippines, Avis Philippines, Viking car rentals. Cena paliwa wynosi ok. 55 PHP/l.

 Męczy Was długie czekanie na autobus, przesiadki lub nie chcecie być uzależnieni od miejskiej komunikacji? Proponujemy skorzystanie z naszej wyszukiwarki aut, gdzie znajdziecie własny środek transportu dopasowany do Waszych potrzeb.

 

>>>SPRAWDŹ TAKŻE: Gdzie znaleźć najlepszy nocleg na Filipinach?

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-23 20:20:49
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy