Filipiny

FilipinyZdrowie i bezpieczeństwo

Opieka zdrowotna

Ubezpieczenie w ramach NFZ nie obowiązuje na Filipinach, tak samo jak popularna karta EKUZ. W związku z tym bezwzględnie należy ubezpieczyć się na własną rękę. Ważne, aby nasze ubezpieczenie zawierało akcje ratownicze, koszty leczenia, leczenie ambulatoryjne i szpitalne, choroby tropikalne oraz transport na terenie kraju, jak i do Polski. Osoby młode, które nie ukończyły 30 roku życia, mogą skorzystać z ubezpieczenia w ramach karty Euro26. Jest to najtańsza opcja, ważna przez cały rok, a nie tylko na czas wakacji, która nadaje się zarówno na wyjazd wypoczynkowy, jak i dla amatorów sportów ekstremalnych.

W innych przypadkach możemy udać się do dowolnego ubezpieczyciela, sprawdzając jednak czy ma on zawartą odpowiednią umowę z firmami mającymi przedstawicieli na Filipinach. W większości przypadków zwrot kosztów leczenia nastąpi dopiero po powrocie do kraju, po okazaniu dowodu wpłaty. Jednak kwoty te nie są wysokie. Wizyta u lekarza kosztuje około 20 USD, a doba w szpitalu (bez badań) 40 USD. Wbrew powszechnej opinii, służba zdrowia na Filipinach jest dobrze rozwinięta. We wszystkich większych miastach są w pełni wyposażone szpitale, kliniki i przychodnie. Najpopularniejszym wśród obcokrajowców jest szpital St. Luke (279 E. Rodriguez Avenue, Quezon City; Tel. (011 63 2) 722 6161). Ograniczony dostęp do służby zdrowia występuje na obszarach wiejskich, lecz i tam w sklepie dostaniemy podstawowe środki przeciwbólowe lub leki na problemy żołądkowe.

Zawsze pamiętajmy o ubezpieczeniu zdrowotnym.  Jest to jeden z najważniejszych punktów w całej Waszej podróży. Jeśli chcecie spędzić wymarzone wakacje nie martwiąc się o dodatkowe koszty w przypadku opieki zdrowotnej to zachęcamy do zapoznania się z ofertą ubezpieczeń turystycznych.

Jeśli chcecie mieć pewność że Wasze ubezpieczenie będzie idealnie dopasowane do charakteru wyjazdu, skontaktujcie się z naszym Osobistym Doradcą Podróży. Po krótkiej rozmowie członek naszego teamu wyśle Ci najlepsze propozycje ubezpieczeń.

Szczepienia

Na Filipinach nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne i nie wymaga się żadnych szczepień profilaktycznych. Niemniej jednak, udając się w każdą podróż należy zadbać o swoje zdrowie, dlatego na Filipiny zaleca się szczepienia na błonicę i tężec, dur brzuszny oraz WZW typu A i B.

Higiena

Warunki życia na Filipinach zdecydowanie odbiegają od standardów europejskich. Ponad ¼ ludności żyje w ubóstwie, miasta są w większości brudne i zaniedbane, a liczne dzielnice biedy tylko potęgują wrażenie dezorganizacji i bałaganu. Jednak nie należy się tym zrażać. Zderzenie z zupełnie inną rzeczywistością może być kolejnym ciekawym doświadczeniem z podróży, choć pamiętajmy, że w większości atrakcji turystycznych dba się o czystość i porządek. Woda z kranu nie nadaje się do picia, a podczas mycia zębów zaleca się korzystanie z wody butelkowanej. Nie ma jednak problemu ze spożywaniem ulicznego jedzenia – tak naprawdę stanowi to największy urok Filipin i jest źródłem najlepszych doznań smakowych.

ręce breakplan


 Jeżeli przeczytaliście prawie wszystkie rozdziały przewodnika, a nie doszukaliście się informacje o miejscowej walucie, sposobach wymiany pieniędzy, lokalnych cenach, ważnych numerach, niebezpieczeństwach lub po prostu ciekawostkach o interesującym Was miejscu, spokojnie – zajrzyjcie do rozdziału „Inne”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożesz nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie podoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przeze mnie artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Twoich znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-01-25 09:35:39
Breakludek
Redaktor
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)