Filipiny

FilipinyInne

Waluta

Filipińską walutą, na której aż do 1967 r. widniała jedynie angielska nazwa, jest peso (PHP). Przy obecnym kursie za 100 PHP zapłacimy około 8 zł. Pieniądze można wymieniać w bankach, kantorach lub wypłacając z bankomatów. W przypadku banków transakcje są najbardziej bezpieczne, jednak kurs może być wyższy niż w pozostałych miejscach, zwłaszcza w mniejszych miastach. Dodatkowo należy pamiętać, że nie są one otwarte 24h na dobę.

pienidze breakplan

 

>>>SPRAWDŹ: Interesuje Cię jakie są najdroższe hotele na świecie? Zobacz nasz artykuł!

 

W większości miejscowości nie będziemy mieli problemu ze znalezieniem kantoru, tak jak i w centrach handlowych, które stanowią dużą konkurencję dla banków. Warto rozejrzeć się po okolicy i wybrać kantor z najlepszym przelicznikiem, gdyż krótki spacer od głównej ulicy pomoże nam zaoszczędzić kilka pesos. W kantorach głównie przyjmuje się euro, funty brytyjskie i dolary amerykańskie. Te ostatnie są jednak najbardziej popularne i mają najkorzystniejszy kurs ze wszystkich walut. Najwygodniejszą formą wymiany pieniędzy wydaje się być wypłata z bankomatów. Oznaczone znakiem ATM są dostępne praktycznie wszędzie, a co ważniejsze przez 24 godziny na dobę. Aby jednak wymiana była dla nas korzystna, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przed wyjazdem sprawdźmy w naszym banku prowizje, kurs i inne opłaty. Może warto na czas podróży założyć konto w innym banku, który proponuje bardziej korzystne warunki? Obecnie jednym z popularniejszych kont jest konto 360° w Banku Millennium oferujące darmowe wypłaty z bankomatów na całym świecie.

Niektóre bankomaty na Filipinach obsługują jedynie rodzime karty, ale są zazwyczaj wyraźnie oznaczone innym kolorem. Kolejnym problemem może być limit jednorazowej wypłaty z bankomatu. Część z nich nie pozwoli nam wybrać więcej niż 4000 PHP, choć są także bankomaty, gdzie limit sięga 20 000 PHP. Dodatkowo, niezależnie od wypłacanej kwoty bank dolicza prowizję w wysokości 200 PHP. Jedyny wyjątek stanowią bankomaty HSBC, ale zazwyczaj ciężko je znaleźć.

peso-Filipiny-Azja-breakplan

 

Kilka rad dotyczących wymiany pieniędzy:

  • ZAWSZE policz otrzymane pieniądze dwa razy w obecności pracownika banku/kantora.
  • NIGDY nie wymieniaj pieniędzy u ulicznych sprzedawców, choćby kurs był bardzo atrakcyjny.
  • Poproś o różne nominały – w taksówce czy małym barze możesz mieć problem z uzyskaniem reszty.
  • Z bankomatów wybieraj gotówkę przed piątkiem lub dopiero w poniedziałek rano – często zdarza się, że w czasie weekendu nie ma w nich pieniędzy.
  • Dobrze ukryj wymienione pieniądze – często zdarza się, że będą czekać na ciebie „tubylcy” poinformowani, gdzie je schowałeś.

 

Chcecie wiedzieć ile wyniesie Was koszt całej wycieczki? Zarejestrujcie się na stronie naszego partnera, gdzie wymienicie pieniądze po lepszym kursie niż oferują to punkty stacjonarne.  

 

>>>SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Okazje cenowe wycieczek!

Ceny

Choć ceny na Filipinach nie są tak niskie, jak w Tajlandii czy Indonezji, da się tu spędzić przyjemny urlop nie wydając fortuny. Generalna zasada pokazuje, że wszystko co krajowe jest tańsze, a wszystkie importowane produkty znacznie droższe niż w Europie, ale skoro mamy je na co dzień w kraju, czy nie warto z nich zrezygnować i próbować specjałów z egzotycznego kraju?

 Oto kilka przykładowych cen:

  • Mleko 76 PHP
  • Chleb 49 PHP
  • Ryż (1kg) 43 PHP
  • Jajka (12szt.) 66 PHP
  • Piersi z kurczaka (1 kg) 150 PHP
  • Jabłka (1kg) 96 PHP 
  • Banany (1kg) 56 PHP 
  • Pomarańcze (1kg) 93 PHP
  • Fast food 120 PHP
  • Tania restauracja 100 PHP
  • Restauracja średniej klasy (2 os.) 600 PHP
  • Piwo importowane (0,33l) 77 PHP
  • Piwo krajowe (0,5l) 39 PHP
  • Cappuccino 95 PHP
  • Coca-Cola 20 PHP
  • Mała woda 15 PHP
  • Butelka dobrego wina 250 PHP

Miejsca noclegowe: od około 300 PHP w hostelach w pokoju wieloosobowym do nawet 20 000 PHP za luksusową willę na plaży.

Przydatna strona, zawierająca wiele różnych sekcji (m.in. żywność, transport) cenowych i nie tylko: https://goo.gl/BUoO2A.

Jeśli masz problem ze znalezieniem taniego i dobrego miejsca noclegowego - służymy pomocą! Za niewielką opłatą znajdziemy dla Ciebie najlepsze oferty, które będą maksymalnie dopasowane do Twoich potrzeb i oczekiwań. Wystarczy, że klikniesz tutaj.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Najbardziej niebezpieczne miejsca na świecie.

Niebezpieczeństwa

Choć Filipiny przez wielu uznawane są za raj na ziemi, nie można zapominać, że nawet tutaj jesteśmy narażeni na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jadąc na Filipiny możemy doświadczyć praktycznie wszystkich katastrof naturalnych, które w pierwszej kolejności przychodzą nam do głowy. Liczne tajfuny, trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów, powodzie i tsunami nie są tutaj jedynie sporadycznymi wydarzeniami.

huragan breakplan

Przed większością z nich możemy się jednak zabezpieczyć, jadąc w odpowiednim terminie lub śledząc prognozy na specjalistycznych portalach, np. tutaj lub sprawdzając informacje w Instytucie Sejsmologicznym. Powszechnym problemem w wielu krajach azjatyckich są moskity, które przenoszą poważne choroby, jak malaria i denga. Na Filipinach jedynie 4 na 75 prowincji uznano za wolne od malarii, a pozostałe tereny położone poniżej 600 m n.p.m. są narażone przez cały rok. Aby zminimalizować ryzyko zarażenia należy bezwzględnie stosować środki przeciwko komarom zakupione na miejscu z dużą zawartością składnika DEET. Są one bez porównania bardziej skuteczne niż te zakupione w Polsce. Oprócz owadów, zapuszczając się w dzikie tereny Filipin, możemy spotkać liczne gatunki jadowitych zwierząt, w tym kobrę królewską, czy węża morskiego.

Niestety, zagrożenia ze strony natury nie są jedynymi, jakie czyhają na podróżujących po Filipinach. Pomimo popartej licznymi dowodami tezy, że Filipińczycy są bardzo przyjaznymi i otwartymi ludźmi, próby kradzieży czy oszustw, również z użyciem broni, są tutaj dość częste. Do niebezpiecznych sytuacji dochodzi najczęściej w dużych aglomeracjach jak Manila czy Cebu. Nie należy w takich miejscach zawierać znajomości z przygodnie poznanymi osobami i korzystać z ich poczęstunku, a także próbować robić z nimi interesów. Po zmroku niebezpiecznie jest zapuszczać się w dzielnice zamieszkiwane przez biedotę. Podczas przemieszczania się należy mieć na uwadze, że bezpieczniej podróżować w grupie i korzystać z pewnych środków transportu, a jadąc taksówką podawać jej numer znajomym, jeżeli to możliwe.

wulkan  breakplan

Osobną kwestią w kategorii bezpieczeństwa na Filipinach jest zagrożenie terrorystyczne związane z działalnością separatystycznej muzułmańskiej organizacji MILF. Według oficjalnego komunikatu na stronie MSZ, ze względu na niepokoje społeczne, a także zamieszki policji z armią i zdarzające się porwania turystów dla okupu, zaleca się powstrzymanie od podróży do południowo-zachodniej części wyspy Mindanao oraz na archipelag Sulu. Pozostała część kraju pod tym względem jest bezpieczna.

 

>>>SPRAWDŹ: Czy podróże mogą pomóc Waszemu zdrowiu?

Ciekawostki

Internet i telefon komórkowy

Polskie sieci komórkowe działają na Filipinach bez zastrzeżeń jednak korzystanie z nich wiąże się z wysokimi opłatami za roaming. Warto więc ograniczyć ich użycie do minimum, a w zamian łączyć się z darmową siecią WIFI, która jest często spotykana. Trzeba jednak pamiętać o tym, że takie połączenia mają często ograniczoną prędkość, a więc nie warto zostawiać na przykład rezerwacji noclegów/biletów na ostatnią chwilę licząc na bezproblemowy przesył danych.

 

Prąd na FIlipinach

Wtyczki elektryczne na Filipinach są takie same jak amerykańskie, a więc mają dwa cienkie bolce. Natomiast samo napięcie elektryczne podobne jest do tego w Polsce. Pamiętajcie! Jeśli chcecie korzystać ze sprzętu zabranego z domu, trzeba zaopatrzyć się w specjalną przejściówkę!

Warto również liczyć się z tym, że na niektórych mniejszych wyspach dostęp do prądu jest ograniczony i na przykład możemy z niego korzystać tylko w określonych godzinach.

Power Plugs CC30 by Evan Amos breakplan

Ważne numery

Podróżując po kraju należy zawsze mieć przy sobie karteczkę z najważniejszymi numerami alarmowymi:

  • 117 – narodowy numer alarmowy
  • 166 – policja
  • 7575 – pogotowie ratunkowe i pożarowe
  • 114 – informacja telefoniczna, gdzie możemy dowiedzieć się o numer telefonu lub adres dowolnego hotelu lub placówki państwowej

Na terenie Filipin nie ma polskiej placówki dyplomatycznej – państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Kuala Lumpur w Malezji

Konsulaty Honorowe RP na Filipinach (język angielski)

  • Adres: UPI Building 1, One Fort Santiago, Sta. Clara Str., Intramuros, Manila
  • E-mail: mailadmin@uplines.net
  • Telefony: (00 632) 527 74 91, (00 632) 527 15 82 24, (00 632) 527 1582

 

Wiesz już wszystko o Filipinach? Czas na podróż! Zgłoś się do naszego Osobistego Doradcy Podróży, a zaplanujemy za Ciebie każdy szczegół!

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-23 20:20:49
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy