Peru

PeruInne

Waluta

Oficjalną walutą Peru jest nowy sol peruwiański (PEN). Dzieli się on na 100 centimos. Dostępne nominały są takie same jak w Polsce. Narodowy Bank Polski nie podaje kursu, ale jest on trochę lepszy od kursu złotówki (1 PEN = 1,2 PLN). W niektórych kantorach od niedawna można zakupić sole. Niestety widełki kupna i sprzedaży są tak duże, że ciągle bardziej opłaca się wziąć do Peru euro lub dolary (stan na kwiecień 2016 roku). Obie waluty łatwo wymienić w kantorach lub przez tzw. cambistów (czyt. „kambistów”). Są to oficjalnie wyznaczone osoby, u których można dokonać wymiany walut. Proponujemy wziąć ze sobą dolary, na pewno łatwiej będzie Wam je wymienić na miejscu :). 

Dobrze jest mieć trochę gotówki ze sobą. Nie we wszystkich miejscach można płacić kartą. Dodatkowo, niektóre rodzaje kart popularnych w Polsce mogą być nie zawsze obsługiwane (np. Maestro).

Jeżeli zajdzie potrzeba, znalezienie bankomatu w większych miastach nie stanowi problemu. Musicie tylko uważać na możliwe prowizje. Bank, z którego maszyny korzystacie, może taką mieć (niektóre banki nakładają, a niektóre nie). Wasz bank może naliczać prowizję za wyciągnięcie pieniędzy z bankomatu za granicą lub za przewalutowanie. Zdarza się też zablokowanie karty. Najlepiej jak odwiedzicie placówkę banku przed wyjazdem, dowiecie się o wszystkich opłatach i uprzedzicie, że tam się wybieracie.

 

>>>SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Okazje cenowe wycieczek!

Ceny

Ceny usług i towarów nie różnią się zasadniczo od europejskich. Niektóre produkty mogą być niedostępne, za to inne bajecznie tanie (np. bataty, awokado). Warto spróbować miejscowego sposobu odżywiania się przez chwilę lub połączyć polski i peruwiański styl (np. kanapki z awokado i odrobiną soli).

Państwa europejskie uznawane są za wysoko rozwinięte i bogate. Skutkuje to najwyższymi stawkami przy wejściu do różnych atrakcji turystycznych (m.in. Machu Picchu, kanion Colca). Zazwyczaj są trzy lub cztery taryfy: dla studentów (nie zawsze obecna), dla Peruwiańczyków, dla Latynosów i dla reszty świata (w tym Europa i Ameryka Północna z wyłączeniem Meksyku). Uporządkowane są one rosnąco. Zazwyczaj zapłacicie dwukrotnie więcej niż Latynosi i trzy lub czterokrotnie więcej niż Peruwiańczycy. Podobna sytuacja może być w hotelach lub niektórych barach, ale jest to rzadziej spotykane. Wejścia do prawie wszystkich zabytkowych kościołów lub budynków są płatne. W cenę jest wliczone nie tylko wejście do świątyni, ale również zwiedzanie krużganków, domu zakonnego (jeżeli jest) lub wejście na wieże.

moray peru 1200x500

 

Przykładowe ceny produktów spożywczych w supermarkecie (Plaza Vea):

• 5-6 bułek śniadaniowych: 1 – 2 sole

• Bagietka (1 szt.): 0.5 – 1 sol

• 1 kg jabłek: 6 – 7 soli

• 1 kg pomidorów: 5 – 6 soli

• Inca Kola (1.5 l): 5 – 6 soli

• Coca-Cola (2.25 l): 7 – 8 soli

• ColaCao (400 g): 16 – 18 soli

• Jogurt (1 kg): 6 – 7 soli

• Piwo Cusqueña (6 szt.): 18 – 20 soli

• Wino butelkowane: od 15 soli

• Pisco: od 20 soli

 

>>>SPRAWDŹ: Interesuje Cię jakie są najdroższe hotele na świecie? Zobacz nasz artykuł!

Niebezpieczeństwa

Peru jest czterokrotnie większe od Polski, a żyje tam dużo mniej ludzi. Wiele obszarów to pustki lub niedostępne rejony (góry, dżungla i in.). Ze względów bezpieczeństwa dobrze jest korzystać ze sprawdzonego transportu i informować o oczekiwanej dacie przybycia znajomych i osoby na miejscu. Jeżeli podróżuje się po rzece (wschodnia część kraju), wymagane może być stawienie się na posterunku policji wraz z miejscowym przewodnikiem.

Na północy kraju działają kartele narkotykowe i organizacje terrorystyczne. Nie ma ograniczeń co do wjazdu na te tereny, ale ambasada RP w Limie i polski MSZ zaleca podróżowanie akredytowanymi liniami autokarowymi, najlepiej w ciągu dnia.

Przestępczość pospolita w Peru jest duża. Trzeba uważać na kieszonkowców, trefnych taryfiarzy i napady. Korzystajcie z porządnie wyglądających lub oficjalnych taksówek (zwłaszcza z lotniska). Hotele często mają swoje sejfy, w których można zdeponować wartościowe rzeczy i paszport. Poruszać się należy z fotokopią paszportu poświadczoną przez ambasadę w Limie (najbezpieczniejsza opcja). Żeby to zrobić musicie wysłać wcześniej maila i umówić się na wizytę.

Pozostałe zasady bezpieczeństwa (nie chodzić samemu nocą po nieznanych i odległych od centrum dzielnicach, uważać na brawurowych kierowców na drodze itp.) nie odbiegają od znanych wam w Polsce. W okolicach największych atrakcji i zabytków można spotkać policję turystyczną (policía de turismo). Jest to specjalnie skrzydło policji mające na celu ochronę turystów i zabytków. Zazwyczaj mówią oni po angielsku.

Peru leży na terenach aktywnych sejsmicznie (wybrzeże i góry). Mogą zdarzać się trzęsienia ziemi. W takim wypadku należy niezwłocznie udać się w wyznaczone miejsce na zewnątrz budynku lub, jeżeli nie da się wyjść, w jego środku. Są one oznaczone wyraźnymi żółto-niebieskimi symbolami. Generalne zasady mówią o odsunięciu się od okien, szyb i półek oraz przejściu w sąsiedztwo słupów nośnych budowli. W tych miejscach zazwyczaj też zlokalizowane są strefy bezpieczeństwa. Na każdym budynku użyteczności publicznej jest napisane ile maksymalnie osób może w nim przebywać (np. aforo 80 personas – pojemność 80 osób).

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Jakie zwyczaje panują w Peru?

Ciekawostki

Temat rzeka. Ciekawostek Peru oferuje bez liku. Zacznijmy od Polaków. Bardzo cenieni i lubiani.

• Matematyk i inżynier, Edward Jan Habich wykształcony w Polsce i Francji w XIX wieku, przyjechał do Ameryki Południowej i założył pierwszą politechnikę w kraju (obecnie Universidad Nacional de Ingeniería). Jego podróż tam odbyła się na zaproszenie innego Polaka, słynnego inżyniera Ernesta Malinowskiego.

• Ernest Malinowski, oprócz wielu pomniejszych prac, był projektantem centralnego odcinka kolei transandyjskiej (działa do dziś). Do 2006 toku była to najwyżej położona kolej na świecie! Polski inżynier zasłynął również bohaterską obroną Callao (czyt. „kajao”, port w okolicach Limy) w trakcie wojny z Hiszpanami.

• Ostatnimi czasy zespoły z Uniwersytetów Warszawskiego i Wrocławskiego dokonały wielu sensacyjnych odkryć archeologicznych w różnych częściach kraju (m.in. inkaska wyrocznia, nieograbiony grobowiec preinkaskiej kultury Wari).

Samo w sobie państwo również zadziwia. Kilka przydatnych informacji, którymi zabłyśniecie:

• Głównym punktem każdego miasta w Peru jest Plaza de Armas (plac Broni). Co więcej Peruwiańczycy zwykli tak nazywać główny plac każdego miasta, nawet poza granicami swojego państwa.

• Kraj ma jednego żyjącego noblistę (2010 r. w dziedzinie literatury) – Mario Vargasa Llosę. Urodzony w Arequipie pisarz, polityk i myśliciel napisał wiele książek (były popularne w Polsce kilkanaście lat temu). Kandydował także na fotel prezydenta (1990). Jego teksty stanowią świetny wstęp do podróży w tamtą stronę!

• W czerwcu 2016 roku odbyły się w Peru wybory prezydenckie. Jednym z kandydatów był Pedro Pablo Kuczynski Godard, a innym Keiko Sofia Fujimora Higuchi (oboje są Peruwiańczykami!). Jak łatwo zauważyć, oprócz Polaków emigrują również inne narodowości, w tym Japończycy.

• Imiona i nazwiska w Peru są nadawane w taki sam sposób jak w Hiszpanii. Dziecko ma dwa imiona. Pierwsza część nazwiska jest po ojcu, druga zaś po matce.

 

Wiecie już o Peru na prawdę dużo, jednak tą kulturę trzeba zobaczyć na własne oczy. Dlatego już dziś zadbajcie o znalezienie odpowiednich wczasów i lotu dla siebie :).

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Znajdujemy najlepsze oferty wczasów z biur podróży i mówimy, na co uważać!

Ważne numery

Dni wolne od pracy

Peru jest państwem katolickim i tak jak w Polsce w najważniejsze święta się nie pracuje. Oprócz tego świętuje się niepodległość Peru i rocznicę bitwy pod Angamos. Dni wolne od pracy to:

- Nowy Rok (1 stycznia);

- Wielki Czwartek i Wielki Piątek (święta ruchome);

- Piotra i Pawła (29 czerwca);

- Święto Narodowe Peru (28 i 29 lipca);

- Dzień św. Róży z Limy (30 sierpnia);

- Rocznica bitwy pod Angamos (8 października);

- Dzień Matki Boskiej Niepokalanej (8 grudnia);

- Boże Narodzenie (25 grudnia).

Jeżeli święto wypada w sobotę lub niedzielę (dni niepracujące) to władze często przenoszą jego świętowanie na najbliższy poniedziałek. Warto zaznaczyć, że każde miasto ma swój dzień świąteczny, który też jest z reguły wolny.

Ambasada RP w Limie mieści się w dzielnicy Jesús María i obejmuje swoją jurysdykcją także Boliwię i Ekwador. Dokładny adres wraz z hiszpańską nazwą:

Embajada de la República de Polonia en Lima

Av. Salaverry 1978

Jesús María - Lima 11

Perú

Adresy poczty elektronicznej:

• sprawy ogólne: lima.amb.sekretariat@msz.gov.pl lub lima@msz.gov.pl

• w sprawach konsularnych (wyłącznie): lima.amb.wk@msz.gov.pl

• w sprawach ekonomiczno-handlowych (wyłącznie): lima.amb.we@msz.gov.pl

Numery telefonów do ambasady (czynne od poniedziałku do piątku pomiędzy 8 a 16):

• (00-51-1) 4713920

• (00-51-1) 4713925

• (00-51-1) 4714813

Telefon awaryjny (komórkowy) do ambasady RP czynny całą dobę w sprawach nagłych bądź pilnych:

(00-51) 999-400-552

Telefony alarmowe do służb:

Straż pożarna: 116

Pogotowie: 115

Policja: 105

Telefon do policji turystycznej zależy od miasta w jakim się znajdujecie. Można go spisać z radiowozu lub zapytać o niego funkcjonariusza lub w hotelu.

 

Wiesz już wszystko o Peru? Czas na podróż! Zgłoś się do naszego Osobistego Doradcy Podróży, a zaplanujemy za Ciebie każdy szczegół!

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2019-08-05 04:41:15
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy