Bornholm

BornholmCo warto / nie warto?

Miejsca i atrakcje

Co warto zobaczyć na Bornholmie? Jesteśmy przekonani, że każdy wczasowicz znajdzie coś dla siebie. Jeśli chcecie swoją podróż dopasować do interesujących Was świąt czy festiwali, polecamy zajrzeć tutaj: http://tiny.pl/gd817 , gdzie znajduje się aktualny plan imprez na rok 2017. Na Perle Bałtyku znajdziecie wiele muzeów, atrakcji dla miłośników sportów (pola golfowe, długie ciągnące się przez całą wyspę ścieżki rowerowe, miejsca do windsurfingu i nurkowania), amatorzy wędkarstwa znajdą trzy ośrodki, gdzie można zapisać się na tzw. Trolling, czyli specjalistyczny rodzaj połowu. Bornholm to jednak przede wszystkim piękna przyroda. Największe tereny leśne Danii, piękne wybrzeża, jaskinie, plaże. Zachwycajcie się krajobrazami jak najczęściej!

 

Rønne

 To największe miasto wyspy, jest jej stolicą i ośrodkiem kulturalnym. Znajdziecie tu kino, teatr, a nawet kryty basen. To tutaj cumują wszystkie promy, którymi można dostać się na Bornholm. W Rønne mieszka około 15 tysięcy ludzi.

Niedaleko terminalu znajduje się największe na wyspie centrum turystyczne, gdzie możecie dostać bezpłatne foldery o wyspie w języku polskim. Budynek warto też zobaczyć ze względu na jego architekturę – nowoczesna bryła przyciąga uwagę.

 

Bornnholms Museum

To miejsce, gdzie poznacie historię wyspy już od czasów prehistorycznych. Jest to jedno z najstarszych duńskich muzeów, działające już od II połowy XIX wieku. W środku znajdziecie kolekcję słynnych bornholmskich zegarów, ekspozycję marynistyczną, oraz ciekawy zbiór złotych figurek, które wyglądem przypominają kosmonautów, a pochodzą z… VI wieku! Jeżeli lubicie słuchać opowieści o dziejach przodków wybierzcie się pod adres:  Rønne na Sct. Mortensgade 29. Muzeum ma też swoją stronę internetową: http://tiny.pl/gd81n.  Z przydatnych informacji: istnieje możliwość wykupienia tygodniowego biletu do  Bornholm Museum + Hjorths Fabrik + Erichsens Gard +Melstedgard og Molle, koszt to 70 DKK od osoby dorosłej. Dzieci i młodzież do lat 18 mają wstęp darmowy.

 

 Store Torv

Jest jednym z najważniejszych punktów miasta. To rynek z przepiękną fontanną, ratuszem oraz ciekawą, kamienną rzeźbą. Przy placu znajduje się wiele restauracji. Bardzo często odbywają się tutaj festyny oraz różnorodne koncerty.

 

 Hjorths Keramikfabrik

W muzeum Hjorths Keramikfabrik, znajdującym się w zabytkowym budynku dawnej fabryki, poznacie tajniki bornholmskich wyrobów artystycznych. W sklepiku z pamiątkami można kupić oryginalne souveniry. Ciekawostka! W dalej działających warsztatach wciąż stosują te same metody wyrobu ceramiki, które były używane przez przodków mieszkańców. Bilet do muzeum do 18 roku życia jest gratis, osoby liczące więcej lat płacą 50DKK.

 

Erichsens Gård

Przekraczając próg Domu mieszczańskiego Erichsens Gård poczujecie się jak prawdziwy mieszkaniec wyspy z końca XIX wieku. Przy ulicy Laksegade znajdziecie autentyczny dom z tego okresu. I nie tylko dom jest tutaj autentyczny. Meble z minionej epoki, które szepcą ploteczki sprzed stu lat, aromatyczny ziołowy ogród (niektóre rośliny to prawdziwe skarby, które są bardzo rzadko spotykane), właściciele ugoszczą was porcją najprawdziwszych naleśników oraz chlebem, który przygotowują tradycyjnie w piecu węglowym. Rozsiądźcie się wygodnie w fotelu i wyobraźcie sobie jak to miejsce wyglądało w dawnych czasach. W takich warunkach, jakie oferuje Erichsens Gård nie jest to trudne.

 

 Vimmelskaftet

Uliczka, gdzie czas się zatrzymał. Zamiast betonowej drogi mamy bruk, zza ogrodzeń wyglądają kolorowe kwiaty – zwłaszcza malwy, które mieszkańcy sadzą na potęgę, nawet przy samym bruku! Malownicze, drewniane domki same w sobie mają tyle uroku, że niejedna polska wieś mogłaby im pozazdrościć. Przy uliczce znajduje się też najmniejszy domek w całym Rønne, który przykuwa wzrok nie tylko wielkością, lecz także zdecydowanie zauważalnymi, mocno niebieskimi drzwiami, do których prowadzą drewniane schodki.

 

Muzeum obronne i Cytadela

Muzeum obronne i Cytadela znajdują się w starszej części miasta. Mury rotundy mają aż 4 metry grubości! Dawno temu, w XVII wieku pewien władca Danii Frederik V chciał zamienić Rønne w twierdzę obronną, gdzie stacjonowałyby wojska floty. Niestety jego marzenia legły w gruzach i tak, zamiast miasta obronnego mamy piękne miasteczko turystyczne, a na miejscu fortyfikacji cytadelę i dawne magazyny, w których dzisiaj znajduje się muzeum obronne.

 

Teatr

Wszyscy miłośnicy sztuki powinni zajrzeć do bornholmskiego teatru, którego tradycja sięga I połowy XIX wieku. Całe szczęście, że (chyba) w teatrze nie znajdziemy żadnego upiora, a ponieważ miejsce jest wiekowe i magiczne – wcale nie byłoby to dziwne zjawisko. Co roku w lecie na scenie można zobaczyć kabaretowe popisy duńskich aktorów w sztuce „Bornholmerrevyen”. Pójść, czy nie pójść? Oto jest pytanie… Jeżeli znajdziecie trochę czasu polecamy wybrać się i przekonać jak niezwykłe jest to miejsce.

 

 Aakirkeby

 Jest to miasto leżące na trasie Rønne- Nexø. Do XVII wieku było stolicą wyspy. Jeszcze na początku XX wieku przez miejscowość przebiegała linia kolejowa łącząca miasta na dwóch przeciwległych krańcach wyspy. Aakirkeby nie bez powodu są nazywane „miastem kwiatów” – co roku odbywa się tutaj targ kwiatów, kiedy ulice dosłownie toną w najróżniejszych barwach i gatunkach roślin. Mieszkańcy popisują się wtedy przed sobą i turystami kto ma najładniejszy klomb, a kwiatów jest zdecydowanie więcej niż samych mieszkańców.

 

NaturBornholm

Jeśli wypatrzycie nowoczesny, prostokątny budynek z rzeźbą żaby strzegącej wejścia to nie bójcie się. To nie siedziba współczesnej czarownicy, a NaturBornholm, gdzie możecie znaleźć wehikuł czasu, przeżyć trzęsienie ziemi i stanąć oko w oko z dinozaurem. Interaktywny park nauki może być świetną rozrywką dla całej rodziny. Tutaj nie ma miejsca na nudę! Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 120 DKK. Za dzieci w wieku 3-11 lat zapłacicie 60 DKK, maluchy poniżej 3 roku życia mają wstęp gratis.

 

 

 Bornholms Automobilmuseum

Lubicie piękne, zabytkowe auta? Jeżeli tak, nie możecie ominąć tego Bornholms Automobilmuseum! Obejrzycie tutaj prawdziwe cacka. W muzeum znajdują się między innymi: Jaguar, BMW, Rolls-Royce oraz Syrena. Jeżeli są wśród Was maniacy silników też nie będą zawiedzeni wizytą – w roli eksponatów zobaczycie też silniki maszyn rolniczych, okrętów, czy motorowerów. Nawet rolnicy mają co oglądać – na przykład, stare zabytkowe traktory, to dopiero coś! Dorośli za atrakcję zapłacą 60 DKK, bilet dla dzieci w wieku 4-12 lat to koszt 30 DKK. Grupy liczące co najmniej 15 osób to koszt 50 DKK od osoby.

 

Rynek miasta

Rynek miasta jest również bardzo urokliwym miejscem. Oprócz zdjęcia z figurami gęsi możecie zrobić sobie zdjęcie z mapą Bornholmu zrobioną ze skał, które tworzą całą skorupę wyspy. Dookoła rynku możecie podziwiać odrestaurowane domki, w niektórych znajdują się ciekawe sklepy z różnościami. Nawet ich wnętrza są stylowe! Na placu jest też całe mnóstwo małych kramików i straganów.

 

 Rosenkranskirke

Jeżeli podczas pobytu na Bornholmie chcielibyście się pomodlić, jedyny na wyspie kościół katolicki Rosenkranskirke, czyli Kościół Różańca Świętego, znajduje się przy ulicy Gregersgade 12. Przygotujcie się jednak na to, że do aktywnego rozumienia mszy potrzebna jest biegła znajomość języka duńskiego lub niemieckiego, bo właśnie w tych dwóch językach odprawiane są nabożeństwa.

 

 Aa Kirke

Wartym zobaczenia jest też kościół Aa Kirke pod wezwaniem św. Jana, który pochodzi z 1150 roku! Aż po dziś dzień, jest to największy obiekt sakralny na wyspie. W środku możecie podziwiać chrzcielnicę z początku XII wieku oraz przepiękny, renesansowy ołtarz. Przy kościele znajduje się studnia, kto wie, może jak wypowiecie do niej jakieś życzenie to się spełni?

 

Nexø

Jest to drugie co do wielkości miasto na wschodnim brzegu Bornholmu. Znajdziecie tutaj największy na wyspie port rybacki.

 

 Muzeum Kolei Bornholmskiej

W Muzeum Kolei Bornholmskiej możecie obejrzeć zabytkowe wagony, zdjęcia i pamiątki związane z koleją, a nawet starą, ale piękną lokomotywę parową (niczym z filmów o przygodach Harry’ego Pottera). W muzeum można nabyć niebywałą pamiątkę- fragment starej szyny kolejowej. A jakie designerskie bilety! – służą za nie stare bilety na przejazd koleją.

 

 Bornholms Sommerfuglepark

Można mieć motyle w brzuchu, można też je podziwiać w specjalnym parku w Nexø. Bornholms Sommerfuglepark to olbrzymia szklarnia, gdzie zobaczycie przeróżne, kolorowe motyle. Po wejściu do środka poczujecie się prawie jak w dżungli – tropikalne rośliny, gorące, parne powietrze, odgłosy egzotycznych ptaków i wręcz słyszalny trzepot motylich skrzydeł. Koszty biletów: osoba dorosła – 90 DKK, seniorzy – 80 DKK, dzieci 4-12 lat – 60 DKK, bilet rodzinny( dwoje rodziców plus dwójka dzieci) – 250 DKK. Grupy powyżej 20 osób – 60 DKK od osoby.

 

 Dom Martina Andersena Nexø

Wszyscy miłośnicy literatury – łączmy się! I zwiedzajmy dom najsłynniejszego bornholmskiego pisarza Martina Andersena Nexø. W rodzinnej posiadłości bornholmskiego Andersena znajduje się dzisiaj muzeum, gdzie znajdziecie pełno pamiątek po pisarzu: zdjęcia, książki, gazety i różne rzeczy osobiste. Warto wspomnieć, że największe dzieło pisarza pt. „Pelle zdobywca” zostało zekranizowane w 1986 roku. Podróżując po Bornholmie można zobaczyć port, który pojawia się w filmie – jest nim port w Gudhjem.

 

 Muzeum

Miasteczko doczekało się też swojego własnego muzeum, które powstało dzięki 40-letniej pracy zagorzałych pasjonatów. To miejsce, gdzie możecie się zaznajomić z czasami tragiczną i smutną historią tego miejsca. Muzeum mieści się w charakterystycznym żółtym budynku, które przed laty było ratuszem Nexø.

 

 Rynek

Większość imprez, targów a także letni festiwal Østersøjazz odbywają się na miejskim rynku, gdzie znajdziesz mnóstwo sklepów i sklepików z przeróżnymi artykułami. Radzimy pilnować godziny – w tym spokojnym miejscu czas upływa niezauważalnie. Uważajcie też, żeby się nie zgubić, jest to niezwykle zatłoczone miejsce. Przy rynku możecie też zauważyć ciekawą fontannę z posągiem bardzo dziwnej postaci. Wygląda jak chłopiec z płetwami! Jest to postać Trytona: pół-człowieka pół-ryby. Na placu jest też rzeźba z tajemniczymi inicjałami H.A., gdzie można zaczerpnąć wody pitnej. H.A.? Dla niewtajemniczonych – są to inicjały Hansa Andersena, ojca pisarza Martina o tym samym nazwisku. A dlaczego akurat skrót od imienia tego pana? A dlatego, iż starszy z Andersenów był jedną z pierwszych osób, które układały w mieście bruk!

 

 Svaneke

Malownicze miasteczko niedaleko Nexø zachowało swoją architekturę nienaruszoną od XVI wieku! Niesamowita dbałość mieszkańców o detale opłaciła się – w roku 1975 miasto zdobyło Europejski Złoty Medal za zachowanie oryginalnej architektury. To jedyne miejsce na wyspie, gdzie możecie przejechać się konnym tramwajem, przejażdżka po Svaneke trwa około 20 minut. A wiecie, że Svaneke jest nazywane Słonecznym miastem? Ze względu na swoje położenie jest to miejsce z największą ilością słonecznych dni w roku!

 W Svaneke, jest coś, co przekupi każdego łasucha. W miasteczku znajduje się wytwórnia cukierków: Svaneke Bolcher. Prawdziwy koneser słodyczy może nie tylko je skosztować, lecz także zobaczyć proces ich powstawania. Podczas tego przedstawienia apetyt na nie wzrośnie kilkukrotnie! Miasteczko to prawdziwy raj dla wielbicieli słodyczy. Oprócz Svaneke Bolcher znajdziecie jeszcze sklep z wyrobami z lukrecji (Lakrids), Karamelleriet, czyli wytwórnię karmelków. Posiadają tutaj nawet własną fabrykę czekolady! (Svaneke Chokoladeri). Taka mała mieścina a tyle pyszności! Małe jest… słodkie!

 Po zasłodzeniu się polecamy udać się do wędzarni ryb, gdzie znajdziemy ryby w przeróżnej postaci. Do wyboru… do zjedzenia! Warto pamiętać, że Bornholm słynie z ryb i wędzarni.

 

 Huta szkła artystycznego

Huta szkła artystycznego daje okazję, aby na własne oczy zobaczyć jak profesjonaliści wykonują cuda z tego kruchego materiału. Na miejscu możecie oczywiście takie piękne szkła kupić na pamiątkę lub w prezencie. W pracowni powstają świeczniki, szklanki, misy oraz wyroby eksperymentalne. Jeśli jesteście ciekawi jak wygląda szklany, duński design, zapraszamy do Pernille Bulow!

 

 Bryghuset

Bryghuset to jedyny na całej wyspie browar. Miłośnicy chmielnych napojów powinni koniecznie zahaczyć o to miejsce – piwa warzy się według tradycyjnej, bornholmskiej receptury. Chcecie wiedzieć jak wygląda taki proces warzenia? Jeżeli uzbieracie grupę 15 chętnych możecie odbyć 90-minutową podróż z przewodnikiem po browarni od kuchni. Na koniec odbywa się degustacja czterech zupełnie różnych piw. Wycieczka kosztuje 125 koron od osoby. Jeśli wolicie przyspieszoną (i tańszą o 25 koron) wersję 45-minutową, piwo będziecie musieli pić w międzyczasie. Jeżeli interesuje Was wyłącznie smak – za 75 koron dostaniecie 45 minut na degustację czterech gatunków trunku.

 Aby miłośnicy architektury nie poczuli niedosytu, proponujemy zobaczyć kilka najciekawszych obiektów (oczywiście oprócz samych domów mieszkalnych, które same w sobie posiadają niezaprzeczalny urok): w miasteczku znajdziecie kościół, którego najstarsze części pochodzą już z XIV wieku, a na wieży budowli pilnuje symbol Svaneke – łabędź. Zobaczycie też tutaj dwa wiatraki typu „Holender” oraz jeden, który przypomina koźlaka (najstarszy europejski rodzaj wiatraku). Ciekawym obiektem jest też wieża wodna, o charakterystycznym kształcie piramidy postawionej na wysokich nogach. Ciekawe jest to, że ten sam człowiek zaprojektował tę wieżę i… słynną operę w Sydney! Jeśli jesteście ciekawi, jak wygląda ów człowiek, wystarczy wpisać Jørn Utzon w wyszukiwarkę internetową.

 

 Joboland

Niecałe 3 km od centrum Svaneke znajduje się pewne miejsce, które zachwyci najmłodszych turystów. Joboland (Brændesgårdshaven) to najstarszy park rozrywki w całej Danii! Na 6 hektarowej powierzchni zarówno mali milusińscy, jak i ci starsi z pewnością znajdą coś dla siebie. Wakacje na Bornholmie po prostu nie mogą się odbyć bez wizyty w tym parku. A ma czym kusić! Kręte wodne zjeżdżalnie, kolejka górska, mini zoo, gokarty… Dodatkową zachętą jest to, że wszystkie te atrakcje są w cenie jednego biletu! Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.braendesgaardshaven.com/.  Na stronie zobaczycie dokładny grafik, kiedy centrum jest otwarte, jakie są ceny biletów oraz jakiego rodzaju są zniżki. Przez stronę można również zakupić bilety.

 

 Gudhjem

Urokliwe miasteczko, osadzone na pięknym wybrzeżu u stóp góry Bokul zawsze przyciąga tłumy turystów. W słoneczną pogodę można dostrzec majaczący się w oddali archipelag wysp Ertholmene. Romantyczny charakter Gudhjem sprawił, że to właśnie tutaj zamieszkało wiele duńskich artystów, którzy wystawiają tu w miejscowych galeriach swoje prace.

Największy wiatrak w stylu holenderskim na Bornholmie zobaczycie właśnie tutaj. Obecnie w jego wnętrzu znajduje się restauracja.

 

 Bornholms Kunstmuseum

To bornholmskie muzeum sztuki położone w malowniczym miejscu, nieopodal skał Helligdomsklipperne. Muzeum działa od 1993 roku. Oprócz tego co w środku, można je podziwiać też zewnątrz. Zostało zbudowane z naturalnych surowców pozyskiwanych na wyspie w tym z piaskowca, drewna i granitu, dzięki czemu idealnie wtapia się w otaczającą przyrodę. W środku zobaczycie wnętrze, przypominające uliczkę, przy której znajdują się ekspozycje, kawiarnia, sala wykładowa oraz sklepik. Po schodach płynie też słynne już w średniowieczu ze swoich uzdrowicielskich właściwości, źródełko helligdomskilde. Wśród rzeczy, które można w muzeum zobaczyć na uwagę zasługują dzieła sztuki i rzemiosła artystycznego Bornholmerskolen, czyli Szkoły Bornholmskiej. Jej przedstawiciele to między innymi tacy malarze jak: Karl Isakson, Olaf Rude czy Edvard Weie. Oprócz stałych wystaw muzeum organizuje wystawy tematyczne czasowe, prezentujące określony nurt w sztuce. Ceny biletów: osoba dorosła – 70 DKK, emeryci – 50 DKK, dzieci i młodzież do 18 roku życia – wstęp wolny.

 

 Melstedgård

Jeżeli ciekawi Was jak wyglądało życie rolników na Bornholmie na przestrzeni lat, to koniecznie musicie zajrzeć do skansenu i muzeum Melstedgård. Spotkamy tutaj ludzi, którzy pokażą nam jak wyglądała praca rolników przed wynalezienie maszyn. Możecie zobaczyć koszenie najprawdziwszą kosą, oranie pola pługiem konnym. W skansenie znajdują się też zwierzęta hodowlane, w tym stary gatunek gęsi szarej. Dzieci i młodzież do 18 roku życia mogą cieszyć się z darmowego wstępu. Osoby powyżej magicznej 18 muszą zapłacić za wejście 70 DKK.

Z Gudhjem odbywają się turystyczne rejsy na wyspę Christiansø lub krótszą wyprawę do Helligdommen, podczas podróży wczasowicze mogą podziwiać formacje skalne Helligdomsklipperne czyli „Święte Skały”.

 

 Allinge-Sandvig

Te dwa miasta przedstawia się razem z prostego powodu. Razem tworzą centrum turystyczne Bornholmu. Oprócz licznych atrakcji, w tym np. lipcowego festiwalu jazzowego w Allinge, kiedy muzykę słychać dosłownie wszędzie, słyną z pięknych klifów i wrzosowisk. W miastach znajdziemy najwięcej hoteli oraz restauracji na całym Bornholmie. Nic dziwnego, że mieszkańcy musieli się jakoś przygotować na falę turystów, która co roku wręcz zalewa okolicę.

 

 Madsebakke Helleristninger 

Madsebakke Helleristninger to największy zbiór rytów naskalnych w całej Danii. Pochodzą z epoki brązu! Malunki przedstawiają między innymi sceny nawiązujące do mitologii z obszarów… Morza Śródziemnego! Lokalizacja rytów nie jest dziełem przypadku – skały, gdzie je znajdziemy były uważane za źródło sił witalnych. Do malowideł zaprowadzą Was drogowskazy, które znajdują się przy ulicy Strandvejen. Ujrzenie tak starych śladów ludzkiego istnienia z pewnością będzie niezapomnianym przeżyciem.

 

 Løsebækstranden

Ścieżka wzdłuż plaży  Løsebækstranden to świetne miejsce na rodzinny spacer. Podczas przechadzki możecie podziwiać tradycyjne gospodarstwa rybackie i rolnicze, skaliste wybrzeże oraz niedużą, ale za to jaką piękną, piaszczystą plażę.

 

 Hammerknuden

Wzgórze Hammerknuden to wspaniały przykład działań lodowca. Koniecznie musicie zobaczyć to miejsce na własne oczy. Wzgórze pokryte jest jałowcami i wrzosami, niesamowicie romantyczna atmosfera! Szum morza, szelest wiatru w szczelinach skalnych, a na samym szczycie najstarsza na całej wyspie latarnia morska. Sceneria niczym z filmu albo książki.

 

 Hammerhavn

Port Hammerhavn powstał, aby wywozić granit z kamieniołomu istniejącego do II połowy XX wieku. Przy porcie znajduje się kilka domów mieszkalnych i piaszczysta plaża. Z portu można wybrać się w rejs łodzią, aby podziwiać wzgórza i skaliste wybrzeże przy Hammershus. W letnie, spokojne na morzu dni istnieje możliwość przepłynięcia się do wąskiej szczeliny w skale Våde Ovn. Z powodu coraz większego napływu turystów mieszkańcy portu planują go przebudować i postawić więcej uroczych domków w klasycznym, duńskim stylu. Nie wiemy jak Was, ale nas zdecydowanie przekonuje to do przyjazdu i zobaczenia nowej odsłony miasteczka.

 

 Hammershus

Bornholm to miejsce pełne zabytków. Najbardziej znanym i podziwianym miejscem są ruiny zamku Hammershus. To największy tego typu obiekt w całej Europie północnej. Fortyfikacja powstała w XIII wieku na zlecenie arcybiskupa Lund, który walczył z królem Danii władzę. Biedne zamczysko przechodziło z rąk biskupich do rąk królewskich wiele razy. Nagle, w I połowie XVI wieku budowlę przejęli niemieccy Lubeczanie, w ramach spłaty długu, którzy umocnili jej mury. To dzięki nim fortyfikacja nabrała kształtów, których ruiny możemy obecnie podziwiać. Zamek można zwiedzić z przewodnikiem ubranym w stroje robione na wzór tych z epoki. Ruiny można podziwiać od maja do września w godzinach 10:00-17:00 oraz w kwietniu i od 1 do 15 października od 10:00 do 16:00.

 

 Moseløkken

Jeżeli interesuje Was historia wydobywania różnych surowców naturalnych. polecamy zajrzeć do Muzeum Kamieniołomu Moseløkken. Na miejscu dowiecie się na czym polega tradycyjna metoda wydobycia granitu. Historie są niesamowicie fascynujące, zwłaszcza, że takie same sposoby pracy Bornholmczycy stosują od lat! Na dodatek, kamieniołom, przy którym znajduje się muzeum jest cały czas czynny! Aby wejść do tego specyficznego muzeum musicie kupic bilety: 70 DKK od dorosłego i 60 DKK od dziecka poniżej 13 roku życia.

 

 Hasle

Jeżeli Bornholm posiada swoją „stolicę wędzarni” z pewnością jest nią właśnie to miasto, położone na zachodniej stronie wyspy. To malownicze miejsce słynie też ze swojego portu, kiedyś typowo rybackiego, dzisiaj goszczącego cumy nawet najbardziej luksusowych jachtów. Bogate statki tak bardzo zrobiły wrażenie, że przyczyniły się do budowy równie wypasionego, nowoczesnego hotelu, który znajduje się w północnej części portu.

 

 Jons Kapel

Wycieczki po Bornholmie to przede wszystkim podziwianie niesamowitych krajobrazów. W pobliżu Hasle możecie ujrzeć piękną formację skalną Jons Kapel, czyli Kaplicę Jona. Według opowiadanej z pokolenia na pokolenie legendy, Jon był misjonarzem, który znalazł się na Bornholmie w celu nawrócenia ludności na wiarę chrześcijańską. Jon zamieszkał w grocie skalnej. Ciekawscy mieszkańcy wyspy przychodzili, aby zobaczyć przybysza z dalekich krain, który opowiadał im dziwne historie. W końcu biblijne opowieści tak przypadły do gustu, iż Bornholmczycy nie mogli pomieścić się w grocie. Wtedy Jon przeniósł się na wysoką skałę i stamtąd nawracał swoich słuchaczy.

 

 Domki

Hasle to miasto bogate w urocze, wąskie uliczki, przy których znajdują się stare domki i drewniane dworki. Najwięcej zabytkowych domostw jest przy ulicach: Sandløkkegade, Grønnegade oraz Julegade.

Wypoczynek

Wczasy na Bornholmie to nie tylko aktywne zwiedzanie krętych uliczek, licznych muzeów i parków rozrywki. Oto lista miejsc, gdzie można odpocząć, zaczerpnąć świeżego, pachnącego morzem powietrza.

 

 Plaże

Wyspa posiada całkiem sporo urokliwych plaż, gdzie królują woda, piasek i słońce. Zachowajcie jednak ostrożność podczas kąpieli – występują dość silne prądy morskie. Najlepszą plażą dla rodzin z dziećmi będzie ta w Balce, gdzie woda jest płytka, a sama plaża posiada piękny, miękki piasek, jakim polskie plaże pochwalić się niestety nie mogą. Kolejnym dogodnym miejscem dla leniuchów będzie deptak w Dueodde. W Sandvig znajduje się piaszczysta zatoka z kąpieliskiem oraz pomost. Snogebæk to kolejne miejsce, gdzie możecie spokojnie rozłożyć ręczniki i leżaki. Jak widzicie, nie bez powodu Bornholm nazywany jest Majorką Północy.

 

 A może golf?

Słoneczna Wyspa to również świetny kierunek dla wielbicieli golfa. Na Bornholmie znajdziecie trzy osiemnastodołkowe pola o różnym stopniu trudności. Przy polach otwarte są wypożyczalnie, gdzie możecie zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Duńczycy to prawdziwi miłośnicy golfa. Na wyspie od 22 do 25 sierpnia odbywa się najprawdziwszy turniej golfowy, który przyciąga nie tylko Duńczyków. Na Bornholmie istnieją trzy kluby zapaleńców tej dyscypliny: Bornholm's Golf Club w Rønne, Nordbornholms Golf Clubw Rø oraz Nexø Golf Club w Dueodde.

 

 Wędkarze – łączcie się!

Bornholm to doskonałe miejsce dla zwolenników wędkowania. Można się naprawdę nieźle obłowić! Pamiętajcie tylko o duńskiej karcie wędkarskiej, która jest obowiązkowa! Aby ją zdobyć, musicie udać się np. do biura turystycznego. Kartę kupuje się na rok, tydzień albo dzień. Jeszcze jedna ważna rzecz! Jeżeli chcecie łowić w zbiornikach słodkowodnych, oprócz karty, potrzebna jest zgoda właściciela zbiornika. Istnieją punkty put and take, gdzie trzeba mieć pozwolenie na łowienie od właściciela, jednak karta wędkarska nie jest już konieczna.

 

 Windsurfing i żeglarstwo

Perła Bałtyku, a w zasadzie jej przybrzeżne wody słyną ze świetnych warunków do sportów wodnych. Jeśli marzy Wam się spróbowanie windsurfingu na początek polecamy odwiedzić plażę Balka Strand, gdzie latem możecie się zaznajomić ze sztuką utrzymania się na desce. Dla bardziej wtajemniczonych dobrym miejscem będzie zatoczka nad Dueodde. Sprzęt można wypożyczyć w każdym większym mieście na wyspie.

Cała linia brzegowa Bornholmu jest usiana portami. Piękno wyspy przyciąga mnóstwo żeglarzy. Głównym portem, gdzie można uzyskać informacje na temat żeglarstwa jest Nexø. Możecie tam między innymi zatankować swój pojazd.

Pozostałe

Na Bornholmie warto:

• Mieć ze sobą rower. Na całej wyspie znajduje się mnóstwo wytyczonych tras, które łączą miasta. Jadąc po szlaku możecie podziwiać też piękno bornholmskiej przyrody.

• Pospacerować po uroczych uliczkach miasteczek.

• Spróbować duńskich przysmaków, zwłaszcza wędzonych ryb oraz słodyczy.

• Nacieszyć się słoneczną pogodą i wylegiwać się na jednej z pięknych plaż.

• Na pewno musicie zobaczyć NaturBornholmw miasteczku Aakirkeby. Nawet najmłodsi podróżnicy nie pożałują czasu, który tutaj spędzą.

 

Na Bornholmie nie warto:

• Wyznaczać sobie za punkt honoru odwiedzenie wszystkich muzeów, których jest tutaj naprawdę sporo. Odwiedźcie te, które najbardziej Was interesują, jeżeli jesteście na wycieczce z dziećmi dopasujcie plan tak, aby pociechy nie musiały się nudzić.

 


 Jeśli już wiecie, co warto i nie warto robić na miejscu, a chcecie się dowiedzieć, jak najlepiej przemieszczać pomiędzy różnymi miejscami, wykorzystajcie parę minut na przeczytanie rozdziału „Transport”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-20 16:09:24
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy