Gruzja

GruzjaDojazd

Loty

Loty do Gruzji organizowane są przede wszystkim na trzy tamtejsze lotniska: w Batumi, Kutaisi oraz w stolicy kraju – Tbilisi. Bezpośrednie połączenie między stolicą Polski, a stolicą Gruzji oferują chociażby Polskie Linie Lotnicze LOT. Proponowana przez przewoźnika podróż ma trwać 3h 35min, a jej koszt w obie strony będzie wynosił od 800 -1000zł za osobę.

Z Warszawy, ale też z Katowic, bezpośrednio do Kutaisi zabierze nas również WizzAir, oferujący tanie loty. Tym razem wybierając z Warszawy do Kutaisi z bagażem podręcznym za bilet zapłacimy nawet niecałe 700 zł w obie strony. Podróż w pdobnym terminie z Katowic do Kutaisi i z powrotem to łączny koszt około 500 zł. W przypadku okresowych promocji, cena biletów może okazać się jeszcze niższa. Czas podróży do Kutaisi przewoźnik szacuje na nieco ponad 5 godzin.

Z utrudnieniami muszą liczyć się pasażerowie, którzy są zainteresowani lotami z innych polskich lotnisk. Z miast takich jak Poznań czy Wrocław przewoźnicy nie oferują lotów bezpośrednich, jednak możliwe jest odbycie podróży z przesiadką w Monachium. Lot z  Wrocławia do Monachium zajmuje nieco ponad godzinę, natomiast z Monachium do Tbilisi prawie 4 godziny. Należy jednak doliczyć czas oczekiwania na drugi samolot, co może znacznie wydłużyć podróż. W zależności od godzin odlotów proponowanych danego dnia, całkowity czas podróży może wynieść od 9 do 19 godzin przy założeniu, że zdecydujemy się na dwukrotną przesiadkę. Lot do Tbilisi z przesiadką w Monachium jest możliwy również z Poznania i może on zająć nieco ponad 8 godzin. Planowanie podróży lotniczej do Gruzji z miast, które nie oferują lotów bezpośrednich, wymaga uwzględnienia indywidualnych możliwości (zarówno fizycznych, czasowych, jak i ekonomicznych) podróżującego.

Zarówno z lotniska w Tbilisi, jak i z lotniska w Kutaisi bez problemu dostaniemy się do centrum miasta takimi środkami transportu jak taksówki lub autobusy. Ceny taksówek i autobusów są zawyżane, ale możecie się targować w tych pierwszych (jest to nawet zalecane). Nie zdziwcie się jeżeli zaraz po wyjściu z bezpiecznej strefy na lotnisku obskoczy Was dość napastliwa grupa taryfiarzy. Jest to część tamtejszej kultury. Pomiędzy lotniskiem przy Tbilisi a miastem, kursuje kilka razy dziennie pociąg. Podróż nim zajmie więcej niż taksówką, za to zapłacicie zdecydowanie mniej.

Pociąg

Chcąc dotrzeć do Gruzji pociągiem musimy liczyć się z przesiadkami. Taką podróż powinniśmy podzielić na dwa etapy. Pierwszy to podróż z Polski do Turcji. Wyruszając z dworca Warszawa Wschodnia możemy dotrzeć do Istambułu na kilka sposobów -przesiadając się w Wiedniu oraz Sofii, przesiadając się w Budapeszcie i Sofii lub jadąc do Budapesztu, a następnie do Belgradu, skąd również odjeżdżają pociągi do celu pierwszego etapu podróży.

Drugi etap zakłada podróż pociągiem do Kars, skąd do gruzińskiego miasta Akhaltsikhe (gruz. ახალციხე) zaprowadzi nas droga o długości 174 km. Czas takiej podróży to ponad 40 godzin, co niektórych może skutecznie zniechęcić. Z drugiej jednak strony podróż pociągiem jest szczególnie dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy mają dużo czasu i chcą zobaczyć podczas jednego wyjazdu nie tylko Gruzję. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy możliwość zatrzymywania się w miastach przesiadkowych. To od nas, naszych możliwości czasowych i finansowych zależy jak długo zechcemy pozostać w poszczególnych miastach.

Samochód

Choć podróżowanie własnym samochodem zwykle jest dużym udogodnieniem, to w przypadku dojazdu do Gruzji może okazać się wyzwaniem. Chcąc wyjechać z Polski należy kierować się do przejścia granicznego Hrebenne – Rawa Ruska lub Dorohusk – Jagodzin.

TRASA I

przejście graniczne Dorohusk – Jagodzin – Kowel – Borodzianka – Iripień – Hrebinky – Krasnolipka – Perwomajsk – Woznesenśk – Mikołajów – Chersoń – Dżankoj – Teodozja – Kercz – przeprawa promem do Poti

odległość: 2 591 km

czas trwania podróży: 35 h

TRASA II

przejście graniczne Hrebenne Rawa Ruska – Lwów – Tarnopol – Chmielnicki – Winnica – Umań – Perwomajsk – Woznesenśk – Mikołajów – Chersoń – Dżankoj – Teodozja – Kercz – przeprawa promem do Poti

odległość: 2 676 km

czas trwania podróży: 38 h

Planując podróż do Gruzji samochodem należy brać pod uwagę również bieżącą sytuację polityczną. Po pierwsze należy pamiętać, że nie można przekroczyć samochodem granicy z Gruzją od strony Abchazji i Osetii Południowej. Po drugie, należy śledzić bieżące wydarzenia na terenie Ukrainy, szczególnie na granicy z Rosją.

UWAGA! Wybierając się do Gruzji pojazdem, który nie jest naszą własnością, konieczne jest okazanie zgody właściciela pojazdu poświadczonej notarialnie.

 


 Wiecie, że chcecie jechać, ale nie wiecie, co jest potrzebne, aby Was wpuścili? Dowiedzcie się tego, czytając rozdział „Polityka wjazdowa”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-03-03 09:15:52
Bernard Gutkowski
Redaktor
strona www:
adres:

Z wykształcenia jestem inżynierem choć nie raz powtarzano mi, że powinienem zająć się antropologią. Uwielbiam podróżować i poznawać nowe kultury. Obserwować ludzi i ich zachowania. Najlepiej czuję się w omijanych przez turystów miejscach, poza utartymi szlakami. Tam gdzie można doświadczyć prawdziwej odmienności. Wolny czas spędzam różnie. Podróży po krańce świata lub spotkanie z przyjaciółmi w pobliskim barze. Gra na gitarze w domowym zaciszu lub chodzenie po górskich szlakach. Podążam po prostu za swoimi pasjami.