Gruzja

GruzjaZdrowie i bezpieczeństwo

Opieka zdrowotna

W trosce o swoje zdrowie i bezpieczeństwo zaleca się wykupienie ubezpieczenia turystycznego na czas pobytu zagranicznego. Jest to szczególnie istotne w przypadku, kiedy konieczne jest pokrycie ewentualnych kosztów leczenia, czy zapewnienia bezpiecznego powrotu turysty do kraju, z którego pochodzi. Osoby udające się w tereny górskie powinny zwrócić uwagę na odpowiedni rodzaj ubezpieczenia (koszty ewakuacji, od sportów ekstremalnych etc.).

Dostęp do opieki medycznej nie jest problemem w dużych miastach, gdzie można udać się na prywatną wizytę lekarską, za którą trzeba uiścić opłatę. Nieco gorzej sytuacja przedstawia się na terenach wiejskich. Doba w prywatnej klinice kosztuje około 30-40 euro.

 

>>>SPRAWDŹ: Ogrom ofert ubezpieczeniowych Cię przytłacza? Chętnie pomożemy wybrać najlepszą ofertę! Kliknij po więcej informacji.

Szczepienia

Przy wyjeździe do Gruzji nie są wymagane żadne szczepienia. Warto jednak zwrócić uwagę na leki, których będziemy potrzebować w trakcie wyjazdu. Powinniśmy zabrać ze sobą jedynie leki na własny użytek. Co więcej, nie każdy lek może być przewieziony na terytorium Gruzji. Powinniście porównać nazwy zabieranych przez nas leków z wykazem środków zamieszczonym na stronie  Ambasady RP. Przewóz niektórych leków wymaga spełnienia określonych wymogów formalnych.

Higiena

Należy zachować szczególną ostrożność kupując świeże warzywa i owoce na bazarze. Należy zawsze myć je przed spożyciem. Jakość wody jest dobra, a najlepiej pić ją przegotowaną. Wyjątek stanowią góry i domostwa tam się znajdujące. Korzystają one z własnych studni lub wielu naturalnych strumieni. Śmiało można próbować tam tzw. "kranówki"..

Ryzykowne mogą okazać się kąpiele w otwartych zbiornikach wodnych, rzekach, jeziorach, znajdujących się w pobliżu terenów zurbanizowanych i podczas lata. Wysokie temperatury sprzyjają rozwojowi bakterii. W niektórych miejscach może stać oficjalny zakaz kąpieli.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Praca i studia w Gruzji.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-10 16:30:18
Bernard Gutkowski
Redaktor
strona www:
adres:

Z wykształcenia jestem inżynierem choć nie raz powtarzano mi, że powinienem zająć się antropologią. Uwielbiam podróżować i poznawać nowe kultury. Obserwować ludzi i ich zachowania. Najlepiej czuję się w omijanych przez turystów miejscach, poza utartymi szlakami. Tam gdzie można doświadczyć prawdziwej odmienności. Wolny czas spędzam różnie. Podróży po krańce świata lub spotkanie z przyjaciółmi w pobliskim barze. Gra na gitarze w domowym zaciszu lub chodzenie po górskich szlakach. Podążam po prostu za swoimi pasjami.