Gruzja

GruzjaZdrowie i bezpieczeństwo

Opieka zdrowotna

W trosce o swoje zdrowie i bezpieczeństwo zaleca się wykupienie ubezpieczenia turystycznego na czas pobytu zagranicznego. Jest to szczególnie istotne w przypadku, kiedy konieczne jest pokrycie ewentualnych kosztów leczenia, czy zapewnienia bezpiecznego powrotu turysty do kraju, z którego pochodzi. Osoby udające się w tereny górskie powinny zwrócić uwagę na odpowiedni rodzaj ubezpieczenia (koszty ewakuacji, od sportów ekstremalnych etc.).

Dostęp do opieki medycznej nie jest problemem w dużych miastach, gdzie można udać się na prywatną wizytę lekarską, za którą trzeba uiścić opłatę. Nieco gorzej sytuacja przedstawia się na terenach wiejskich. Doba w prywatnej klinice kosztuje około 30-40 euro.

Szczepienia

Przy wyjeździe do Gruzji nie są wymagane żadne szczepienia. Warto jednak zwrócić uwagę na leki, których będziemy potrzebować w trakcie wyjazdu. Powinniśmy zabrać ze sobą jedynie leki na własny użytek. Co więcej, nie każdy lek może być przewieziony na terytorium Gruzji. Powinniście porównać nazwy zabieranych przez nas leków z wykazem środków zamieszczonym na stronie  Ambasady RP. Przewóz niektórych leków wymaga spełnienia określonych wymogów formalnych.

Higiena

Należy zachować szczególną ostrożność kupując świeże warzywa i owoce na bazarze. Należy zawsze myć je przed spożyciem. Jakość wody jest dobra, a najlepiej pić ją przegotowaną. Wyjątek stanowią góry i domostwa tam się znajdujące. Korzystają one z własnych studni lub wielu naturalnych strumieni. Śmiało można próbować tam tzw. "kranówki"..

Ryzykowne mogą okazać się kąpiele w otwartych zbiornikach wodnych, rzekach, jeziorach, znajdujących się w pobliżu terenów zurbanizowanych i podczas lata. Wysokie temperatury sprzyjają rozwojowi bakterii. W niektórych miejscach może stać oficjalny zakaz kąpieli.

 


 Jeżeli przeczytaliście prawie wszystkie rozdziały przewodnika, a nie doszukaliście się informacje o miejscowej walucie, sposobach wymiany pieniędzy, lokalnych cenach, ważnych numerach, niebezpieczeństwach lub po prostu ciekawostkach o interesującym Was miejscu, spokojnie – zajrzyjcie do rozdziału „Inne”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-03-03 09:15:52
Bernard Gutkowski
Redaktor
strona www:
adres:

Z wykształcenia jestem inżynierem choć nie raz powtarzano mi, że powinienem zająć się antropologią. Uwielbiam podróżować i poznawać nowe kultury. Obserwować ludzi i ich zachowania. Najlepiej czuję się w omijanych przez turystów miejscach, poza utartymi szlakami. Tam gdzie można doświadczyć prawdziwej odmienności. Wolny czas spędzam różnie. Podróży po krańce świata lub spotkanie z przyjaciółmi w pobliskim barze. Gra na gitarze w domowym zaciszu lub chodzenie po górskich szlakach. Podążam po prostu za swoimi pasjami.