Gruzja

GruzjaPraca i studia

Praca

Gospodarka Gruzji ciągle się rozwija. Mimo to, kraj ma jeszcze wiele reform do przeprowadzenia. Wiele sektorów należy poprawić. Daje to pole do popisu inwestorom.

Głównym sektorem, które się rozwija i w które inwestuje rząd, to turystyka. Hostele i hotele. Zorganizowane wycieczki. Zarówno lekkie jak i sporty ekstremalne, czy pół ekstremalne. Państwo leżące na południowym Kaukazie jest również krajem tranzytowym dla transportu ropy naftowej z bogatych złóż wokół Morza Kaspijskiego. Główne porty to Batumi i Poti nad Morzem Czarnym. Jako, że kraj cierpi na niedostatek wysoko wykwalifikowanej kadry, daje to sporą szansę na znalezienie pracy w tych obszarach.

Nie ma ograniczeń prawnych co do pracowania w Gruzji. Wiza nie jest potrzebna aż do roku przebywania na terenie kraju. Jest to wyraz dobrej woli gruzińskiego rządu, chcącego przybliżyć się do Europy.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Jak jednocześnie pracować i czerpać przyjemność z podróżowania!

Wolontariat

Istnieje wiele możliwości wyjazdu na dłużej lub krócej do na Zakaukazie dla wolontariuszy. Wiele lokalnych projektów, wspieranych przez różne organizacje państwowe i zagraniczne. Działa aktywnie tutaj Caritas, organizacja powiązane z Kościołem Katolickim, prawosławnym i EVS – European Voluntary Service. Również AIESEC stara się zapewniać różne możliwości. Zazwyczaj są one podczas wakacji i trwają od 6 do 8 tygodni. Ogólnie projekty mogą trwać od dwóch tygodni do roku.

Studia

Gruzja leży na styku Europy i Azji. Mimo to nie ma na razie regularnej wymiany w ramach programu Erasmus z tym państwem. Istnieje za to wiele pobocznych programów pozwalających studiować w tym kraju. Zazwyczaj są one okresowe (programy trwają kilka lat) i angażujących konkretne uniwersytety. O umowach można zapytać w uczelnianych centrach lub biurach współpracy międzynarodowej. Przed aplikowaniem na konkretny program sprawdźcie jaki język jest wykładowy. Angielskie przedmioty oferuje zaledwie kilka uczelni.

Osoby chcące studiować całe studia powinny zdać wstępny egzamin państwowy. Najczęściej po gruzińsku. Dostarczyć trzeba także tłumaczenie przysięgłe dokumentów (w tym matury). Warto też sprawdzić, jakie dokładnie dokumenty wymaga dana uczelnia na konkretny kierunek. Pamiętajcie, że studia są płatne! Całe szczęście, zazwyczaj, nie wysokie.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Przydatne informacje przed podrożą do Gruzji.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-10 16:30:18
Bernard Gutkowski
Redaktor
strona www:
adres:

Z wykształcenia jestem inżynierem choć nie raz powtarzano mi, że powinienem zająć się antropologią. Uwielbiam podróżować i poznawać nowe kultury. Obserwować ludzi i ich zachowania. Najlepiej czuję się w omijanych przez turystów miejscach, poza utartymi szlakami. Tam gdzie można doświadczyć prawdziwej odmienności. Wolny czas spędzam różnie. Podróży po krańce świata lub spotkanie z przyjaciółmi w pobliskim barze. Gra na gitarze w domowym zaciszu lub chodzenie po górskich szlakach. Podążam po prostu za swoimi pasjami.