GruzjaJedzenie i napoje
Gruzińską kuchnię można rozpatrywać jako jedną z największych atrakcji turystycznych tego kraju. O unikatowym smaku tamtejszych potraw decydują przede wszystkim liczne zioła i przyprawy, spośród których Gruzini ukochali najbardziej czosnek i kolendrę. Tworzą, dodając do nich, różnego rodzaju mieszanki ziół zwanych ogólnie suneli. Dzięki nim tradycyjne dania kuchni gruzińskiej są aromatyczne i jedyne w swoim rodzaju. Miłośnicy tradycji kulinarnych Gruzji podkreślają również rolę świeżych warzyw i owoców, które są wykorzystywane do przygotowywania potraw tuż przed podaniem.
Bogactwo gruzińskiej kuchni nie pozwoli nam prawdopodobnie poznać wszystkich dań podczas jednej wyprawy do tego kraju, jednak są dania sztandarowe, które po prostu trzeba poznać. Pierwszym z nich jest kaczapuri, czyli pieczony placek z serem. W zależności od regionu, w którym postanowimy spróbować tego dania, możemy spotkać się z plackiem przygotowywanym na rozmaite sposoby – z serem umieszczonym wewnątrz ciasta lub serem zapieczonym bezpośrednio na nim. Spektakularnie wygląda kaczapuri serwowane w Adżarii, ponieważ ciasto formowane jest w kształt naczynka, w którym zapieka się nie tylko ser, ale także jajko. Kaczapuri imertskie zaś, w swojej formie przypomina małą pizzę.
>>>ZOBACZ TAKŻE: Jakie zwyczaje panują w Gruzji?
Innym daniem, którego skosztowanie jest absolutną koniecznością są gruzińskie pierożki chinkali. Przypominają woreczki lub sakiewki z nadzieniem mięsnym z dodatkiem rosołu, dzięki któremu danie jest delikatne i soczyste. Estetyczny i niezwykle atrakcyjny sposób podania w połączeniu z walorami smakowymi na najwyższym poziomie sprawiły, że danie to słusznie cieszy się ogromną popularnością.
W daniach gruzińskich szczególne miejsce zajmuje mięso. Chętnie przygotowuje się tu zarówno dania z kurczaka, wieprzowiny, wołowiny, jak również baraniny i jagnięciny w rejonach górskich. Z uwagi na fakt, że baranina i jagnięcina nie są aż tak popularne w Polsce, a w Gruzji można liczyć na ich wysoką jakość, warto spróbować potraw z ich dodatkiem. Warto polecić czanachi, czyli jagnięcinę z bakłażanami, pomidorami oraz mieszanką aromatycznych przypraw, które w połączeniu tworzy wyrazisty gulasz.
Głodni nie pozostaną również ci, którzy stronią od mięsa. Degustacja tamtejszych serów, potraw z ich dodatkiem oraz dania przygotowane ze świeżych warzyw stanowią niezwykle bogatą propozycję kulinarną. Na uwagę zasługuje chociażby adżapsandali, czyli gulasz warzywny, roladki bakłażanowe z nadzieniem z pasty orzechowej zwane badridżani, połączenie siekanych warzyw, ziół oraz ziaren granatu o nazwie pchali, czy wreszcie pasta z czerwonej fasoli lobio, którą można podawać jako dodatek do dań (np. gruzińskich placków mczadi).
Gdzie jeść?
• Świetny bar mleczny przy rondzie wolności (przy budynku Courtyard Tibilisi, na parterze).
• Świetne jedzenie za parę groszy Jedzenie Kutaisi Bar Flamingo (skrzyżowanie ulicy Puszkins z Tamar Mepe).
• Na kawę polecam się wybrać do restauracji Palaty (fajne klimatyczne miejsce i podają normalną kawę, co w Gruzji jest rzadkością - wszędzie jest rozpuszczalna) adres: Puszkinis.
>>>ZOBACZ TAKŻE: Dlaczego lepiej nie mieszać alkoholi?
Gruzja to raj dla miłośników wina. Trunek ten jest w Gruzji nieodłącznym elementem spotkań, biesiad i uroczystych posiłków, podczas których Gruzini ochoczo wznoszą charakterystyczne toasty. Warto w tym miejscu zauważyć, że gruzińskie wino wyróżnia doskonała jakość, smak, aromat i warto cieszyć się nim podczas podróży. Tradycyjne wino gruzińskie to białe wino tetri.
Wino w Gruzji można kupić na kilka sposobów. W każdym sklepie z koncesją znajdziecie butelkowane wino. Cenowo nie różni się od tego w Polsce. Jeżeli chcecie kupić wino na wieczór do wypicia, warto zapytać w sklepie spożywczym. Bardzo często zdarza się że pod ladą będzie czekało wino domowej roboty w plastikowej butelce w dużo niższej cenie (ok. 5 – 10 zł). Wina na prezent można kupić na targu. Za butelkowane, klasyczne już Saperwi (wino czerwone wytrawne) zapłacicie tylko ok. 20 zł (w Polsce jest dwa i pół raza droższe!).
Nie należy się ograniczać tylko do próbowania win podczas kilkudniowej podróży. Odważnym smakoszom trunków wysokoprocentowych można polecić winiak o wdzięcznej nazwie czacza. Zawiera on dwadzieścia kilka procent alkoholu i najczęściej przygotowywany jest w domowym zaciszu.
>>>ZOBACZ TAKŻE: Opieka zdrowotna w Gruzji.