Gruzja

GruzjaPolityka wjazdowa

Przepisy wjazdowe

Wjazd do Gruzji z terytorium Rosji przez Abchazję i Osetię Południową (separatystyczne republiki) jest według prawa gruzińskiego przestępstwem i podlega karze grzywny bądź więzienia. Polska nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych z Abchazją i Osetią Południowa i Ambasada RP w Tbilisi stanowczo odradza wjazd na te tereny.

 

>>>ZOBACZ TEŻ: Najsilniejsze paszporty świata: na którym miejscu plasuje się polski paszport?

 

Istnieje nieoficjalna możliwość podróży do Abchazji i Osetii Południowej. W przypadku Abchazji należy skontaktować się z tamtejszym Ministerstwem Spraw Zagranicznych (mailowo lub telefonicznie) i przedłożyć im prośbę o wjazd (najlepiej w języku rosyjskim). Po około miesiącu powinna być gotowa odpowiedź. Na teren Abchazji można wjechać tylko od strony Gruzji poprzez jeden most. Próba przekroczenia granicy w innym miejscu może skończyć się śmiercią (są rozstawieni snajperzy wzdłuż granicy)! Po dostaniu się na teren republiki należy bezzwłocznie udać się do stolicy (Sukhumi) i uiścić opłatę wizową. Dostaniecie papierową wizę zdawaną przy wyjeździe. Wjazd od strony Rosji jest możliwy tylko dla posiadaczy rosyjskiego obywatelstwa i krajów zwolnionych z obowiązku wizowego.

Do Osetii Południowej możecie się dostać, jeżeli posiadacie rosyjską wizę lub obywatelstwo. Jest to możliwe tylko od strony Rosji. Przejazd przez umowną granicę Gruzji i Osetii Południowej jest niemożliwy z powodu wielu punktów kontrolnych po obu stronach.

Wiza

Polacy jadący do Gruzji są zwolnieni z obowiązku wizowego niezależnie od celu wizyty, jeżeli przebywają tam krócej niż 365 dni. Do przekroczenia granicy wystarczy sam paszport lub dowód osobisty. Polacy są zwolnieni również z obowiązku meldunkowego.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Miejsca i atrakcje w Gruzji.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-10 16:30:18
Bernard Gutkowski
Redaktor
strona www:
adres:

Z wykształcenia jestem inżynierem choć nie raz powtarzano mi, że powinienem zająć się antropologią. Uwielbiam podróżować i poznawać nowe kultury. Obserwować ludzi i ich zachowania. Najlepiej czuję się w omijanych przez turystów miejscach, poza utartymi szlakami. Tam gdzie można doświadczyć prawdziwej odmienności. Wolny czas spędzam różnie. Podróży po krańce świata lub spotkanie z przyjaciółmi w pobliskim barze. Gra na gitarze w domowym zaciszu lub chodzenie po górskich szlakach. Podążam po prostu za swoimi pasjami.