Gruzja

GruzjaDojazd

Loty

Loty do Gruzji organizowane są przede wszystkim na trzy tamtejsze lotniska: w Batumi, Kutaisi oraz w stolicy kraju – Tbilisi. Bezpośrednie połączenie między stolicą Polski, a stolicą Gruzji oferują chociażby Polskie Linie Lotnicze LOT. Proponowana przez przewoźnika podróż ma trwać 3h 35min, a jej koszt w obie strony będzie wynosił od 800 -1000zł za osobę.

Z Warszawy, ale też z Katowic, bezpośrednio do Kutaisi zabierze nas również WizzAir, oferujący tanie loty. Tym razem wybierając z Warszawy do Kutaisi z bagażem podręcznym za bilet zapłacimy nawet niecałe 700 zł w obie strony. Podróż w pdobnym terminie z Katowic do Kutaisi i z powrotem to łączny koszt około 500 zł. W przypadku okresowych promocji, cena biletów może okazać się jeszcze niższa. Czas podróży do Kutaisi przewoźnik szacuje na nieco ponad 5 godzin.

 

>>>Szukasz wyszukiwarki lotów, która spełni Twoje oczekiwania? SPRAWDŹ TUTAJ!

 

Z utrudnieniami muszą liczyć się pasażerowie, którzy są zainteresowani lotami z innych polskich lotnisk. Z miast takich jak Poznań czy Wrocław przewoźnicy nie oferują lotów bezpośrednich, jednak możliwe jest odbycie podróży z przesiadką w Monachium. Lot z  Wrocławia do Monachium zajmuje nieco ponad godzinę, natomiast z Monachium do Tbilisi prawie 4 godziny. Należy jednak doliczyć czas oczekiwania na drugi samolot, co może znacznie wydłużyć podróż. W zależności od godzin odlotów proponowanych danego dnia, całkowity czas podróży może wynieść od 9 do 19 godzin przy założeniu, że zdecydujemy się na dwukrotną przesiadkę. Lot do Tbilisi z przesiadką w Monachium jest możliwy również z Poznania i może on zająć nieco ponad 8 godzin. Planowanie podróży lotniczej do Gruzji z miast, które nie oferują lotów bezpośrednich, wymaga uwzględnienia indywidualnych możliwości (zarówno fizycznych, czasowych, jak i ekonomicznych) podróżującego.

Zarówno z lotniska w Tbilisi, jak i z lotniska w Kutaisi bez problemu dostaniemy się do centrum miasta takimi środkami transportu jak taksówki lub autobusy. Ceny taksówek i autobusów są zawyżane, ale możecie się targować w tych pierwszych (jest to nawet zalecane). Nie zdziwcie się jeżeli zaraz po wyjściu z bezpiecznej strefy na lotnisku obskoczy Was dość napastliwa grupa taryfiarzy. Jest to część tamtejszej kultury. Pomiędzy lotniskiem przy Tbilisi a miastem, kursuje kilka razy dziennie pociąg. Podróż nim zajmie więcej niż taksówką, za to zapłacicie zdecydowanie mniej.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Kiedy kupić najtańszy bilet na podróż?

Pociąg

Chcąc dotrzeć do Gruzji pociągiem musimy liczyć się z przesiadkami. Taką podróż powinniśmy podzielić na dwa etapy. Pierwszy to podróż z Polski do Turcji. Wyruszając z dworca Warszawa Wschodnia możemy dotrzeć do Istambułu na kilka sposobów -przesiadając się w Wiedniu oraz Sofii, przesiadając się w Budapeszcie i Sofii lub jadąc do Budapesztu, a następnie do Belgradu, skąd również odjeżdżają pociągi do celu pierwszego etapu podróży.

Drugi etap zakłada podróż pociągiem do Kars, skąd do gruzińskiego miasta Akhaltsikhe (gruz. ახალციხე) zaprowadzi nas droga o długości 174 km. Czas takiej podróży to ponad 40 godzin, co niektórych może skutecznie zniechęcić. Z drugiej jednak strony podróż pociągiem jest szczególnie dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy mają dużo czasu i chcą zobaczyć podczas jednego wyjazdu nie tylko Gruzję. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy możliwość zatrzymywania się w miastach przesiadkowych. To od nas, naszych możliwości czasowych i finansowych zależy jak długo zechcemy pozostać w poszczególnych miastach.

 

>>>SPRAWDŹ: Pomożemy Ci ułożyć Twój plan podróży po Gruzji! Nie wahaj się tylko KLIKNIJ!

Samochód

Choć podróżowanie własnym samochodem zwykle jest dużym udogodnieniem, to w przypadku dojazdu do Gruzji może okazać się wyzwaniem. Chcąc wyjechać z Polski należy kierować się do przejścia granicznego Hrebenne – Rawa Ruska lub Dorohusk – Jagodzin.

TRASA I

przejście graniczne Dorohusk – Jagodzin – Kowel – Borodzianka – Iripień – Hrebinky – Krasnolipka – Perwomajsk – Woznesenśk – Mikołajów – Chersoń – Dżankoj – Teodozja – Kercz – przeprawa promem do Poti

odległość: 2 591 km

czas trwania podróży: 35 h

TRASA II

przejście graniczne Hrebenne Rawa Ruska – Lwów – Tarnopol – Chmielnicki – Winnica – Umań – Perwomajsk – Woznesenśk – Mikołajów – Chersoń – Dżankoj – Teodozja – Kercz – przeprawa promem do Poti

odległość: 2 676 km

czas trwania podróży: 38 h

Planując podróż do Gruzji samochodem należy brać pod uwagę również bieżącą sytuację polityczną. Po pierwsze należy pamiętać, że nie można przekroczyć samochodem granicy z Gruzją od strony Abchazji i Osetii Południowej. Po drugie, należy śledzić bieżące wydarzenia na terenie Ukrainy, szczególnie na granicy z Rosją.

UWAGA! Wybierając się do Gruzji pojazdem, który nie jest naszą własnością, konieczne jest okazanie zgody właściciela pojazdu poświadczonej notarialnie.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Politykę wjazdową do Gruzji.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-10 16:30:18
Bernard Gutkowski
Redaktor
strona www:
adres:

Z wykształcenia jestem inżynierem choć nie raz powtarzano mi, że powinienem zająć się antropologią. Uwielbiam podróżować i poznawać nowe kultury. Obserwować ludzi i ich zachowania. Najlepiej czuję się w omijanych przez turystów miejscach, poza utartymi szlakami. Tam gdzie można doświadczyć prawdziwej odmienności. Wolny czas spędzam różnie. Podróży po krańce świata lub spotkanie z przyjaciółmi w pobliskim barze. Gra na gitarze w domowym zaciszu lub chodzenie po górskich szlakach. Podążam po prostu za swoimi pasjami.