Gruzja

GruzjaTransport

Komunikacja publiczna

Gruzja jest krajem o średnio rozwiniętej sieci transportu. Warto jest dobrze zaplanować podróż mając na uwadze fakt, że w niektóre miejsca może kursować tylko jeden autobus dziennie. Ważna jest też znajomość nazw i ich pisowni. Dobrze jest przepisać, na tyle, na ile to możliwe, oryginalną nazwę po gruzińsku i nauczyć się ją wymawiać (np. z transkrypcji). Pytając o drogę można pokazać, gdzie chcecie się dostać lub spróbować wypowiedzieć to. W niektórych miejscach może zdarzyć się transkrypcja nazw na angielski (główne atrakcje turystyczne) lub na rosyjski.

W miastach poza poruszaniem się taksówkami można polecić komunikację publiczną. Szczególnie w Tbilisi, gdzie do dyspozycji mamy zarówno autobusy miejskie, jak i dwie linie metra, przemieszczanie się nie stanowi większego problemu. Żeby skorzystać z komunikacji miejskiej w Tbilisi wystarczy najpierw zakupić kartę za około 4 zł, po czym naładować ją dowolną kwotą. Tej nieskomplikowanej formalności można dopełnić na każdej stacji metra. Koszt jednego przejazdu metrem wynosi nieco ponad 1zł. W tej samej cenie możecie skorzystać z miejskich autobusów, kupując bilety w automatach lub używając naładowanej wcześniej karty.

 

>>>SPRAWDŹ: Spontaniczna podróż z plecakiem czy all-inclusive? Nasz Osobisty Doradca podróży dostosuje wyjazd do Twoich potrzeb!

 

Między miastami najlepiej poruszać się marszrutkami. Jest to rodzaj autobusów popularny w państwach byłego ZSRR. Mimo pierwszego wrażenia chaosu, sieć połączeń jest dobrze zorganizowana i bez problemu można poruszać się tym środkiem transportu pomiędzy miastami. Zaletami są dostępność, cena oraz fakt, że zwyczajowo zatrzymuje się na żądanie pasażera. Z samego Tbilisi marszrutkami dostaniemy się między innymi do: Borjomi (cena biletu: około 13zł), Mtskheta (cena biletu: około 2zł), Kazbegi (cena biletu: około 17zł), Gori (cena biletu: około 9zł), Batumi (cena biletu: około 36zł). Tym środkiem transportu można przemieszczać się również z innych miejsc niż stolica kraju. Przykładem może być połączenie z Kutaisi do Batumi (cena biletu: około 20zł), z Gori do Akhaltsikhe (cena biletu: około 13zł) czy z Gori do Uplistsikhe (cena biletu: około 4zł). Za podróż marszrutką płaci się na koniec podróży, a więc opuszczając pojazd. Ważne jest, aby zapytać kierowcę o cenę przejazdu przed rozpoczęciem podróży.

Podróżowanie po Gruzji pociągiem jest stosunkowo tanie. Niestety, tym środkiem transportu nie dotrzemy w niektóre miejsca. Dobrze skomunikowane jest Tbilisi, z którego pociągiem możemy udać się na przykład do Batumi, Kutaisi, Poti czy Zugdidi. Ceny biletów uzależnione są klasy pociągu. Podróż z Tbilisi do Batumi pierwszą klasą to koszt około 80zł, natomiast za podróż drugą klasą w pociągu tej relacji zapłacimy prawie o połowę mniej.

Poruszanie się taksówkami można polecić jedynie w dwóch przypadkach. Po pierwsze, jeśli program naszej wycieczki jest dość napięty i chcemy zobaczyć bardzo dużo mając ograniczenia czasowe. Po drugie, chcąc przemieszczać się na krótkich dystansach, np. w mieście. Za kilometr jazdy taksówką zapłacimy w Gruzji około 1,5 zł. Cena jest negocjowalna i należy ją zawsze ustalić przed wejściem do pojazdu. Zazwyczaj są one stałe, ale coś zawsze można wytargować. Jeżeli zdecydujecie się podróżować taksówkami między miastami, np. ze względu na oszczędność czasu, starajcie się umówić z kierowcą na podróż w obie strony. Zapłacicie wtedy mniej.

 

>>>SPRAWDŹ TO: Marzysz o podróżowaniu po Gruzji samochodem? Pomożemy znaleźć Ci idealną wypożyczalnię!

Wynajem pojazdu

Podróżowanie po Gruzji samochodem umożliwiają podstawowe dokumenty, takie jak międzynarodowe prawo jazdy oraz ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (tzw. OC). Według powszechnie obowiązującego prawa, na terenie Gruzji obowiązuje ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym do 60 km/h oraz ograniczenie do 90 km/h poza nim. 

Wynajmując samochód należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby korzystać z usług polecanych i sprawdzonych wypożyczalni. Niestety istnieje możliwość, że stan techniczny wynajmowanego pojazdu uniemożliwi nam podróżowanie. W sytuacjach kryzysowych dochodzenie swoich praw może okazać się karkołomnym wyzwaniem. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem wydaje jest korzystanie z usług polskich pośredników, których doświadczenie nauczyło z kim na rynku gruzińskim można podejmować współpracę. Na pośredników można również liczyć w przypadku nagłych kłopotów z samochodem lub wypożyczalnią. Podróżując w grupie 3-4 osobowej można zdecydować się na wynajęcie samochodu osobowego lub terenowego, zaś w przypadku większych grup można podróżować mikrobsem, który prowadzi zatrudniony przez wypożyczalnię kierowca. Cena za wynajem jest uzależniona od tego jaki rodzaj pojazdu wybierzemy, w jakim terminie zamierzamy podróżować oraz na jak długo chcemy mieć samochód do dyspozycji.

Choć wynajem samochodu jest możliwy, to biorąc pod uwagę niezadowalający stan dróg, słabe oznakowanie oraz powszechne nieprzywiązywanie wagi do zasad ruchu drogowego, pomysł ten może okazać się niepotrzebnie stresujący i wyczerpujący.

 

>>>SPRAWDŹ: Szukasz odpowiedniego ubezpieczenia? Pomożemy Ci je dobrać, znajdując najlepsze oferty!

Autostop

Na terenie Gruzji z łatwością można przemieszczać się autostopem. Jest to bezpieczny i niezwykle przyjemny na tym terenie sposób podróżowania. Nawet w miejscach, gdzie ruch drogowy nie jest szczególnie wzmożony, na transport nie będziemy czekać długo. Dodatkowo można poznać ciekawe osoby i zobaczyć na poły zapomniane miejsca – zdarza się, że podwożący Was kierowca skręci pokazać jakiś zapomniany monastyr. Warto też pytać takie osoby o interesujące miejsca.

 

>>>SPRAWDŹ TAKŻE: Gdzie znaleźć najlepszy nocleg w Gruzji?

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-10 16:30:18
Bernard Gutkowski
Redaktor
strona www:
adres:

Z wykształcenia jestem inżynierem choć nie raz powtarzano mi, że powinienem zająć się antropologią. Uwielbiam podróżować i poznawać nowe kultury. Obserwować ludzi i ich zachowania. Najlepiej czuję się w omijanych przez turystów miejscach, poza utartymi szlakami. Tam gdzie można doświadczyć prawdziwej odmienności. Wolny czas spędzam różnie. Podróży po krańce świata lub spotkanie z przyjaciółmi w pobliskim barze. Gra na gitarze w domowym zaciszu lub chodzenie po górskich szlakach. Podążam po prostu za swoimi pasjami.